M let'n kwartje de wereld rond. Bioscoop „Harmonie" - Lombardsteeg, ALKMAAR. De i komische avonturenfilm: Vanaf heden tot en met Donderdag a.s. Woensdag Matinée. ALLE LEEFTIJDEN. die naar het terrein gaat waar eens het kasteel stond. Van het huis Maesdam is eveneens niets anders over dan wat steenen en scherven die ter plaatse gevonden werden; afbeeldingen hangen er ook in het museum. Natuurlijk is er aan de wanden nog meer inte ressants te zien, platen van den slag bij Bergen, aardige gedichten met versiering die bij feestelijke gelegenheden aan familieleden aangeboden wer den, een paspoort van 1814, en nog menig be zienswaardig stuk. Met museum is alle werkdagen geopend van 1012 en van 24 uur. M. v. B. Historische Anecdoten. Op een middag de schemering was reeds in gevallen wandelde Frederik de Groote door de vertrekken van het slot te Potsdam. Toen hij in de audiëntiezaal kwam, zag hij, hoe een klokken maker, die hem eerbiedig groette, moeite had een zware bronzen klok, die blijkbaar gerepareerd moest worden, van den schoorsteen te tillen. Frederik de Groote trad naderbij, klom op een stoel en gaf de klok aan den man. Deze nam het uurwerk onder den arm, maakte een diepe bui ging en verdween. Den volgenden dag meldde de hofmeier zich bij den koning en deelde hem mede, dat den dag te voren een kostbare klok uit de audiëntiezaal ge stolen was; men had den dief echter kunnen grij pen en de hofmeier vroeg den koning nu, wat men met den inbreker doen moest. „Laat hem maar loopen", zei Frederik de Groo te glimlachend. Iets zachter voegde hij eraan toe: „Ik ben medeplichtig aan den diefstal!" Bij een rondgang door de bivakken wenkte Na poleon een officier naderbij. Daar het tamelijk donker was kon hij den rang van den officier niet zien. U heet? Dubois. Majesteit. Kolonel? Neen, Majesteit. Slechts kapitein. Maar, voegde hij er snel aan toe om de gunst des keizers door een vrijmoedig woord te winnen, ik ben ge sneden uit het hout waarvan men kolonels maakt. Prachtig kapitein, zoodra ik een kolonel van hout noodig beb zal ik aan U denken. „Indische Prins Ier bruilof!" nummer van de Berger Sporfvereeniging. GRAPJES. OUD-BERGEN EN HET MUSEUM. Het museum ligt vlak bij de mooie Ruïnekerk, ei( zoo gauw gij er binnen treedt, komt gij stellig onder de bekoring van dit aardige geheel. Meestal gaat men door de achterdeur binnen, zooals dit gebeurde in vroeger tijd, als men de boerderij inging. Het oudste voorwerp staat daar meteen om den hoek: het is een steenen doodkist, waarin Vikin gerhoofdmannen begraven werden. Er is niets bekend omtrent een Vikinger neder zetting, maar het zware stuk zal waarlijk niet voor de aardigheid hierheen zijn gesleept! In latër tijd kwam het weer uit den grond en werd als koeien- drinkbak gebruikt. Ter zijde is een geheel ingerichte keuken, met haardplaat en kleine gemetselde kachel, die met houtskool gestookt werd. Een dertig jaar terug werd zulk een kachel in een boerderij gevonden en hier nagemaakt. In de zitkamer is de bedstee, die 6voet lang en 41/, voet breed moest zijn, opdat er ook plaats voor een „waskipper" zou zijn. 'Waskipper is „gast" en deze vond zijn plaats tusschen moeder en vader in. Onder deze slaapplaats is de onder kooi, waar de kinderen sliepen, en de zuigeling sliep in de krib, aan het voeteneind van de bed stee gebouwd, zoodat de geheele familie handig bijeen was. Later verhuisde de baby naar de wieg, die veel geschommeld werd om het kind zoet te houden. Leest men, hoe stijf het wicht ingepakt werd, van het hoofdje tot de voeten, dan is het geen wonder dat door schommelen rust verkregen moest worden. Op de tafel die bij het raam staat, zooals dat in alle boerderijen het geval was, staat het koffie blad, en ook de bak met pijpen, vuursteen en tonteldoos. Er zijn voorts oude kasten en kisten, kappen- doozen, vuurman en kinderstoel, en nog veel meer. In het derde vertrek staan de poppen, die de kleeden toonen die in vreugde en rouw gedragen werden. Hier is ook de kerfstok en de bakkersomroep- hoorn, die noodig waren, toen de boer een zak meel naar den bakker bracht, die er een bepaald aantal brooden uit bakken moest. Was het brood gaar, dan blies de bakker op de hoorn, en na het brood ontvangen te hebben werd er een keepie in het dubbele plankje gemaakt, waarvan de bakker en de boer elk een van de nauwkeurig op elkaar passende plankjes behielden. Een koperen Spaansch etenspotje lieten de vluchtende Spanjaarden achter, en in dien tijd werd de mooie groote kerk ten deele vernield. Nu is de Ruïnekerk een schilderachtig punt van het dorpje geworden, maar eerst moet het een droevige aanblik zijn geweest. Bij deze kerk, aan de buitenzij van de kerk muur, ongeveer daar waar nu de auto's parkeeren en een landauer wacht op rijdenslustige badgasten, was de dorpsput, waaruit ieder zijn water ging halen. Op een oude prent uit het archief te Alk maar, ziet men deze put afgebeeld; een zeer lange hefboom met een touw eraan, wacht op de emmer die er aan gehaakt zal worden. In het zelfde archief zijn fraaie prenten van de oude heerenhuizen, die hier eens waren. Het Hof is het eenige dat daarvan overbleef. Aan het trotsche kasteel Ramp, dat ook binnen vijvers lag, herinnert nu nog slechts de „slot Rampweg", Jan, vroeg vader in de volle tram, wil je geen plaats maken voor deze dame? Och vader, zei de knaap, wees toch niet altijd galant ten mijnen koste. Weet je hoe ik met mijn naaistersrekening doe? zei de vrouw van een Kamerlid tot een vriendin. Ik geef ze mijn man altijd als de begroo ting aan de orde is. Bij die groote cijfers valt het hem altijd nog mee! Een der aardigste nummers van het Bloemencorso De Mail-coach.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 12