Victoria-Water as AMSTEL-BIER, ECHT NATUURLIJK BRONWATER. DUURZAAM. Amstel Pilsener of Münchener per dubbel stoop f 2.25 (5 Liter). Bezit vele Minerale bestanddeelen, welke zeer gunstig werken op Maag, Nieren en Ingewanden. Dinsdag 25 Juli naar het Openlucht-theater. „De Vereenigde Haagsche Spelers", leider de heer Pierre Balledux, spelen Dinsdag 25 Juli, aanvang 8 uur, in het V. V. V. Openlucht-theater het komisch-ernstige stuk van naastenliefde en hebzucht „Vier weken Rijk". Dit stuk speelt in de Oostenrijksche Alpen in dezen tijd. De rollen zijn in handen gelegd van Jules Verstraete, Pierre Balledux, Jan van der Linden, Jos. Molenkamp, Cor de Wolf, Bert van der Linden, Marie Braa- kensiek, Guus Verstraete, Erna BalleduxHaffert en Jeane GorsetVerstraete. In het Oostenrijksche dorp, waar de menschen alles van elkander weten en elkaar met jij en jouw aanspreken, is de burgemeester een boer als de anderen. Hij is een kwaadaardig slecht heerschap en aartsvijand van het braven schoenmakertje, den hoofdpersoon. Die schoenmaker Kilian, is eigenlijk meer dan braaf, een groot idealist, die er van droomt, den armen menschen in het dorp goed te doen. Hij zou een Rusthuis willen stichten, wel vaart om zich heen verspreiden. Hij is nu reeds, arm als hij is, de weldoener van zijn ouden vriend Rooie Martin, een zwervend handwerksman, die ziek geworden is en bij hem een tehuis heeft ge vonden. De dorpsche filantroop trekt het groote lot. Hij zal zijn plannen ten uitvoer brengen. Allen, ook de burgemeester, zijn vijand, eeren hem om zijn rijkdom en om van hem te profiteeren. Voor zich zelf zal hij niets behouden. Hij voelt zich als in den hemel, vol van zijn plannen, verzoend met zijn vijanden en blind voor hun hebzucht. Dan blijkt, dat de Wiener-Bank, waar hij het geld gedeponeerd heeft, failliet is gegaan, hij heeft niets meer. De nieuwe vrienden vallen hem af. Hij blijft echter welgemoed. Een stuk met aardige typen en scènes. Cornelis Veth schreef over de première in de Haagsche schouwburg het volgende: De schoenmaker wordt door Jules Verstraete met overtuiging weergegeven. Zijn tegenvoeter, de valsche harde burgemeester, wordt door Jan van der Linden op zeer goed overdachte, verzorgde wijze gespeeld. Pierre Balledux is de fantastische zwerver, groot vriend van de natuur, die in het dorp Rip- pelsbach al evenmin als elders tot rust kan ko men en maakt er een rond en hartelijk man van. In het eerste bedrijf, dat in een aardig décor speelt, komen nog de knecht van den schoen maker en zijn meisje voor. De twee voeren een half schuchter, naïeve liefdesscène op, waarin vooral Erna BalleduxHaffert, iets genoegelijks weet te geven met haar schaamachtige teederheid als boerenmeisje. De laatste komt in het tweede bedrijf nog eens in een andere rol op, leelijk ge maakt als een ratelende helleveeg die in de grap pig geteekende bijeenkomst van baatzuchtige dorpelingen haar woord Weet te doen en menig lachsucces behaalde. Gor de Wolf maakte van den kastelein, dat type, waarin men werkelijk gelooven kon. Een kijkje op het tooneel van het Openlucht-Theater. IN DE BROUWERIJ GEBOTTELD, DUS Verkrijgbaar bij J. W. SCHOLTEN, Dorpsstraat 3, Bergen (N.-H.), Tel. 2226. S. en P. J. STEKELBOS, Bergen aan Zee, Tel. 2378. C. HOUTMAN, Bergen aan Zee. GRAPJES. Een vrouw van 't platteland kwam in een groote stad en zag daar tot haar verbazing een groot hoog gebouw met een ontzaggelijk aantal verdie pingen. Wat is dat? vroeg ze vol verbazing. Een wolkenkrabber, En wanneer kan men die dan bezig zien? Heeft Jaap een ongeluk gehad? Ja, iemand gaf hem een jonge leeuw en zei, dat die uit zijn hand eten zou. En? Dat deed -ie. Ik komt de bescherming van de politie in roepen, meneer. Ik heb dreigbrieven ontvangen. Hebt U er ook eenig vermoeden van wie er de afzender van kan zijn? Jawel, de ontvanger van de belastingen! Waarom huiltje kleine zusje? Heb je haar wat gedaan? Gedaan heb ik haar niets. Ik heb haar ge holpen met haar chocolade op te eten. Heb je gehoord hoe-ie zijn tweeling heeft genoemd? Kaatje en Duplikaatje. Ja, zoo is hij. Weet je hoe z'n eerste twee ling heet? Max en Climax! Nieuwsberichten. DE VERLICHTINGSAVOND. De dag van 2 Augustus nadert. Wanneer het volgende nummer van de Badbode is verschenen, zijn wij nog slechts 4 dagen van dezen datum ver wijderd. 2 Augustus is de dag van den verlichtings avond. Gasten, die reeds eerder in Bergen ver toefden, weten, dat de verlichtingsavond een avond is waarop in het centrum een ongekend ge zellig beweeg van duizenden valt waar te nemen. Vooral de kinderen genieten van de duizenden Oranjelichtjes onder Bergen's boomengroen. Ook de ouderen wandelen dan gaarne in een rustige sfeer langs de verlichte straten of zitten op een van de vele terrassen met genoegen het drukke gewoel van de jeugd, achter de lustig blazende onvermoeide „Harmonie" gade te slaan. De buurt- commissies in de Dorpsstraat, St.-Anthoniestraat, Molenstraat, Ruïnelaan, Hoflaan, Breelaan tot Russenweg, Stationsstraat, Oldenburglaan, Ver lengde Oldenburglaan, Prins Hendriklaan en Nas- saulaan zijn reeds gemobiliseerd. Wij hoorden echter nog niets van die in de Kerkstraat en het stuk Dorpsstraat van de Kerkstraat tot de Herv. Pastorie. Daar wonen toch wel een paar flinke jonge kerels, die het noodige werk daar kunnen aanpakken? Martin Hopman en Henk de Jonge nemen jullie hier eens het initiatief! De commissies van de Stationsstraat en Olden burglaan hebben zelfs verrassingen in petto, die de feestvreugde zullen verhoogen. KAMERMUZIEKUITVOERING IN DE RUÏNEKERK OP DINSDAG 25 JULI. Aangemoedigd door het groote succes dat nu ongeveer twee jaren geleden het Zaansche Kamer orkest onder leiding van P. van Mever met zijne uitvoering in de Ruïnekerk heeft gehad, besloot de genoemde vereeniging op den zelfden voet een concert van ernstige muziek te geven op den 25 Juli e. k. Het orkest bestaat uitsluitend uit beroepsmusici, die geheel op elkander zijn ingespeeld en onder de beproefde leiding van den dirigent de ver schillende instrumenten als een tezamenklinkend orgaan doen hooren. Verder wordt medewerking verleend door de solisten Gerda Pons (sopraan) en A. van Diepen (viool), welke met begeleiding van het orkest hunne nummers ten gehoore zullen brengen. Het orkest geeft de volgende werken: Suite H. mol voor strijkorkest en fluiten; Sym- phonie van Johann Sebastiaan Bach; A-dur nr. 21 van Wolfgang; Symphonie Amadeus Mozart en B-dur (La Reine) van Joseph Haydn. Deze werken worden afgewisseld door de Arias Cuius Animan en Vidit Suum uit Stabat Mater van Pergolesi door de sopraan en het vioolconcert in D mol van Guiseppe Tartini door den violist. De toegangsprijs, met inbegrip van plaatselijke belasting, bedraagt 50 cents. Wij kunnen een ieder, hetzij ingezetene of bad gast aanraden deze unieke gelegenheid om bin nenshuis in gewijde omgeving rustig kostelijke, ernstige muziek van groote componisten door een ensemble van vakartisten te hooren voordragen, niet te verzuimen. GIOVANNI BATTISTA PERGOLESE. Giovanni Battista Pergolese of Pergolesi werd in het jaar 1710 te Jesi geboren. Zijn eerste werken, bestaande uit kerkelijke composities en opera's vermochten niet den bijval van het publiek te verwerven en zijn arbeid bleef vrijwel onopgemerkt, totdat een op bestelling van het gemeentebestuur van de plaats zijner inwo ning gecomponeerde mis hem groote bekendheid gaf. Onder de vele opera's missen, cantate's, trio's enz. welke Pergolese schreef, munten vooral uit zijn Stabat Mater en La Serva Padrina, welke nu nog geregeld op het repertoire staan en jaarlijks vele malen worden uitgevoerd, Pergolese stierf op jeugdigen leeftijd te Per- suoli in het jaar 1736. DE BEATRIX-FILM IN ALKMAAR. In 't bioscoop-theater Harmonie wordt van Vrij dag tot en met Donderdag 27 Juli des middags van 26 uur in doorloopende voorstellingen van één uur de door Prins Bernhard vervaardigde Beatrix- kleurfilm vertoond, aangevuld met binnen- en buitenlandsch nieuws. Beoogd wordt voorstellin gen te geven als te Amsterdam in de Cineac, waar men op elk tijdstip binnen kan komen en kan vertoeven tot men het geheele programma gezien heeft. Deze proef wijst erop, dat Alkmaar zich ook op bioscoop-gebied tot centrum-stad ontwikkelt. Vele bioscoopbezoekers zien gaarne het binnen- en buitenlandsche nieuws. In de groote steden waar deert men het dit op elk uur van den dag voor een paar dubbeltjes te kunnen gaan zien en wij ver- HMHMMÜ

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 4