Drogisterij Fa. FRANS POSTHUMA ROOS ZIEIE-TAX PESIE'S NATUURBAD I Het dorpje aan der duinen rand Wij leveren diverse soorten KLOKKEN uit voorraad. Café Nieuwendijk ïluyteA rDuinvermaak" Grote BRETELS en SOKHOUDERS £le £ee, YluineJtacui 1B&iqejn A.B.C-schotel V&D De „Badbode" is in de bezettings tijd niet verschenen en dat was. niet verwonderlijk, want waarom zou men reclame voor het vreemdelingenver keer maken als men zeker wist, dat de toeristen toch niet zouden komen. De grote hotels in Bergen aan Zee, die in de zomermaanden altijd de centra van een vrolijk badleven wa ren, bestonden niet meer. Onze „be schermers" hadden er puin van ge maakt en ze hadden strand en duinen zo onder het prikkeldraad gezet en er zoveel bunkers op en in gebouwd, dat geen goede vaderlander ook maar de minste kans kreeg zijn tenen in het water te steken. Waarom zou je een „Badbode" uit geven als je toch niet baden kunt en een „Bosbode" als het bos vol land mijnen en andere onaangename ver rassingen ligt. Sterker nog: waarom zou je de schoonheid van Bergen be zingen als je alleen maar kans had, dat als gevolg daarvan nog meer schoenen met spijkerzolen naar deze badplaats zouden marcheren om er van onze zee en eigenlijk ook van „onze" zon te profiteren. Dat heeft mijn oude en helaas te vroeg gestorven vriend Dirk Klomp heel goed begrepen en hij die elk jaar in de zomermaanden al zijn tijd en zijn ontembare energie aan z 1 j n weekblad gaf, is in die jaren rustig op zijn lauweren gaan zitten en heeft de tijd afgewacht dat Bergen weer van ons en het courantje weer van hem zou zijn. Ik zeg onwillekeurig „courantje" omdat het zoveel bescheidener vooral in afmetingen is dan onze dagbladen. Maar dat neemt niet weg, dat er aan de redactionele leiding van zo'n gelegenheidsorgaan heel wat vast zit. Ik heb het werk van de heer Klomp eens beschreven toen de „Badbode" haar zilveren feest vierde. Het had toen de schijn of ik de redacteur een beetje in het zonnetje heb gezet, maar ik meende het toch werkelijk ernstig, want ik heb jarenlang gezien hoe hij in de zomer al zijn vrije tijd en soms nog wel meer aan de verzorging van de „Badbode" besteedde en hoe hij er elk jaar weer wat grijze haren bijkreeg en de voorzienigheid dankte als het zover was, dat de gasten te vreden naar huis trokken en hij zelf met zijn vrouw met vacantie kon gaan. Er kon geen „Badbode" verschij nen of Dirk Klomp ging tegen de tijd, dat het eerste nummer in elkaar ge zet moest worden, zijn collega's langs, deed een beroep op hun goede harten, herinnerde aan oude vriend schappen en slaagde er ten slotte in van ieder de toezegging te krijgen, dat hij de een of andere bijdrage zou leveren. De een zou over de zee schrijven, de ander over het bosch en een derde over de zon en die derde had het natuurlijk het gemak kelijkst omdat de zon onverander lijk is en hij zijn artikeltje dus elk jaar maar een klein beetje behoefde om te werken om het onherkenbaar te maken en het opnieuw te kunnen gebruiken. Nu is Anthony van Kampen redac teur van de „Badbode" geworden. Alweer een goede journastieke rela tie en schrijver dezes had er zoo'n voorgevoel van, dat ook Van Kam pen de een of andere dag bij de leden van de oude garde zou rondgaan, be roepen op oude vriendschappen zou doen en zon, bos en zee zo des kundig mogelijk zou verdelen. Dat deed indertijd ook Nannes Gorter, de eerste redacteur van de „Badbode", dat is, wat de eerste nummer betreft, nooit anders ge weest en dat zal wel zoo blijven, wat natuurlijk niet zeggen wil, dat de heeren redacteuren zelf niet in actie komen, want de „Badbode" verschijnt dertien malen in het jaar en in die tijd moet er heel wat bij elkaar geschreven worden. De vorige week verscheen dan de heer Van Kampen en ik was er al leen nieuwsgierig naar of ik ditmaal de zon of de zee toegewezen zou krijgen, maar het was veel erger dan ik gevreesd had. Ik kreeg de vererende opdracht om heel Bergen te nemen, mitsgaders Bergen aan Zee en alles wat daaraan vast zat, zand, water en lucht in alle mogelijke variaties en combinaties. „Doe me een genoegen", zei hij, „en help mij voor een van de eerste nummers aan een artikel over Ber gen", en het gevolg daarvan is, dat ik nu achter mijn schrijfmachine zit en mijn herinneringen sorteer en alles wat over Bergen gaat, of over Ber gen zou kunnen gaan, netjes bij elkaar leg om er zo dadelijk een artikeltje over te schrijven Ik weet op het ogenblik niet hoe veel plaatsruimte ik daarvoor toege wezen krijg, maar ik vrees, dat ik nu aan het artiwel zelf moet beginnen, cmdat er anders alleen maar plaats voor deze beschouwing zal blijken te zijn. Laat ik dan beginnen met dat wat de allergrootste attractie van dit mooie vacantieoord is, namelijk de Het mooiste en meest hygiënische Bad van Nederland UITSLUITEND BRONWATER (100.000 L. per uur) R A T V R IJ Zonnebad - Sportterrein - Turntoestellen Aan de Hoofdweg Bergen-Alkmaar Telefoon K 2200-2890 Alkmaar PROSPECTI OP AANVRAAG EN BIJ DE V.V.V. TE BERGEN De zee. Het is niet gemakkelijk om over de zee te schrijven omdat ze de eene dag zo geheel verschillend van de andere kan zijn. Soms is ze een blauwe, rimpelloze vlakte, waaruit vèr weg hier en daar een rookpluimpje opstijgt en waarin een platgedrukte oranjekleu rige zon in een verpakking van rose wolkjes heel langzaam wegzakt, ter wijl op het strand vele gevoelsmen sen daar dromerig naar zitten kijken. Een zon-overgoten zee vol baad sters en baders moge haar bekoring hebben, veel dieper is de indruk, welke de zee maakt als de elemen ten zijn losgebroken en machtige gol ven in brede gesloten gelederen, naar het strand stormen. Dan is het water groen-grijs in duizenden kleurcombinaties. Er zit dreiging in het grauw van de hemel, waardoor donkere wolken jagen. De stormwind huilt en buldert en de zee is zich plotseling van haar kracht be wust geworden. Waar is het land, dat die kracht durft breken? Met mokerslagen vallen de met wit-gekroonde golven er op aan, vier, vijf rijen achter elkaar, waar van de voorste schuimspattend uit eenslaat en het water traag terug vloeit om dadelijk weer opgenomen te worden in de volgende aanstor mende massa, die gedoemd is zich eveneens te pletter te lopen. Hier en daar stuit het water op een hindernis, op een reeks palen, op een bazalten arm, die mensen be schermend om het land «gebouwd hebben. Daar vallen de golVfen met dubbele kracht aan, daar vliggt het water in zijn plotseling geremde vaart metershoog op, daar woelt en kookt en schuimt het, daar slaan de golven te pletter tegen ijzer en steen, die geen duimbreed willen wijken. Er is nog een andere zee, die van de dichters en de dromers. Die is des avonds bestrooid met milliarden diamantjes. Waar de men selijke voet het zand maar even ver schuift keren zij hun facetjes naar een ongezien licht en schitteren in een blauwe glans, die alles een sprookjesachtige aanblik geeft. Het is dezelfde zee, die zich lui en breed in de zon kan koesteren, de zelfde zee die schuimend van woede haar mokerslagen doet neerkomen op alles wat haar in de weg treedt, maar het is nu een zee, die in het nachtelijk duister een sprookje ver telt en alle lichtgevende diertjes, die in haar leven naar de oppervlakte heeft geroepen om voor een feeërieke verlichting te zorgen. Bos en duin. En nu kom ik aan de afdelingen bos en duin en die moet men eigen lijk zien als alle bomen een vlekke loos japonnetje hebben aangetrok ken, als de brem een botergele bou quet is en het voorjaar hier en daar een stammetje in een smetteloze bruidstooi heeft gestoken. M!en komt onder de indruk van de schoonheid van bos en duin als de berken hun zilverbeslagen stam metjes feestelijk tussen het groen hebben gestoken en de wandelaar hier en daar plotseling het pluimpje van een konijnenstaart in de strui ken ziet verdwijnen. Wat is er mooier van ongerepte schoonheid dan een duinpan met kleine viooltjes waar- de natuur zich in duizenden vormen openbaart en het geroep van de koekoek en de schorre kreten van de zeemeeuw de enige geluiden zijn, die de verre stil te komen verbreken. Er zijn dagen, dat de mens er behoefte aan heeft om heesters en struiken te zien onder de zweep slagen van de regen, welke de storm wind voor zich uitdrijft, om naar zo'n oude, kromgegroeide spar te kijken, die zijn takken in stil verwijt naar de loodgrijze luchten heft en waar van de neervallende regendruppels als tranen zijn van de eenzame, die weerloos aan het geweld der elementen is overgeleverd. Zo is er voor mensen van allerlei stemmingen iets schoons in het vacantieoord Bergen. Het is er mooi als in de zomer zon en zee de felle kleuren van het strandleven bren gen, het is er ook mooi maar helaas zien onze gasten dat niet als in de winter de sneeuw de wegen bedekt heeft en de kerkruïne in een wit lijstje gezet heeft. Het is er mooi in het voorjaar als alle knoppen openspringen en ook in de herfst als de kreet van de zeemeeuw over het water klinkt, als in het bos een on zichtbare hand aan bomen en takken geschud heeft, als uitgeleefde blade ren zachtjes neerdwarrelen en de bosvloer met een tapijt van bruine en gele tinten bedekt is. De natuur is in al haar vormen onzegbaar schoon en de mens moet haar in al haar stemmingen leren kennen. Moge hel badseizoen, dat nu be ginnen gaat, aan allen brengen wat zij zich wensen, de zonnige dagen waarin de zee roerloos onder de hemelkoepel ligt, maar ook de dagen waarin dezelfde zee haar demonische kracht demonstreert en bos en hei het cachet van een tot weemoed stemmende verlatenheid dragen. TJEERD ADEMA. GEDIPLOMEERD DROGIST VOORKOMEN is beter dan genezen, een mooi bruin gezonde teint en toch niet verbrand! dank zij het gebruik van de door ons aan U geleverde antizonnebrand, oliën, crèmes en zalven. Verder leverbaar en voorradig, binnen en buitenlandse Spécialités, Drogerijen, Verbandstoffen, Chemicaliën, Toiletartikelen. GEBRUIKT bij warm weer de door ons gevoerde Eau de Cologne SUPRA Oldenburglaan 15 Telefoon 2716 vragen Uw reis zal slagen Tel. 2429 JAAP VOLKERS Guurtjeslaan 3, Bergen IK. M. GERRITSEN I Kerkstraat 6 BERGEN N.H. I TEL. 2465I Bezoekt Dorpsstraat 25, Tel. 2297 Gelegenheid voor bruiloften en partijen Onze Kunsthandel annex Pottenbakkerij is HET ADRES voor smaakvolle BIJOUTERIE en SOUVENIR-ARTIKELEN Wij brengen een keurige collectie BLAUW AARDEWERK Aanbevelend, Hoek Hoflaan BANKETBAKKERIJ IJSSALON DORPSSTRAAT 1, BERGEN N.H. TEL. 2473 Café-Restaurant Kinderspeeltuin Geheel elastisch Confectie en Herenmodes. Het ALKMAAR-BER6EN-C0MF0RT is in de eerste plaats onze zo zeer geroemde Wanneer U naar Alkmaar komt, mag U beslist niet vergeten bij ons zo'n schotel te bestellen. Het is dan ook iets speciaals Onze lunchroom, die de gehele dag geopend is, heeft aan de Laat-zijde een aparte opgang. In de tweede plaats heeft U vla onze lunchroom één directe verbinding met de winkel. U zult versteld staan wat er ondanks alle schaarste aan goederen nog geboden wordt. Wij zijn gereed om U te ontvangen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 7