„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" VIJFDE BLAD. Vertelt dit uw gasten. 30e Jaargang. No. 10 van Zaterdag 5 Aug. 1939. Herhaaldelijk komt het voor, dat gij uw gasten over het strandleven niet voldoende kunt inlich ten, met het gevolg, dat zij noodeloos onaange naamheden ondervinden. Het is niet voldoende, dat gij voor een goede verzorging van uw gasten in huis zorg draagt en hun vertelt, dat het bureau van de V. V. V. hun gratis inlichtingen verstrekt, uw gasten hebben er recht op, door u ingelicht te kunnen worden over de duinwandelingfen en het badjeven. Wanneer gij de inlichtingen, die wij u geven, goed leest en deze pagina zorgvuldig bewaart (plak haar op karton en leg haar in de conver satiezaal), dan kunt gij ten allen tijde uw gasten inlichten. Wat mag en niet mag. Wie wil voorkomen, dat tegen hem of haar proces-verbaal wordt opgemaakt, doet verstandig van het volgende kennis te nemen: Ten zuiden van de badkoetsjes te Bergen aan Zee is het baden of het plaatsen van een tent op het strand verboden. Aan het tentenstrand is het geoorloofd, tegen vergoeding een tent te plaatsen en vandaar uit in zee te baden. Ten noorden van het Stille Strand mag gratis een tent geplaatst worden en gebaad. Het kampeeren in tenten is in geheel Bergen ver boden. Vóór het stoelenstrand is het baden verboden. Bij de badkoetsjes, het tentenstrand, het strand voor de vacantiekolonies en het Stille Strand mag uitsluitend in badpak worden gebaad. Slechts op het strandgedeelte, dat na het Stille Strand volgt, is het baden in zwembroek geoorloofd. Op het stoelenstrand mag men zich alleen in badpak bevinden, wanneer men in badmantel ge huld is. Op het strandgedeelte, waar gebaad wordt, mag men zich ook in badpak op het strand bewegen. Onder badkleeding wordt ook verstaan die zon nebad-kleeding welke den rug van de dames ge heel onbedekt laat. Baadsters in deze kleeding zullen dus op den openbaren weg hierover een jasje of iets dergelijks moeten aantrekken. Het badmantelbad. Het badmantelbad is de gelegenheid, waarbij zoowel op het koetsjesbad als op het tentenbad, zij, die in badpak, gekleed in badmantel (zonder badmantel mag in Bergen aan Zee niet gewandeld worden) aan het strand mogen verschijnen. Dezulken kunnen dan aan beide badgelegenheden voor 20 ct, per keer (10 kaarten voor 1.5Ö) 'n kaartje bekomen om onder toezicht te baden en bekomen dan tevens het recht om hun bad mantel en handdoek aan een op het strand ge plaatste hanggelegenheid op te hangen of in een daarvoor geplaatste badkoets af te geven. Het badmantelbad is dus een bij uitstek mooie badgelegenheid voor de in Bergen aan Zee ver toevende gasten, die vanuit hun hotel of woning naar zee kunnen wandelen. Ook door gasten uit Bergen, die per auto naar zee rijden, wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Nieuwsberichten. DE VERLICHTINGSAVOND TE BERGEN. Wonderlijk goed geslaagd. Pluvius maakte het Woensdagavond het V. V. V.-bestuur en de besturen van de buurtcommissies niet gemakkelijk. Tot zeven uur af en toe regen en toen om half acht de vertegenoordigers van de verschillende buurten bij het gebouwtje van de V. V. V. bijeen kwamen om een beslissing te nemen .een weinig regen. De lucht was lood grijs, de wind West. Om kwart voor acht begon het echter boven zee te ruimen. De kans, dat het e enige uren droog zou blijven, werd grooter. Een landman met veeljarige ervaring verzekerde, dat er evenveel kans was, dat het zou gaan regenen, als dat het droog zou blijven, z. i. mocht men de duizenden lampions er niet aan wagen. Een ander oordeelde, dat men den regen zóó kon grijpen en dat uitstel 't eenige besluit zou moeten zijn. Een derde vond de beslissing moeilijk, doch de jon gens, die het Ruïneterrein verzorgden, waren van oordeel, dat de ladders maar gezet moesten worden. Uit alle windstreken kwamen telefonisch infor maties in. Het wegverkeer was reeds geregeld, de politiemacht ter sterkte van 20 man gerequireerd. Duizenden gebakjes en croquetjes stonden in de verschillende gelegenheden, waar de strijkjes wachtten, gereed. Een vischhandelaar berichtte, dat hij met 600 pond visch zat. De beslissing was zeer moeilijk. De voorzitter, die van de Bilt wist, dat Donderdag het weer slechter zou zijn, gaf plotseling het consignede verlichtingsavond gaat door". Een hoeraatje onder de enthousiastelingen en de aanwezige jeugd, blij dat ze niet naar bed be hoefde. Tien minuten later een weinig regen en op het bureau een paar vertegenwoordigers van buurt commissies, die kwamen verklaren, dat de beslis sing een onverantwoordelijke was. Toen zij ver namen, dat het besluit om de verlichting te laten doorgaan in alle richtingen was doorgegeven, be grepen ook zij, dat Bergen aan zijn naam verplicht is, wanneer het het publiek opwekt naar Bergen te komen, ook uit te voeren wat is aangekondigd. Een schitterende uitvoering. Pluvius bleek de durvers goed gezind, want hoewel in Castricum en Alkmaar het hemelwater neerplenste, viel er in Bergen, toen het hangen van de lampions was aangevangen, geen druppel meer. De samenwerking in Bergen is groot en het pu bliek weet dit, want ondanks het ongunstige weer in de omgeving, trokken duizenden naar Bergen voor den verlichtingsavond, wetende, dat het in orde zou zijn. De Dorpsstraat, onder leiding van den voorzitter van de Hanze, den heer Tros, als entree van het dorp, sloeg een schitterend figuur. Aan halve hoe pels, in verschillende grootte hingen de gele en oranje lampions effectvol aan de boomen. Het gedeelte Dorpsstraat van Kerkstraat tot de Ned. herv. pastorie sloeg een niet minder goed figuur. Volgens een ontwerp van den heer den Broeder hingen hier de oranje-lampions in hori zontalen en verticalen kruisvorm. Een Amster- damsche juffrouw was daarover zoö vol bewonde ring, dat ze luid hoorbaar de opmerking plaatste: „Daar kenne se in Mokum nog 'n puntje an suige". De wanneer ze verlicht is oneindig lijken de Ruïnelaan, waar de gemeente-architect, de heer Roggeveen, en de opper-brandmeester, de heer Smit, de leiding hebben, ontlokte als steeds we derom ieders bewondering. De verticale verlichte lijnen aan de boomen in de Hoflaan, vinding van de heeren Graftdijk en Meijer, gaven ook een bijzonder effect, dat nog verhoogd werd door de aardig versierde linde. Het Ruïneterrein, waar de heeren Bogtman en Leegwater de leiding hadden, en waar de oranje- ballen als groote vruchten willekeurig onder het groene bladerendak hingen, was weer af. Gedistingeerd was de Kerkstraat, waar de lam pions in den vorm van brugbogen waren gehan gen; stijlvol de Fransche steeg, waar de lampions in gothischen vorm waren gehangen; romantisch de Kleine Dorpsstraat, waar de lampions in dak- vorm waren aangebracht en waar een effect werd verkregen, dat aan een Venetiaansch straatje deed denken. De Breelaan van Ruïne tot de Stationsstraat had de verlichting in horizontale lange en korte lijnen aangebracht. Mede door de overvloedige verlich ting van de daaraan grenzende terrassen, kon ook dit deel goed verzorgd genoemd worden. Een openbaring was het gedeelte Breelaan van Stationsstraat tot den Russenweg. Hier hingen in het midden groote Chineesche verlichte poppen en lantaarns, terwijl van de boomen van 't midden in schuin oploopende lijnen oranje, gtoene en witte lampions waren gehangen, Een compliment voor de heeren Mooi en Duits, die hier de leiding hadden. De Stationsstraat had ook ditmaal een dak van oranje-lampions aangebracht, doch thans hingen er zooveel lampions, dat een ongekend effect in deze breede straat werd verkregen. Dit kan niet mooier. Hulde aan deze commissie. In de Oldenburglaan hingen, evenals in de ver lengde Oldenburglaan, de lampions zeer smaakvol in den vorm van druiventrossen. Hier kan nog meer effect worden verkregen, wanneer meerdere trossen worden aangebracht. Romantisch was ook de Molenstraat, waar de commissie, onder leiding van den heer Buisman, telkenjare weer haar vindingrijkheid demonstreert. De Prins Hendriklaan en de Nassaulaan, nog wat uit het centrum gelegen, bleken zoo enthou siast, dat ook de bewoners daar voor een verlich ting in horizontalen vorm hadden zorggedragen. Mooie tuinen. Mooie tuinversieringen zagen wij in de Hoflaan bij den heer Bos Eyssen, waar ook een tuinvuur- werk werd ontstoken, bij de firma de Wijs en Broers en Waal en Co., waar effectvolle vetpot jesverlichtingen waren aangebracht, bij de win kels tegenover hotel Kreb, die gezamenlijk aan de gevels de contouren met vetpotjes hadden ver licht, bij den heer Onrust, hoek Russenweg, waar het Berger wapen door een schijnwerper werd belicht en Pension „Zonnetij" een aardige verlich te V. V. V.-hulde had aangebracht. Ook de tuin van den gemeente-secretaris, den heer Taapken was aardig verzorgd. Een blijde opgewekte menigte trok achter de onvermoeide, lustig blazende Harmonie, die geen buurt oversloeg en tot laat de feeststemming er in hield. De buurtcommissie van de Oldenburglaan had op het kruispunt OldenburglaanVerlengde Oldenburglaan een groot pierement geplaatst en er in wijden kring omheen de V. V. V. banken. Lustig werd hier op de tonen van het orgel ge- danst. In de Stationsstraat verhoogde men de feest vreugde door gramofoonmuziek, door luidsprekers versterkt. Tot 2 uur bleef de Rus het centrum van de danslustigen, maar ook in Duinvermaak, café Oldenburg en café Hilbrand heerschte een opge wekte feestvreugde. Tot middernacht bleven de terrassen van de Rus, de Oude Prins, café Spoorzicht, Hotel Kreb en hotel Berkhout met honderden bezoekers be zet. De ijscomannen, de palingstalletjes, de ijs- salons en automatieken, de fietsen- en autostal- lers en de sigarenwinkeliers, en wie niet al, maak ten goede zaken. Bergen had weer een goeden avond. De V. V. V. bezorgde de gasten een ge waardeerde afleiding. Toen wij den volgenden morgen een tocht door het dorp maakten, had dit reeds weer het gewone verzorgde aanzien. Van de massa papieren, waar mede de straten door het feest bedekt waren, was geen spoor meer te zien. Hulde. EEN AUTOPED-WEDSTRIJD. 17 Augustus, des middags 2 uur, organiseert de V. V. V. in de Stationsstraat voor kinderen van 612 jaar een autoped-wedstrijd. De kinderen worden naar hun leeftijd en grootte ingedeeld, ter wijl meisjes tegen meisjes en jongens tegen jon gens moeten kampen. De V. V. V. stelt aardige prijzen beschikbaar en neemt van kindervrienden gaarne prijsjes in ontvangst. De- toegang tot dezen wedstrijd is gratis, terwijl voor 10 cent zitplaatsen beschikbaar worden gesteld. Vóór eenige jaren organiseerde de V. V. V. een dergelijke wedstrijd. Degenen die toen aanwezig waren, weten hoe buitengewoon aardig het is de enthousiast kampende kinderen naar de overwin ning te zien streven. De deelname is gratis. De kinderen, die allen getracteerd worden, mogen van hun eigen autoped gebruik maken. Zij, die geen autoped hebben, kunnen kampen op autopeds die de V. V. V. be schikbaar stelt. Aangifte tot deelname bij het Informatie-bureau van de V. V. V., naast het Postkantoor. DE KRUGER-WILDTUINFILM. Donderdagavond vertoonde de Christelijk Pro- testantsche Filmcentrale in het Openlucht-theater de prachtige dierenfilm over het dierenleven in den Kruger Wildtuin. Op natuur-historisch gebied is deze film van buitengewone beteekenis. Voor een vertooning in het Openlucht-theater is het beeld van een smalfilm te klein. Een dergelijke film komt beter in een zaal tot haar recht. Het publiek toonde zich echter voldaan, wat, gezien den lagen entreeprijs, begrijpelijk is. EEN HENGELWEDSTRIJD. Voor kinderen van de gasten organiseert de Hengelaarsvereeniging Zaterdag 12 Augustus te Koedijk een hengelwedstrijd. De deelname is gra tis. Om één uur vertrek Stationsplein Bergen. Inlichtingen verstrekt de heer M. C. van Breda, Breelaan 38. GEREF. MEISJES- EN JONGELINGS- VEREENIGINGEN. De Meisjes- en Jongelings-Vereenigingen op Geref. grondslag uit den kop van Noord-Holland hielden Woensdagmiddag in het Openlucht-theater een druk bezochte meeting, waar prof. dr. G. M. den Hartogh uit Kampen en ds. H. Knoop uit Rotterdam het woord voerden, terwijl het Man nenkoor „De Lofstem" uit Broek op Langendijk eenige liederen zong. Na de pauze zag men zich genoodzaakt de meeting voort te zetten in het Paviljoen van Duinvermaak, dat, dank zij de welwillendheid van den heer Bruin, steeds als supplement beschikbaar is. Des avonds bezochten vele bezoekers den ver- lichtingsavond en vermaakten zij zich met muziek en dans in Duinvermaak. VICTORIA-THEATER. „Jongensstad". Het Victoria-theater geeft een reprise van de film „Jongensstad". De zeer velen, die „Boys town" hebben gezien, zullen kunnen getuigen, dat de film buitengewoon goede kwaliteiten heeft. Origineel van opzet en uitwerking; de sympathieke rol van Spencer Tracy als „father Flanagan" en de creatie van Mickey Rooney, die aantoont hoe veel talent deze blijkt te bezitten het is alles volkomen gaaf en „af". In deze film heeft Spencer Tracy bewezen, dat hij op voortreffelijke wijze karakters weet uit te beelden en het is daarom, dat hij voor zijn creatie in „Boys town" werd uitgeroepen tot „den besten acteur voor 1938". Dat deze onderscheiding ver diend is, zullen al degenen erkennen, die van de geboden gelegenheid om deze film te zien, gebruik maken. HARMONIE. Student Razumov. In het theater „De Harmonie" loopt van morgen af een boeiende Fransche film, getiteld „Student Razumov", gemaakt naar een roman van Joseph Conrad. We lezen in het „Hbld." over deze film o. m.: „Een prachtige film, prachtig van camerawerk, van spel en vooral door de boeiende, voortdurend gespannen dramatische handeling, aan welker be klemming men zich niet zal weten te onttrekken". „Alle rollen zijn zoo gaaf en overtuigend, zoo feilloos karaktervast geteekend, dat deze figuren de knappe intrige tot in details beklemmend uit spelen". „Een waarlijk meesterlijke film, een filmisch- intellectueele triomf voor de Fransche productie".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 9