20 bl°d - 21 Juni 1947 De toekomst van Bergen aan Zee TARIEF EN VOORWAARDEN VAN HET STRANDBEDRIJF. N.V. BOUW EXPLOITATIE MAAT SCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TARIEF: Baden: 1 Bad 0.40 1 Badmantelbad 0.35 1 Kinderbad0.25 10 Baden3.75 10 Badmantelbaden 3.25 10 Kinderbaden2.25 Tenten: Huur van een tent per dag 2.50 Huur van een tent per week of korter11. Huur van een tent per maand of korter35. Staanplaats van een eigen tent per dag 1. Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur 1,—r Staanplaats en opbergen van een tent: per week of korter 5. per maand of korter 17.50 Staanplaats en opbergen van een ligstoel, bij een tent be- hoorende, p. week of korter 0.40 Opbergen van kisten, enz., bij een tent behoorende, naar grootte, minstens 0.40 of veelvouden ervan. Strand- of ligstoelen: 1 stoel per één uur of korter 0.20 1 stoel p. twee uur of "korter 0.30 1 stoel per dag 0.75 Staanplaats van een eigen ligstoel (opvouwbaar): per dag0.20 per week0.75 per maand 3. Staanplaats en opbergen van een eigen ligstoel (opvouw baar): per week 1.50, per maand 4.50 VOORWAARDEN: Het bad is geopend van des mor gens 8 uur tot 12.30 uur, van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. Het is verplicht om in badcostuum te baden. Tusschen 12.30 uur en 1.30 uur worden geen kaarten afgegeven, kun nen geen baden genomen worden en geen goederen in bewaring worden gegeven of teruggevraagd. Een bad is geldig van 8 uur tot 12.30 uur v.m. of van 1.30 uur tot 5.30 uur n.m. Abonnementskaarten zijn slechts geldig gedurende het seizoen waarin zij zijn afgegeven. Kinderen beneden tien jaar kunnen op kinderbaarten baden. De goederen, welke op het Bad- strand worden verhuurd, mogen uit sluitend op dit strand, overeenkomstig hunne bestemming en aanwijzing van het dienstdoend personeel gebezigd worden en bij niet naleving hiervan zullen de goederen onmiddellijk we der ter beschikking der vennootschap staan, terwijl de huurders aansprake lijk zijn voor alle schade die de ver huurde goederen anders dan in de bergplaats mochten beloopcn. De tenten en andere in bewaring te geven goederen zullen zoodanig moe ten zijn samengevouwen en gebon den, als het dienstdoend personeel zal noodig achten, ten behoeve van het opbergen. Alle nummers, welke ter bevesti ging aan tenten worden verstrekt, blijven eigendom der vennootschap, terwijl hiervoor een statiegeld ver schuldigd is; waar dergelijke nummers verstrekt worden, moeten deze aan de tenten bevestigd blijven zoolang deze op het strand staan. De verstrekte kaarten zijn niet voor overdrachtig geldig en moeten steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond worden. De vennootschap is niet aanspra kelijk voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen, beloo- pen in verband met diefstal, brand, storm of bederf. De vennootschap is niet aansprake lijk voor schade ontstaan in verband met frauwe gepleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten. De vergunning om tenten, stoelen en dergelijken op het strand te plaat sen is uitsluitend geldig van des voor middags 8 uur tot des namiddags 6 uur, buiten welke uren geen goede ren in bewaring kunnen worden ge geven of teruggevraagd. Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeoerkt baden onder toe- Het is nu bijna 8 jaar geleden, dat het laatste nummer van de Badbode verscheen en de Mobilisatie een pa niek onder de zomergasten te Bergen te weeg bracht. Op dat ogenblik zul len waarschijnlijk slechts zeer weini gen beseft hebben, dat hiermede een periode was afgesloten. Bergen aan Zee was een bloeiende badplaats, die zich voortduiend uit breidde en alom in den lande en ook daarbuiten bekend was, Daarna veranderde het op slag in een garnizoensplaats, waar de Gro ninger recruten werden opgeleid. Bij het naderen van de zomer 1940 begreep de legerleiding, dat het vreemdelingenverkeer een levens- questie voor de badplaats was, ont ruimde hotels, pensions en villa's, liet deze opknappen en legerde het garnizoen in het daarvoor gebouwde „Taets van Amerongen-kamp", een kamp van houten barakken met grote cantine, badinrichting, enz. In dat voorjaar meende men, dat iedereen die zomer in eigen land zou blijven en rekenden velen op een goed seizoen. Doch het werd anders. In Mei werd Bergen aan Zee door de vijand bezet en begonnen de weeën van de overheersching. In den beginne leek alles nog op de oude wijze voort te kunnen gaan, doch weldra Werd het anders. Zodra onze kust een onderdeel van de „At- lantikwall" ging vormen; kreeg de badplaats het zwaar te verduren. In 1942 moesten de meeste bewo ners Bergen aan Zee verlaten, zodat ten slotte slechts vier gezinnen kon den achterblijven. En toen toen begon de afbraak. Bijna alle hotels en pensions en een groot deel van de villa's werden afgebroken, ontelbare bunkers, loop graven en verdere localiteiten werden in het duin gebouwd. De nog aanwe zige huizen werden grotendeels leeg geplunderd en toen ik half Mei 1945 weer te Bergen aan Zee mocht te rugkomen, trof ik ér niets dan chaos, rommel en nog eens rommel aan. Gedurende twee jaren had ik niets van Bergen aan Zee gezien, aan een „Ausweis" kon geen instantie mij helpen en aan de Moffen er om vra gen wilde ik niet, zodat ik slechts van horen zeggen wist hoe het er uit zag. Het bleek mij, dat het „Kuituur volk" er op zijn eigen wijze had huis gehouden. Het Duinmuseum in het Parnassiapark b.v. was gepromoveerd tot paardenstal en alle vitrines waren stukgeslagen en de inhoud ver dwenen. Het was werkelijk een troosteloos geheel. Doch wij, Bergen aan Zeeërs, zijn weer aan het werk gegaan, vrijwel alle huizen zijn thans weer hersteld en is er weer iets tot stand gekomen, dat zij het op bescheiden wijze op een badplaats lijkt. Wat Bergen aan Zee in de naaste toekomst worden zal, hangt van zo veel af, dat men thans nog niet kan overzien. Wij bezaten een badplaats, die ge zien kon worden. En hoewel tegen woordig de geest van vernieuwing eist, dat veel van hetgeen er was in andere gedaante moet terugkomen, zoo kan ik slechts de wens uitspre ken, dat Bergen aan Zee en met haar de oude getrouwe Badbode, die uiterlijk vrijwel in oude vorm her rijst, ten blijke, dat de bezetter ons toch niet klein heeft kunnen krijgen in de toekomst een nieuwe peri ode van bloei moge ingaan, die niet onder zal doen voor die, welke wij voor de oorlog gehad hebben. En al komt de Badbode weer in haar Oude gedaante uit, zij mist toch een van haar hoofdbestanddelen, haar redacteur D. Klomp. Wat wij in hem missen, beseffen wij dagelijks en al twijfel ik niet dat de nieuwe re dacteur het blad op dezelfde wijze als zijn voorganger zal voortzetten, toch zullen wij juist bij het verschijnen van dit blad intens de nagedachtenis van de redacteur D. Klomp herdenken, die dit blad zo nastond en die er steeds zoveel moeite en liefde voor over heeft gehad. H. L. TAETS v. AMERONGEN, Directeur van de N. V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee. Bergen heeft zijn eigen bioscoop En de heer Diesfeldt doet een belofte Als in een grote stad een bios scooptheater geopend wordt, is dit in de regel een verheugend feit dat op min of meer plechtige wijze al dan niet officieel plaats vindt. En het pus bliek toont zijn verheugenis erover omdat er wéér een nieuwe bioscoop aan de reeds bestaande is toegevoegd en omdat men wéér een ruimer keuze kan doen uit de films, die men graag ziet. Wel, Bergen is geen stad, .maar een dorp. En toen vorige week Zaterdags middag de allereerste bioscoop van dat dorp in gebruik genomen werd, was dat een gebeurtenis, die mefi niet alleen kan karakteriseren als een „verheugend feit": de gevoelens van Overheid en burgerij, ikortom van heel Bergen, waren ronduit: feestelijk en blij. Bergen zijn eigen bioscoop! Dat betekent, dat voor allen, die hier wos nen, inwoners en gasten dus, een als lergenoeglijkst perspectief geopend is. Dank zij de voortvarendheid, zas kelijk initiatief en goed koopmans schap van de directie der „Rustens de Jager" die zo spoedig na de oors log deze, waarlijk niet geringe stap deed. Een mooi theater. En nu zouden wij vele vriendelijke dingen kunnen gaan zeggen. Bijvoorbeeld over de stoelen waarin men zo comfortabel zit als was men thuis, over de ultras moderne apparatuur, die aangeschaft werd, over de even vóórname als bes haaglijke sfeer die dit theater kens merkt en over het goede beeld dat zwartswit voor onze ogen verschijnt. En over al die werkers die geploeterd en gesjouwd hebben, maanden en maandenlang, de architect en de krullenjongen, de echtgenote van de directeur en het onbetekenendste bijs lopertje. En natuurlijk over de eerste film, die vertoond werd: „Dr Ehrlich", ben voortreffelijke start, gestoffeerd met een even smakelijk als welsgekos zen bijprogramma. Maar laat ons volstaan met er op te wijzen dat het een theater gewor* den is dat met z'n 400 zitplaatsen als les biedt wat een modern, gerieflijk en van iedere accomodatie voorzien theater te bieden heeft en dat het een oprechte, een héél oprechte, geiuks wens waard is dat wij, Bergenaren, deze bioscoop bezitten. zich van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moe ten worden. Het is echter niet geoorloofd an dere personen, niet tot het gezin be hoorende, uit de eigen of gehuurde tenten te laten baden Elk gezin wordt gerekend uit ten hoogste zes personen te bestaan. Alle tenten moeten des namiddags om 6 uur geheel zijn ontruimd. DE BADDIRECTIE. Envergis U niet: dit is niet zo maar een dorpsbioscoopje, dat de uitgekauwde kruimels gaat opdissen van de grote*stadstheaters. Wij wierpen een blik in de lijst met na» men der films die de eerstkomende maanden gedraaid worden in „De Rustende jager" en dan is er alle re» den zich opnieuw te gaan verheugen. Er is weinig twijfel of deze daad van de directie der „Rustende Ja* ger" wel succes zal sorteren. En dat zal dan een verdiend succes zijn, om* dat een wens, al zovele jaren gekoes* terd, eindelijk in vervulling ging. De enige zorg die men zich zou kunnen maken is over die 400 stoelen. Want er zullen, er is geen twijfel aan, dagen komen, dat het dubbele getal nodig is. Maar een directie met zoveel en» thousiasme en goed inzicht zal ook daar, als het zover komt, de oplos* sing voor weten. Tenslotte nog dit:bij zijn openings* rede zei de heer Diesfeldt o.a. dat het zijn bedoeling was met deze schouw» burg*bioscoop als medium, de cultu» rele en artistieke mogelijkheden van Bergen nog meer te stimuleren. De heer Diesfeldt bezit (en wie zal 't hem kwalijk nemen?) geen groot redenaarstalent, maar die belofte deed hij met zóveel bewuste spontanéiteit, met zóveel eerlijke overtuiging dat aan de waarheid en goede bedoeling niet getwijfeld behoeft te worden. En dat, dit laatste, lijkt ons voor Ber* gen, zijn gasten en inwoners, het voornaamste van alles. Proficiat, Rustende Jager! Door het projectie-doek aanmerke lijk to verhogen, is de tekst der films op alle plaatsen uitstekend te volgen. Hierdoor is het inconvenient, dat bij de openings-week te voorschijn kwam, totaal verholpen. v. K. WAAR GAAN WIJ HEEN? Museum. Naast Postkantoor, Oude Prins- weg. Bergense historische voor werpen en curiositeiten. Geopend: 10—12 en 24. (Zondags gesloten). Amusement: De Rustende Jager. Cafe-res- taurant-dancing-bioscoop. Ter ras, Iedere avond (behalve s-Maandags) dancing. Muziek in café. Filmvoorst.: Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond en Zondags- en Woensdagsmid dags. Voorts bij ongunstig weer. Film van de week: „DE ZEVENDE SLUIER" met James Mason en Ann Todd. Duinvermaak: Breelaan 132. Café-restaurant. Speeltuin, par keerterrein, attracties. Pesie's Natuurbad (hoofdweg BergenAlkmaar). Bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg. Jeugd-attracties. Duinzicht (bij 'tWoud) Heren weg 91. Amusementshal „Rosita". Prin- sesselaan 20. Div. attracties. Exposities: Kunstenaarscentrum Bergen; 't Huis met de Pilaren (J. Th. M. de Vries, Kerkstraat 2). Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg 66, Bergense kunst schilders. Permanent geopend. Kunsthandel M. H. Hopman, Dorpsstraat 14. Schilderijen en kunstvoorwerpen. Kunsthandel P. Hopman, Kerk straat 3, schilderijen en kunst voorwerpen. Boek- en Kunsthandel J. Ro- meny, Oude Prinsweg 11. Schilderijen. Maneges. M n ego Akerboom, Buerweg 15. Rijschool en paardenverhuur. Manege Schouten, Oosterw, 30. Rijschool en paardenverhuur. Muziek: Zondag, 22 Juni: Concours Bergen's Harmonie. Terrein Maesdammerhof. BUREAU V. V. V. Alle informaties aan het Secretariaat. Oude Prinsweg 25. Tel. 2124. Geopend werkdagen: 1012 en 1.30—4.30 uur. (Juli en Aug.: 1.305.uur). Taxi.11! Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast De Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstraat 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen a. Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politiebrand bonnen Politie:2444 2731 post Bergen a. Zee2105 Brandweer:2466 2444 2200 Distributiekantoor: Kerkstr. 2 2692 Geneesheren: J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 A. H. van Gelder, Van Reenenpark 2 2027 H W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Hoog water te Bergen a. Zee JUNI 1947 Datum HOOG WATER v.m. n.m. 21 5,48 18,14 22 6,41 19,08 23 7.36 20,04 24 8,32 21,02 25 9,31 22,00 26 10,30 23,01 27 11,34 0,07

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 3