„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" VIERDE BLAD. Morganatische huwelijken. 30e Jaargang. No. 5. van Zaterdag 1 Juli 1939. Nieuwsberichten. KERKCONCERT OP 25 JULI 1939 IN DE RUïNEKERK TE BERGEN. Den velen badgasten en burgers van Bergen, Alkmaar, Egmond en Schoorl wacht op Dinsdag 25 Juli een buitengewoon kunstgenot. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Bergen was zoo goed het uitstekend daarvoor geschikte kerkgebouw ter beschikking te stellen voor de uitvoering van Kamermuziek van verhe ven strekking. De vereeniging Zaansch Kamerorkest, o. 1. van P. van Mever, ondersteund door de solisten A. v. Diepen (viool) en Gerda Pons (sopraan) geven daar ter plaatse op den avond van dien dag een concert van werken van Haydn, Tartini, Mozart en Bach, welke alle in de sfeer geschreven zijn, welke in een kerkgebouw past. Deze zijn allen componisten uit de achttiende en het begin der negentiende eeuw, die een klare, harmonische, melodische, algemeen door een ieder begrijpelijke muziek geven, welke den hoorder op een hoog peil van verheffing brengt. De hoorder kan zich dien avond hetzelfde genot verschaffen dat Von Esterhazy op het slot Eisen- stein smaakte, als hij na den maaltijd met zijn gezin en zijne gasten en hofhouding de muziek uitvoering van zijn kapel onder den grooten musicus Joseph Haydn genoot. Vóór het ter perse gaan van dit blad, vernemen wij, dat de vereeniging „Kunst voor allen" 20 Juli in de Ruïnekerk het wegens ziekte van den solist Albert Sluyter uitgestelde concert orga niseert. Dit concert zal eveneens voor de gas ten een gewaardeerd evenement vormen. Het komt ons echter ongewenscht voor, dat beide concerten zoo kort achter elkander worden gegeven, waarom wij „Kunst voor allen" in over weging geven, het reeds uitgestelde concert ongeveer in de eerste helft van Augustus te orga- niseeren. Dan zijn er ook meer gasten, hetgeen de kans op succes verhoogt. DE HERTENKAMP. De Hertenkamp blijft voor kinderen altijd een buitengewone attractie. Het aantal jonge moe ders, dat dagelijks met haar kroost naar het kamp trekt om de hertjes te voeren is niet gering en het is altijd weer aardig te zien hoe de schuchtere vlugge dieren uit de kinderhandjes weten wat wordt aangeboden. Wie dit ziet, begrijpt het niet hoe het mogelijk is, dat diezelfde beesten met geen mogelijkheid zijn te vangen wanneer een paar exemplaren moeten worden opgeruimd, om dat nu eenmaal de bevolking van het kamp be perkt moet blijven. 24 Juni verkeerden de trouwe bezoekers van het kamp in opgewonden stemming, omdat een zestal jonge hertjes geboren werden. Bij het eene moe- derdier ging dit niet zoo gemakkelijk als bij het andere. Een hert is echter nu eenmaal geen huis dier, zoodat bij dergelijke blijde gebeurtenissen de dierenartsen geen hulp kunnen verleenen. Het kostte onzen directeur van gemeentewerken groote moeite, de nerveuze toeschouwers duidelijk te maken, dat hier geen hulp geboden kon worden. Wonderlijk was het te. zien, hoe binnen het uur de jonge diertjes reeds op hun kromme pootjes om de moeders dribbelden. De Hertenkamp is voor de gemeente ongetwij feld een waardevol bezit. Dank zij de uitstekende organisatie, kosten de herten maar weinig aan de gemeentekas. Des zomers verschaffen de kinderen voor een niet gering deel het noodzakelijke bij voer en des winters kan dit geschieden met de honderden kilo's eikels, die in den herfst door Bergen's jeugd voor 1 lA cent per kilo in het Berger bosch worden verzameld. VICTORIA-THEATER. „De onsterfelijke wals". Het Victoria-theater prolongeert „De onsterfe lijke wals" in verband met de groote belangstel ling die er voor deze film bestaat. Ieder, die de film gezien heeft, zal dit niet verwonderen. Het is een filmwerk met groote romantische en muzi kale kwaliteiten, een geromantiseerde weergave van 't leven van den wals-koning Johann Strauss. Metro-Goldwyn-Mayer heeft van deze film zeer veel werk gemaakt, terwijl de voortreffelijke regie van Julien Duvivier een vlotte loop van het verhaal en een geleidelijke climax garandeert. Het is daarom alleszins de moeite waard om deze film te gaan zien. Er is deze week en de volgende week tot en met Donderdag nog de gelegenheid toe! BIOSCOOP HARMONIE. „Booloo" en ..Doctor Rhythm". Theater Harmonie vertoont deze week twee hoofdnummers, n.l. „Booloo" en „Doctor Rhythm". De eerste film is een spannende film uit de jungle, de tweede een humoristische film met Bing Crosby en Mary Carlisle in de hoofdrollen. De korte inhoud van de eerste film is de vol gende: Captain Robert Rogers, een jong Engelsch avonturier en zoon van een beroemd ontdek kingsreiziger, trekt naar de wildernis van Malakka om het bestaan te bewijzen van den witten tijger, het heilige dier van de Sakai's. Na een heele serie spannende avonturen in de jungle gelukt het hem. EEN NIEUWE ATTRACTIE VOOR BERGEN. In 1937 organiseerde de V. V. V., in samenwer king met de beide middenstandsorganisaties, in een zaaltje van „De Rustende Jager ter avond amusement van de gasten het Kegelinospel. Dat deze attractie gewaardeerd werd, bleek uit het feit, dat toen gedurende het seizoen ruim 20.000 spelletjes a 10 cent gespeeld werden, waardoor ruim J 1000,irx den vorm van waardebons onder den middenstand circuleerde. Dit behendigheidsspel had dus wel succes. Een nadeel van deze amusementsgelegenheid was, dat slechts één soort spel beoefend kon worden. De heeren Schenk en Vrees uit Amsterdam ko men aan dit bezwaar tegemoet, door de vestiging van een speelgelegenheicl in het achter de eetzaal van het Oranje-Hotel gelegen zaaltje. Dit zaaltje is bereikbaar door den aan het Smallepad grenzenden tuin en tevens te bereiken door den ingang naar de garage van het Oranje- Hotel. Deze amusementsgelegenheid, die dagelijks ge opend zal zijn van 26 en van 812 uur, bevat allerlei electrische behendigheidsspelen, die den bezoekers gelegenheid bieden om voor 10 cent mooie prijzen te winnen. Het interessantste, eenig in Europa, is wel het Elviro-spel, dat met 9 personen, die elk 10 cent betalen, gespeeld moet worden. In het midden van een tafel draait, als bij de roulette, een bord, dat in 9 vakjes verdeeld is. Elk vakje is weer onder verdeeld in, van 1 tot 7 genummerde gleufjes. Ieder speler plaatst zich voor een electrisch knopje en de kunst is nu, om door op het juiste moment op dit knopje te drukken, een stalen kogeltje in het gleufje met het hoogste cijfer van het vakje, dat het nummer van het knopje heeft, te werpen, want wie het hoogste nummer weet te verkrijgen, is winnaar. Voorts staan er in deze amusementsgelegenheid, evenals in die te Spa en de andere Belgische bad plaatsen, apparaten, waarop men individueel een kansje kan wagen. Bijzonder interessant is b.v. het apparaat waar mede men als autobestuurder automatisch getest wordt als bestuurder. Voor 10 cent kan men, met den voet op het gaspedaal en de handen aan het stuur een klein auto tje 4000 M. laten rijden. Wie minder dan 10 fouten maakt, krijgt het bewijs van rijvaardigheid. Dat dit nog niet zoo gemakkelijk gaal, moesten wij, die al 'n 15 jaar dagelijks een auto besturen, ondervinden. Bij een proef consta teerden wij n.l. tot onzen schrik dat wij reeds 49 fouten hadden gemaakt, toen het auto'tje" nog maar 1900 M. had afgelegd. Deze amusementsgelegenheid is voor Bergen bij slecht weer en als avondafleiding zeker een aar dige attractie. De toegang is gratis, doch kinderen beneden 16 jaar zonder geleide hebben geen toegang. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 2 Juli, voorm. 9.30 uur, ds. v. d. Kie- boom. Geref. Kerk te Bergen. Zondag 2 Juli, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. v. Minnen, KERKJE BERGEN AAN ZEE. Zondag 2 Juli, voorm. 10.30 uur. Liturgische dienst; ds. S. A. Barger, te Heemstede. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 2 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. A, D. Mee- ter, Amsterdam. Rem. Geref. Gem., Alkmaar. Zondag 2 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. Rappold. Evang. Luth. Gem., Alkmaar. Zondag 25 Juni, voorm. 10.30 uur, ds. v. d. Zondag 2 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. v. d. Woude. Vrije Evang. Gem., Geesterweg, Alkmaar. Zondag 2 Juli, voorm. 10.15 uur en 's avonds 7 uur, ds. Ruys; onderwerp: „Het gezegende juk"; Donderdag 8 uur, Vrouwensamenkomst. CORRESPONDENTIE. Mr. N. N. Opname van uw protest lijkt ons in „De Badbode" ongewenscht. Wij zijn het met u eens, dat de door u 25 Juli opgedane strand- ervaring laakbaar is, doch wij zijn er van over tuigd, dat de Baddirectie, die u er mede van in kennis stelde, maatregelen zal nemen om in de toekomst het publiek dergelijke ervaringen te besparen. Het morganatisch huwelijk van den Prins van Wales, met de schoone Amerikaansche, dat de vorige Engelsche premier Baldwin noopte, den koning, die als opvolger van koning George nog als koning-keizer gekroond moest worden, te be wegen, afstand van de kroon te doen, heeft heel wat stof doen opwaaien, waarover later nog wel meer licht zal worden geworpen. Voor zoover be kend is, is het huwelijk van het paar, thans bekend als de hertog en hertogin van Windsor, een gelukkig huwelijk. Een morganatisch huwelijk, dat eveneens veel opspraak veroorzaakte, was dat van prins Sigvard van Zweden. Prins Sigvard van Zweden, hertog van Uppland, telg van het democratische geslacht der Berna- dotte's is in het huwelijk getreden met Fraulein Erika Patzek, dochter van een Berlijnsch koop man. Het is, zooals bekend, te Londen voltrokken. De kroonprins van Zweden, Sigvard's vader en de koning hebben alles gedaan, wat ze konden. Maar zelfs hun grootste bedreiging had geen invloed. Het. verlies van al zijn koninklijke en prinselijke rechten woog bij Sigvard minder dan het verlies van zijn uitverkorene. Zijn zwakheid voor „gewone" stervelingen zit hem trouwens in het bloed. De Bernadotte's be leven niet het eerste morganatische huwelijk in hun dynastie, die niet ouder dan een eeuw is en gesticht werd door Napoleon's ontrouwen veld maarschalk Bernadotte. Deze ontrouwe veldmaarschalk was van heel poovere komaf en tot aan zijn dood toe heeft hij met groote angstvalligheid een brandmerk van deze poovere komaf voor zijn kamerdienaar moe ten verbergen. Dit brandmerk was een prachtig getatoeëerd anker op een zijner armen Maar hij was een goed koning, een bijzonder goed koning en zijn nakomelingen bezitten even eens de schranderheid, waarmede maarschalk Bernadotte zich de gunst zijner Zweden wist te verwerven. De tegenwoordige telgen van het Zweedsche koningshuis bezitten allemaal een bijzondere be gaafdheid. Ze blinken uit in wetenschappen en in kunst, zijn uitstekende sportslieden en hebben daarin een voorbeeld in hun aller vader, den koning, die als zeventigjarige nog een flink ten nisser is en dan ook regelmatig in de bioscoop journalen in al zijn glorie van „sportsman aan de Riviera" wordt vertoond. Prins Sigvard, die voortaan meneer Bernadotte heeten zal, is eveneens een begaafd iemand. Hij heeft zich vooral bekwaamd als schouwburg décorateur. Als universiteitsstudent interesseerde hij zich reeds voor hét theater. Samen met twee vrienden, Washington en Sorensen, thans hulpregisseur van de Greta Garbo-films te Hollywood, reorganiseer de hij het studententooneel van de universiteit van Upsala, die op een eeuwenoude traditie boogt en een ware revolutie beleefde, toen de prins en zijn vrienden er stukken van Shaw en andere modernen introduceerden. Wallenberg ging na den gemeenschappelijken studietijd naar de operette over. Sorensen toog naar Hollywood en Sigvard werd decor-schilder, zulks met algeheele instemming van zijn kroon- prinselijken vader en zijn koninklijken grootvader. Hij kwam in Berlijn bij de U. F. A., maar tege lijkertijd ontmoette hij Greta Garbo enwerd verliefd op haar. De idylle werd echter wreedelijk verstoord. Sigvard vertoonde zich in 1928, toen Greta uit Amerika naar het vaderland terug kwam, om wat rust te nemen, geregeld in het openbaar met haar en dit was niet naar den wensch van zijn vader, die een schandaal vreesde. Hij werd daarom naar Parijs „gezonden", teneinde daar zijn sudies te voltooien. Te Parijs scheen hij Greta Garbo vergeten te hebben en in 1932 kwam hij weer naar Berlijn, na te Stockholm de décors geschilderd te hebben voor een historisch tooneelstuk. Bij deze gelegen heid toonde hij ook zijn talenten als ontwerper van costuums. Tegelijkertijd vond er te Londen een tentoonstelling plaats van door hem ontwor pen zilverwerk. In Berlijn werkte hij hard als assistent-regisseur. Op een goeden dag ontmoette hij er Erica Patzek, een aardig meisje van twee-en-twintig. Het werd een liefde op het eerste gezicht, maar Erica vreesde de te wachten moeilijkheden. Ook haar ouders waren tegen een nadere kennismaking. Ze vonden het standenverschil te groot, vreesden, dat hun eenige dochter Erica heeft nog twee broers een ongelukkig leven zou tegemoet gaan. Sigvard en Erica scheidden daarom. Echter slechts voor korten tijd. Want Sigvard wist, het meisje zijner droomen gevonden te hebben en hij rustte niet, voordat hij haar gewonnen en de toe stemming harer ouders gekregen had. Was de overwinning in Berlijn volkomen, te Stockholm werd het een volkomen nederlaag. Sigvard heeft die nederlaag aanvaard. Hij trekt slechts de consequenties van den raad, dien zijn vader hem altijd gegeven heeft, n.l. te trachten, zijn eigen onafhankelijk leven te leiden. Zijn prinsentitel heeft hij er aan gegeven. Maar hij is niet onbemiddeld en hij bezit een sterk ge loof in zijn artistiek kunnen. Na zijn huwelijksreis, die gedeeltelijk Engeland, gedeeltelijk Italië en de Riviera ten doel heeft, zal hij zich weer te Berlijn vestigen. Werk heeft hij reeds in het vooruitzicht. Een Zweedsche combinatie heeft hem reeds het regis seurschap opgedragen van een film, die een see-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 11