Het Bloemen-corso. „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" VIJFDE BLAD. 30e Jaargang. No. 11. I van Zaterdag 12 Aug. 1939. De wagen van de Vrouwen-Vredesbond. kwamen in de eerste plaats de „Groepen Het waren de Bergensche ruiters die een „Engelsche jachtstoet" uit den Biedermeier tijd hadden gefor meerd. Zij keerden van een jachtpartij terug, begeleid door een mailcoach, dicht bezet met dames, eveneens uitgedost in de kleedij van dien tijd, die kwistig hun bloemen strooiden langs den weg. „Aanzien doet gedenken" meende het com.te dat binnenkort in Bergen een collecte zal houden ten bate van het „Dorus Rijkers-fonds" en dus kwam men uit met een reddingboot, bemand met stoere Hollandsche zeelui, voorafgegaan door een fraai versierde auto, waarop het borstbeeld van Dorus Rijkers prijkte. Dit beeld is vervaardigd en voor dit doel afgestaan door de Utrechtsche beeldhouwster mej. Beeck Calkoen. Wij kunnen bezwaarlijk in een beschrijving tre den van alle dertig nummers die aan dit welgeslaagde corso deelnamen en, laten wij het heef eerlijk zeggen: de verzorging van de verschil lende nummers, zoowel de groote als de kleinere, was zoo voortreffelijk, dat het wel heel moeilijk is te bepalen welke tot de best geslaagden gerekend moeten worden. Waarlijk, het is geen gemeenplaats als wij hier vaststellen, dat de jury, die de nummers voor de prijzentoekenning te beoordeelen had, zich voor een uiterst moeilijke taak gesteld zag. Wij benij- den die deskundige beoordeelaars haar taak aller- minst en prijzen ons zelf gelukkig, dat wij hier en daar slechts een greep mogen doen. Wanneer wij dan ook enkele nummer speciaal vermelden, wil daarmede geenszins gezegd zijn, dat wij voor de anderen minder waardeering zouden hebben. Want nogmaals zij hier vastgesteld: het geheel was uitermate schoon en kunstzinnig. Een dame in onze nabijheid zeide het zoo kort en juist: „wat is het allemaal fijn van goede smaak!" de GymnosHekvereeniging. Dal er ook van een fiëls iels moois gemaakl kan worden bewijsl dil nummer. Inderdaad, het kenmerk van Bergen's bloemen corso is wederom geweest, dat het getuigenis af legde van het veredelende, dat uit moet gaan, van de nauwe verbondenheid van de deelnemers met de schoonheid, die dit dorp en zijn omgeving zelve in zoo ruime mate bezit. Hoe zou men anders zoo de kleuren weten te kiezen als de Stem des Volks deed met het „Schilderspalet", de Schaakvereeniging „De Pion met het prachtig mooie „Schaakbord" en de Ar- beiders-tooneelvereeniging met „Het Masker. Wat d;t laatstgenoemde nummer betreft, mag hier een hartelijk compliment vooral niet onthouden wo-den aan haar, die op zoo devote wijze de fi- guur van Heyerman's Kniertje uitbeeldde; ook de jol'ge Pygmalion die achter op den wagen zat, was voortreffelijk geslaagd. Een eere-saluut brengen wij ook graag aan de Espe anto-vereeniging voor haar fijnzinnige uit beelding, dat Esperanto evenals muziek interna tionaal is. De Berger Sportvereeniging kwam met een grootsch en hoog nummer. Een met een rijkdom van dahlia's in allerlei warme kleuren versierde olifant, waarmede een Britsch-Indische prins ter bruiloft werd geleid. Een kleurige heel fraaie groep, mede door de den prins in Indische klee- 'derdracht begeleidende ruiters en dienaren. Ontroerend en symbolisch voor den bangen tijd waarin wij leven was de inzending van de afd. Bergen van den Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond: „Vredesmonument en de jeugd". De vrede uitge beeld door een fiere vrouwenfiguur zittend tegen een hooge zuil van witte en blauwe bloemen waarop de wereldbol was geplaatst. Aan haar vonten, zittend op den wagen vier kleine in t wit gekleede meiskens en naast den wagen, gekleed in het zelfde blauw satijnen kleed als de vorstin van den vrede droeg, vier oudere meisjes dragen de de linten die van de zuil afhingen. Vooral ook voor déze inzending klonk telkenmale uit het pu bliek een hartelijk instemmend applaus op. Opnieuw is het bloemencorso van Bergen een festijn geworden van kleur en van schoonheid, dat nog nergens in ons land zijn weerga gevonden heeft. De vele duizenden die ons karakteristieke dorp als vacantie-oord gekozen hebben, maar in niet mindere mate de duizenden uit den omtrek die speciaal voor dezen feestdag naar Bergen ge komen waren, zij allen hebben genoten van een onvergetelijk schouwspel. Ja, het werd hier met bloemen gezegd en welke andere taal, dan die de bloemen spreken, geaccen tueerd door hun kleuren en hun vormen, brengt op duidelijker wijze tot uitdrukking wat de wereld zou kunnen zijn, als in de wereld der menschen de harmonie leefde die de bloemenpracht uit de natuur ons te zien geeft! En dit alles overgoten door een rijkdom van zonneglans. Wie had zelfs dat durven hopen, na een druiligen ochtend, met wolken die weinig goeds voorspelden. Maar zie, zoo tegen het Mid daguur en ook dat is traditioneel klaarde het weer op; de lucht werd strak blauw, de zon, eerst nog schuchter, kwam volop door en toen wisten allen, die iets met het bloemencorso te maken hadden, bestuur én werkers van de V. V. V. in de eerste plaats, dat het goed zou worden. Het i s goed geworden. Lang reeds voor drie uur was er feeststemming in het dorp. De organi- satie was weer af; onze hulde daarvoor aan het V. V. V.-bestuur, de mannen met het nimmer ver flauwende initiatief. Ook de verkeersregeling functionneerde voortreffelijk. Zoo konden de vele duizenden die het corso zouden gadeslaan zich in het Van Reenenpark en in de omliggende lanen rustig van een goede plaats voorzien. Terwijl in de Boschlaan de opstelling plaats vond, kwam de w.n. voorzitter van de V. V. V., de heer D. A. Klomp voor de microfoon. Met en kele welgekozen woorden opende hij Bergens bloemenfeest. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zooveel duizenden naar dit feest waren geko men, mede dank zij het feit, dat Pluvius ook nu weer met „de durfers" solidair was, evenals op den verlichtingsavond. Daarnevens richtte spr. een bijzonder woord van dank tot alle deelnemers aan het corso en wel zeer speciaal wilde hij daarbij twee namen noemen: die van de heeren Rogge veen enV a n E x t e r, die zich door hun voorbe reidend, technisch regelend werk wel heel ver dienstelijk hebben gemaakt. Daarmede was het bloemencorso begonnen en reeds naderde de landauer waarin met de, na zijn tachtigste verjaardag waarlijk verjongde oud-our- gemeester, de heer Jb. van R e en en, gezeten waren het bestuurslid van de V. V. V. baron Taetsvan Amerongen en de beide wet houders van Bergen, de heeren Macdonald en Miltenburg. Toen volgde Bergen s Harmonie en met alleen uit het koper der instrumenten klonken „Zomer - klanken"; kranig zagen de leden van dit muziek corps er uit in hun witte blouses en getooid met zonnehoeden van stroo, versierd met kleurige bloemen. Muziek én bloemen! Is lief lijker combi natie denkbaar? Vijf afdeelingen omvatte het bloemencorso. Daar Het- glorie-nummer van

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 9