Het Vreemdelingenverkeer te Bergen en de attracties. A. E. ROMENY, „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" VIERDE BLAD. BERGENSCHE DROGISTERIJ 29e Jaargang. No. 12. van ZATERDAG 20 AUG. 1938. Met de voorstellingen in het Openlucht-theater heeft de V. V. V. te Bergen niet bepaald geluk gehad. Het optreden van Be Quick en de Vendel- zwaaiers werd door plasregens onmogelijk. Eén van de vier voorstellingen van „Judith moest worden afgebroken en voortgezet in het paviljoen van Duinvermaak, twee hadden plaats tijdens dreigend weer en slechts één, die van de vorige week Vrijdag, werd door schitterend zomerweer begunstigd, doch zelfs toen werden de bezoekers teruggehouden door dreigende bliksemflitsen. De twee voorstellingen van Amor in de Pastorie, de twee van „Marike van Nieumeghen" en de tweede van „Rond een half millioen" werden ook niet bepaald door mooi weer begunstigd. Velen weten nog niet, dat het, wanneer men zich be hoorlijk kleedt, ook bij koel weer in het open luchttheater heerlijk toeven is, omdat dit theater in een beschutte duinkom is gelegen. De V. V. V. heeft in het openluchttheater een kostbaar bezit voor de avondafleiding voor de zomergasten, dat werd ons Woensdagmorgen duidelijk in het bureau van de V. V. V., waar tal rijke gasten hun teleurstelling uitspraken over het feit, dat Vrijdag de 5e voorstelling van „Judith" niet doorging en dat hoogstwaarschijnlijk Dinsdag de voorstelling van „Amor in de Pastorie" ook niet plaats heeft. Ook wij betreuren dit uit een oogpunt van de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Nu het weer is omgeslagen en het V. V. V.-bureau nage noeg ontdaan is van de attractiebiljetten, die aan dit bureau juist het cachet van centrum voor het vreemdelingenverkeer gaven, bood Bergen reeds sterk den indruk, dat het seizoen voorbij is en daarvoor is het toch nog te vroeg. De hotel-pen sionhouders dienen te begrijpen, dat hun belan gen in hooge mate gediend worden door de te organiseeren attracties. Zoolang de hotels en pensions vol gasten zitten, denken velen van hen er zelfs niet aan om het bureau daarvan mede- deeling te doen, laten zij zelfs na te berichten welke dagen zij nog enkele plaatsen beschikbaar hebben. De administratrice had daardoor de laat ste weken de grootste moeite de verblijfzoeken- den onder te brengen en wij hebben zoo het idee, dat daardoor nog velen naar elders werden ver wezen, die vermoedelijk in Bergen nog wel ge plaatst hadden kunnen worden. Vele hotel- en pensionhouders begrijpen nog niet, dat de wel vaart van hun buurman ook bijdraagt aan den bloei van de plaats. Het zijn er slechts enkelen, die, wanneer zij zelf geheel bezet zijn, voor bij hen verblijfzoekenden moeite doen om deze bij collega's geplaatst te krijgen en toch dient men, door dit wel te doen, ook het welbegrepen eigen belang. Het bloemencorso 1938 was een schitterend ge slaagd corso, doch Bergen dankt dit niet aan de meest belanghebbenden. Wij begrijpen volkomen, dat, in het drukst van het seizoen, het voor de meeste belanghebbenden niet mogelijk is, zelve een nummer samen te stel len, maar zeker was het voor hen niet onmogelijk om aan hen, die daartoe wel in staat zijn, de noo- dige steun te verleenen. Daarvan hebben wij niets kunnen ontdekken. Wel moest de V. V. V. erva ren, dat de gasten van een aan het terrein van het bloemencorso gelegen pension, zonder toe gangskaarten het corso volgden. Met een beetje overtuigingskracht moest het toch de onderne mers mogelijk zijn geweest deze gasten er van te overtuigen, dat dit, met het oog op het groote risico voor de V. V. V. aan het corso verbonden, niet verantwoord was. Zooals gezegd, bezit de V. V. V. in het open luchttheater een prachtige gelegenheid voor het organiseeren van avondafleiding. Door den bouw van het groote paviljoen in den tuin van „Duin- vermaak" verkeert Bergen zelfs in een bevoor rechte positie tegenover andere openluchttheaters. Daardoor toch is het mogelijk geworden om niet te groote stukken, zooals Dinsdagavond het blijspel „Rond een half millioen", in het paviljoen te spelen. Het is ons opgevallen, dat steeds een ongeveer gelijk aantal gasten blijk geeft de voorstellingen in het openluchttheater op prijs te stellen, doch dat ar velen zich nog door de weersomstandigheden laten weerhouden er heen te gaan. Over de eigen bevolking van Bergen spreken wij maar niet, die heeft het te druk met het seizoenwerk. Deze gas ten moeten echter begrijpen, dat men beter ge zamenlijk, door het koopen van voorverkoopkaar ten, het aan een voorstelling verbonden risico kan dragen, dan door dit aan de V. V. V. of aan cle tooneelgezelschappen te laten. Wie, zooals wij, Dinsdagavond in 't paviljoen de voorstelling van het blijspel „Rond een half mil lioen" van Jan Ballings door de Vereenigde Haagsche Spelers heeft bijgewoond en het enthou siasme van de daar aanwezige gasten, over stuk en spel, heeft gadegeslagen, moet met ons hebben APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 2236. - BREELAAN 17, BERGEN (N.-H.) geconstateerd, dat het zomerpubliek aan lichte blijspelen boven zware literaire stukken, die als kunstwerk hooger staan, de voorkeur geeft. De V. V. V. zal goed doen hiermede voor de toekomst rekening te houden. „De Vereenigde Haagsche Spelers", onder lei ding van Pierre Balledux, hebben én met „Amor in de Pastorie" én met „Rond een half millioen bewezen, dat zij in staat zijn het publiek kostelijk te vermaken. Voor het volgend jaar zal de V. V. V. o. i. goed doen den ingang van het openlucht-theater een waardiger aanzien te geven. Nu ligt deze verbor gen achter een snoeptent, die daar zeker niet op haar plaats is en gevoegelijk verplaatst kan worden. Wie de openluchttheaters te Oisterwijk, Velp, Valkenburg en Arnhem bezoekt, weet, dat men daar de toegangen naar het theater zoo heeft ge maakt, dat ze een blijvende reclame voor het bezoek zijn. Bergen neme hieraan een voorbeeld. AGENDA! Tentoonstellingen. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg. Dage lijks geopend van 1012 en 14 uur. Werken van schilders uit de Bergerschool. Atelier J. M. Graadt van Roggen, Notweg. Werk van den kunstenaar, op aanvraag te bezich tigen. Bergensche Kunsthandel P. Hopman. Werken van verschillende schilders. Dagelijks geopend. Oude Prinsweg, naast bloemenmagazijn van Matth. de Saint, werken van Jos. Viëster; dagelijks geopend. Dr. Dekkerhuis. Dagelijks geopend van 1010 uur. Werken van F. Kamstra, benevens moderne leer- en handwerken. Museum naast het Postkantoor. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Za terdag, nam. van 24 uur. Dancings en amusement. De Rustende Jager, Dancing dagelijks. Café Duinvermaak. Openlucht-dancing. Zondags middags en Zondagsavonds. Hotel „NassauBergen", Bergen aan Zee, Zater dags en Zondags dancing. „ONS NEDERLAND". „Ons Nederland", het officieele orgaan van de A. N. V. V., uitgave van Strengholt's Uitgevers Maatschappij, is in een nieuw kleed gestoken. Het omvangrijke maandschrift is thans, onder hoofdredactie van Mr. Elias en de redactie van Mr. H. M. Planten, M. C. Westerman, Mr. J. P. Bosman, Johan Wesselink en A. J. G. Strengholt een orgaan geworden, dat er met ernst naar streeft een gids voor Nederland te worden. Voor ons ligt het Augustusnummer, waarin N.-H. als middelpunt is geplaatst. Dit nummer is, evenals de vorige, uitstekend verzorgd. Gezien het werk van de A. N. W. B. op toeris tisch gebied, hebben wij ons meermalen dé vraag gesteld of er voor de A. N. V. V. nog wel plaats was. Gezien de energie, waarmede, na de reorga nisatie, de directie van de A. N. V. V. de zaken thans aanpakt, hebben wij de hoop, dat deze vraag zonder beding bevredigend kan worden beantwoord. Het orgaan „Ons Nederland" kan hierbij een mooie taak vervullen en waar thans, ondanks de keurige uitvoering, de abonnementsprijs van 7.50 per jaar tot 3.is teruggebracht, zijn wij van oordeel, dat dit maandschrift in geen hotel pension mag ontbreken en zeker niet in de wo ningen van iedere V. V. V. bestuurder. RUST. Een oude molen, als een stille wacht, er is een sfeer van rust terwijl de wereld jacht en om ons is de glans der avond de wolken zijn verstild vergrijsd, een vraag die haar mijn lippen rijst, zoekt antwoord waar is mijn ziel vol warrelende gedachten, voel ik enkel blijheid nu verstomipen nu de klachten? Niets geeft mij antwoord op deez' vraag, de wolken blijven grijs en traag, maar in mijn hart komt stille vree T. C. Gr.—Min. Wenken voor Zonnebaders. Voorzichtigheid geboden. Een bruine huid is geen teeken van plotselinge gezondheid. Juist in de eerste warme zomerdagen krijgt de arts ernstige gevallen van zonnebrand te behan delen, die niet alleen oorzaak worden van pijn en ziekte, maar tevens vaak van blijvende euvelen. Het is onbegrijpelijk, dat de artsen, ondanks de veelvuldige voorlichtingen in de dagbladen en tijd schriften, steeds weer talrijke slachtoffers van het zonnebad te behandelen krijgen. Dat de zonnebrand juist in de eerste zomerda gen zooveel slachtoffers maakt, moet verklaard worden door het feit, dat de hitte der zonnestralen tengevolge van den toch nog koelen wind niet zoo gevoeld wordt, waardoor het zonnebad te lang wordt gerekt. Merkwaardigerwijze spreekt de leek dan van „windbrand", doch er moet op gewe zen worden, dat de wind niets te maken heeft met de ontstekingen, die karakteristiek zijn voor zon nebrand. Men onderscheidt evenals bij andere wonden den eersten, tweeden en derden graad van den zonnebrand. De eerste graad kenmerkt zich door rood en opgezet huidweefsel, vergezeld van een lrchte pijn, hoofdpijn en moeheid. Bij den tweeden graad komen blaren voor, de pijnen zijn veel heviger, men heeft het koud, is koortsig en voelt zich allesbehalve fit. Bij den derden graad zijn de blaren veel grooter en verder ingebrand, zoodat na het barsten er van rauwe plekken ontstaan. Ook nu zijn de pijnen weer veel heviger, kou, rillingen en hooge koorts. De toe stand is zoo ernstig, dat bij een zwak hart plotse ling de dood kan intreden. Wat men moet weten. Een ieder, die een zonnebad neemt, moet om de volgende dingen denken: 1. Hij mag onder geen voorwaarde in het begin langer dan een half uur zonnebaden en moet er voor zorg dragen, dat het geheele lichaam door de zon beschenen wordt. 2. De duur van het zonnebad mag slechts gelei- gelijk vergroot worden; daarbij moet steeds op het gevoel na het bad gelet worden. 3. Hij moet bedenken, dat personen met licht haar en lichte huid gevoeliger voor zonnebrand zijn dan donkere menschen. 4. Hij moet weten, dat het insmeren met vet en olie geenszins 't ontstaan van zonnebrand tegen gaat; maar dat integendeel, doordat de gevoelig heid van de huid voor warmte-invloeden verlaagd wordt, het gevaar ontstaat, dat men zich te lang aan de zon bloot stelt. 5. Hij moet weten, dat de door de zonnestralen veroorzaakte bruine kleur der huid geen bewijs is van plotselinge gezondheid, doch uitsluitend en alleen een beschermingsmaatregel van het lichaam tegen de te felle zon. 6. Hij moet weten, dat karakter en waarde van het zonnebad niet alleen bepaald worden door de inwerking der zonnestralen maar dat het zonne bad tevens een luchtbad is, dat van evenveel waarde genoemd mag worden. 7. Wie zon- en zeebad met elkaar combineert moet er aan denken, dat op de huid drogende zoutdeeltjes de gevoeligheid er van ten opzichte der zonnestralen verhoogen. 8. Hij moet weten, dat het doel van het zonne bad geen bruine huid is, maar een bevorderde stofwisseling. 9. Hij moet weten, dat zwakke personen, hart lijders, longlijders, het zonnebad zooveel mogelijk moeten vermijden. 10. Hij moet weten, dat zonnebaden op heete dagen slechts in de vroege ochtend- of late mid daguren genomen moeten worden en dat men in de heete middaguren het best in de schaduw kan liggen of tenminste een breede, lichte hoofdbe dekking ter bescherming moet dragen. GRAPJES. Potstausend, wat heb ik me daar vannacht een ellendigen droom gehad. Ik droomde, dat ik bij m'n vriend op visite was en dat hij me 'n klaart je presenteerde." „Nou, als het je het zelfde is, geef me dan maar eentje met, zei ik. En net, dat hij weggaat om sui ker te halen, word ik wakker. Had ik nu maar „zonder" gezegd". Zij (na een kibbelpartij, berouwvol): „Kom mannie, wees weer lief. Ik geef toe, dat ik ook fouten heb Hij (met een diepe zucht: „Ja, dat is zoo". Zij (verontwaardigd): „Zoo? Noem mij er dan eens een als je durft!" A.: Het spijt me, ouwe jongen, dat die kip van mij is weggeloopen en je heelen tujjjj, heeft omgewroet! B.: O, dat is in orde hoor, mijn hond heeft daar straks die kip ogegetenj A.: Schitterend! En ik heb net jouw hond overreden! Toerist (over den rand van een steile rots kij kend). De menschen vallen hier zeker dikwijls af, hè? Gids: Neen, meestal hebben ze aan één keer genoeg.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1938 | | pagina 7