A. E. ROMENY, „Duinvermaak". „DE BADBODE" DE Groote KINDERSPEELTUIN. CONCERT en OPENLUCHTDANCING HOOG EN LAAG WATER J. BUISMAN, Lunchroom in Alkmaar VALK'sLunchroom llllllllllllllllllll BERGENSCHE DROGISTERIJ BREELAAN 17, - BERGEN (N.-H.) CAFÉ-RESTAURANT Prachtig gelegen aan den voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS door een Ie klas Orkest. RUIM PARKEERTERREIN. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). JULI. Hoog water Laag water: Datum v.m. n.m. v.m. n.m. 15 2.15 14.46 11.37 16 3.05 15.36 0.11 12.31 17 3.56 16.27 1.01 13.20 18 4.45 17.18 1.46 14.09 19 5.37 18.07 2.30 14.56 20 6.26 18.56 3.19 15.44 21 7.11 19.39 4.07 16.28 JOHANN SEBASTIAAN BACH. Johann Sebastiaan Bach werd den 21 Maart 1685 te Eisenach geboren uit een familie, waarvan zeer vele leden groote toonkunstenaars waren, welke als componisten en als executanten uit blonken; Reeds als 16-jarig jongeling werd hij aangesteld als violist bij de kapel van Prins Johann Ernst van Saksen; vervolgens werd hij organist en mu ziekonderwijzer in verschillende plaatsen, om in het jaar' 1723 cantor te worden bij de Thomaskerk te Leipzig, tevens muziekdirecteur aan de Hooge School daar ter plaatse. Hij overleed te Leipzig, nog steeds in functie zijnde, op den 28 Juli 1750. Bach was een universeel muziekgenie, die alles wat vóór hem was tot stand gebracht wist te coördinéeren en in streng afgeperkte banen samen te brengen, zoodat hij met recht als vader der moderne muziek mag worden aangemerkt. Verder was hij van een buitengewoon rijke vruchtbaarheid; zijn composities voor orgel en voor klavier vormen alleen al een uitgebreide muziek bibliotheek en zij worden nog steeds met groote voorliefde ten gehoore gebracht en aangehoord, Verder schreef hij vele cantaten, oratoria, missen, die evenals zijne preludiums voor orgel voor het eerst in de Thomaner kerk te Leipzig werden uitgevoerd. Het geheele werk van Bach getuigt van groote muzikaliteit, diepen ernst, groote vroomheid en hooge wijding en het is niet te verwonderen dat nu nog na twee eeuwen de muziekprogramma's van ernstige kunst steeds een of meer Bachcom- posities bevatten. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P. de Haan in de Stationsstraat; 2o. in den Eersten Berger Boekhandel. Oude Prinsweg; 3o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan; 4o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 5o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 6o. in de zaak van den heer Thomas, Dorps straat, hoek Kleine Dorpsstraat. Te Bergen aan Zee: lo. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 2o. in de zaak van den heer J. Passer; 3o. in den boekhandel van den heer Kuitwaard. Aan deze adressen kunnen ook advertenties worden opgegeven, a 15 cent per regel. Voor meermalen plaatsing reductie. BAKKERIJ Molenstraat 14, - Telefoon 2460, Volkoren-, Tarvo-, Melkbruinbrood (iets fijns). WOLFGANG AMADEUS MOZART. Wolfgang Amadeus Mozart. Zeker, de meest geniale en liefelijke componist dien wij kennen, werd te Salzburg in het jaar 1756 geboren als zoon van den musicus Mozart. Hij was meer dan buitengewoon begaafd en componeerde reeds op zes-jarigen leeftijd viool- j en pianomuziek. Hoewel zijn vader hem als wonderkind buiten- landsche reizen liet maken ter uitoefening van zijn talent, verwaarloosde deze evenwel de studie en de verdieping van de kunst zijns zoons niet. Zoodat deze zich alle bijzonderheden en wetten der juiste compositie tot in alle kleinigheden leerde eigen te maken. Mozart was fabelachtig vruchtbaar; hij compo neerde sonaten, opera's, duetten, kwartetten, sym- phonieën, requiems, missen en 'wat niet al. Alle zijne composities zijn van een groote liefelijkheid en zangerigheid en boeien den houder van het begin ot het einde. Dit is des te meer te verwonderen, daar Mozart in zijn huiselijk leven niet gelukkig was en met I bittere armoede had te kampen. Zijn begenadigd kunstenaarsleven brak reeds in 1791 af, toen hij doodarm te Weenen op 35-jari- gen leeftijd overleed en in het algemeene graf ter aarde werd besteld. is: Kaasmarkt, t.o. Bureau V.V.V. voor Uw kopje Koffie, - IJs, Koffietafel, - Lunch of Diner. Het electrische oog. Eenigen tijd geleden werd in een groote staal fabriek in het oosten van de Vereenigde Staten de werking van een persmachine gedemonstreerd. Dit ongeveer 8 meter hooge gevaarte had het gewicht van niet minder dan vier locomotieven; zijn machtige buffers persten dikke staalplaten alsof deze van papier waren. Terwijl de machine in volle werking was, bracht een monteur zijn hand plotseling vlak onder de ontzaglijke buffers. Op hetzelfde oogen- blik stond de machine, als door een onzichtbare macht geremd, stil! Doch nauwelijks had de mon teur zijn hand weggetrokken of het gevaarte be gon weder te werken. Dit angstwekkende spelletje herhaalde zich eenige malen: zoodra de hand van den monteur gevaar liep te worden verbrijzeld, stond de machine plotseling stil en kwam pas weder op gang, wanneer de hand werd wegge trokken. Een onzichtbaar, met zeldzaam metaal over trokken glazen oog, waarin op de gevaarlijke zone gerichte lichtstralen vallen, waakt n.l. over de arbeiders, die deze machine bedienen. Komt een hand, een arm of eenig ander lichaamsdeel te dicht bij of op de gevaarlijke plaats, dan wordt de hierop gerichte lichtstraal onderbroken, het licht voor de foto-electrische cel wordt dus uitgedoofd en als gevolg hiervan stopt de machine onmiddel lijk. Bedrijfsongevallen kunnen dus feitelijk niet voorkomen. Het systeem van foto-electrische cellen wordt ook in vele andere bedrijven toegepast. In een mijnbedrijf in Pennsylvanië b.v. worden zware deuren automatisch geopend, zoodra een kipkar in een bepaalden lichtstraal komt; is het wagentje binnen, dan sluiten zich de deuren weder vanzelf. In een graan-silo in het Westen van de Ver eenigde Staten weegt het graan zichzelf! Een waagbalk onderbreekt op het juiste oogenblik een lichtstraal, waardoor de graantoevoer automa tisch wordt afgesloten. Op dezelfde wijze beveiligt men schepen tegen brandgevaar. In het ruim en op andere plaatsen van het schip zijn foto-electrische cellen aange bracht, welke een sirene in werking stellen, zoo dra rook den lichtstraal verduistert. Voor inbrekers beteekent het electrisch oog in de toekomst den genadeslag. In New-York heeft iemand deze wonderlamp n.l. zóó geconstrueerd, dat zij een heele troep robots in beweging brengt, AGENDA: Tentoonstellingen. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg. Dage- Van 16 Juli tot 13 Augustus werken van Germ, de Jong en Kees Boendermaker. Oude Prinsweg, naast het bloemenmagazijn de Sain, werken van Viëster en Martin Uitenbosch. Bergensche Kunsthandel P. Hopman. Werken van verschillende schilders. Dagelijks geopend. Breelaan 29. Expositie van schilderijen van ver schillende schilders, w.o. van Lucie Wittig Keyser en Paul v. d. Ven. Atelier Lijtweg. Teekeningen van Guusje Inkel. Museum naast het Postkantoor. Dagelijks geopend van 1012 en van 24 uur. Dancings en amusement. De Rustende Jager, Dancing dagelijks. Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee. Dancing Zaterdag. Café Duinvermaak. Openlucht-dancing. Zondags middags en 's avonds. Speeltuin „de Bedriegertjes", attracties voor groot en klein. Oranje-Hotel. Dagelijks van 26 en van 812 uur amusementsspelen. 20 Juli. Concert „Kunst voor Allen". Ruïnekerk. Solist Albert Sluyter. 25 Juli. Ruïnekerk. Concert Zaansch Kamer orkest.. Solisten A. v. Diepen (viool), Gerda Prins (sopraan). Harddraverij 26 Juli. Verlichtingsavond 2 Augustus. 2 Augustus in het Openluchttheater Meeting Gereformeerde Kringen en Ringen. Bloemencorso 9 Augustus. Openlucht-theater. Gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", leider Pierre Balledux. 19 Juli: „Uit het leven der Oranje's". 25 Juli: „Vier weken rijk", Vlaamsch blijspel. 9 Aug.: „Ingebeelde zieke", van Molière. 17 Aug.: „Romantische liefde", van Rostand. wanneer een ongewenschte bezoeker te dicht bij de brandkast komt. Op het oogenblik, waarop de onzichtbare, op de brandkast gerichte ultra violette lichtstraal wordt onderbroken, komen de robots los: deuren gaan automatisch op slot, een sirene loeit, blitzlicht vlamt op, een camera maakt automatisch een opname, eenige traan gasbommen maken den inbreker tijdelijk onschadelijk en een alarmwekker waarschuwt de politie Tentoonstelling werken van Germen de Jong en Kees Boendermaker. Van 16 Juli tot 13 Augustus exposeeren in de kunstzaal van den heer P. Boendermaker aan den Loudelsweg te Bergen de kunstenaars Germen de Jong en Kees Boendermaker. Deze tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, is dagelijks geopend van 104 uur en wordt Zaterdagmiddag 3.30 uur officieel door den burgemeester, Mr. H, D. A. van Reenen geopend. Over het werk van Kees Boendermaker, die in de Berger school een eigen plaats inneemt en dit voorjaar succesvol exposeerde op de tentoonstel ling van Arti et Amicitia en de Galerie Robert, schreven wij reeds eerder. Deze talentvolle jonge kunstenaar wist voor zijn serieus gaaf werk reeds een kring van kunstbelangstellenden om zich heen te scheppen en vele gasten zullen zich ongetwij feld zijn tentoonstelling van het vorig jaar nog wel herinneren. De mededeeling, dat op deze expositie uitsluitend nieuw werk van hem hangt, zal zeker voldoende zijn om hen die met zijn werk bekend zijn, te bewegen een gang naar de kunst zaal te maken. Deze tentoonstelling is vooral belangrijk, omdat ze in onze omgeving kunstbelangstellenden de ge- BLOEMSTILLEVEN. KEES BOENDERMAKER. APOTH.-ASSISTENTE. Telefoon 2236.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 2