II Welkom gasten van Bergen I fJ ë'M MEDEWERKING VERZOCHT! Dirk Klomp..., strijder voor Bergen Na een winter, wiens weerga in strengheid nauwelijks te vinden is, na de eindeloze weken, waarin Bergen omkneld bleef door een barrière van sneeuw en ijs, na een winter die met een verbijsterende barbaarsheid trachtte ieder leven, van plant en dier, te vernietigen is de lente geko men. En waar in ons land diende de lente zich priller, lieflijker en blijder aan dan juist in Bergen? En nu, aan het einde van deze lente, zijn de gasten gekomen. Eerst enke len, toen meer en nu in zo grote ge tale, dat Bergen kan zeggen: wij hebben gewacht, wij hebben alles in goede gerèedheid gebracht en zie, wij deden het niet voor niets. Men heeft ons niet vergeten, alle vrienden van Bergen zijn teruggekomen. Oude vrienden en nieuwe vrienden. Welkom, gasten van Bergen, harte lijk, hartelijk welkom! Dat is het wat de Bergense gemeenschap via dit blad, dat U w blad is, U vandaag toeroept en hij doet dit niet uit tra ditie of formele beleefdheid, maar uit de grond van zijn hart, met alle har telijkheid van de ene vriend tot de andere. U vindt hier veel terug van wat was. Meer dan feitelijk, na een barre bezetting, verwacht mocht worden. Inderdaad, Bergen aan Zee heeft zijn tol betaald: een dure, zware tol. De vloek van een dorp dat het noodlot had opgenomen te worden in de linie, door de bezetters „Unsre Atlantik" genoemd. Bergen a.n Zee werkt hard aan zijn wederopstanding, maar zo min als Keulen en Aken, zomin kan Bergen aan Zee in één dag opge bouwd worden. Maar er komt een ander jaar en de dag zal komen dat èn Bergen én Bergen aan Zee genezen zijn van datgene wat de Duitse pest heeft nagelaten. En dan, als de laat ste wonde plek onzichtbaar en gene zen zal zijn, eerst dan zullen wij kun nen zeggen: het is voorbij, het is weer goed, alleen de herinnering aan 't on geluk is overgebleven. Wij Bergenaren verheugen ons dat wij U, vrienden die gekomen zijt, dit alles kunnen zeggen in de Badbode, die het medium zal zijn, net als vroe ger, om het contact tussen gasten en Bergenaren te leggen en te onder houden. En in komende nummers zul len wij niets onbeproefd laten om dit blad te doen zijn: Uw handwijzer, Uw vademecum, Uw geschreven gids. Vandaag, in een kort overzicht, al leen enkele algemeenheden. De V. V. V. heeft hard gewerkt in de thans voorbije maanden om alles in gereed heid te brengen en hij ondervond daarbij steun bij allen die het belang van een voortreffelijk functionnerend vreemdelingenverkeer (is „vrienden- verkeer" geen beter en juister woord inzien. Men kan zich zelf overtuigen van de stand van zaken in de bossen, de duinen, het strand. Alle hotels, pensions, inrichtingen van ver maak, expositieruimten, zijn er op ingesteld U te ontvangen zoals U dat het liefste wenst en voorts heeft de V. V. V. niet stilgezeten waar het be treft toekomstige attracties. De tijd is er nog niet naar dat men kan den ken aan bloemencorso's, maar in het Openluchttheater zal men verschei dene malen opvoeringen kunnen aan schouwen, er zal waarschijnlijk een verlichtingsavond komen, eveneens is het de bedoeling een Concours hip- pique te organiseren, terwijl, wat 'iedere bezoeker uit het hart gegre pen zal zijn, eindelijk Bergen zijn eigen bioscoop bezit. Het is in hoge mate verheugend dat de directie van De Rustende Jager dit initiatief nam en bereid was nog dit seizoen te draaien. Het is ons bekend dat de kwaliteit der films de vergelijking met die der stadstheaters uitstekend kan verdragen, zodat „De Rus aan belangstelling niet te klagen zal hebben. Er wordt hard gewerkt aan die on derdelen van Bergen welke nog te wensen overlaten: wij denken daarbij dan aan enkele rijwielpaden. Er wordt echter aan gewerkt. En hard gewerkt. Het zelfde kan gezegd wor den voor de ruiterpaden, waarover wij in een volgend nummer nadere mededelingen zullen opnemen. Er zullen concerten gegeven wor den en zanguitvoeringen. Amateur toneelgezelschappen, uit Alkmaar en Bergen, zullen hun werk tonen en op nog ander gebied wordt gepoogd een zo breed mogelijke variatie te schep pen voor de gasten die hier, in Ber gen, hun rust zoeken en ook zeker zullen vinden. Wij hopen, vrienden van Bergen, dat gij allen datgene vindt in ons dorp, wat ge er zoekt. Behalve rust ook: schoonheid, bezinning en be schaafde verstrooiing. Wij weten het: Bergen heeft niet de allures van Zandvoort, van Knocke, van Deau- ville. Maar Bergen zoekt noch wenst deze allures. Bergen wil zijn een oord van rust en schoonheid, waar diege nen die elf maanden van het jaar hun werk gedaan hebben, op hun verhaal kunnen komen en nieuwe krachten scheppen, nieuwe moed verzamelen, nieuwe inspiratie opdoen voor de strijd die hen straks, na Bergen, weer wacht. Bergen kan dit alles geven en het w i 1 het ook geven. Dat wil onze V. V. V,, dat wil iedere hotel- en pen sionhouder. Dat wil iedere eigenaar van" iedere inrichting tot vermaak. door FRANS OTTEN Nu de Badbode, waarvan Dirk Klomp tien jaar redacteur was, voor het eerst na de oorlog weer ver schijnt, past ons in dit eerste nummer een woord van herdenking. Het is uit piëteit jegens mijn over leden vriend en collega, Dirk Klomp, dat ik aan het verzoek van de redac tie voldoe, om dit herdenkingsartikel te schrijven. Bergen V. V. V. Badbode Dirk Klomp Hoe vaak zijn in de laatste decen nia deze woorden in verband met elkaar gesproken. Bergen en de V. V. V. waren zon der Klomp en zijn Badbode niet denkbaar; zij waren onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Zijn liefde voor de V. V. V. was zo oud als de V. V. V. zelf. Toen deze vereniging in 1907 in Bergen werd opgericht, nam de heer Klomp, die toen nog maar kort in Bergen woon de, als 2de secretaris al spoedig een belangrijk aandeel in de werkzaam heden. Al die jaren, tot aan zijn dood maakte hij deel uit van het V. V. V.- bestuur, vele jaren als vice-voorzitter en sinds de dood van de heer C. F. Zeiler als voorzitter. Hij was echter niet tevreden met de vervulling van een bescheiden bestuursfunctie; hij ontplooide zich met al de energie, die in hem was, tot de organisator de stimulator van het vreemdelingen verkeer en van de steeds breed-opge- zette festiviteiten, die dit moesten bevorderen. Hij was 'n optimist, die wat durfde wagen. Zonder geld in kas durfde hij een project van duizenden aan te pakken; zijn enthousiasme sloeg over op zijn medewerkers en steeds me de dank zij zijn journalistieke relaties en prestaties wist hij zo'n project tot succesvolle uitvoering te brengen. Wat hij voor Bergen tot stand wist te brengen is niet in enkele kolom men te beschrijven. Van hoeveel acties in het belang van V. V. V. en de gemeente was hij niet de motor, de gangmaker en de doorzetter! Hij begreep al spoedig, dat V. V. V. zich niet beperken kon tot klein ge doe van een bankje hier en een perkje daar. Hij zag het vreemdelin genverkeer in groot verband en streefde naar praktische welvaarts- politiek voor de gemeente en de hele duinstrook. Hij propageerde daarom een hogere contributie door de leden en een ruimer subsidie door de ge meente; en zulks met succes. Dat Bergen en Bergen aan Zée in de laatste 25 jaar grote bekendheid in den lande verwierven, is voor een groot deel aan het levenswerk van Dirk Klomp te danken. Hij wist door groots opgezette zomerfeesten de belangstelling van de Nederlandse pers voor Bergen wak ker te roepen. De Openluchtspelen, in vroeger jaren op het Maesdam- merhof, de vermaarde bloemencor so's, die soms 25000 bezoekers trok ken, de feeërieke verlichtingsavon den, de toneelopvoeringen in het me de door zijn toedoen gestichte Open luchttheater, het waren hoogtepunten in het hoogseizoen, die via kranten berichten en filmjournaals de naam van Bergen een goede klank gaven. Lid van de gemeenteraad wilde hij nooit worden, maar zijn invloed op het gemeentebestuur was er niet min der om. Wij herinneren aan de aan koop door de gemeente van het ruim 80 H.A. grote natuurreservaat, dat Dat bewezen zij in de jaren die voor bij zijn en ze zullen het nu, in het seizoen 1947, opnieuw bewijzen. Welkom, vrienden van Bergen.! Het verheugt ons dat ge gekomen zijt, maar het zal ons nog mèèr ver heugen als ge als vrienden ook weer zult heengaan en, het volgend jaar, en het daaropvolgend, terug zult komen. Wij, Bergenaren, zullen van onze kant niets nalaten om het U naar de zin te maken en door houding en ge baar bewijzen hoeveel er ons aan ge legen is dat de rust, de mildheid en een beschaafd optreden de factoren zijn, kenmerkend voor een der mooi ste (zo niet het mooiste) duindorpen aan de Noordzee-kust. Welkom, gasten van Bergen, moge gij alles vinden in ons dorp dat ge er zoekt en begeert! ANTH. v. K. 'X D. A. KLOMP t door bebouwing verloren dreigde te gaan voor de gemeenschap Klomp wist in de Raad en in de Staten, die het voorstel moesten goedkeuren, een meerderheid te vormen. De oprich ting van een comité, heel veel werk binnenskamers en een succesvolle perscampagne waren daaraan vooraf gegaan. Het succes was voor een groot deel te danken aan de stuw kracht en het organisatorisch talent van Klomp. Het zou mij te ver voeren, als ik doorging met in détails te treden, om de grote verdiensten van Klomp voor V. V. V. en Bergen te schetsen. Laat ik er nog aan toevoegen, dat hij het vreemdelingenverkeer ook in ruimer verband bevorderde; hij was be stuurslid van de Rijwielpadvereniging Noord Kennemerland en van de V. V. V.-Federatie boven het Noordzee kanaal; en toen in Schoorl de schil derachtige Molen in de Nollen dreig de verloren te gaan, was hij ook daar de stuwkracht in een Comité tot be houd van dit monument, waarvoor de actie met succes bekroond werd. Als redacteur van De Badbode, in welke functie hij in 1929 de heer Nannes Gorter opvolgde, heeft Klomp in niet geringe mate bijgedragen tot de vooruitgang van het vreemdelin genverkeer in de gemeente. In de zomermaanden leefde hij voor zijn Badbode. Dag en nacht was hij in de weer, om de inhoud voor elk vol- ^.gend nummer te schrijven, te verzor gen en te verzamelen. En elke Zater dag was het hem een steeds terug kerende voldoeing, als hij met trots het nieuwe nummer van de pers zag komen. Met zijn redacteurschap van dit seizoen-orgaan voor Bergen werd een nieuw tijdperk voor de Badbode ingeluid. Hij drukte het cachet van zijn eigen persoonlijkheid op de Bad bode; het blad was redactioneel goed verzorgd, typografisch keurig uitge voerd en verlucht met tal van nieuwe illustraties. Hij spaarde kosten noch moeiten, om het blad tot het beste in zijn soort te maken. En ook daarin is hij geslaagd. De Bergense Badbode vond onder de organen van plaatselijk vreemdelingenverkeer zijn weerga niet. Het blad werd dan ook, zowel door Bergenaren als gasten, met graagte gelezen en telde ook buiten Bergen vele abonnees. Hij volstopd niet met de kleine plaatselijke be richtgeving; hij schreef actuele en ge degen artikelen, zonder daarbij het luchtige karakter van het blad te ver waarlozen. Wij herinneren aan zijn artikelenreeks, waarin hij de lezers kennis deed maken met de schilders van de Bergense school, een met gro te belangstelling gelezen serie, die in do oorlogsjaren is uitgegroeid tot een bij de fa. Strengholt uitgegeven boek van zijn hand over de „Schilders in en om de Bergense School". Zo hij ooit een werk met grote liefde en ambitie heeft vervuld, dan is het zijn redacteurschap van de Badbode geweest; geen Bergenaar was ook beter geschikt voor deze functie, want Klomp putte uit het rijke arsenaal van zijn 30-jarige erva ring als Bergenaar en V. V. V.-man. Daarbij wist hij, als nestor van de journalisten in dit rayon, zich de medewerking van tal van collega's te verzekeren, die ieder op hun wijze, de schoonheid van Bergen wisten te verklanken, of zorgden voor andere luchtige lectuur. Hét was voor Dirk Klomp een grote teleurstelling, toen hij door de slechte papierpositie het vorig jaar zijn Bad bode nog niet kon doen verschijnen. Deze winter echter maakte hij reeds plannen, om dit jaar weer extra goed voor de dag te komen. Hij heeft het niet mogen beleven. In de koude Fe- bruarimaand is hij ons ontvallen, een grote leegte achterlatend in zijn steods zo gastvrij huis, in de kring van zijn collega's, in V. V. V. en in de gemeente Bergen, die van zijn werk en zijn liefde zoveel goeds mocht ondervinden. Met zijn verdiensten te schetsen voor V. V. V. en de Badbode heb ik slechts enkele facetten van de figuur van Dirk Klomp belicht, Het valt buiten het bestek van dit artikel, hem oojc nog te herdenken als collega, als sociaal-voelend mens, als journalist of als organisator op ander gebied. Reeds eerder en op andere plaatsen werd dit gedaan. Maar dit staat vast, Bergen is aan Dirk Klomp veel dank verschuldigd. Wij twijfelen er niet aan, of deze dank zal in de nabije toekomst tot uitdrukking worden gebracht. Alkmaar, 12 Juni 1947. BEWAAR DE BADBODE Men kan de Badbode lezen en hem vervolgens, na een week, weggooien. Dit is de normale levensgang van al» le kranten en tijdschriften. Men kan hem echter ook opvouwen en be» waren en misschien zijn er gasten die er prijs op stellen dit inderdaad te doen, teneinde straks, als ze weer thuis zijn, nog eens te bladeren in de nummers en hun herinnering op te frissen aan hun Bergense periode. Soms, na jaren, leest men dan weer over iets dat aan goede en genoeg» lijke tijden doet denken. Speciaal van verenigings»secretarissen. Wil de Badbode aan zijn doel beantwoorden, wil hij inderdaad zijn; een onmisbare gids en handleiding voor de gasten, dan is het noodzakelijk dat het blad ook volledig is. Dat wil zeggen: dat iedere badgast in ieder nummer alles kan vinden wat hem of haar interesseert. Hiervoor roepen wij de medewerking in van allen, die de gasten iets aan te bieden hebben. Wij denken hier aan toneeluit» voeringen, concerten, zanguitvoeringen, demonstraties, lezingen, exposities, excursies op ieder denkbaar gebied enz. enz. Willen alle secretarissen van alle Bergense organisaties dit verzoek goed lezen enhet zich steeds opnieuw herinneren? Mededeling van dit alles zo vroegtijdig mogelijk aan het adres van de redactie; Kerkedijk 23. Mogen wij, uit naam der gasten, dit beroep op U doen? Red. DE BADBODE.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 2