A. E. ROMENY, „Duinvermaak", DE „DE BADBODE" Groote KINDERSPEELTUIN. CONCERT en OPENLUCHTDANCING HOOG EN LAAG WATER BERGENSCHE DROGISTERIJ BREELAAN 17, - BERGEN (N.-H.) J. BUISMAN, Lunchroom in Alkmaar VALK'sLunchroom CAFÉ-RESTAURANT Prachtig gelegen aan den voet der duinen. Z0NDAQSMIDDA6S door een Ie klas Orkest RUIM PARKEERTERREIN. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). JUNI. Hoog water Laag water: Datum v.m. n.m. v.m. n.m. 17 3.32 16.03 0.33 12.55 18 4.20 16.51 1.16 13.40 19 5.07 17.38 2.02 14.22 20 5.54 18.23 2.46 15.06 21 6.44 19.08 3.30 15.53 22 7.27 19.53 4.17 16.38 23 8.15 20.48 5.07 17.32 Wij vernemen ook, hoe de oude grootvader dermate ontroerd werd bij het lezen over de aardappelrelletjes te Amsterdam, toen soldaten van het Nederlandsche volk op het Nederlandsche volk schoten, dat hij door een beroerte werd ge troffen en overleed. Wij lezen echter ook van een soldaat, die nooit op wacht ging, zonder zich van een zakje zuurtjes te hebben voorzien en van onderofficieren, die zich na het appèl door de officieren, sluipende langs de huizen, naar de woningen van burgers begaven om daar voor 25 cent per nacht op een bed te slapen, inplaats van op stroo in de inkwar- tieringsschuren. Wij maken kennis met gevoelens van groote dankbaarheid tegenover den burgemeester en diens echtgenoote, voor de zorg aan de centrale keuken besteed, die, in de dagen van schaarschte aan de levensmiddelen, de bevolking tot zegen is geweest. Wij vernemen, hoe velen hun best doen om vooral de kinderen voor ondervoeding te behoe den en maken kennis met den bakker-boer-siga- renwinkelier als boekhouder van de centrale keuken. De mensch past zich aan. Ondanks den fel woedenden oorlog, zien wij de menschen zich in Bergen aanpassen. Het gaat de pensions goed en wij beleven in het gezin van de zorgende moeder een gezelligen huiselijken winter en St.-Nicolaasavond, die zoo bekoorlijk was, dat menige Belg, die de gezellige winter avonden mede maakte, het groote geluk van het huiselijk leven erkende en het voornemen te ken nen gaf, om die gewoonte ook later thuis in te voeren. Smokkelen werd voor de pensionhouders noodzakelijk. De rantsoenen, 2 ons brood per dag, 1/10 liter melk, 1 K.G. aardappelen, een half ons peulvruch ten, een half pond boter in de 10 dagen en een half ons koffie in de 14 dagen, zoo lezen wij, maakte het smokkelen voor de pensionhouders noodzakelijk. Aanvankelijk werd dit met een ge voel van schuldbesef bedreven; later, omdat iedereen het deed, als sport. Hoewel er niet geslacht mocht worden, slacht ten de boeren maar raak, aangezien er goede priizen betaald werden. Ook de gasten betaalden flinke prijzen. Veel werd er ten plattenlande des nachts geslacht en om ontdekking te voorkomen, vaak op zoo'n ruwe wijze, dat veel eetbaars ver loren ging. Voor de slagers waren het goede tijden. Zoo hoorden wij van een slager, die voor de Alkmaar- sche Rechtbank terecht stond wegens het slachten zonder vergunning. De man werd door een advo- APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 2236. BANKETBAKKERIJ MOLENSTRAAT 14 - TELEF. 2460. Voor Pensions en Hotels: Slagroomwafels. Slagroom- en Mocca-punten (Nougat). Ledige Pasteitjes, Fleurons, enz. caat verdedigd, wien hij het vleesch, buiten de distributie, had geleverd, maar ook de officier van Justitie en de president van de Rechtbank hadden ervan betrokken. De man kreeg 40 boete, doch zeide na afloop tot een kennis; „dat betalen ze toch zelf, want nu word ik voor hen eenvoudig wat duurder". Bekend is in Alkmaar ook het verhaal van den Alkmaarschen kok, die vanuit St.-Pancras in een rijtuigje een in verpleegsterscostuum gestoken varken had ingevoerd en dit varken door Alk- maarsche notabelen, w.o. die op de naleving van de distributiebepalingen moesten toezien, op een feestmaal had laten verorberen. Wij lezen in het manuscript verder, hoe men, dank zij het smokkelen, het den gasten aan niets behoefde te laten ontbreken, maar wij lezen ook van het optreden van de Spaansche griep, die, vooral onder hen, die geen weerstand meer had den, vele slachtoffers maakte. Hoe Bergen in 1917 nog met een stukje oorlog kennis maakte, toen in Juli granaten van Engel- sche oorlogsschepen, die langs de kust varende Duitsche booten beschoten, door het dorp vlogen, wordt in het manuscript meer uitvoerig aange stipt, evenals de wapenstilstandsdag op 11 Nov. 1918 en de Nationale Biddag voor den wereld vrede, die 28 Nov. 1918 daarop volgde. Kaasmarkt, t.o. Bureau V.V.V. voor Uw kopje Koffie, - IJs, Koffietafel, - Lunch of Diner. Het lezen van zoo'n beschrijving uit de praktijk brengt ons er toe, het opslaan van bedrijfsvoor raden door hotel- en pensionhouders, nog niet zoo verwerpelijk te vinden, mits dit niet geschiedt, om die voorraden later met winst aan zijn mede- menschen van de hand te doen. Prijsopdrijving kan daardoor zelfs worden voorkomen. Wij zijn thans 20 jaar verder en hebben er rekening mede te houden, dat voorheen de grossiers in de pro vincie nog over voorraden beschikten, terwijl thans ook die voorraden gecentraliseerd zijn in de entrepots. Hoopvol is echter, dat geen enkele machthebber de verantwoordelijkheid voor oorlog wil aanvaar den. Dit wijst, ondanks de hoog opgevoerde uit gaven voor militaire doeleinden, op den vredeswil der volkeren. Moge door dien vredeswil Europa voor oorlog bewaard blijven. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; in den Eersten Berger Boekhandel. Oude Prinsweg; in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer J. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer Kuitwaard. Aan deze adressen kunnen ook advertenties worden opgegeven, a 15 cent per regel. Voor meermalen plaatsing reductie. 2o. 3o. 4o. 5o. 6o. MEI. 't Is Mei en ik luister naar het zoet gefluit van een vogellied, een liefdeszang een jubelklank, van blij verlangen, een leegte, die mijn geest verstilt. Diep in mij voel ik ongewild, schalt hoog in donkere avondstilt'. Mei 1939. T. Gr.—M. AGENDA: Tentoonstellingen. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg. Dage lijks geopend van 1012 en 14 uur. Portretten door Bergensche schilders. Bergensche Kunsthandel P. Hopman. Werken van verschillende schilders. Dagelijks geopend. Museum naast het Postkantoor. Dagelijks geopend van 1012 en van 24 uur. Dancings en amusement. De Rustende Jager, Dancing dagelijks. Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee. Dancing Zaterdag en Zondag. Café Duinvermaak. Openlucht-dancing. Zondags middags en 's avonds. Speeltuin „de Bedriegertjes", attracties voor kinderen. Harddraverij 26 Juli. Verlichtingsavond 2 Augustus. Bloemencorso 9 Augustus. Openlucht-theater. Gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", leider Pierre Balledux. 19 Juli; „Uit het leven der Oranje s". 25 Juli; „Vier weken rijk", Vlaamsch blijspel. 9 Aug.: „Ingebeelde zieke", van Molière. 17 Aug.: „Romantische liefde", van Rostand. TE HUUR GEVRAAGD in BERGEN, BERGEN AAN ZEE ofSCHOORL, van 1—15 Augustus: een eenvoudig ZOMERHUISJE (of gedeelte van een woning), bevattende zit kamer, een 2-persoons slaapkamer, 2 a 3 slaap gelegenheden en keuken; öf voor denzelfden tijd eenvoudig Pension voor 4 personen. Aanbieding met prijsopgaven aan Ds. E. VAN RUIJTENBERG, Julianalaan 11, Veendam. Wel zonnebaden, maar met overleg. In het vorig nummer van „De Badbode" maak ten wij melding van een meisje, dat ter verpleging in het „Wilhelmina Ziekenhuis" te Amsterdam moest worden opgenomen, omdat zij een groot deel van haar lichaam te lang aan de zon had blootgesteld en daardoor verbrand. Velen weten nog niet, dat zonnebaden pas dan heilzaam zijn voor het lichaam, wanneer men dit lichaam er langzaam aan gewent en dat verbranding van een te groote oppervlakte van de huid, door de zon, zelfs met levensgevaar gepaard gaat. Wie door zonnebaden een heilzame werking voor het lichaam wenscht, hoede zich voor te langdurige bestraling en geve de huid door geleidelijke ge wenning gelegenheid haar wonderbaarlijk aan passingsvermogen te ontwikkelen. In tal van bladen heeft men de vorige week van gezaghebbende zijde waarschuwingen tegen te lang zonnebaden kunnen lezen. In het Utrcchtsch Nieuwsblad publiceerde de gemeente-arts M. N. Acket hierover een leerzame beschouwing, die wij hieronder laten volgen. Het geheim der zonnekracht. Laten we allereerst even vragen wat is licht? We laten daarbij het antwoord der natuurkunde „van heden" rusten. Voor ons doel is de natuur kunde „van gisteren" voldoende. Dan kunnen we zeggen: het licht is een tril lingstoestand van diezelfde middenstof, de aether, waarvan we andere trillingen kennen als radio golven. Merkwaardig twintig jaren geleden zouden we eerder de radio-golven verklaard hebben als een soort licht. Maar de moderne mensch denkt nu eenmaal vaker aan z'n radiogolven, dan aan het zoo „ge wone" licht. En dus draaien we de vergelijking nu maar om! De radiogolven kennen we, als nog bestaande uit vele soorten; zich van elkaar onderscheidende door een verschillende golflengte. Denk maar aan de golven van Hilversum of van Jaarsveld. Zoo is het ook met het licht: ook hier een aan tal soorten, die we kennen als de verschillende licht-kleuren. En ook hier is het verschil slechts gelegen in hun golflengte. Alleen; waar de radio-golven golflengten heb ben van honderden meters, gaat het hier om golf lengten van honderden mill: micron (1 mi cron 1/1000 m.m.; 1 milli-micron 1/1000 micron). De zichtbare lichtsoorten hebben golven van 400700 millimicron. De daarbij behoorende kleu ren loopen van violet over blauw-groen-geel tot het rood. Rood heeft dus de langste golflengte, violet de kortste. De zon zendt ons al deze golflengten (kleuren) toe, die ons samen als wit voorkomen, omdat we in het mengsel de afzonderlijke kleuren niet zien. Maar ze stuurt ons behalve dat zichtbare licht, óók nog onzichtbare stralen toe; le. Golven met lengten grooter dan 700 milli-micron, die we aan duiden als infra-roode stralen. En daarvan zijn er vele, tot zeer lange golven toe. En aan de ande ren kant; 2e. Golven met lengten kleiner dan 400 milli-micron, die we aanduiden als ultra-violet- stralen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 2