„Duinvermaak", A. E. ROMENY, BAKKERIJ J. BUISMAN DE DE BADBODE" Groote KINDERSPEELTUIN. CONCERT en OPENLUCHTDANCING HOOG EN LAAG WATER BERGENSCHE DROGISTERIJ HET ZONNEBAD. Te Bergen aan Zee Lunchroom in Alkmaar VALK'sLunchroom CAFÉ-RESTAURANT Prachtig gelegen aan den voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS door een 1e klas Orkest RUIM PARKEERTERREIN. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). JULI. Hoog water Laag water: Datum v.m. n.m. v.m. n.m. 1 3.46 16.10 0.45 13.05 2 4.29 16.57 1.28 13.46 3 5.10 17.36 2.04 14.23 4 5.48 18.13 2.41 15.00 5 6.24 18.47 3.17 15.33 6 6.55 19.17 3.51 16.04 7 7.24 19.46 4.22 16.35 LOF VOOR ONS LAND. APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 2236. BREELAAN 17, - BERGEN (N.-H.) kwaads te zeggen van de zon. De zon met haar ultraviolette stralen, die het provitamine D, de cholestrine in de huid omzet in vitamine D, dat de Engelsche ziekte voorkomt. De zon, met haar infraroode stralen, de zon, die verwarmt en waar van de zengende stralen nog tot de oudste botten weet door te dringen, de zon, die de spieren laat doorbloeden. En toch! Men kan ze ieder jaar opnieuw zien, de onver- standigen, die er 's morgens op uittrekken in hun lichte zomersche kleeding en die al in de vroege ochtenduren de zonnestralen meedoogenloos op hun niet getrainde bleeke stadslichamen laten neerpiassen, laten neerbranden, totdat de koperen ploert belieft in de zee te verdwijnen. En dan zijn zij tevreden, de malloten. Dan gaan zij naar huis met zonverbrande gezichten, armen en ruggen. Dan zullen zij 's avonds laat en volgende dagen moeten boeten voor hun heliotrope neigingen; de vellen hangen letterlijk langs hun huid en daarbij voelen zij zich dikwijls verre van prettig: niet zelden komt de koorts nog 's avonds opzetten; de zongebrande heeft geen eetlust, voelt zich lande rig, moe en heeft brandende pijn op de plekken, die door de zon ziekelijk zijn veranderd. Doseering van zonnestralen. Ja, zeker, ziekelijk zijn veranderd. Verbranden door de zon is goed; de geleidelijke pigmentvor ming is uitermate gunstig! onderzoekingen hebben AGENDA: Tentoonstellingen. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg. Dage lijks geopend van 1012 en 14 uur. Portretten door Bergensche schilders. Ouden Prinsweg, naast Bloemenzaak Matthieu de Sain, expositiewerken Viëster en Martin Uiten- bosch. Bergensche Kunsthandel P. Hopman. Werken van verschillende schilders. Dagelijks geopend. Museum naast het Postkantoor. Dagelijks geopend van 1012 en van 24 uur. Dancings en amusement. De Rustende Jager, Dancing dagelijks. Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee. Dancing Zaterdag. Café Duinvermaak. Openlucht-dancing. Zondags middags en 's avonds. Speeltuin ,,de Bedriegertjes", attracties voor kinderen. Harddraverij 26 Juli. Verlichtingsavond 2 Augustus. Bloemencorso 9 Augustus. Openlucht-theater. Gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", leider Pierre Balledux. 19 Juli: „Uit het leven der Oranje's". 25 Juli: „Vier weken rijk", Vlaamsch blijspel. 9 Aug.: „Ingebeelde zieke", van Molière. 17 Aug.: „Romantische liefde", van Rostand. De bekende journalist Max Blokzijl, Berlijnsche correspondent van het Handelsblad, die per auto vanuit Berlijn het vorig jaar ons land bezocht en vol lof was over het onvolprezen Bergen met zijn heerlijk zeebad te Bergen aan Zee, schreef over ons land het volgende, dat zij, die meenen niets dan afkeuring te hebben over eigen land, wel eens ter harte mogen nemen. Hij schreef n.l.: Meer nog dan twee jaren geleden viel mij op, hoe oneindig welvarender, zindelijker, men mag wel zeggen vriendelijker en gastvrijer Nederland er uit ziet dan het groote Duitschland, dat men zoo juist verlaten heeft. De Nederlander, die in zijn vaderland woont ziet dat zoo niet. Ook niet als hij eens naar Duitschland reist. Zijn eigen land is hem te vertrouwd, het buitenland te nieuw en te verrassend. Maar de Nederlander, die in Duitschland woont en nu ineens op Neder- landsch grondgebied is, ziet het anders. Ziet, hoe mooi, hoe rijk, hoe vol van frissche kleur, hoe keurig zijn eigen landje is. En het is, opdat de Nederlander-thuis eens even uit zijn sfeertje van mopperende malaise-stemming gehaald worde, misschien wel goed dat even neer te schrijven. Schrijver dezes was nog slechts weinige weken geleden in eenige van de vruchtbaarste en mooiste provincies van Frankrijk, toerde door heel Midden- en West-Duitschland, door het Waalsche België, en heeft bovendien het voorrecht, vrijwel alle Europeesche staten bezocht te hebben. En op grond van die ervaring moet hij weer eens constateeren, dat er althans in Europa geen land is, dat een zoo verzorgden, zoo kraakzindelijken, zoo welvarenden indruk maakt als zijn Nederland. En dat hij daar eerlijk trotsch op is, en wel eens lekker-kwaad kan worden, als zijn landgenooten- thuis blijk geven, daar niets of niet genoeg van te zien en dat onvoldoende op prijs te stellen, is wel te begrijpen. Wat men doen moet. Zonnebaden is goed zegt Dr. Bertholt Stokvis. Heerlijk, het zonnetje! U kent dat gevoel, languit te liggen op het strand; de zon, die bezig is het vha'l-van-den- winter in een aesthetisch bruin om te tooveren, in de verte het gejuich en geschreeuw van de kinderen, die ronddartelen, nu geen muren of strenge oogen hun motorische uitingen verbieden. De zon Heerlijk is het, zoo een gezondheidsbad. Men moet wel een kniesoor of een Isegrim zijn, om iets Molenstraat 14, Telefoon 2460, Bergen. leveren wij dagelijks aan vooraanstaande Hotels en Pensions en tijdelijk wonende Families. Zaterdags 2 maal. Het adres voor alle soorten Brood en Gebak. b.v. aangetoond gelijk ik in het pathophysiolo gist laboratorium van Prof. Rollier, i nhet Mekka der zonne-aanbidders, Leysin, eenigen tijd geleden heb vernomen, dat de neiging tot wondgenezing onder invloed van het licht toeneemt, terwijl de immuniteitsreacties tegen tuberkelbacillen er waarschijnlijk sterker door worden, hetgeen men nog aan het onderzoeken is. Maar daar is men ook voorzichtig met de dosee ring der zonnestralen; men bestraalt daar de menschen volgens een zeer bepaald schema, dat ik hierboven weergeef: men begint met de voeten, die men den eersten dag 5 minuten blootstelt aan de inwerking der zon; den volgenden dag 10 mi nuten, terwijl nu de onder beenen met 5 minuten aan de beurt komen, enz., enz. Dat is voor de zon in ons land overdreven, en bovendien heeft Rol lier dit schema voor zieken opgesteld, maar het bewijst toch, hoe voorzichtig de deskundigen met de zonnetoediening zijn en het is een aanwijzing voor ons laag-landers, dat men maar niet klakke loos zich in het zonnetje moet zetten tot het ge- heele lichaam bruin is. Voor ons land geldt: den eersten dag tien minu ten en iederen dag tien minuten langer tot een duur van 1 a 2 uur in het geheel is bereikt. Daar- Kaasmarkt, t.o. Bureau \7.\7.\7. voor Uw kopje Koffie, - IJs, Koffietafel, - Lunch of Diner. 77 is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P, de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel. Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G, Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer J. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer Kuitwaard. Aan deze adressen kunnen ook advertenties worden opgegeven, a 15 cent per regel. Voor meermalen plaatsing reductie. bij moet het hoofd goed zijn afgedekt, ten einde het branden op den schedel te voorkomen: zonne steek en andere narigheid kan daar het gevolg van zijn. De oogen moeten met een zonnebril zijn beschermd, die van glas moet zijn en niet van hobbelig mica! Wie bruin wil worden, moet niet achter glas gaan zitten, want glas werkt als een filter, die de werkzame stralen tegenhoudt, waardoor hij, die zich laaft aan de warmte, welke het glas doorlaat, bedrogen uitkomt, wanneer hij meent aanstonds bruin te worden! Zonnebrand. En nu: de huid zelf. Er zijn oneindig veel zalven, crêms en oliën in den handel. Zij zijn alle voor treffelijk en men dient er een rijkelijk gebruik van te maken, alvorens men zich aan den invloed der zonnestralen blootstelt. Gewone vaseline is trou wens ook best. Wie nu 's avonds bemerkt, dat zijn huid brandt en jeukt, terwijl zij rood is geworden, doet er verstandig aan, er wat gewone talkpoeder op te doen; poudre-de-riz uit het poederdoosje van moeder de vrouw is ook zeer wel te gebruiken. Trouwens ook hier kan de verkoelende vaseline heerlijke verlichting brengen. En ja, ten slotte nog een woordje voor hen, die het bovenstaande in den wind hebben geslagen en met een geheel en al verbrande huid thuiskomen, waar brandblaren op zijn ontstaan. Voor hen geldt: handen af van die blaren. Prik ze in 's he melsnaam niet door, want vergeet niet: het water in die blaren is menschelijk serum, dat uitermate gevoelig is voor infectie. Vroeger placht men een wollen draadje in zulk een blaar te brengen, dan droop het vocht uit de blaar, maar die tijd behoort tot onze grootouders en overgrootouders. Het is het domste, dat men kan doen, even dom als het openprikken of -knippen of wel het wegknippen van het vliesje over de blaar, dat juist de infectie mogelijkheid verre houdt. Wie een blaar heeft geopend, heeft zich een open wond bezorgd! Men zal er goed aan doen de blaren met een verkoelenden zalflap te behandelen: men smeert een linnen lap dik in met zalf, b.v. boorvaseline, z.g. brandzalf en komt verder nergens aan. Zijn de blaren open gegaan, dan moet de dokter er aan te pas komen! En zoo ziet men, zonnebaden is gezond. Maar alles waar „te" bij komt, deugt niet. Dat wisten de oude Grieken al. Was het niet Chilon of Solon, die het 't eerst verkondigde en was het niet Euri pides, die het bezong, dat het te-veel onder iedere omstandigheid verkeerd is? En datzelfde moeten ook wij weten, wij Nederlanders, die tot een intel ligent volk behooren. Een ieder neme zonnebaden, maar.... overdrijve niet!!! Mag ik U m'n monsters toonen, mijnheer? Uw vorige order werd snel uitgevoerd, zooals u weet. Maar ik heb je heelemaal geen order gege ven! Pardon, meneer, u zei: „Er uit! En vlug!" en ik ging. Hoe is het hart van den patiënt vanmorgen, zuster? O, uitstekend dokter! Hij heeft al tweemaal om mijn hand gevraagd.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 2