A. E. ROMENY, „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" BERGENSCHE DROGISTERIJ 29e Jaargang No. 8. van ZATERDAG 23 JULI 1938. TWEEDE BLAD. NIEUWSBERICHTEN. MARIKEN VAN NIEUMEGHEN IN HET OPENLUCHT-THEATER TE BERGEN. Dinsdag, 26 Juli, des avonds 8 uur, spelen de „Vereenigde Haagsche Spelers", onder leiding van Pierre Balledux, in het Openlucht-theater het Middeleeuwsche spel „Mariken van Nieumeghen" in een geheel nieuwe monteering en nieuwe wijze van opvoering, n.l. op dezelfde wijze, zooals het in de Middeleeuwen werd gespeeld. In de Middel eeuwen was dit spel in de eerste plaats volks kunst en sprak het stuk tot het hart van den Middeleeuwschen mensch. De regisseur van het gezelschap „De Vereenig de Haagsche Spelers" stelde zich voor bij de oplos sing van het probleem hetzelfde te bereiken bij den hedendaagschen mensch en meent de oplos sing gevonden te hebben door de spelers hun monologen tot het publiek te laten spreken, om daardoor sterker te laten doordringen wat „Ma riken" ondervindt. Het „Mariken"-spel is een spel van Goddelijke barmhartigheid door Maria's voorspraak. Deze barmhartigheid is het, waarop de mensch, die be rouw toont, naar Gods woord, een recht kan doen gelden. Maria's tusschenkomst is in het spel niet getee- kend in een ongemotiveerde en materieele schil dering van Maria's macht, maar tot fijne psycho logie vergeestelijkt. Alle handelingen worden hier uit gemotiveerd, dat: de booze daden van den dui vel komen; alle goede handelingen van God en zoo zijn alle booze daden hier begrijpelijk ge maakt door het optreden van den duivel (Moenen). Moenen, de synthese der eigenschappen, die de middeleeuwen aan den duivel toeschreven, werkt soms tragi-komisch. De duivel is de gevallen en gel; de steeds op kwaad zinnende vijand der menschheid, meester en slaaf tegelijk. In het spel staat de duivel als figuur niet naast Moeye, wanneer zij zich in het zesde tafreel van het leven beroofd, maar wordt de duivel achter Moeye geplaatst om de gedachte aan zelfmoord te symboliseeren. Het is de duivel, die haar hand leidt, als zij zich doorsteekt. De oom is het type van den eenvoudigen pastoor, zoowel in zijn bezorgdheid voor het nichtje, dat naar de stad gaat, als in zijn vertrouwelijken om gang met zijn heiligen. Het Waghenspel is de spil, waarom het geheele spel draait. Het is de lichtende vuurbaak voor de zwaar beproefde zondares. Daardoor krijgt het mysteriespel, met zijn sterk realisme, een groot- sche stuwing naar het jubelendst idealisme. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat „De Ver eenigde Haagsche Spelers" er naar streven dit middeleeuwsche volksspel, vol schoonheid en devotie, nader tot het volk te brengen. Moge een druk bezoek dit streven beloonen. De vele moeite en de groote offers, die het gezelschap zich hier voor getroost, verdienen dit ten volle. Voor hen, die bekend zijn met de middeleeuw sche letterkunde, is het onnoodig het bezoek warm aan te bevelen. Vóór twee jaar, bij de grootsche herdenking van het 750-jarig bestaan van Nijme gen, werd de opvoering tot een nationale gebeur tenis. Het is de plicht van Bergen's gasten te too- nen, dat zij het streven van de V. V. V., om in het Openlucht-theater het beste te brengen, dat ge bracht kan worden, weten te waardeeren. Bridge-wedstrijden. Dinsdagsavonds 8 uur, „Oranje-Hotel", Bridge- wedstrijden, georganiseerd door De Berger Bridge-club. HET ARCA-BEHENDIGHEIDSBACCARA IN BERGEN. De Arca-club van Rotterdam tijdelijk naar Bergen overgeplaatst. Reeds eenige weken werd er in Bergen geheimzinnig gemompeld over de inrichting van een groot dubbel woonhuis aan de Jan Oldenburglaan tot speelgelegenheid Inderdaad waren allerlei werklieden eenige weken in dit huis bezig om daarin 'n fantastische sfeer te scheppen. Donderdag avond werd de sluier van de geheimzinnige heid opgelicht. De Arco-club, die sinds Sep tember 1937 in Rotterdam een door de Over heid als behendigheidsspel getoetst spel ex ploiteert, heeft n.l. deze gelegenheid, voor- loopig gedurende het seizoen, van Rotter dam naar Bergen overgebracht, waardoor Bergen thans de eenige badplaats is gewor den, waar de gasten zich met een eenoege- lijk spel kunnen amuseeren, mits aan eenige voorwaarden wordt voldaan. Men moet n.l. lid van de Club zjjn om tot net spel en de feestelijkheden te worden toegelaten. Om lid te kunnen worden, moet men den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en naar het oor deel van minstens twee leden ter goeder naam en faam bekend zijn en van een zooda- nigen welstand, dat een onkosten van b.v. 10 per avond geen moeilijkheden bren gen. Het lidmaatschap kost 1.50 per persoon per maand, maar aan de leden wordt gratis bij het bezoeken de noodige consumptie ver strekt. Leden hebben voorts het recht, om zonder te spelen, zich in één der lokalen op te hou den, want de club heeft geen winstgevend doel. De kosten worden bestreden uit de vijf procent, die alle leden van hun gemaak- ten winst aan de vereeniging moeten afdra gen. Wij hebben Woensdagavond de lokaliteiten in oogenschouw genomen en geconstateerd, dat men daar, dank zij vele Perzische tapijten, waarmede de vloeren zijn bedekt en de wan den zijn behangen, benevens gemakkelijke clubfauteuils, een gezellige sfeer neeft ge schapen. In een drietal vertrekken zijn appa raten geplaatst, waaronder een tafei, waar aan tien personen en een croupier kunnen plaats nemen. Wij hebben ons het spel laten uitleggen, dat met ten minste 4 en ten hoogste 10 personen gespeeld kan worden. Het spel is wel heel eenvoudig. De persoon, die rechts van den croupier zit, is de eerste bank of lofhou- aer. Hij heeft het recht om een bedrag in te zetten; het minimum-bedrag bedraagt 50 ct. Als regel gaat de bankhouder echter af met 2.—. Evenals in de Casino's wordt met fiches gespeeld, die men aan de cassa kan koopen en inwisselen. Er zijn fiches van 50 cent tot 10 verkrijgbaar. De slofhouder plaatst vóór den croupier het bedrag, dat hij spelen wil en hij vraagt aan de medespelers, wie tegen den bankhou der wil spelen. De speler, die rechts het dichtst bij den slofhouder zit, gaat /óór. Hij ontvangt van den bankhouder uit de slof een blinde kaart, waarna de bankhoudei even eens een kaart neemt. Daarna geeft hij zijn tegenspeler nog een kaart en neemt er zelf ook weer één. De tegenspeler kijkt, hoeveel punten hij heeft; tientallen tellen niet mee; ook poppen tellen niet. Wanneer hij nu b.v. een acht en een zeven in handen heeft, dan heeft hij vijf punten. Daarna kijkt de slofhouder, hoeveel punten hij heeft. In den rand van het door electriciteit ronddraaiende apparaat zitten zeven series van tien kaarten, genummerd van 1 tot 10, die door elkander geplaatst zijn. Wie negen punten heeft, wint. Voor den tegenspeler is het dus zaak, om, als hij zeven punten heeft, er twee bij te krijgen. Die kan hij verkrijgen door aan een touwtje te trekken. Op hetzelfde moment, wanneer hij dit doet valt er een kogeltje uit een buis in een zakje, dat de kaart aangeeft, die hij heeft getrokken. Nu vordert de behendigheid om precies op het moment te trekken, waarop de kaart passeert, die men wenscht De bankhouder doet hetzelfde en wie het dicht ste bij het cijfer 9 is, is winnaar Wanneer beide gelijke punten hebben, dan 's het éga- lité en begint men opnieuw te trekken. Men is altijd verplicht te trekken, ook als men bij den aanvang 9 in handen heeft. Als dit het geval is, is het dus zaak om een pop te schieten. Als het totaal aantal punten ein digt op nul, heeft men niets. Men noemt dit baccara. Zoolang de bankhouder wint, mag hij bankhouder blijven. Hij is dit echter niet verplicht. Wanneer hij naar zijn inzicht ge noeg gewonnen heeft, mag hij zeggen; „De bank past". Dan gaat de slof tegen betzelfde bedrag, dat in de bank stond, naar den meest rechtszittenden medespeler over. Heeft de bank verloren, dan gaat de slof naai den direct rechtszittenden medespeler over. Wan neer men als bankhouder afgaat met 1, kan men nimmer méér dan 1 verliezen, vóór de bank in andere handen overgaat, terwijl de bankhouder, wanneer hij handig genoeg is om zijn tegenspeler te verslaan, steeds zijn inzet verdubbeld ziet. Zooals gezegd, houdt de croupier 5 pCt. af van hetgeen gewonnen wordt. De machine is van overheidswege te Rot terdam gekeurd en zuiver als behendigheids spel bestempeld. Naar het bestuur ons me dedeelde, is het voornemens, de club par- manent in Bergen te vestigen en het volgend jaar ook in de andere badplaatsen gelijke clubs te stichten. In het gebouw bevinden zich buiten de speelvertrekken nog eenige andere Apparte menten waar men consumptie kan gebrui ken en zich prettig kan verpoozen. APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 2236. - BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) BERGER SPORTVEREENIGING „BERGEN". Het Bestuur der Berger Sportvereeniging „Ber gen" heeft a.s. Zondag twee interessante voetbal wedstrijden georganiseerd. Om half vier des na middags treden de eerste elftallen van de twee eerste klassers K. F. C. en Stormvogels in het veld. Beide vereenigingen hebben toegezegd zoo volle dig mogelijk uit te komen. Zoo zal bij K. F. C. de bekende interland-speler Piet de Boer de midden-voorplaats bezetten. Kee per Klokkemeijer staat hier in het doel. Voorts spelen mee o. a. van Wentsveen, Kruiver en Mol. Ook bij Stormvogels spelen bekende krachten mee, o. a. de gebrs. Haak en keeper de Vries in het doel. Als voor-wedstrijd wordt gespeeld een match tusschen Bergen I en een sterke Alcmaria-Victrix combinatie. Bij B. S. V. worden eenige nieuwe Egmondsche leden geprobeerd, o. a. op de midden-voor-plaats. Deze wedstrijd begint om 2 uur. Het terrein der Vereeniging is grondig opge knapt en gerold. Aan den zijkant zijn ruim 400 extrazitplaatsen aangebracht. Ongetwijfeld zullen hier interessante wedstrijden gespeeld worden en zal een talrijk publiek deze willen bijwonen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: penhouder met pen; gebloemde ceintuur; belas tingplaatjes; sleutel aan een bandje; rijwielslot; padvindersriem; portemonnaies met geld; notitie boekje; gele glacé dameshandschoen; dameshand schoen; blauwe ceintuur; hondenriem; vier ge nummerde strooken kant; zilveren rozenkrans; leesboek; paar beige handschoenen; donkerblauwe alpino-muts; twee vischsnoeren; kleerborstel: klein wit zakmesje; motorjekker; twee sierduiven; rood beursje met ritssluiting; armbandje met bruin steentje; huissleutel; grijze handschoen; fototoe stel; deksel van een groote waschmand. Verloren: Beige glacé handschoen; twee botaniseertrom mels; portemonnaies met geld; paar zwarte been pijpen; Indische gouden broche; pet; gouden zegel ring; beige gabardine regenjas; dop van benzine tank; zwart driedeelig hoorapparaat; blauwe trai ningsblouse; blauwe ceintuur met nikkelen gesp; étui met doublé lorgnet; donkerbruin kinderman teltje; zilveren arband met agaatsteen; gouden armband; doublé armband; beige mantelceintuur; bruine ceintuur; gouden vulpotlood; gouden arm band met plat glad bandje; fluweelen tasch; zak- schaartje; stalen speelgoedauto; blauwe jongens regenjas; twee mutsen, blauw en bruin; auto-plaid; grijs damesjasje; huissleutel; bankbiljet van 10.- AGENDA: Openlucht-theater. 26 Juli. „Mariken van Nieumeghen", door de „Vereenigde Haagsche Spelers". 29 Juli. „Judith". 2 Augustus. „Mariken van Nieumeghen". 5 Augustus. „Judith". 9 Augustus. „Rond een half millioen", blijspel door de „Vereenigde Haagsche Spelers". 12 Augustus. „Judith". 16 Augustus. „Rond een half millioen". 19 Augustus. „Judith". T ent oonstellingen. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg. Dage lijks geopend van 1012 en 14 uur. Werken van J. H. Roggeveen. Atelier J. M. Graadt van Roggen, Notweg. Werk van den kunstenaar, op aanvraag te bezich tigen. Bergensche Kunsthandel P. Hopman. Werken van verschillende schilders. Dagelijks geopend. Oude Prinsweg, naast bloemenmagazijn van Matth. de Saint, werken van Jos. Viëster; dagelijks geopend. Dr. Dekkerhuis. Dagelijks geopend van 1010 uur. Werken van F. Kamstra, benevens moderne leer- en handwerken. Museum naast het Postkantoor. Dagelijks, behalve Zondags, geopend van 1012 en van 24 uur. Dancings en amusement. De Rustende Jager, Dancing dagelijks. Café Duinvermaak. Openlucht-dancing. Zondags middags en Zondagsavonds. Hotel „NassauBergen", Bergen aan Zee, Zater dags en Zondags dancing. Verlichtingsavond 27 Juli. Harddraverij 3 Aug. Bloemencorso 10 Augustus.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1938 | | pagina 3