Victoria AMSTEL-BIER, ÏÏ5SÏÏSST5K J. M. Wittebrood RADIO en ELECTRICITEIT. DUURZAAM. Amstel Pilsener of Münchener per dubbel stoop f 2,25 (5 Liter), ECHT NATUURLIJK BRONWATER. Dorpsstraat 13, Telefoon 2554 Beëedigd Makelaar en Taxateur in Roerende en Onroerende goederen Verkrijgbaar bij J, W. SCHOLTEN, Dorpsstraat 3, Bergen (N.-H,), Tel, 2226, S, en P, J, STEKELBOS, Bergen aan Zee, Tel. 2378, C, HOUTMAN, Bergen aan Zee. Oldenburglaan 3 - Telef. 2204. Tentoonstelling „Oud-Bergen in het Stedelijk Museum te Alkmaar. Iets, dat werkelijk mooi is, verveelt niet, omdat het ons telkens weer verrast en opnieuw ontroert. Zoo is het met Bergen: hoe vaak men het ook gezien heeft, het is telkens weer anders, telkens weer nieuw. Iedere wandeling behoudt de won dere bekoring van een ontdekkingstocht, omdat zelfs gaande langs dezelfde vertrouwde paden men toch telkens weer nieuwe schoonheid vin den kan. Bergen is als badplaats nog betrekkelijk jong. De eerste pensions verrezen in de jaren 1901 en 1902. 35 jaar geleden begon men met den aanleg van de trambaan naar Alkmaar, 30 jaar geleden reed voor 't eerst de tram naar zee. Toen bloeide Bergen als seizoenplaats snel op. Telde men aanvankelijk het aantal pensiongasten bij honderden, thans bij duizenden. Het aantal vaste inwoners steeg evenredig snel: van amper 1500 in 1899 tot meer dan 7000 thans. D. w. z., dat de bevolking in 40 jaar tijds bijna vervijfvou digde! Een ieder zal begrijpen, dat een dergelijke snelle ontwikkeling met groote veranderingen gepaard moet gaan. Bergen is niet meer het stille dorpje, veilig opgesloten in zijn isolement, dat het vroeger was. Oudtijds sprak men nog van de heerlijkheid Bergen. Het mooie dorpje aan den voet van de duinen was een in zichzelf gesloten kleine ge meenschap en de eenige vreemden, die de dorpe lingen 's zomers zagen, waren de hooge gasten op het Hof, die met den Heer van Bergen op diens uitgebreid grondgebied ter jacht togen op konijnen, fazanten en zelfs herten, die bosch en duin be volkten. Van dat oude Bergen heeft wijlen Mevrouw Van ReenenVölter de geschiedenis beschreven in een in 1903 verschenen, in 1925 herdrukt, boekje: „De heerlijkheid Bergen in woord en beeld". De schrijfster, die haar dorp een groote liefde toedroeg, heeft voorts in het bekende oude huis, naast het postkantoor, een museum ingericht, waar een interessante verzameling betreffende oud-Bergen is bijeengebracht. Minder bekend wellicht is het, dat de gemeente Alkmaar een uitgebreide verzameling prenten en kaarten bezit, niet alleen betreffende de stad zelf, maar ook betreffende de dorpen in haar wijde omtrek. Uit deze uitgebreide verzameling nu is een keus gedaan en het mooiste en interessantste, dat er over Bergen aanwezig is, wordt gedurende de zomermaanden in het Stedelijk Museum ge- exposeerd. Zoo is er een zeer oude kaart, waarop de Eg- monder- en Bergermeren nog onbedijkt liggen (c. 1564) en de eerste en oudste kaart van de bedijkte Bergermeer, vervaardigd in 1568 door den beroemden Alkmaarschen landmeter en ves tingbouwkundige Adriaen Anthonisz., den vader van de niet minder bekende broeders Metius. Deze kaart geeft de oudste voorstelling van het dorp Bergen. De bekende kaart uit het Steden- boek van Blaeu, omstreeks 1650 vervaardigd door den landmeter Joan Dou, uit Leiden, is aanwezig en wel in een met de hand gekleurd en verguld exemplaar. Hiernaast is ter vergelijking neerge legd de onlangs verschenen plattegrond van Bergen, uitgegeven door dï V. V. V. Bijzonder mooie, origineele teekeningen van het Oude Hof, van het helaas spoorloos verdwenen Huis Ramp, van Oud-Kranenburgh, later genaamd het Maasdammerhof, van de Ruïnekerk en van tallooze andere mooie en merkwaardige plekjes, waaraan Bergen zoo rijk is en waardoor het al van ouds kunstenaars aantrok, zijn te bewon deren. Van eenige Heeren van Bergen uit den ouden tijd zijn portretten aanwezig. Het Stedelijk Museum verheugt zich in het bezit van een aantal mooie familieportretten van de Van Nassau Woudenbergs, ook wel genoemd Van Nassau Bergen, indertijd geschonken door Jkvr. A. P. baronesse Mulert tot de Leemcule. Betreffende den oorlog van 1799 werd door het Stedelijk Museum in October 1938 een tentoon stelling gehouden. Thans is een groote prent van den op z4 September 1799 geleverden slag bij Bergen geëxposeerd, naast een drietal foto's van de plechtige onthulling van het ter herinnering aan de gesneuvelde Russen in 1901 opgerichte gedenkteeken. Diverse voorwerpen, later in de duinen gevonden, meest afkomstig van Russische soldaten, zijn mede te bezichtigen. Uit den tijd van de ontdekking van Bergen als seizoenplaats en van de stichting van Bergen aan Zee, zijn talrijke foto's e. d. aanwezig, die een aardig overzicht geven van die voor de gemeente zoo belangrijke periode en van de voornaamste gebeurtenissen, die de merkwaardige ontwikke ling accentueeren. Aan de Bergenaren zelf en niet minder aan de zeer velen, die er tijdelijk verblijf houden, kan een bezoek aan de tentoonstelling ten zeerste worden aangeraden. 's Vrijdags, van 93'A uur en 's Zaterdags, van 25 uur, is het Stedelijk Museum toegankelijk door den ingang Langestraat, naast den Stadhuis toren, tegen een entréeprijs van 10 cent per persoon. Op andere werkdagen is de toegangsprijs 25 cent en de ingang uitsluitend: Breedstraat, achter het Stadhuis. Bergenaren en vacantiegangers, bezoekers van Alkmaar en zijn wereldberoemde kaasmarkt, ver zuimt niet ook eens een kijkje te gaan nemen in het Stedelijk Museum en op de daarin gehouden tentoonstelling „Oud-Bergen. T. P. H. WORTEL, Gemeente-archivaris. Bezit vele Minerale bestanddeelen, welke zeer gunstig werken op Maag, Nieren en Ingewanden. Groote- of Sh Laurenskerk le Alkmaar. Gezicht- op hel Waaggebouw te Alkmaar vanaf Sfeenenbrug-Mient.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 6