Bergensche Boschbode JL EERSTE BLAD. Een terugblik en tot weerziens. Negen-en-twintigste jaargang. No. *13. AbOn0ementBpriis; J l'2-,Z£v.™. Zaterdag 27 Aug. 1938 Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Coster Zn., Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 9, TELEFOON 2039, BERGEN (N.-H.) Met de verschijning van dit nummer heeft de Badbode haar taak voor 1938 weer volbracht. Het was ons een voldoening, te hebben mogen ervaren, dat de door ons, bij de verschijning van het le nummer voor de abonné's en adverteer ders, beschikbaar gestelde premie, de houtsnede „De intocht van de lente", van onzen kunstenaar B. Essers, door velen zeer op prijs werd gesteld. Wij beoogden daarmede te bereiken, dat er in de hotels, pensions en gemeubileerde huizen althans één kunstwerk kwam te hangen. Ondanks de vele schilders die hier wonen, ge tuigt, hetgeen wij bij de meeste bewoners als wandversiering aantreffen, niet van eenig kunst gevoel. De vliegende winkels, die zich tijdens het seizoen in Bergen neerplanten, met veelal schilde rijtjes, die langs den loopenden band worden ver vaardigd, dragen er zeker niet toe bij, dat in dit opzicht de smaak van het publiek in een goede richting wordt geleid. Belangstelling voor schijn kunst is echter in ieder geval beter dan gemis aan eenige belangstelling, want door belangstelling kan de smaak zich ontwikkelen. Bovendien zijn de smaken, en dit is maar gelukkig, verschillend en daarom dienen wij uit kunstoverwegingen die ver koopgelegenheden niet al te tragisch op te nemen, al betreuren wij die wel uit economische overwe gingen voor de kunstenaars, die echter voor een deel, door hun eigen individualisme, oorzaak zijn, dat deze voor Bergen ongewenschte gelegenheden hier bloeien. De pensionhouders, die tengevolge van de drukte, de houtsnede nog niet lieten inlijsten, raden wij met nadruk aan, dit alsnog bij den lijs- tenhandel van den heer Hopman te laten doen, die, door een speciale overeenkomst, voor 3.75 lijst met keurig passe-partout beschikbaar stelt. De vreemdelingenlijst. De hotel- en pensionhouders zijn wel eens in gebreke tijdig hun opgaven voor de vreemdelin genlijst te doen. Wij begrijpen, dat dan geen opzet in het spel is, maar toch wordt daardoor het vreemdelingenverkeer geschaad. De Badbode komt in ons land op alle vreemdelingen-bureaux. Voor Bergen, als vacantie-oord, is het reeds daarom van veel belang, dat de vreemdelingenlijst zoo volledig mogelijk zij. Ook voor de gasten is dit van betee- kenis. Slechts „De Badbode" stelt het V. V. V.- Bureau in staat om aan personen, die daar naar in Bergen vertoevende gasten informeeren, de ge- wenschte inlichtingen te geven. Een gast, die hier in een gemeubileerd huis ge huurd had en niet in „De Badbode" stond, mistte daardoor een belangrijk onderhoud met iemand die hem daarvoor in Bergen was komen opzoeken. De man, die dacht dat dit aan de V, V. V. lag, was daarover zeer verbolgen. Toen hij hoorde, dat de fout bij de menschen lag bij wie hij had gehuurd, omdat die geen opgave hadden gedaan, waren zijn eerste woorden: „bij die menschen huur ik nooit weer". Wij hebben den man gekalmeerd en hem duidelijk gemaakt, dat er geen opzet in het spel was. Daarop probeerde hij de schuld op de politie te werpen, die krachtens de verordening er op heeft toe te zien, dat de opgave verstrekt wordt. Wij hebben den man toen gewezen op het legio aantal artikelen waarop de politie heeft toe te zien en hem duidelijk gemaakt, dat Bergen zich gelukkig mag achten, dat het voor de politie ten eenen male onmogelijk is alle overtredingen aan te pakken. Hoofdzaak is, dat dit tegen onwilligen mogelijk is. De juiste houding. Toen wij 'n tweetal jaren geleden een tiental dagen in de bloeiende badplaats Knocke waren, verwonderden wij ons over hetgeen daar in het belang van het vreemdelingenverkeer door de ge meente kon geschieden. Wij vernamen, dat het inkomen daar, dank zij het casino, waar roulette wordt gespeeld, dat ook in België verboden is, en dank zij de Kurtaxe die geheven wordt, het inkomen van deze gemeente tienmaal zoo groot was dan in andere Belgische gemeenten, met een gelijk zielental, het geval was. Tot onze verwondering zagen wij daar ook op alle mogelijke plaatsen, waar dit volgens de borden verboden was, auto's geparkeerd staan en auto's langs den boulevard, in strijd met het aan gegeven richtingsverkeer, rijden. Toen wij over het niet optreden daartegen door de politie onze verwondering kenbaar maakten, antwoordde ons de politiechef: „de practijk leert, dat het voor de ontwikkeling van de plaats van belang is, dat er zooveel mogelijk auto's komen. Wij moeten het daarom de automobilisten niet moeilijk maken. Op onze vraag of het dan niet wenschelijk was die borden weg te doen, antwoordde de man ons: „neen neen zulle. Wij zijn gewoapend en kunnen daardoor optreden als dit noodig is". Wij gelooven, dat dit de juiste houding is die in een vreemdelingenplaats past. De politieman, die tegen een automobilist verbaal opmaakt, omdat zijn auto op een plaats staat waar dit verboden is en dit doet in een tijd waarin het verkeer dit ver bod niet noodzakelijk maakt, staat wettelijk in zijn recht, handelt formeel juist, doch dient het belang van de plaats niet. Over het algemeen kan met trotsch verklaard worden, dat de politie in Bergen begrip voor haar taak heeft getoond. Wel vernamen wij vele klach ten van middenstanders, die door de straffe toe passing van het werktijdenbesluit in groote moei lijkheden geraakten, doch deze dienen weer op rekening van de arbeidsinspectie te worden ge schreven. De regeering beoogt met dezen maatregel meer deren in het bedrijfsleven in te schakelen, een op zich zelf sympathiek streven. De practijk stelt de zaken echter wel even anders dan de theorie. Het gevolg is dan ook geweest, dat men èn de werk gevers èn de werknemers de positie nog moeilij ker heeft gemaakt. Een amusements-seizoenzaak kan men nu eenmaal niet op één lijn stellen met een dergelijke zaak, die het geheele jaar door werkt. Bergen steeds gezocht. Ook dit jaar is de trek van Nederlanders naar het buitenland weer toegenomen. Als één van de argumenten hiervoor geldt zelfs in leidende V. V. V.-kringen, dat het terrasleven in het buitenland zooveel goedkooper is. Wij willen dit niet ontken nen, hoewel ook wel vast staat, dat men te vaak vergelijkingen maakt tusschen niet vergelijkbare grootheden. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren de hooge lasten die in ons land het bedrijfsleven worden opgelegd. Onder het motief, dat in alle badplaatsen ver makelijkheidsbelasting wordt geheven, heeft het hoogere gezag ook den raad van Bergen gedwon gen deze zoo fnuikende belasting ook het volgend jaar in te voeren. Het is alsof wij ons bevinden in een centrifuge die tenslotte zoo snel gaat draaien, dat de boel barst. Het hoogere gezag kan toch weten, dat reeds vele jaren de toestand van het hotel- en amuse mentsbedrijf in de Nederlandsche badplaatsen noodlijdend is. Door invoering van deze belasting maakt men het voor velen het volgend jaar nog weer moeilij ker de zaken gaande te houden. De V. V. V. Het is ons bekend, dat het voor de V. V. V., die uitsluitend in het belang van de bevordering van het vreemdelingenverkeer verschillende feestelijk heden organiseert, eenvoudig voor een groot te kort was komen te staan, wanneer ze ook nog on geveer 1000.vermakelijkheidsbelasting had moeten opbrengen en zooveel zou ze verschuldigd zijn geweest, wanneer dit jaar die belasting reeds was ingevoerd. Wij zien de zaken zoo, dat die nieuwe belasting voor een groot deel dezen kant van het V. V. V.- werk onmogelijk zal maken, tenzij de raad het wijze besluit neemt om de V. V. V.-subsidie met dit bedrag te verhoogen. Wie er mede bekend is, dat bij de huidige con junctuur 95 pet. van de belasting-aangeslagenen beneden een inkomen van 5000.zijn aangesla gen, begrijpt, dat het publiek thans op een kwartje moet letten en dat het niet meer dan theoretisch geklets is, door te beweren, dat de ondernemer deze belasting slechts op den entreeprijs behoeft te leggen. Wij hadden in den raad, bij de behandeling van deze materie, dan ook een sterk verzet verwacht en althans een poging om Ged. Staten er van te overtuigen, dat deze belasting Bergen slechts na deel zal brengen, en dit temeer, omdat de raad vóór twee jaar de kermis invoerde, om door de daarvoor te ontvangen staangelden deze belasting te ontgaan. Nu zitten wij met beiden opgescheept, met de verwachting, dat daardoor door het rijk minder voor de gemeentekas zal moeten worden uitbe taald. Een verwachting, die falikant zal uitkomen, omdat het gevolg zal zijn, dat er in Bergen heel wat geld minder zal circuleeren. Reeds zonder deze belasting was de V. V. V. genoodzaakt, wegens de geringe ontvangsten, twee voorstellingen in het openlucht-theater niet te doen plaats hebben. Naast 11 voorstellingen in het Openluchttheater, organiseerde de V. V. V. een schitterende verlich tingsavond, een groote harddraverij en een bui tengewoon geslaagd bloemencorso, dank zij het feit, dat deze hoofdgebeurtenissen door mooi weer werden begunstigd. Particulieren brachten hiervoor een garantie fonds van 1000.bijeen, terwijl de gemeente daarin voor een bedrag van 500.deelnam. Dank zij het bloemencorso zullen ook dit jaar niet de garanten behoeven te worden aangesproken. Het seizoen. Over het algemeen kan wel worden gezegd, dat het seizoen gelijk was aan dat van het vorig jaar. Van begin Juni tot einde Augustus noteerden wij hier 38358 weekverblijven tegen 39109 in het vorig jaar.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1938 | | pagina 1