DE BANKETBAKKERIJ J. BUISMAN. HOOG EN LAAG WATER Lunchroom in Alkmaar VALK'sLunchroom DU I NVERMAAK" CONCERT en OPENLUCHT-DANCING HET LEVEN DER ZEE. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). AUG. Datum 20 21 22 23 24 25 26 Hoog water: 10.28 11.51 0.31 1.54 2.51 3.42 4.26 11.04 1.20 2 31 3.22 4.11 4.54 Laag water: v.m. 6.35 7.51 9.22 10.45 11.44 0.08 0.59 n.m. 7.04 8.30 10.00 11.14 0.36 1.25 Kaasmarkt, t.o. Bureau V.V.V. voor Uw kopje Koffie, - IJs, Koffietafel, - Lunch of Diner. Molenstraat 14 - Telefoon 2460. Slagroom-, Mocca- en Vruchtengebakjes 8 ct. p. stuk. Gesorteerde Koekjes 20 ct. p. ons. Mooi CAFÉ-RESTAURANT gelegen aan den voet der duinen. GROOTE KINDERSPEELTUIN. ZONDAGSMIDDAGS door 1e klas Orkest. Ruim Parkeerterrein. Ieder lid ontvangt een controle-penning in bruikleen, welke aan het badpak zichtbaar gedra gen moet worden. Deze penning mag niet behouden worden doch moet na afloop van het lidmaatschap ten kantore der Vennootschap terugbezorgd worden. Bij ontvangst der penning zal 0.25 statiegeld betaald worden, welk bedrag bij afgifte der penning weder terugbetaald zal worden. Badcostuums en handdoeken worden niet verstrekt. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaat sen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel, langs de daarvoor be stemde trap, naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is onder toezicht te baden. Badmantels moeten aan den daarvoor bestem den kapstok op het strand opgehangen worden. De leden zijn verplicht zirh in de tent of in het geheel door doek afgeslote:, vierkant uit- en aan te kleeden. Men mag op het Zonnebad-terrein niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling, in het bad van het Koetsenbad, gedurende de uren dat dit geopend is. De tenten mogen gedurende den duur van het lidmaatschap blijven staan. De Vennootschap neemt geen enkel risico op zich en zal geene werkzaamheden voor de tenten verrichten of toezicht op de tenten houden. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen. Zij mogen in badcostuum niet op het strand, buiten het bad, vertoeven. Er wordt op gerekend, dat de leden zullen me dewerken dat dit reglement nageleefd wordt, het terrein volgens zijn bestemming gebruikt wordt (b.v, niet op de helling van den zeekant loopen) en verder tot hetgeen voor een goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap tusschentijds te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van betaalde contri- butie. Het is verboden buiten de door de Directie vastgestelde uren op het terrein te vertoeven. N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. ZONNEBAD. De Vennootschap stelt voor de badgasten en villabewoners de gelegenheid open zich ten kan tore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonne bad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het intieme karakter van de badplaats zooveel moge lijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en hetzelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.voor 4 weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts gedurende het weekeinde te Ber gen aan Zee vertoeft 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of verzorgster van dit gezin, mits deze van één van bovengenoemde kaarten voor zien is; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Éénpersoons-kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.voor 4 weken of korter. leeft heeft. Zij begreep, dat zelfs Liszt een be wuste bewegingsleer ontbrak en zij wijdde zich aan een wetenschappelijke studie, die haar bracht tot de door haar gestichte methode, waarvoor zij, volgens Liszt, was voorbestemd. Mej. Bosch van 's-Gravemoer had het voorrecht, met Marie Jaëll te mogen samenwerken en heeft, zooals gezegd, haar methode vereenvoudigd en in een practische richting gestuurd. Op een leeftijd, waarop velen alleen aan zichzelf denken, was mej. Bosch van 's-Gravemoer nog in de weer om de internationale belangstelling voor de methode van Marie Jaëll te wekken. Jarenlang was Parijs daarvoor het centrum. Uit verschillende landen werden daar de leeraressen ervan doordrongen, dat deze methode absoluut op een vast geheel was gebouwd. Des zomers was „De Haaf" vaak een internatio naal centrum. Ook in ons land hield mej. Bosch van 's-Gravemoer lezingen over de Maria Jaëll - methode. Steeds was zij werkzaam, waardoor zij dan ook uitstelde haar ideeën op schrift te zetten. Toch zijn deze niet verloren gegaan. Wij danken dit aan haar nicht, mej. Troost, die thans in Ber gen tegenover „De Haaf" het vriendelijke land huisje bewoont. Zij liet bij „Les Presses Universi- taires de France, 49 Boulevard SaintMichel 4e Paris onder den titel „Jeanne Bosch van 's-Gravemoer, L' Enseignement de La Musique par le mouvement conscient (une Pédagogie) dezer dagen een werkje verschijnen, waarin de ideeën van mej. Bosch van 's-Gravemoer zijn vastgelegd. De groote beteekenis van dit boekje blijkt wel uit het oordeel erover van den grooten Parijschen muziek-recensent Gabriel Marcel, die het volgen de ervan getuigde; „Dit is een der merkwaardigste boeken, dat verdient te worden gelezen en overdacht, niet alleen door alle muziekleeraren, maar door alle opvoeders; want, wat het piano-onderwijs betreft, behandelt het de juiste beweging, een eenheid van begrippen, steunend op de meest ruime en de meest doordachte ondervinding en die, per slot van rekening, het onderwijs zelf dragen, be schouwd uit een dubbel oogpunt. De schrijfster, die leerlinge was van Marie Jaëll, verraadt vootdurend in deze bladzijden een voortreffelijke filosofische meening en haar for mules zijn dikwijls van een bewonderenswaardige juistheid. Dit werk moet verspreid worden in de onder- Wijsmilieux, zoowel voor privé-onderwijs als voor schoolonderwijs." Wij gelooven dat de muziekwereld mej. Troost dankbaar mag zijn, dat zij de gedachten van haar tante op papier heeft vastgelegd. De methode Marie JaëllJeanne Bosch van 's-Gravemoer gaat, als middel, recht op het doel: „De muziek af. Een werkje als dit, is in de muziekwereld een parel en zal zeker in de internationale muziek bibliotheken een blijvende plaats gaan innemen. VILLA ,DE HAAF'. Een belangrijk boekje. MEJ. BOSCH VAN 'S-GRAVEMOER. Vele Bergenaren zullen de muziek-paedagoge, mej. Bosch van 's-Gravemoer, die 16 November 1933 te Parijs overleed, niet licht vergeten. Zij toch liet te Oostdorp, door architect de Bazel, het mooie landhuis „De Haaf" bouwen, dat voor ons nog steeds geldt als het mooiste, dat in Ber gen werd gebouwd. Vele jaren bracht mej. Bosch van s-Gravemoer den zomer in Bergen door. In de oorlogsjaren verbleef ze ook des winters in Bergen en haar grooten invloed in diplomatieke kringen heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat in het lot van de destijds in Bergen geïnterneerde Duitsche deser teurs verzachting kwam. Ook onze gemobiliseerde jongens droeg ze een goed hart toe. Wij herinne ren ons nog levendig haar zegenrijk cantinewerk, waaraan ook wijlen mevr. v. ReenenVölter en wijlen mej. Lucie Baart een belangrijk deel hadden. De groote beteekenis van mej. Bosch van 's-Gravemoer ligt echter op ander terrein. Het is haar groote verdienste, dat zij het werk van Ma rie Jaëll, die een nieuwen weg gebaand heeft voor de aesthetiek, heeft voortgezet, vereenvoudigd en in een practische richting gestuurd. Marie Jaëll was de particuliere muziek-secre- taresse van Liszt, den grootsten pianist die ge- Terwijl op het oogenblik dat wij dit schrijven, de zon met felle stralen Bergen, Bergen aan Zee en verre omgeving overgiet, zitten wij in Bergen en Egmond aan Zee met eenige tentoonstellingen, die voor een ieder, die verademing zoekt en weet gierig is naar alles wat met het zilte nat in ver band staat, van buitengewoon belang zijn. Als U na Uw heerlijk bad in de bruisende golven weer op het strand staat en tuurt over de over elkaar buitelende golven, zult ge U er wel geen zorg over maken wat er wel in dat water leeft en leven kan. Toch is dat alles zeer belangrijk, temeer voor ons Hollanders, die van ouds bekend staan als een „water-volkje", gebo ren en getogen aan Hollands' blonde stranden en duinen, wier bijzonderheden vele ook weer niet kennen. En als U dan na een heerlijken dag, in de na tuur doorgebracht, terugkomt in pension, hotel of anderszins en het middagmaal op tafel komt, waarbij b.v. visch, kunt U dan wel direct zeggen, welke visch ge daar op Uw bord krijgt. Welnu, ik ben er van overtuigd, dat de meesten dat niet kunnen! Er is nog meer. Niet altijd schijnt de zon zoo heerlijk, ook wij kennen hier de beruchte stor men die de zee op onze kusten doet slaan en daarbij tegelijkertijd schepen in barre nood brengt. Dan komt de Noord- en Zuid-Holl. Reddingsmaat schappij in actie, waarvan U ook al op deze ten toonstellingen het een en ander aan de weet kunt komen. Kortom, er is te veel om op te noemen. Een rijke sorteering schelpen, waaronder tropische en die van eigen stranden, alles wat in verband staat met de visscherij, zooals de netten, waaronder z.g. haringwant, trawler netten, verder de a^erJ modernste Deensche netten (die hier in Holland nog niet in gebruik zijn), modellen van trawlers, beugen, sloepen, botters enz. Ook voor hen die de visschen in werkelijkheid aanschouwen willen, is gezorgd, daar de collectie van deze dieren (op sterk water) zeer uitgebreid is. Ten slotte onze gevederde vrienden, de vogels. Afbeeldingen en opgezette vogels toonen U het leven dezer dieren in „vogelvlucht". Als bijzondere attractie mag dan nog gelden het fraaie diorama te Egmond aan Zee, dat op zich zelf reeds een bezoek meer dan waard is. De tentoonstellingen worden gehouden te Bergen: Gemeenteschool, Beemsterlaan (2 minuten van de Ruïne verwijderd), te Egmond aan Zee: Dorpstraat.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1938 | | pagina 2