„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" VIERDE BLAD. 30e Jaargang. No. 6. van Zaterdag 8 Juli 1939. AANMELDING VAN VREEMDELINGEN. De aandacht van vreemdelingen wordt geves tigd op de bekendmaking d.d. 5 Juli 1939, krach tens welke vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Bergen N.H. en na 1 Maart 1938 Nederland bin nengekomen zijn of binnenkomen, zich binnen 30(dertig) dagen na binnenkomst in persoon heb bent aan te melden bij het Hoofd van plaatselijke Politie. Het politiebureau is gevestigd Karei de Groote laan No. 17 alhier en voor dit doel geopend op werkdagen tusschen 9 en 12 uur des voormiddags. Het Hoofd van plaatselijke Politie te Bergen N.H., Mr. H. D. A. VAN REENEN. Tel. 2444. Nieuwsberichten. v. v. v. NIEUWS. Voor de gasten die hun vacantie dit jaar in Bergen zullen doorbrengen heett onze V. V. V. in samenwerking met de V. V. V.'s Alkmaar en Broek op Langendijk een nieuwe attractie uitge dacht. Het zal in Juli, Aug. en Sept. mogelijk zijn dagelijks (behalve des Zondags) een interessante rondvaart te maken door het Land Der Duizend Eilanden. In de middeleeuwen was het land van Broek meer moeras en bosch dan land. Er lagen uitge strekte rietvlakten, waardoor slechts zeer smalle voetpaden zich bevonden. Door deze moerassen liep nog een lange smalle dijk, aan welks kanten zich hier en daar een woning bevond of iets dat daarop misschien zou kunnen lijken. Het was een onherbergzaam oord, dat een goede schuilplaats bood voor allen, die reden hadden zich aan de geordende maatschappij te onttrekken of wel dooi de vlucht hadden weten te ontkomen aan de straf fende hand der stedelijke overheid. In den loop der jaren is dit onherbergzaam oord in cultuur gebracht. De bebossching is ver dwenen en het moeras eveneens. Er zijn akkers gebouwd door het graven en uitdiepen van sloo- ten. De uitgebaggerde grond is opeengehoopt. Hiervan zijn akkers in den vorm van eilandjes gevormd. Óp deze akkers, waarvan de grond zeer vruchtbaar bleek te zijn, worden thans 40 ver schillende soorten van producten verbouwd. Daar de akkers slechts te water bereikbaar zijn worden de materialen en werkkrachten slechts per schuit aangevoerd en de gewonnen producten op gelijke wijze afgevoerd. Er is 50 jaar geleden een veiling gesticht. Thans is de Broeker veiling we reldberoemd. Er worden vaak meer dan 800 wa gons groenten per dag afgeleverd. De afslag ter veiling gaat momenteel electrisch. Dit jaar voor het eerst biedt de V. V. V. gele genheid door deze meer dan 1000 eilanden een rondvaart te maken, welke hoogst interessant is en eindigt in het veilingsgebouw met een vertoo ning van het electrisch systeem van afslag. De rondvaart zelf kost slechts 40 cent. Voor hen die van Bergen per fiets rijden over Koedijk en St.-Pancras naar Broek (ongeveer 7 K.M.) is een kaartje voor rijwielstalling te Broek ad 5 cent eveneens bij V. V. V. verkrijgbaar. Van Alkmaar uit kan men gaan per trein naar Heer-Hugowaard (25 ct. retour). Bij tijdige kennis geving aan V. V. V. Broek op Langendijk (tel. 5 of 26) wordt men a raison van 10 cent per persoon van het station Heer-Hugowaard per motorvlet afgehaald en daar weer teruggebracht. De vaartijd is gesteld op 1J4 uur. Aanvang der reis n.m. 14.30 uur. (Gezelschappen van meer dan 20 personen kunnen op aanvrage ook op een ander uur den tocht maken). De vaart geschiedt in veilige platboomer vletten, voortgestuwd door een motor. Het geheel is voorloopig zeer primitief gehouden, daar men zit op café-stoeltjes in de open vlet. De eenige vijand is dus „stortregen!" Wij raden de badgasten van Bergen ten zeerste aan deze goedkoope en zeer interessante rond vaart eens te maken. V. V. V. Bergen verschaft gaarne inlichtingen en biljetten. VICTORIA-THEATER. De onsterfelijke wals. Het Victoria-theater prolongeert „De onsterfe lijke wals", 'nM. G. M.-product, dat een bizonder gelukkige greep is gebleken. Zooals eenmaal de wals van Johann Strauss Weenen en na Weenen de wereld voor zich innam zoo doet thans het romantisch verhaal van het ontstaan van deze walsen zijn triomftocht over de wereld. Alkmaar maakt geen uitzondering op de alge- meene waardeering, die Duviviers meesterwerk overal vindt. Dit blijkt wel uit het feit, dat morgen „De onsterfelijke wals" voor de derde maal wordt geprolongeerd. Dit is zeker voor een zomerpro- gramma een bizondere prestatie, BIOSCOOP HARMONIE. Zaza. Theater Harmonie vertoont van morgen af de Paramount-film „Zaza". Het Hbld. schrijft over deze film o. m.: Paramount heeft een zeer gelukkige greep ge daan met de verfilming van „Zaza". Claudette Colbert heeft deze bekende figuur van „Zaza" de vedette, die met de liefde geraf fineerd weet om te gaan, maar er ten slotte haar eigen hart mee verspeelt prachtig uitgebeeld en men moet zonder voorbehoud van een creatie spreken. 9 AUGUSTUS BLOEMENCORSODAG. De V. V. V. organiseert Woensdag 9 Augustus des middags 3 uur in het Van Reenenpark weder om een bloemencorso. Het corso van het vorig jaar, met als hoofd nummer de door Dr. Prinsen Geerligs verzorgde intocht van Floris III, was zeker een succes en een bewijs, dat men alom in den lande het Berger Bloemercorso op prijs weet te stellen. Het organiseeren van een bloemencorso vordert veel voorbereidend werk en was oorzaak, dat in 1935, 1936 en 1937 geen corso's werden gehouden. Reeds in Februari ving de V. V. V. met het voorbereidende werk aan en de deelname van een tiental plaatselijke vereenigingen te weten „Ons Genoegen" te Bergen aan Zee, „De Koor- vereeniging Bergen", „Bergens Mannenkoor", de zangvereeniging „De Stem des Volks", „De Ar- beiders-tooneelvereeniging", de Afd. Bergen van „den Vrouwen Vredebond", de Berger Esperanto- vereeniging, de Berger Sportvereeniging, de Gym- nastiekvereeniging Be Quick en de Schaakver- eeniging „De Pion", verkregen, terwijl Bergens Harmonie en Schoorl's Fanfarecorps de muzikale medewerking verzorgen. Al deze vereenigingen ontvangen van de V. V. V. voor de verzorging van een nummer ieder een tegemoetkoming van 100. Zij komen in een af zonderlijke rubriek uit, worden afzonderlijk be oordeeld en beconcurreeren dus geenszins de deelnemers in de vrije rubrieken. Een ruitergroep, onder leiding van den heer J. Elema, zal ditmaal als een Engelsche Jachtstoet vooraf gegaan door een Mailcoach waarin dames uit den Biedermayertijd, aan het corso deelnemen. De deelname aan het corso in de rubrieken groepen, paren, enkelingen, auto's, is gratis. Aan- giftformulieren zijn te bekomen aan het bureau van de V. V. V. Gaarne wekken wij onze lezers tot deelname op. Ook een klein nummer kan het gewenschte succes brengen. Een groot aantal prijzen (men leze hiervoor de V. V. V. circulaire) wacht de deelnemers. Als bijlage geven wij heden eenige nummers uit vorige corso's. KERKCONCERT „KUNST VOOR ALLEN Donderdagavond 20 Juli a.s. zal K. v. A. in de Ruïnekerk te Bergen het laatste concert in dit seizoen geven. Een bijzonder aantrekkelijk programma uit werken van 17de en 18de eeuwsche meesters is samengesteld. Het Alkmaarsche Strijkorkest zal onder leiding van zijn dirigent Albert Sluyter werken van Steffani en J. S. Bach ten gehoore brengen. Door de Utrechtsche zangeres Aaf van Merke- steijnde Noo zal met orkest, orgel en solo-viool een cantate van DietrichBuktehude, Jubelent Omnes van Gior, Batt. Dicci en een werk van J. S. Bach worden gezongen. De Bergensche violist Albert Sluyter zal een passacaglia met orgel van Guiseppe Sammartini en een concert van Joh. Ad. Hasse met strijk orkest verklanken. De orgelsoli en begeleiding is in handen van den bekenden Alkmaarschen organist P. A. van Langen. Wij verwachten dat behalve de leden van K. v. A. vele gasten van Bergen en omstreken aan deze muzikale oproep gehoor zullen geven en in de passende sfeer van de Ruïnekerk dit concert zullen beluisteren. A. TJADEN—v. d. VLIES. Men schrijft ons: Heden overleed in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar mevr. A. Tjadenv. d. Vlies, bekend, onder haar pseudoniem Enka, als strijdster voor socialisme en anti-militairisme. Eenmaal was haar naam een klaroenstoot op Christelijk-sociaal ge bied. Als jong onderwijzeres kwam zij op voor de geheel-onthouding; daarna, gegrepen door de be ginselen van het socialisme, begon zij, als mede oprichtster en bestuurslid van den Bond van Christen-socialisten, haar jarenlangen strijd, om 't geweten te wekken van een verwereldlijkt Christendom. Na haar ontslag bij het onderwijs reisde zij onvermoeid het land door, strijdend tegen de kapitalistische productiewijze en voerend het pleit voor het socialisme als de economische grondslag voor zuiverder maatschappelijke ver houdingen. Haar boek „Het komt!" was voor velen, opgebracht in de meening dat Christendom en socialisme onverzoenlijke tegenstanders zijn, een openbaring. Tijdens den wereldoorlog heeft ook zij haar ge tuigen tegen gewapend geweld: moeten boeten met gevangenisstraf. Het bitterste is geweest, dat zij van degenen die haar 't naast stonden, n.l. de orthodoxe Christenen, wegens haar socialisme zooveel miskenning en tegenwerking moest ondervinden; slechts van de eenvoudigen, de schare zonder naam, ontving zij trouw en aan hankelijkheid. En vele socialisten hebben haar gewantrouwd om haar godsdienstige overtuiging; maar voor meer dan één, die nergens meer aar den kon, omdat de eigen tijd hun levensbeschou wing geen plaats liet, was zij een voorbeeld en troost. Ten afscheid passen op haar de geloovige woorden uit G. Gezelle s Requiem: dat ze, in Uwen schoot geborgen, na dees bittere wereldzorgen, rusten ga". CONCERT in den muziektuin te Bergen op Dinsdag 11 Juli 1939, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Programma: 1. „Pan-Europa", marsch Alph. Dreissen. 2. Óuverture „Tancrède", G. Rossini, arr. P. Pranger. 3. „Linons et Dentelles", concertwals, Ch. Pillon, arr. Fr. Popy. 4. Fragmenten uit de opera „La Fille du Tambour-Major", Jacq. Offenbach. 5. Ouverture „Silvana", C. M. von Weber, arr. P. Pranger. 6. „Fantaisie-Polka" voor 2 clarinetten, E. Marsal. (Door de h.h. J. Admiraal en C. Wokke). 7. aIntermezzo uit „L'Arlésienne II, G. Bizet, arr. P. Pranger, b. Huldigingsmarsch uit „Sigurd Jorsalfar", Edw. Grieg, arr. P. Pranger. 8. Marsch finale. UITVOERING BERGER GYMNASTIEKVEREENIGING. 12 Juli, des avonds 8 uur, organiseert de Berger Gymnastiekvereeniging „Be Quick" in het Open luchttheater een demonstratie-uitvoering. In 1937 woonden wij in het Openlucht-theater een derge lijke uitvoering bij. Wij waren toen vol bewonde ring over de prestaties en mochten constateeren, dat „Be Quick", onder leiding van den heer van Zoonen een programma weet te geven, dat er zijn mag. Vooral de demonstratie, waarin de ruim 200 leden gelijktijdig optreden, bracht het publiek in verrukking. 12 Juli wacht de bezoekers van het Openlucht theater een mooien avond. EEN ONGEWENSCHT PARTICULIER INITIATIEF. Herhaaldelijk bereikt de V. V. V. van uitgevers en reisbureaux verzoeken om mede te werken aan uitgaven, die de bevordering van het vreemdelin genverkeer beoogen, doch wier werkelijk doel geen andere is dan het scheppen van een winst object voor eigen onderneming, met het nadeel, dat met de V. V. V. sympathiseerende tot onnoo- dige uitgaven worden gedwongen. Zoo bereikte het bestuur dezer dagen weer van een reisbureau de mededeeling, dat dit een rijk geïllustreerd boekje met foto's uit de badplaatsen zal samenstellen. Het bestuur van de V. V. V. acht deze uitgaven volkomen overbodig en wenscht zich alleen te houden aan de officieele uitgaven van de A. N. V. V., de A. N. W. B. en de Ned. Reisvereeniging. De leden hotel-pensionhouders worden verzocht hiermede rekening te houden. Ook de boekhande laren zullen goed doen zich niet voor dergelijke uitgaven en van slordig uitgevoerde kaarten van particulieren te interesseeren. Het geparasiteer op het mooie V. V. V.-werk behoort te worden ingeperkt. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 9 Juli, voorm. 10 uur, ds. v. d. Kieboom, Geref. Kerk te Bergen. Zondag 9 Juli, voorm. 10 uur en 3.30 uur, ds. v. Minnen. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 9 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. J, F. Roth, van Hilversum. KERKJE BERGEN AAN ZEE. Zondag 9 Juli, voorm. 10.45 uur, liturg, dienst; prof. ds. v. d. Bergh van Eysinga, van Bloemen- daal. Rem. Geref. Gem., Alkmaar. Zondag 9 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. Rappold. Evang. Luth. Gem., Alkmaar. Zondag 9 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. v. d. Woude; nam. 5 uur prof. dr. Stegenga, v. A'dam. Vrije Evang. Gem,, Geesterweg, Alkmaar. Zondag 9 Juli, voorm. 10.15 uur en 's avonds 7uur, de heer Ruys; onderwerp: „Jezus in 't Cir cus". Donderdag 8 uur vrouwensamenkomst. R.-K. Kerk. H. Missen op Zon- en feestdagen 6 uur, half 8 en 10 uur. In de week 7 en 8 uur. Loven Zondag en Donderdag half 8. Biecht hooren dagelijks voor de H. Missen. Zaterdag van 56 en van 78 uur. Zondag 9 Juli H. Missen om 6 uur, 7 uur en 9 uur. Wegens de plechtige Communie der kinderen om 9 uur en 2 uur lof.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 7