en haar kunst. Charly Toorop en bloembeplanting geeft het geheel steeds een vroolijk aanzien, waarvan men zoo mooi genieten kan vanaf het caféterras. Van hieruit kijkt men ook juist op de bronpomp, die in den anderen hoek van het terrein ligt; omgeven door een fraai bloemperk stroomt hier het water over de rots muur in het zeer ondiepe betonnen voorverwar- mingsbassin en zoo in het bad. Door de rondom loopende waadgoot kan het water overal over den rand heen spoelen, waardoor men ophooping van drijvend vuil in een windhoek voorkomt. Wat de organisatie der wedstrijden betreft, de algemeene leiding was weer in handen van den heer H. Pesie Sr., daarbij geassisteerd door de juryleden, de sergeants le kl. De Kloe en Van Well en de heeren F. Leguit, P. Vogtschmidt en B. Bruinvis. De prijzen bestonden uit diverse kunst- en gebruiksvoorwerpen, rookartikelen en etenswaren; dank zij de gulle medewerking van vele winkeliers was deze voorraad prijzen enorm, zoodat voor elk nummer minstens 5 prijzen, soms zelfs 8, beschikbaar waren. In zijn sluitingstoe spraak betuigde de heer Pesie dan ook zijn harte- lijken dank aan deze gevers, evenals aan de V. V. V. van Bergen voor de medewerking en alle anderen, die eenigerlei assistentie verleenden. Het nummer hinderniszwemmen was ditmaal een practische vorm van behendigheidszwemmen; papieren zakjes, met zand gevuld, moesten n.l. zoo snel mogelijk over een afstand van 25 M. zwemmende vervoerd worden, waarbij de zakjes natuurlijk niet nat mochten worden. Verschillende deelnemers konden deze opgaaf niet volbrengen, anderen daarentegen zwommen met groot gemak. Het spreekt vanzelf dat de diverse winnaars tel kens luide toegejuicht werden, waarbij de betref fende ouders zich zeker niet onbetuigd lieten. Voor de jongens en meisjes onder de 13 jaar was er het nummer 25 M. schoolslag, terwijl de ouderen 50 M. vrije slag te zwemmen hadden, waarbij de deelnemers verdeeld werden in groe pen tot 16 jaar, boven 16 jaar en boven de 30 jaar. Voor niet-zwemmers was er het nummer hindernisloopen: blindelings 25 M. door het on diepe bassin, voor jongens en meisjes tot 12 jaar en meisjes tot 20 jaar. De militairen moesten 50 M. vrije slag zwem men, waarvoor zich door veel verlof slechts 7 man aanmeldden. In de pauze tusschen de baan- nummers en het slotnummer; de polowedstrijd, werd een demonstratie schoonspringen gegeven, waarbij mei. van Ketel en de heer P. Pronk zich verdienstelijk maakten; de heer Pronk toonde ons een aantal keurig uitgevoerde sprongen, terwijl mej. van Ketel eveneens menig applausje te incasseeren had; ook enkele oudere heeren zorg den als ouden van dagen voor enkele komische fantasiesprongen. In de eerste helft van den polowedstrijd bleken de militairen de zwakste ploeg te zijn; weldra stonden zij met 31 achter; het samenspel vlotte niet, de aanval was telkens zoek. In de rust gaf de heer Pesie hen enkele aanwijzingen en, daar bovendien het spel hoofdzaak en de uitslag bij zaak was, had er een kleine uitwisseling van spelers plaats; het gevolg was, dat het na de rust veel beter ging, er kwamen meer doelpunten, zoo dat de strijd tenslotte onbeslist, 44, eindigde. De volledige uitslagen luiden: Hinderniszwemmen, jongens: 1. K. Hooiberg; 2. J. Melot; 3. Z. de Wilde; 4. J. Bakker; 5. J. D. Hoep; 6. H. de Jonge. Idem, meisjes: 1. L. Bolger; 2. R. Kramer; 3. F. Melot; 4. S. ten Holt; 5. M. Smit. 25 meter schoolslag, jongens tot 13 jaar: 1. E. Groeneveld; 2. K. Booij; 3. J. Haakman; 4. E. Vies- j sing; 5. J. ten Brink; 6. G. de Roos. Idem, meisjes tot 13 jaar: 1. S. Blommaert; 2. H. Blaauw; 3. M. Bartman; 4. L. Bulger; 5. T. Ponsen. Hindernisloopen, jongens en meisjes tot 12 jaar: 1. H. Ponsen; 2. A. de Grunt; 3. L. Goedejohan; 4. P. Joosten; 5. J. Heiligers. Idem, meisjes tot 20 jaar: 1. T. de Haas; 2. H. Prinse; 3. F. de Das. 50 M. vriie slag, dames boven 30 jaar: 1. Mevr. Offenberg; 2. Mevr. Kaijer. Idem, heeren boven 35 jaar: 1. T. Gilles; 2. J. A. van Ketel; 3. C. Smit; 4. W. Voorthuizen. Idem, militairen: 1. Kpl. V. Bekkum; 2. Kpl. Haast; 3. Kpl. Montagne; 4, Kpl. Kuiper. Idem, meisjes tot 16 jaar: 1. F. Melot; 2. N. Stik- kel; 3. R. Kramer; 4. R. Kes. Idem, jongens tot 16 iaar: 1. H. Diekman; 2. F. Plesman; 3. J. Eriks; 4. H. Kirkenier. Idem, heeren boven 16 jaar: 1, H. Kusters; 2. H, Conner; 3. C. Bos. Waterpolo, MilitairenPensiongasten: 4—4. De Karperton. De leiding van het natuurbad ,,De Karperton" had den Zondagmiddag voor haar abonné-wed- strijden uitgekozen. Het weer was al even mooi, doch het aantal deelnemers en toeschouwers was aanmerkelijk minder. Toch is ook dit een fraai bad. De zeer langgerekte, bochtige vijver is naar de diepte in 5 verschillende bassins verdeeld, zoodat zelfs de kleinste kinderen er kunnen ploe teren. De slingerende omheining, de bosschage en het turnhoekje maken, dat het terrein niet zoo over zichtelijk is. Het aardige terrasje, aan den over kant van den vijver, wat men via de theeschen- kerij over een bruggetje bereiken kan, biedt ech ter een mooi uitzicht over het zwembassin en het zonnebad. Ook kan men hier 't klateren van het ververschingswater hooren, wat overigens niet te zien is en eigenlijk voor velen onopgemerkt ge beurt. Het diepe bassin is omgeven door een rustiek hekwerk, met het ontbreken van een waadgoot mist men ook de voordeelen hiervan. Is er bij veel bezoek behoefte aan veel verversching, dan kan een extra pomp ingeschakeld worden; deze perst het water door een geperforeerde buis, die langs genoemd bruggetje loopt. Toen de heer Judell ons het effect hiervan toonde, werd er een breed watergordijn in een fraaie boog in het bad gespoten; het ijskoude water bleek de enthousiaste zwemmertjes niet af te schrikken, zoodat zij volop genoten van deze waterval, die door zonneschijn bovendien de kleuren van den regenboog ver toonde. Door den vorm van het terrein is het toezicht moeilijk de heer Judell selecteert echter, voor zoover mogelijk, zijn bezoekers, terwijl het aantal ook steeds beperkt gehouden wordt. Het blijft daardoor een intiem familiebad, waarin dan ook een prettige geest heerscht. Bij de wedstrijden b.v. bleek ook, dat de abonné's elkaar allemaal kenden, terwijl zij evenmin onbekenden waren voor den heer en mevr. Judell, hoewel het toe zicht en de instructie toevertrouwd is aan de heeren W. van Kesteren en Keizer. Door deze drie heeren, geassisteerd door schrijver dezes, werden dan ook de wedstrijden georganiseerd; door de geringe deelname had alles een vlot verloop; enkele nummers waren zeer spannend, maar vooral het bordje duiken had groote belangstel ling, zoowel van de zijde der deelnemers als van het publiek. Na de wedstrijden namen wij zelf ook nog een verfrisschende duik, constateerden daarbij dat het bronwater, hoewel wat troebel door zwemende kleideeltjes, overigens vrij van levend ongedierte was. Ook in de kleedkamertjes ontdekten we een blijk van de prettige geest: op een vriendelijke, innemende wijze werd daar door een gedrukte kaart den bezoeker verzocht, het terrein en het water niet te verontreinigen en mede te werken om het iedereen zoo aangenaam mogelijk te maken. De uitslagen luiden: Bordjes opduiken: meisjes: 1. Lenie Paping; 2. van de 5. Jongens: 1. Menk Weijers, 3 van de 5. 50 M. schoolslag, meisjes tot 14 jaar. 1. Tonny Zeehuisen. 50 M. rugslag, jongens tot 14 jaar: 1. Gerrit Iepenga. 50 M. schoolslag meisjes, 14 jaar en ouder: 1. Bep Smit. 50 M. rugslag jongens boven 14 jaar: 1 Dick Kansen. 50 M. schoolslag, jongens onder 14 j.: 1. Gerrit Iepenga. 53 M. vrije slag, jongens boven 14 j.: 1. John Paping. 50 M. schoolslag jongens boven 14 j.: 1. Henk Weijers. De portretgroep H. P. Bremmer en zijn vrouw met kunstenaars uit hun fijd, van Charley Toorop. Men ziet op het schilderij de heer en mevr. Bremmer, die elkander de hand geven. Achter hen in het midden van der Leek. Verder rechts achter Bremmer mej. van Hettinga Tromp, daarboven John Raedecker, daarboven Jan Sluyters. Links in den bovenhoek Al'.orf en Charley Toorop. In 't midden boven Mendes da Costa, rechts daarvan van links naar rechts Zijl en Rudolf Bremmer, daar beneden van links naar rechts Dirk Nijland en van Daalhof. Het huis „De Vlerken" aan den Buerweg, schepping van den bouwmeester Piet Cramer, valt om het groote atelierraam en zijn juiste ver houding, den wandelaar, die oog heeft voor bouw kunst, steeds op. Velen zal het bekend zijn, dat de groote kunstenaar wijlen Jan Toorop dit huis voor zijn dochter Charly Toorop liet bouwen. In dit atelier heeft Charly Toorop met haar sterk wilsvermogen haar groote werken gemaakt, die in het Kröller-museum te Hoenderlo eeri plaatsje vonden. Begaafd met een groot kunstenaarstalent gevoelt zij zich vóór alles aangetrokken tot het stoere werkersleven. Daarvan getuigen haar doe ken van de Rotterdamsche haven en van de Zeeuwsche boeren, waarvan men in de danszaal van de Rustende Jager dit seizoen een zeer ge slaagde teekening geëxposeerd vond. In haar jeugd vertoefde zij veel met haar vader in Zeeland en ook dit seizoen trok zij weer naar Westkapelle om van de stoere Zeeuwen studie te maken. Steeds is zij bezig met het oplossen van nieuwe problemen. Dit voorjaar kwam het groote werk Dr. Bremmer en kunstenaars van onzen tijd ge reed, waarvan wij hier een reproductie plaatsen, welk werk op tentoonstellingen in den Haag en Amsterdam groote belangstelling trok en thans ook in het Kröller-museum te Hoenderlo een plaatsje vond. Eenige jaren is dit belangrijke werk haar zorgenkind geweest, waaraan zij met groote liefde heeft gewerkt. Dit werk werd in de eerste plaats begonnen om de er op voorkomende kop pen, die van een karakteristieke gelijkenis zijn. Het belangrijke doek kenmerkt zich door een ver dienstelijke compositie en is ook coloristisch een belangrijk doek. Charly Toorop heeft door het vervaardigen van dit doek een zeer moeilijke opgave, dank zij haar sterke wilskracht en dank zij het feit, dat het zich geven aan haar kunst, voor haar leven is, een belangrijk werk tot een goed einde gebracht.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1939 | | pagina 12