„Uit het leven der Oranjes", V.V.V. OPENLUCHT-THEATER. „De Vereenigde Haagsche Spelers" WOENSDAG 19 JULI, 8 uur, door Leider PIERRE BALLEDUX: Historisch spel in vier tafereelen, door BEN VAN IJSSELSTEIJN. Het vorig jaar tijdens het regeeringsjubileum van de Koningin door het gezelschap met groot succes op het Binnenhof opgevoerd. Entrée le Rang f 1.25, 2e Rang f 0,60. Voorverkoop-kaarten bij het bureau V.V.V. en de boekhandelaren te Bergen f 1,en f 0,50. Na afloop extra bussen naar Alkmaar. namen dat zij middelbaar onderwijs had genoten, eenige jaren in Londen, Parijs en Amsterdam voor groote modehuizen ontwerpen had gemaakt, doch dit werk er aan had gegeven en dat de thans geëxposeerde aquarellen van vrije kunst vervaar digd waren in vacantietijd. Gezien de prijzen, twijfelen wij er niet aan, dat deze aquarellen, waarvan men blijvende vreugde zal beleven, koo- pers zullen vinden. 4. Fragmenten uit de opera „Guillaume Teil", G. Rossini. 5. „Silvana", ouverture, C. M. von Weber, arr. P. Pranger. 6. Fragmenten uit de opera „La Fille du Tambour-Major", J. Offenbach. 7. Fragmenten uit de opera „Die Zauberflöte", W. A. Mozart. 8. Marsch, finale. AGENDA (aanvulling): Dorpshuis: 15 Juli22 Juli, Mej. N. v. d. Berg (uit Alkmaar): Leerwerk, handenarbeid; en de Hr. Bowien (uit Egmond): Schilderijen. 22 Juli5 Aug. Schilderijen van Jaap Sax (Bergen). 5 Aug.eind Aug. Schilderijen van F. Kam- stra (Bergen). Nieuwsberichten. FEESTELIJKHEDEN TE BERGEN. Te Bergen, waar momenteel reeds 2500 gasten verblijven (in het hoofdseizoen zijn dit er ruim 5000), geeft de V. V. V. weer blijk van de ge- wenschte activiteit. Woensdag 19 Juli geeft het gezelschap „De Ver eenigde Haagsche spelers", leider de heer Pierre Balledux, des avonds 8 uur in het openlucht theater een voorstelling van het historische spel „Uit het leven der Oranjes", welk spel het vorig jaar, tijdens het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin met veel succes eenige malen op het Binnenhof werd opgevoerd. In dit historische kostbare costuumspel, dat muzikaal wordt geïllustreerd, maken wij kennis met de belangrijkste episoden uit onze vaderland- sche geschiedenis en wel, het Beleg van Leiden, het sterven van Juliana van Stolberg op het slot Dillenburg, in 1580, de tocht van den stadhouder Willem III, prins van Oranje in 1688, naar Enge land en de landing van Prins Willem I te Scheve- ningen op 30 Nov. van het jaar 1813. 25 Juli geeft hetzelfde gezelschap een opvoering van het Vlaamsche blijspel „Vier weken rijk". 9 Augustus wordt opgevoerd het kostelijke blij spel van Molière, „Ingebeelde zieke", terwijl 17 Augustus „Romantische liefde" van Rostand gespeeld wordt. Deze opvoeringen zijn mogelijk geworden door een overeenkomst met de openlucht-theater in Soest en Lochem, waar deze stukken eveneens gespeeld worden. 26 Juli organiseert de V. V. V. in de Hoflaan te Bergen een Nationale Harddraverij, waarvoor door de beste stallen uit het land werd ingeschreven. 2 Augustus wordt er des avonds in het centrum van het dorp een verlichtingsavond gehouden met muzikale rondwandeling door Bergen's Harmonie. Dan hangen ruim 10.000 oranje-lampions onder het groene bladerendak en trekt de bevolking uit Noordholland naar dit geliefd vacantie-oord. 9 Augustus, des middags 3 uur wordt er in het van Reenenpark het vermaarde Bloemencorso gehouden, waarvoor reeds de medewerking van 13 plaatselijke vereenigingen en twee muziek corpsen werd verkregen en waarin als hoofdnum mer een ruitergroep, onder leiding van den heer J. Elema, als Engelsche Jachtstoet, begeleidende een mailcoach uitkomt. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de V. V. V. te Bergen de noodige afwisseling in het seizoen brengt. EEN VERRASSENDE EXPOSITIE. Reeds eenige malen toonde, in den loop der jaren, een onzer kennissen ons een verdienstelijk schilderijtje, dat zij ergens in een onbeduidend straatje te Parijs in de buurt van Mont Martre en Mont Parnasse voor enkele guldens op den kop had getikt. Inderdaad zagen ook wij aldaar, onder veel waardeloos werk, wel eens doeken die, geëxposeerd in een voornamen kunsthandel, daar een goed figuur zouden hebben geslagen en een hoogen prijs zouden moeten gelden. Zoo blijft in onze herinnering voortleven een voorname Don Quichotte van den Spaanschen schilder Ortiz de Sarata, dat wij onder dergelijke omstandigheden zagen en waarvan wij het nog steeds betreuren, dat wij daarvan geen kooper zijn geworden. Dat het ook in ons land niet aan dergelijke kansen ontbreekt, bewijst het feit, dat onze groote schil der Jan Sluyters, toen zijn werk nog onbekend was, voor het Postkantoor te Amsterdam mei een kar verscheen, waarop hij voor enkele guldens zijn later waardevolle doeken aanbood, die hij toen niet kwijt kon komen. Ook is het bekend, dat vele van de thans zoo waardevolle teekeningen van Van Goch op een markt in Brabant niets kon den opbrengen. Aan dergelijke gebeurlijkheden werden wij her innerd toen wij, langs den Lijtweg wandelende, in het atelier Lijtweg 16a een tentoonstelling van aquarellen aanschouwden van de nog onbekende kunstenares Guusje Inckel. Het blije, Fransch getinte werk trok onmiddellijk onze bijzondere aandacht. Vooral het strandgezicht te Bergen aan Zee was van kleur en opzet bijzonder frisch. Ook de duinlandschapjes en de boerderij van Rampen aan den Meerweg bewezen ons, dat wij hier te doen hadden met werk, dat met groote liefde tot stand was gebracht. Hieruit sprak een geest, die in den arbeid vreugde vindt en door het werk den aanschouwer levensvreugde brengt. Het oneven wichtige en zorgelijke, dat thans in het werk van vele schilders tot uiting komt, als beeld van den tijd waarin wij leven, is aan dit werk vreemd. Het maken van aquarellen is niet zoo gemak kelijk. Ieder schilder weet dit, De aquarellen van Guusje Inckel bewezen ons, dat wij hier met een veelbelovend talent te doen hebben. Wij maakten met haar, die al dadelijk een gede cideerde iftdruk maakte, eens een praatje, ver- BIOSCOOP HARMONIE. „Om 30.000 dollar". Het „Alg. Hbld." schrijft over de film o. m. het volgende: Drie bijzondere attracties biedt deze film. Al lereerst wel de verschijning van Kathe von Nagy voor een Fransche caméra. D'r mondje is nog altijd lief en d'r mondje Fransch doet het aller- charmantst. En de tweede attractie is er speciaal een voor de muziekliefhebbers; want Zino Francescatti laat hier op zijn viool wat virtuooze klanken hooren. Terwijl er dan ten slotte de bijzondere bekoring is van de omgeving waarin deze film speelt, het wijde, door bergen omringde meer van Genève, dat voor tal van artistieke opnamen een uitge zochte gelegenheid bood. VICTORIA-THEATER. „De onsterfelijke wals". Voor de vierde keer wordt „De onsterfelijke wals" geprolongeerd. De belangstelling voor deze film blijkt zeer groot. De gelegenheid om de film te zien is er dus nog tot en met Donderdag 20 Juli. KERKCONCERT KUNST VOOR ALLEN, BERGEN. Wij vermelden van het door ons reeds gean nonceerde Kerkconcert op Donderdag 30 Juli a.s. in de Ruïnekerk te Bergen het volledige pro gramma. Aan het concert, hetwelk gegeven wordt door het Alkmaarsche Strijkorkest, onder leiding van den dirigent Albert Sluyter, werken als solisten mede Aaf v. Merkesteijnde Noo (alt-mezzo), Albert Sluyter (viool) en P. A. van Langen (orgel). 1. Fuga in g mineur van J. S. Bach (1650 1785) orgelsolo. 2. Andamento e presto van J. S. Bach (1650 1785) strijkorkest. 3e en 4. Jubelend Omnes van Giov. Batt. Ric- cio (1620) en de cantate Laudate Dominum van Dietrich Buxtehude (16371707), beiden voor zang, strijkorkest en orgel. 5. Sonate in bes majeur van A. Steffani (1700) voor strijkorkest. 6. Tocata van L. Paradisi (17101792) orgel solo. 7. Passacaglia van Guiseppe Sammastini (1693) viool en orgel. 8. „Gelobet sei der Herr mein Gott" uit Can tate 129 van J. S. Bach, zang, viool en orgel. 9. Concert in 9 mineur van J. A. Hasse (1699 1783) voor vioolsolo, strijkorkest en orgel. Bovenstaand kunstzinnig programma en de na men der uitvoerenden waarborgen den bezoekers een uur van wijding en kunstgenot. Het concert begint om half negen precies en is pl.m. 10 uur beëindigd. CONCERT in den mUziektuin te Bergen op Dinsdag 18 Juli 1939, des avonds 8 uur, door „Bergen's Harmonie". Programma: 1. „Territorial", marsch, IJ. L. Blankenburg. 2. „L'Italiener a Alger", ouverture G. Rossini, arr. P. Pranger. 3. „Mondnacht auf der Alster", concertwals, O. Fetras, arr. P. Pranger. „BE-QUICK" IN HET OPENLUCHT-THEATER. Boven verwachting ging Woensdagavond de wind liggen, waardoor het heerlijk toeven was in het Openlucht-theater en de uitvoering van de Gymnastiekvereeniging „Be-Quick", onder leiding van den heer van Zoonen, een groot succes werd. Een uitvoering van Be-Quick in het Openlucht theater behoort altijd tot een van de aardigste gebeurtenissen in het seizoen. Het is geheel iet3 anders dan een zaaluitvoering. In het Openlucht theater kan men met de werktuigen van de leden snel uit den weg, waardoor het Woensdagavond, ondanks dé 14 nummers mogelijk was de uitvoe ring, die om half negen begon, met een pauze van 20 minuten om kwart over elf té beëindigen. Reeds bij het algemeen optreden van de deelne mers stal Be-Quick, om het dappere optreden van de kleintjes, de harten van de talrijke aanwe zigen. Het brug- en rekwerk van de heeren, de vrije oefeningen van de meisjes en jongens lever den het bewijs, dat het gymnastiek-onderwijs bij dezen directeur in goede handen is. Het publiek genoot ook niet het minst van de hoepeloefening en de rythmische oefening van de meisjes. Na de pauze was het door de fantastische belichting nog bekoorlijker. Het boerendansje van de meisjes oogstte een ovatie van het publiek. Een dergelijk nummer, anders uitgevoerd tijdens het bloemencorso, zou zeker tot succes leiden. Prachtig waren aan het slot ook de kunstgroepen, w.o. een hulde aan het Russisch monument, naar een ontwerp van den heer G. Kooyman, die zich daardoor weer als een artist deed kennen. De heer Klomp bracht namens V. V. V., den directeur, den heer van Zoonen, onder het aanbie den van bloemen, een woord van dank, de wensch uitsprekende, dat Be-Quick onder zijn leiding zal groeien en bloeien. JAAB MIN. De jeugdige Bergensche kunstenaar Jaab Min, leerling van de Academie voor Beeldende Kunste naars, wordt dit seizoen door de familie Kolkhof, die de zomervacantie te Molcesine sur Garde in Italië doorbrengt, in de gelegenheid gesteld in de omgeving van het Gardameer te werken en de kunststeden Milaan, Verona, Brescia, Padua en Venetië te bezoeken. Met het oog op zijn artistie ke vorming verheugen wij ons over deze Jaab Min geboden gelegenheid. BERGER KUNSTENAARSCENTRUM. In de kunstwereld veroverde Bergen, door de vestiging van belangrijke kunstenaars, ook inter nationaal een goede naam. De Berger school is zelfs internationaal vermaard en in internationale gidsen wordt Bergen zelfs als een bekend schil dersdorp aangeduid. De vestiging van den beken den collectioneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, die sinds 1912 in Bergen woont, heeft daartoe ook niet weinig bijgedragen. Tot onze groote voldoening blijkt naar verhou ding de artistieke aanleg van Bergen's jeugd grooter dan dit in andere plaatsen het geval is. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat dit jaar onder de weinig geslaagden voor het toelatingsexamen voor de Academie van Beeldende kunsten te Am sterdam drie jeugdige Bergenaren behooren, t. w. mej. E. J. Eriks en de heeren Friso ten Holt en H. J. Zweeris. Het vorig jaar slaagden voor dit examen de Bergenaren Jaab Min en David Kouwenaar, zoo dat wij over enkele jaren een nieuwe generatie van Berger kunstenaars krijgen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 8