A. E. ROMENY, BAKKERIJ J. BUISMAN „Duinvermaak". DE Te Bergen aan Zee Groote KINDERSPEELTUIN. CONCERT en OPENLUCHTDANCING HOOG EN LAAG WATER Lunchroom in Alkmaar VALK'sLunchroom iiiiiiiniiiiiiiii BERGENSCHE DROGISTERIJ BREELAAN 17, - BERGEN (N.-H.) Molenstraat 14, Telefoon 2460, Bergen. leveren wij dagelijks aan vooraanstaande Hotels en Pensions en tijdelijk wonende Families. Zaterdags 2 maal. Het adres voor alle soorten Brood en Gebak. CAFÉ-RESTAURANT Prachtig gelegen aan tien voet der duinen. ZONDAGSMIDDAGS door een Ie klas Orkest. RUIM PARKEERTERREIN. te BERGEN AAN ZEE (in Zomertijd). AUG. Hoog water Laag water: Datum v.m. n.m. v.m. n.m. 5 6.54 19.16 3.55 16.09 6 7.25 19.47 4.31 16.42 7 8.01 20.25 5.04 17.15 8 8.44 21.11 5.41 17.55 9 9.40 22.13 6.27 18.50 10 10.48 23.24 7.30 20.03 11 12.04 8.50 21.27 Leiden naar den Prins te Delft brengen. Het zou den Heer van Schagen zeer goed mogelijk zijn ge weest te Leiden te ontvluchten, doch hij had alle vertrouwen op zijn goed recht, aangezien hij niets anders had gedaan dan een besluit der Vroedschap naar beste weten ten uitvoer te brengen. Hij meende met opgeheven hoofd voor de rechtbank van den Prins te kunnen verschijnen. Deze dacht er evenwel anders over en deden de beschuldigden scherpelijk examineeren. De Heer van Schagen stierf in de gevangenis, volgens zeg gen ten gevolge van de folteringen op de pijnbank, en de Heer van Assendelft werd den 24 December ter dood veroordeeld en terecht gesteld. De Prins wilde met dit strenge vonnis eens en voor al een eind maken aan de weifeling in de vroedschapsvergaderingen, waar men nu eens tot den Koning, dan weer tot den Prins overhelde. Laatstgenoemde wilde nu eens duidelijk doen zien, dat degenen, die hem trouw gezworen hadden, geen enkele kans op genade van den Koning hadden, doch ook niet van de zijde van den Prins, zoo zij het probeerden bij den Spanjaard in het gevlei te komen. Jan van Schagen, de kasteelheer, neef van Christoffel, was eveneens de partij des Konings toegedaan. Hij werd door Diederik van Sonoy uit zijn slot verdreven, die er zijn hoofdkwartier van maakte. Het was daar, waar de Alkmaarsche stadstimmerman Gerrit van der Meij de brieven van de Alkmaarsche Vroedschap overhandigde. Later, toen het beleg van Alkmaar was opge broken, nam Sonoy zijn intrek binnen die stad in een gewezen nonnenklooster, dat sedert dien nog den naam Hof van Sonoy draagt. Het Slot bleef nog geruimen tijd door de Staat- sche troepen bezet. In het jaar 1575, toen Gilles van Barlaimont van Beverwijk uit beproefde met Spaansch krijgsvolk het Noorderkwartier aan te vallen, werden eenige lieden, die van heulen met den vijand verdacht werden, op het Slot te Scha gen terechtgesteld. Toen later de rust in deze streken terug keerde, kwamen de Heeren van Schagen weder in het be zit van de heerlijkheid en van het kasteel. Wij zullen hier niet de lange lijst opnoemen dergenen, die er achtereenvolgens hebben gezeteld. Wij vermelden alleen den laatsten heer, n.l, Willem, Heer van Schagen, Barsingerhorn, Ha ringhuizen en Binshorn, Graaf van Werffrise, die in 1658 overleed. Op den 6 December van dat zelfde jaar kocht de Heer George van Cats de heerlijkheid met al hare dependenties voor de som van 263.000 gulden. Deze Heer van Cats was Heer van Coulster, en gehuwd met Justina van Nassau. Evenals twee anderen zijner broeders, die zich op de schepen van Bossu bevinden tijdens den slag op de Zuiderzee. In het jaar 1666 ontving de Heer van Schagen het bezoek van den Prins van Oranje, die verge zeld was door den keurvorst van Brandenburg, door Prins Johan Maurits, door den Heer van Brederode. door den Vorst van Anhalt, door den Vorst van Holstein, door den Vorst van Dohna en nog eenige andere hooggeboren heeren. Het ge zelschap overnachtte op het Slot te Schagen op hun doorreis naar den Helder, waar zij de vloot bezochten. Hun terugreis ging direct naar den Haag zonder Schagen aan te doen. Lang duurde evenwel de glorie niet, want reeds op 11 Juli 1675 werd de heerlijkheid Schagen in veiling gebracht en opgehouden op een bod van 56.200 gulden. Op 24 Januari 1676 werd zij in den Haag in veiling verkocht voor 170.000 gulden aan Heer Floris Carel van Beieren, Graaf van Werf frise, Heer van Goudriaan, enz. Deze overleed in het jaar 1699, nadat zijne echtgenoote hem reeds in 1684 was voorgegaan. Zijn zoon Dirk Floris van Beieren, die hem in de heerlijkheid was opgevolgd, sneuvelde in den slag bij Ramillies op 23 Mei 1706. In het jaar daarop volgende huwde de docher van Floris Carel met Franciscus Paulus Emilius, Graaf van Oultremont d'Han, zoodat de heerlijk heid in Belgische handen kwam. De nakomelingen uit dit huwelijk lieten zich aan de heerlijkheid niet veel gelegen liggen. Het Slot verviel en werd in het jaar 1795 geheel afge broken. Verscheidenen der Heeren van Schagen en hunne familieleden werden na hun dood in de naast het Slot gelegen St. Christoffelkerk2) be graven. Men vond daar de mooi gebeeldhouwde steen van den eersten Heer Willem met zijne tweede gemalin Elisabeth van Bronkhorst en een prach tige tombe van Heer Jan van Schagen, overleden 18 Febr. 1618 en zijne gemalin Anna van Assen delft, overleden 12 November 1630. Verder vond men er nog wapenborden van overleden Heeren van Schagen, die in het Koor der Kerk zijn bijgezet. Bij den brand der Kerk in 1895 is dit alles ver nield geworden. Het door Heer Willem in 1440 gebouwde Slot was geheel door gegraven vijvers omringd en men kon het alleen betreden na over twee bruggen door twee poorten te zijn gegaan. De voorpoort stond aan het marktveld; zij was zeer hoog en sterk, met een sierlijken voorgevel en een schuinen met leien gedekten kap. Aan de rechterzijde stond een ronde steenen toren van 50 voet hoogte. Nadat men de poort gepasseerd was, kwam men op een ruim plein en als men over de eerste brug was gekomen, kwam men bij de binnenpoort, die in vorm gelijk was aan de voorpoort doch alleen iets lager was, en verder met een zwaren muur naar weerszijden was voor zien. 3) Eenigszins naar binnen vond men ter weerszijden van de poort een zwaren vierkanten toren die hooger was dan deze, met groote vensters, die uitzicht gaven op de voorpoort. Aan de linkerzijde ging men door een galerij, waarboven woningen waren gebouwd, naar de woningen, zalen en vertrekken van de Heeren. Over het middenplein kwam men in de groote be nedenzaal en aan de linkerzijde bevonden zich allerlei vertrekken. Ten slotte werd de voormuur aan beide zijden afgesloten door zware en hooge ronde torens, de eene aan de Oostzijde tot woning van familie leden, de Westelijke tot gevangenis ingericht. De voormuur was zoo zwaar, dat hij geschut kon dragen tot de verdediging van het Slot. Omstreeks het jaar 1658 heeft de nieuwe eige naar Heer George van Cats de voorpoort doen afbreken en laten vervangen door een houten poort. Het voorplein werd met klinkers bestraat en rondom met lindeboomen beplant. Inplaats van de ophaalbrug kwam een vrije brug op bogen, die men onverlet kon passeeren als men naar het slot wilde gaan. Het gebouw en vooral de benedenzaal was in de gloriedagen van het slot schitterend ingericht. Een der Heeren van Schagen had van zijne Kruistochten uit Tunis twee gladde marmeren zuilen uit de ruïnen van Carthago medegebracht, die hij ter weerszijde van de schouw had opge richt. Boven de schouw stond op een zwart stee nen plaat een Latijnsch gedicht van Caspar van Baerle uitgebeiteld, waarvan de vertaling hier volgt: „Gij, die u verwondert over de Oorlogskasteelen van het aloude Carthago en hooge wallen van Byrsa, door Dido gesticht; merk aan uit deze pylonen, over de Lybische zee gebracht, ten be- 2) Gebouwd op de plek waar de eerste Kerk heeft gestaan in 1460, verbrand in 1895 en weer op dezelfde plaats herbouwd. 3) De hierbij gaande afbeelding toont het Slot, te beginnen met deze poort. De buitenpoort was toen reeds afgebroken. AGENDA: Tentoonstellingen. Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg. Dage- Van 16 Juli tot 13 Augustus werken van Germ, de Jong en Kees Boendermaker. Oude Prinsweg, naast het bloemenmagazijn de Sain, werken van Viëster en Martin Uitenbosch. Bergensche Kunsthandel P. Hopman. Tentoonstel ling van Batik- en Beeldhouwwerk. Breelaan 29. Expositie van schilderijen van ver schillende schilders, w.o. van Lucie Wittig Keyser en Paul v. d. Ven. Atelier Lijtweg 16a, aquarellen van Guusje Inckel. Garage Vijverlaan, achter hotel Berkhout. Schil derijen van Van Os. Dorpshuis. 5 Aug.eind Aug. Schilderijen van F. Kaïn stra (Bergen). Museum naast het Postkantoor. Dagelijks geopend van 1012 en van 24 uur. Dancings en amusement. De Rustende Jager, Dancing dagelijks. Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee. Dancing Zaterdags en Zondags. Café Duinvermaak. Openlucht-dancing. Zondags middags en 's avonds. Speeltuin „de Bedriegertjes", attracties voor groot en klein. Oranje-Hotel. Dagelijks van 26 en van 812 uur amusementsspelen. Bloemencorso 9 Augustus. Openlucht-theater. Gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers", leider Pierre Balledux. 9 Aug.: „Ingebeelde zieke", van Molière. 17 Aug.: „Vier weken rijk", Vlaamsch blijspel. is: Kaasmarkt, t.o. Bureau V.V7.\7. voor Uw kopje Koffie, - IJs, Koffietafel, - Lunch of Diner. zitte voor onzen Nederlander, op hoedanige schoo- ren die stad gebouwd was, en wanneer gij deze ziet, weet dan meteen, hoe 't oorlogslot en de eeu wen de groote paleizen der Vorsten verwoesten". Ook bevonden zich in die burchtzaal de familie portretten der Heeren van Schagen. Bij de afbraak van het slot zijn de marmeren zuilen naar de St. Christoffel Kerk overgebracht en de portretten en andere stukken in een groote kist in een der bijgebouwen geplaatst en vergeten. Toen in het jaar 1821 de Heer d'Oultremont zich het eigendom van Schagen weer te binnen bracht, heeft hij de twee marmeren zuilen naar Brussel laten overbrengen. Toen omstreeks het jaar 1860 de rentmeester zich beklaagde over den sta-in-den-weg, de kist met familieportretten en voorstelde om dien ouden rommel maar op te ruimen, lieten de Hee ren d'Oultremont eens nazien wat er nog van over was. Het viel ten slotte nog al mee en de nog gave inhoud werd in het jaar 1864 eveneens naar Brussel verzonden. Wanneer men nu te Schagen komt en naar de plek zoekt, waar destijds het heerlijke schoone Slot heeft gestaan, dan vindt men, den doorgang van de markt passeerende, in een aardig plantsoen alleen de met behulp van rijkssteun gerestaureer de Westelijke en Oostelijke Slottorens. Wel zijn hier in vervulling gekomen de slotregels van het vers van Barlaeus in de schouw: „Disce cellas principium et sorte belle et seculo labi domus". Doch leert ook hoe verdwijnt der Vorsten Rijk en Land Door 't Oorlogslot en tijd. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS. Bergen (N.H.) 1 Augustus 1939. 1) Graaf de Mérode, Markies van Werserloo, prins van Rupersbroc en Evershergen. APOTH.-ASS1STENTE. Telefoon 2236.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 2