,/n Drama in Shanghai" Bioscoop „Harmonie" - Lombardsteeg, ALKMAAR. In ons Hollandscii nieuws o.a.„HET BLOEMENCORSO TE BERGEN-BINNEN." Woensdag Matiné TOEGANG 18 JAAR. Zonnebaders, pas op! Vanaf heden tot en met Donderdag a.s. Een meesterwerk van den bekenden regisseur G W. PABST. Voorzichtigheid geboden. Een bruine huid is geen teeken van plotselinge gezondheid. Juist in de eerste warme zomerdagen krijgt de arts ernstige gevallen van zonnebrand te behan delen, die niet alleen oorzaak worden van pijn en ziekte, maar tevens vaak van blijvende euvelen. Het is onbegrijpelijk, dat de artsen, ondanks de veelvuldige voorlichtingen in de dagbladen en tijd schriften, steeds weer talrijke slachtoffers van het zonnebad te behandelen krijgen. Dat de zonnebrand juist in de eerste zomerda gen zooveel slachtoffers maakt, moet verklaard worden door 't feit, dat de hitte der zonnestralen tengevolge van den toch nog koelen wind niet zoo gevoeld wordt, waardoor het zonnebad te lang wordt gerekt. Merkwaardigerwijze spreekt de leek dan van „windbrand", doch er moet op gewe zen worden, dat de wind niets te maken heeft met de ontstekingen, die karakteristiek zijn voor zon nebrand. Men onderscheidt evenals bij andere wonden den eersten, tweeden en derden graad van den zonnebrand. De eerste graad kenmerkt zich door rood en opgezet huidweefsel, vergezeld van een lichte pijn, hoofdpijn en moeheid. Bij den tweeden graad komen blaren voor, de pijnen zijn veel heviger, men heeft het koud, is koortsig en voelt zich allesbehalve fit. Bij den derden graad zijn de blaren veel grooter en verder ingebrand, zoodat na het barsten er van rauwe plekken ontstaan. Ook nu zijn de pijnen weer veel heviger, kou, rillingen en hooge koorts. De toe stand is zoo ernstig, dat bij een zwak hart plotse ling de dood kan intreden. Wat men moet weten. Een ieder, die een zonnebad neemt, moet om de volgende dingen denken: 1. Hij mag onder geen voorwaarde in het begin langer dan een half uur zonnebaden en moet er voor zorg dragen, dat het geheele lichaam door de zon beschenen wordt. 2. De duur van het zonnebad mag slechts gelei delijk vergroot worden; daarbij moet steeds op het gevoel na het bad gelet worden. 3. Hij moet bedenken, dat personen met licht haar en lichte huid gevoeliger voor zonnebrand zijn dan donkere menschen. 4. Hij moet weten, dat het insmeren met vet en olie geenszins 't ontstaan van zonnebrand tegen gaat; maar dat integendeel, doordat de gevoelig heid van de huid voor warmte-invloeden verlaagd wordt, het gevaar ontstaat, dat men zich te lang aan de zon bloot stelt. 5. Hij moet weten, dat de door de zonnestralen veroorzaakte bruine kleur der huid geen bewijs is van plotselinge gezondheid, doch uitsluitend en alleen een beschermingsmaatregelen van het lichaam tegen de te felle zon. 6. Hij moet weten, dat karakter en waarde van het zonnebad niet alleen bepaald worden door de inwerking der zonnestralen maar dat het zonne bad tevens een luchtbad is, dat van evenveel waarde genoemd mag worden. 7. Wie zon- en zeebad met elkaar combineert moet er aan denken, dat op de huid drogende zoutdeeltjes de gevoeligheid er van ten opzichte der zonnestralen verhoogen. 8. Hij moet weten, dat het doel van het zonne bad geen bruine huid is, maar een bevorderde stofwisseling. 9. Hij moet weten, dat zwakke personen, hart lijders, longlijders, het zonnebad zooveel mogelijk moeten vermijden. 10. Hij moet weten, dat zonnebaden op heete dagen siechts in de vroege ochtend- of late mid daguren genomen moeten worden en dat men in de heete middaguren het best in de schaduw kan ligéen of tenminste een breede, lichte hoofdbe dekking ter bescherming moet dragen. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 20 Aug., voorm. 10 uur, ds. v. d. Kie- boom. Gerei. Kerk te Bergen. Zondag 20 Aug., voorm. 10 en nam. 3.30 uur, ds. van Minnen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. in de Consistorie om 8 uur Djoeja Zending. Verkoop. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 20 Aug., voorm. 10.30 uur, dr. O. Norel, van Amsterdam. KERKJE BERGEN AAN ZEE. Zondag 20 Aug., voorm. 10.45 uur, liturgische dienst, spreker ds. van Royen, van Amsterdam. Evang. Luth. Gem., Alkmaar. Zondag 20 Aug., voorm. 10.30 uur, ds. Stegenga Jr., van Amsterdam. Rem. Geref. Gem., Alkmaar. Zondag 20 Aug., geen dienst. Vrije Evang. Gem., Geesterweg, Alkmaar. Zondag 20 Aug., voorm. 10.15 en 's av. 7 uur, ds. Kooiman, van Rotterdam; Donderdagavond 8 uur, vrouwen samenkomst. SCHOORL (achter de Roode Leeuw). Evangelisatie Zondag 20 Aug., voorm. 10.30 en nam. 4 uur ds. Ruys (hagepreeken, zang). R.-K. Kerk. De H.H. Missen om 6, half 8 en 10 uur de Hoog mis. 's Avonds half 8, Lof. In de week de H.H. Missen om 7 en 8 uur, de H. Communie wordt iedere dag om half 7 uitge reikt. Donderdag: 's avonds half 8, Lof met rozen hoedje voor de bekeering van ons vaderland. Zaterdag: van 46 en 79 uur, gelegenheid om te biechten. De dankbare ooievaar van Egmond. In de jaren omstreeks 1225, toen Heer Wouter van Egmond kasteelheer op het slot aan den Hoef en zijn broeder Lubbertus den staf voerde in de Abdij van Egmond, trof aan een der ooievaars, die op de torens der abdij nestelden, het ongeluk van een poot te breken. Een der arbeiders, die in dienst der abdij werk zaam was, nam den ooievaar mede naar huis, waar zijne bejaarde moeder den gewonden vogel verzorgde. Zij spalkte den gebroken poot en de zoon ving kikvorschen en vischjes om den ooievaar daarmede in het leven te houden. Nadat de vogel weer genezen was, hergaven de twee huislieden hem de vrijheid, waarvan hij gebruik maakte om het nest wederom te betrekken. Toen het najaar was gekomen, trok de herstelde ooievaar met de troep naar het Zuiden en hij kwam in het volgende voorjaar weder op het erf der abdij terug. Hij ging voor het vrouwtje staan, liet een steen uit zijn snavel voor hare voeten vallen en vloog naar het oude nest op den toren. De vrouw, die den steen niet kende, heeft dezen naar den ambt Lubbertus gebracht, aan wien zij de toedracht der zaak mededeelde. De abt nam den steen in dank aan en beloofde de vrouw een ruime belooning, zoo het bleek, dat het voorwerp eenige waarde zou bezitten, waarvan hij geen kennis had, aangezien de steen ongeslepen was en het zoo was gebleven als de ooievaar hem in Egypte had opgepikt. De abt gaf den steen ter onderzoeking aan een juwelier, die hem na hem te hebben schoonge maakt, als een robijn van groote waarde te zijn bevond. Heer Lubbertus deelde de geschiedenis van dit zonderlinge geschenk mede aan zijn broeder Wou ter, den Slotheer en deze liet hem zetten in een dikke plaat van zuiver goud, die zoo groot was dat zij het geheele hoogaltaar bedekte. In deze plaat werd ook nog de geheele lijdensgeschidenis van Christus gegraveerd. De steen verspreidde des nachts een lichtschijn, die op dien der maan ge leek, Alleen was hij iets groenachtig. De vrouw en haar zoon werden door de beide Heeren zoo rijkelijk begiftigd, dat zij hun leven lang in goeden staat hebben kunnen leven. In de geschriften over de abdij wordt nog vele malen gewaagd van de plaat met den lichtenden steen, doch het is niet bekend geworden waar deze gebleven zou kunnen zijn. ELKE WEGGEBRUIKER OP ZIJN PLAATS. Het ware te wenschen, dat alle fietsers op de fiets- en alle wandelaars op de voor hen bestemde voetpaden bleven. Al te vaak treft men op de rijwegen naar Bergen aan Zee en zelfs op den Heerenweg naar het Woud en Egmond-binnen wielrijders aan, die de automobilisten hinderen. Waarvoor zijn er dan goede en zelfs zeer mooie fietspaden aangelegd? Overal staan duidelijke bordjes met een fiets er op afgebeeld. Enkelen, w.o. vreemden weten zeker niet, dat het fietspad begint achter het stationnetje te Bergen aan Zee en zou eene aanwijzing achter Hotel Nassau Ber gen niet overbodig zijn. De rijweg ter plaatse is veel te smal voor auto- en rijwielverkeer. Op de Hoflaan wandelt men ook gemoedelijk op het fietspad. En daarom weggebruikers, gebruikt goed uwe oogen en let op de borden. Inwoner, GRAPJES. Amsterdamsch jongetje: Hebt u ook insec tenpoeder? Drogist: Zeker! Voor hoeveel wil je hebben? Jongetje: Dat weet ik niet. Mijn moeder heeft ze niet geteld. Welzeker, inbreken is een gemakkelijke manier om aan den kost te komen, sprak de rechter ironisch. Nou, edelachtige, dat zou U niks meevallen als U er aan begon, antwoordde de beklaagde vol overtuiging. Tante: Jongen, wat word je groott Het zal niet lang meer duren, of je steekt boven je vader uit. Neefje: Dat zou fijn zijn, tante, want dan kon Pa mijn pakken afdragen en nu is het net andersom.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 10