„KOZAKKEN-BLOED" „EEN MOEDER BESCHULDIGT". VICTORIA-THEATER, Langestraat, Alkmaar Vertelt dit uw gasten. Werp Uwoud fietsplaatje niet weg! Bioscoop „Harmonie" - Lombardsteeg, ALKMAAR. ■BH DE PRINSES BEATRIX-FILM". BH In elke voorstelling de door Z. K. H. PRINS BERNHARD vervaardigde film: „ONS PRINSESJE LOOPT". Nieuwsberichten. „HET LEVEN DER ORANJES" IN HET OPENLUCHTTHEATER. Avond-openluchtspelen zijn altijd riskant. Dit ondervond gisteravond wederom het gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", dat gister avond in het V. V. V. Openluchttheater het histo risch spel „Het leven der Oranjes" in vier tafree- len, door Ben van Eyselsteijn vertoonde. Na weken van ongekende droogte, na een voor- afgaanden zeldzaam schoone zomeravond en een weervoorspelling, die niet beter kon zijn, ontlastte zich reeds gistermiddag om vijf uur een zeer he vige bui boven Bergen, die weinig goeds voor- spelde. Tot 8 uur bleef het droog, doch dreigende. Omdat de Zeeuwen, die de Spanjaarden, bij het beleg van Leiden, hielpen verdrijven, wat later waren verschenen en het stuk met het beleg van Leiden begint, ving de voorstelling een half uur later aan dan was aangekondigd. Door muziek werd echter de noodige afwisseling gebracht. Jan van der Linden gaf ons een sympathieken burgemeester v. d. Werff te zien, maar ook zijn tegenspeler Jules Verstraete, de tweede burge meester, die voortzetting van de verdediging nut teloos oordeelde, was in zijn rol uitstekend. Toen Jonker v. d. Does (Pierre Balledux) de ontzet tende tijding kwam brengen, dat een muur bij de Noorderpoort was ingestort, joeg een windvlaag een denkbeeldig^muur omver en kwamen uit zee pikzwarte wolken opzetten. Bliksemstralen flit sten door de lucht, die van een ongekend drei gende schoonheid was. Het publiek begon zich- zelve evenwel dermate in de bange dagen van een belegering te gevoelen, dat de vreesachtigsten reeds op de vlucht sloegen. Ook tijdens het tweede tafreel, dat het sterven van Juliana van Stolberg op het slot Dillenburg behandelt, bleef het nog droog, dóch dit tafreel, waarin Dora Hans een goed gespeelde Juliana van Stolberg te zien gaf, kwam door den steeds drei gender vijand van boven, niet tot zijn recht. Nau welijks was het derde tafreel, waarin het vertrek van den Prins van Oranje naar Engeland wordt behandeld, begonnen of precies op het moment, waarop een dienaresse, dit vertrek met een die naar besprekende, de woorden gebruikt: het weer is mooi, de wind is goed" of daar barstte, onder het gelach van het publiek, de bui los. De vlucht naar Duinvermaak was algemeen. Dank zij het nieuwe paviljoen aldaar, konden na een half uur de de nog restende tafreelen in een semi-openluchtvoorstelling worden gegeven. Bert van der Linden, als matroos in het 3e tafreel, zorgde zoodanig voor de vroolijke noot, dat de goede stemming erin kwam. Het publiek was der mate enthousiast, dat het aan het einde met de van vreugde blakende Scheveningers over den terugkeer van den Prins in 1813, spontaan het Wilhelmus mede zong. Dinsdag 25 Juli wordt in het openluchttheater het Vlaamsche blijspel „Vier Weken Rijk" ge speeld. Maatregelen worden genomen, om dit stuk, dat ook in een zaal tot zijn recht komt, bij slecht weer in het paviljoen van Duinvermaak te spelen. KERKCONCERT TE BERGEN. Voor het concert, dat gisteren door het Alk- maarsch Strijkorkest met medewerking van solis ten onder auspiciën van „Kunst voor Allen" te Bergen werd gegeven, bestond een niet meer dan middelmatige belangstelling. Het programma voerde gedeeltelijk terug in de periode van laat-barok, zoodat behalve Ag. Stef- fani, P. Paradies, G. Samartini, J. A. Hasse, ook vooral Joh. S. Bach en diens groote voorganger en leermeester D. Buxtehude ten gehoore werden gebracht. De orgelsolist P. A. van Langen haalde met de fuga, in g mineur van Bach en de toccata van P. Paradies oude herinneringen op en wist door techniek en kunnen het eenigszins primtieve karakter van het orgel te overwinnen. Het strijkorkest kon zijn taak naar behooren vervullen. Dit was misschien aanvankelijk minder het geval, toen het een meer begeleidende rol te spelen had in het „Laudate Dominum van Buxte hude, waarbij de alt (Aaf v. VerkesteynDe Noo) over een sonoor geluid bleek te beschikken. Later werd meer homogeen gemusiceerd, o. a. in de gevoelige sonate met orgelbegeleiding van Ag. Steffani. Nadat de dirigent Albert Sluyter in de passa- caglia van Guiseppe Samartini nu ook als violist was opgetreden, vond men in het concert in in G-majeur onder zijn leiding dat in sterke mate aanwezig, wat typeerend was voor de periode, waarin men zich had terug verplaatst: de ge dachte van het muzikale concerteeren. DE NATIONALE HARDDRAVERIJ IN DE HOFLAAN. De V. V. V. organiseert Woensdag 26 Juli des middags 1.30 uur in de Hoflaan een Nationaal Handicap draverij, die de vorige nog overtreft. 33 paarden, waaronder uit de voornaamste stallen in het land, zijn voor deze draverij ingeschreven. Rijden in de kleuren van den stal is verplich tend gesteld, zoodat Bergen Woensdagmiddag een dag van oud-vaderlandsche sport wacht, die Ber gen in het teeken van de gewenschte feestelijk heid zal zetten. Gaarne wekken wij onze gasten op tot bijwo ning van dit evenement. Het paard is wel het intelligentste dier dat den mensch ten dienste staat. De Nederlandsche dravers zijn tot een on gekende snelheid opgevoerd, de V. V. V. zorgt voor een goede organisatie, ook voor zitplaatsen, terwijl automatisch gestart zal worden, waardoor de wedstrijd een vlot verloop zal hebben. Boven dien wordt er zorg voor gedragen, dat de ritten onmiddellijk bekend worden gemaakt, zoodat een ieder den stand regelmatig kan volgen. HARMONIE. Kozakkerbloed. Mike Balan is een ex-Kozak, die in Amerika een misdadige carrière gemaakt heeft als veedief. Zijn zorgelooze en vrije leventje wordt onderbro ken door de komst van zijn gescheiden vrouw, Marie Simpkens, die hij in twintig jaar niet gezien heeft, en die inmiddels is hertrouwd Zij komt hem vertellen dat zij hun zoon, Johnney, niet langer baas kan, en dat Mike maar verder voor den jon gen moet zorgen. Zij wil hem nooit meer zien. Mike en John worden goede vrienden en bete ren hun leven. Mike wordt gearresteerd en John tracht hem te bevrijden. De dramatische ontknooping van deze pogingen vormen het hoogtepunt van de film. VICTORIA-THEATER. Een moeder beschuldigt. Het Victoria-theater geeft de film: „Een moe der beschuldigt". Wij lezen over deze film in de „Voorwaarts" o. m.: Het thema is oud. Een meisje, dat in een vlaag van wanhoop den man neerschiet door wien zij zich bedrogen ziet, wordt vrijgesproken, dank zij de verdediging van een vrouwelijke advocate. Waardoor is het pleidooi van deze vrouw zoo ontroerend? Omdat zij zeventien jaar geleden in bijna hetzelfde geval verkeerd heeft. Het is weer de slechtheid der mannen, in dit geval van den slappeling Earle Condon, die een vrouw tot mis daad brengt. 'In deze film toont zij zich een groote persoon lijkheid, met zeer eigen stem, blik en gebarenspel en vooral een zeer eigen schoonheid. Ook de bijrollen zijn zeer goed bezet, terwijl de regie van George Nicholls volkomen recht doet wedervaren aan inhoud en spelers. Herhaaldelijk komt het voor, dat gij uw gasten over het strandleven niet voldoende kunt inlich ten, met het gevolg, dat zij noodeloos onaange naamheden ondervinden. Het is niet voldoende, dat gij voor een goede verzorging van uw gasten in huis zorg draagt en hun vertelt, dat het bureau van de V. V. V. hun gratis inlichtingen verstrekt, uw gasten hebben er recht op, door u ingelicht te kunnen worden over de duinwandelingfen en het badleven. Wanneer gij de inlichtingen, die wij u geven, goed leest en deze pagina zorgvuldig bewaart (plak haar op karton en leg haar in de conver satiezaal), dan kunt gij ten allen tijde uw gasten inlichten. Wat mag en niet mag. Wie wil voorkomen, dat tegen hem of haar proces-verbaal wordt opgemaakt, doet verstandig van het volgende kennis te nemen: Ten zuiden van de badkoetsjes te Bergen aan Zee is het baden of het plaatsen van een tent op het strand verboden. Aan het tentenstrand is het geoorloofd, tegen vergoeding een tent te plaatsen en vandaar uit in zee te baden. Ten noorden van het Stille Strand mag gratis een tent geplaatst worden en gebaad. Het kampeeren in tenten is in geheel Bergen ver boden. Vóór het stoelenstrand is het baden verboden. Bij de badkoetsjes, het tentenstrand, het strand voor de vacantiekolonies en het Stille Strand mag uitsluitend in badpak worden gebaad. Slechts op het strandgedeelte, dat na het Stille Strand volgt, is het baden in zwembroek geoorloofd. Op het stoelenstrand mag men zich alleen in badpak bevinden, wanneer men in badmantel ge huld is. Op het strandgedeelte, waar gebaad wordt, mag men zich ook in badpak op het strand bewegen. Onder badkleeding wordt ook verstaan die zon nebad-kleeding welke den rug van de dames ge heel onbedekt laat. Baadsters in deze kleeding zullen dus op den openbaren weg hierover een jasje of iets dergelijks moeten aantrekken. Het badmantelbad. Het badmantelbad is de gelegenheid, waarbij zoowel op het koetsjesbad als op het tentenbad, zij, die in badpak, gekleed in badmantel (zonder badmantel mag in Bergen aan Zee niet gewandeld worden) aan het strand mogen verschijnen. Dezulken kunnen dan aan beide badgelegenheden voor 20 ct. per keer (10 kaarten voor 1.50) 'p kaartje bekomen om onder toezicht te baden en bekomen dan tevens het recht om hun bad mantel en handdoek aan een op het strand ge plaatste hanggelegenheid op te hangen of in een daarvoor geplaatste badkoets af te geven. Het badmantelbad is dus een bij uitstek mooie badgelegenheid voor de in Bergen aan Zee ver toevende gasten, die vanuit hun hotel of woning naar zee kunnen wandelen. Ook door gasten uit Bergen, die per auto naar zee rijden, wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Op initiatief van den kunstschilder Jan Ponstijn wordt bij het Bureau van de V.V.V. een ton geplaatst, waarin men ten behoeve van de t.b.c.-be- strijding zijn oude fietsplaatje kan werpen. Bedenkt, dat vele kleintjes één groote maken. Vanaf heden tot en met Donderdag a.s. De dramatische film: met AKIM TAMIROFF in de hoofdrol. In ons vóórprogramma als extra attractie: LEEFTIJD 14 JAAR. Vanaf heden tot en met Donderdag a.s. De aangrijpende film van groote dramatische kracht: Met FRIEDA INESCOURT in de hoofdrol. LEEFTIJD 18 JAAR.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 13