U/EER THUIS IN BERGEN BEZOEKT Hallo... hier Londen! Hallo... hier Bazel! „DE RUSTENDE JAGER" Modern en Gezellig Dancing: FREDDY HULL Café-Restaurant: Ensemble Kolby DE STILTE DER DUINEN Johan Winkler: Hoe ouder je wordt, des te meer ga je leven op je herinneringen. En dan gaat het zo worden, dat je tel kens weer naar het rijk dier herinne ringen op zoek gaat. Je wilt blijkbaar niet aanvaarden, dat de dingen uit het verleden voorbijgaan en niet meer terugkeren, je tracht ze op alle mogelijke manieren vast te houden en wilt hen als het ware beletten te ontvluchten. En terwijl jongere men sen steeds weer nieuwe wegen willen bewandelen en naar nieuwe landen haken, ga je bij 't ouder worden bij voorkeur nog eens de oude paden op, die leiden naar het land van weleer. En, o teleurstelling als dat niet meer bestaat, als het oude voor goed blijkt te zijn verdwenen, als bijkans niets er meer aan herinnert Maar, o vreugde als het nog be staat en onveranderd blijkt en dus de herinnering weer leven gaat! Bergen dat was het vacantie- oord van je jeugd; dat was het huisje dat vader voor een maand huurde en het lag in een laan met louter tuinen en ergens van achter de bomen klonk het belletje van de stoomtram en dat was het Bergense geluid, dat vacan- tie betekende en vrij var. school en wandelingen door de duinen en toch ten naar het strand en alles wat maar blii en zorgeloos heten mocht. Bergen dat was de romantiek van het pleintje met z'n Ruïnekerk; dat was het oude torentje dat net even boven de bomen uitstak; je bleef daar ook later aan hechten, toen je beseffen ging dat hier nog een laatste stuk Kennemerland onge rept aanwezig was en 't gaf je zelfs een sentimentele voldoening te weten dat hier op deze kronkelweg of ginds op dat pad langs de duinen een eeuw geleden ook een Potgieter, een Beets en een Truitje Toussaint, bij dominee Hasebroek in de pastorie van Heiloo op bezoek, van dezelfde natuur ge noten. En je ging van Bergen en z'n omgeving houden als van weinig plekies in Nederland; als kind was je er blij en vrij en iets van die stem- De redactie van De Badbode prijst zich gelukkig de rubriek „Bekende Nederlanders in Ber gen" te kunnen openen met een bijdrage van Johan Winkler, die zojuist zijn vacantie alhier beëindigd heeft en bijgaand zijn indrukken weergeeft. Johan Winkler, bekend auteur en redacteur, steekt zijn sympathie voor Bergen niet onder stoelen en banken en dat zegt iets bij iemand die de aardbol voor een goed deel rondreisde en zijn ogen en oren altijd wijd open heeft gehad. ming van je eerste vacantiejaren bleef je steeds bij als je weer eens in Alkmaar in het trammetje stapte, dat bellend naar de duinstreek schoof. Toen kwam de oorlog: Bergen werd afgesloten. En de bevrijding: Bergen werd weer toegankelijk. En het staat er nog, het bestaat nog, bij kans ongerept. Het torentje van de Ruïnekerk steekt nog altijd net even boven de bomen uit en het pleintje heeft zijn romantische sfeer behou den en het treintje fluit weer bij de Sparrelaan en ting-tingt bij de nade ring van het dorp. De grenzen gaan nog moeilijk open, reizen naar het buitenland is nog moeilijk wat kan men beter doen dan de oude genegenheid voor Bergen vernieuwen? Je jeugd ligt heel ver achter je; je moet eerst even heel diep nadenken om te we ten waar het huisje ook al weer lag dat vader huurde voor een maand, maar dan hervindt je het toch en de kring sluit zich, verleden en heden reiken elkaar de hand, Bergen is een van de weinige oorden op deze ver anderlijke wereld waar je ouder geworden en dus hoe langer hoe meer op zoek naar het verleden weer thuis bent. of: 't gestoorde interview/ Het staat in de schaduw van de Ruïne, zeer bescheiden, volmaakt onopvallend. Een klein houten ge bouwtje: de zetel van de V. V. V. Maar datzelfde gebouwtje, beter gezegd de organisatie die er in huist, is voor Bergen van primair belang en practisch iedere Bergenaar zou het eerst missen, als het daar niet meer stond, en niet meer zijn functie kon uitoefenen. Het secretariaat der V. V. V. Hier komen alle draden samen van het gastenverkeer (dat woord „vréémde- lingen'-verkeer wil me nog maar steeds niet aanstaan hier wordt het eerste contact gelegd, hier ver neemt d:c man uit Dordrecht dat hij in de laatste week van Augustus nog nét terecht kan en de dame uit Hillegersberg hoort dat ze precies drie maanden te laat is voor een verblijf gedurende Juli in het cen trum van het dorp. Als ik er ben, die morgen en een schuchtere poging doe een enigszins geregeld gesprek met de administra trice der V. V. V. te onderhouden, blijkt dat dit een vrome wens zal blijven. Mej. N. Sluyter is w 1 te spreken voor de eindeloze stroom vragers en vraagsters, ze is w 1 te spreken voor de telefoon die perma nent ratelt en ze is w 1 te spreken voor de pensionhouders die met duizend en één vragen aankomen, maar niet voor de redacteur van de Badbode, die meende even een „ge noeglijk praatje" te komen maken, maar z'n illusies wreed verstoord ziet. Telefoon... ja hallo...! hier de V. V. V. Bergen wat zegt U Met Bazelgoed juffrouw Bazel komt. Of er nog gelegenheid is voor een 5-tal Zwitsers. Précaire vraag. Bergen is in Juli, en zeker in de tweede helft, afgestampt vol, maar Zwitsers buitenlanders om die af te wijzen Het V. V. V.-apparaat gaat draaien en die Zwitsers komen naar Bergen. Telefoon hallo hier de V. V. V. Bergen met wie Londen BERGEN (N.H.) Bioscoop: Deze week: „De Bittere Waarheid" Toegang 14 jaar (Restaurant a la Carte) Bob Boersma: Mej. N. SLUYTER, Administratrice V.V.V. Londen komt door. Londen ver zoekt voor een paar Britten onder komen in Bergen. Omdat die Londen- se familie gehoord heeft dat het in Bergen zo mooi is Maar Bergen is vól. Eivol! De Ber gense bevolking heeft zich in die maand van het hoogseizoen verdub beld. Dus Maar gasten uit Londen kan men die weigeren? Is dat verstan dig? Dit jaar, en het volgende zijn de Nederlandsche grenzen nog prak tisch gesloten, maar het jaar daar na en in '49 en '50 en '51 zal Bergen dan diezelfde Britten en Zwitsers en Belgen niet hard nodig hebben? Het is een gaan en komen in dat schemerdonkere Secretariaat daar terzijde van de Ruïne. Dames met en zónder kinderen. Heren mét dames en kinderen. De kinderen willen bij voorkeur spelen met de stuivertjes en dubbeltjes in de kas van de admi- Het was hartje zomer en drukkend heet. De middagzon brandde gloeiend heet op mijn hoofd. De natuur scheen uitgestorven en over de vel den en bossen hing een diepe stilte, slechts het monotone gezoem van bijen, hommels en andere insecten verbrak deze rust, terwijl ook de vlinders, die met hun prachtige ge kleurde vleugels in het heldere zon licht dansten en de bloemkens kus ten ook wat leven over de zo verla ten liggende wijdheid van het gol vend landschap brachten. Warm was het. Het zweet liep bij nistratrice, die daar merkwaardiger wijze iets tegen heeft. Men vraagt en juffrouw Sluyter draait. En hoe voortreffelijk draait ze! Maar niet als een gramofoonplaat! Want deze administratrice weet wat service verlenen is. Ze heeft een scherp gevoel voor de manier waar op nu eenmaal iedereen ontvangen wil worden. Ze is echter steeds: za kelijk, ad rem en beleefd. Ik geloof dat men bezwaarlijk een energieker administratrice zou kunnen wensen daar. Er worden wandelkaarten ver kocht, dagkaarten, seizoenkaarten. Er komt een dame klagen dat een gast in het leer van de zitting van haar beste crapaud gesneden heeft en wat daaraan te doen is. Een me neer komt zeggen dat hij nog 5 vrienden heeft in België die graag Juli naar Bergen willen komen. En of er met een goed woordje niet meer wat te bereiken is. Er komt een meisje vragen wanneer de laatste trein van Harderwijk naar Zwolle vertrekt. En een gast informeert of er het hele seizoen door Donder dagsavonds concert gegeven wordt in de muziektuin. Dat zijn zo een paar vragenstellers. Een paar van de 18 (achttien!) die gedurende 40 minuten ons „gesprek" doorkruisten Er wordt gebelden medege deeld dat een antwoord-telegram aan een familie in Zwitserland 5.25 kost. Naief informeer ik op welke manier dit bedrag met de pension houder verrekend wordt? Het wordt niet verrekend! Het is ser vice van de V. V. V. Ik vraag hoe de gasten oordelen over Bergen en ik krijg te horen: de gasten zijn uitstekend tevreden. Men heeft het dorp in ongeschonden staat teruggevonden en in het bijzonder is er lof voor de genoeglijke avond stemming in Bergen en voor het feitdat de winkels zo goed" voor zien zijn. Ik vraag nog meer maar krijg geen antwoord, want op datzelfde ogenblik stort zich een kleine invasie het V. V. V.-secretariaat binnen, een conglomeraat van een paar families met véél kinderen en het lijkt ons ver standiger ter zijner tijd, maar dan ergens anders, dit gesprek voort te zetten. Eén ding leerden wij: de bevolking van Bergen kan gerust zijn over de service die de V. V. V. biedt en over de wijze waarop de geldelijke bijdra gen daaraan worden aangewend, ANTH. v. K. stralen van mijn voorhoofd, terwijl ik voortliep over heuvels, die vol ston den van het diepe groen der braam struiken en mijn benen langs de roerloos neerhangende helm liet strijken en door dalen wajr niets anders hoorbaar was dan het rui sende gezoem der talloze insecten, die honing uit de bloemen van het duinroosje en braam puurden. Ter wijl ik door die diepe ketels liep, waar de hitte bijna ondragelijk werd, heb ik mij even tussen die weelde rige plantenwereld laten zakken en ben languit gaan liggen om de be drijvigheid van al dat kleine insec- tengedoe eens gade te slaan. Welk een werklust hadden die kleine nij vere diertjes bij dit warme weer. Ze dansten doorelkaar en vlogen van bloem tot bloem, doken er even in, snoepten van het honingvat en dans ten even later weer voor een volgen de bloem, om als ze zich aan de ho ning van al die bloemen in het dal te goed gedaan hadden, de tere wiekjes uit te slaan en met een grote boog over de heuvelruggen te ver dwijnen. Tussen het lichte gezoem van de kleine insecten klonk af en toe het zware gebrom van een dikke fluwe len hommel, die, hoewel een ietsje trager van vlucht, toch ook een grote ijver aan de dag legde. Nijvere diertjes, die zich op deze dag zo vol actie toonden. Terwijl de mensen nog te lui waren om een been te verzet ten, dansten zij daar in de bloemen velden rond dat het een lust voor oog en oor was. Ik stond, na dit alles geruime tijd bewonderd te hebben, weer op en vervolgde mijn weg door het hete duinlandschap. Geen vogelgeluid was te horen, alles was doodstil, de zon wierp haar hete stralen vanuit het strakke blauwe azuur over de aarde. De bla deren aan bomen en struiken hingen loodrecht en slap naar beneden. Geen windje vermocht enige beroe ring in het dichte groene bladeren- kleed te brengen en geen koeltje voer over het in de zon blakerende land. En tóch was het landschap niet doods. Een prachtige wazige kleur lag over de wijde uitgestrektheid van de duinen, loof- en dennenbossen. Een stille rustige schoonheid tot in de verre horizon, die rondom mij vervaagde in de onmetelijke onein digheid, waar bossen en duinenrug gen samenkomen onder de klare blauwe zomerhemel. Heel hoog in de lucht jubelde een enkele leeuwerik, die zijn vrolijk lied over het landschap liet galmen. Er gens in een duinpan klonk de kla gende roep van een wulp. 'n Prach tig geluid dat: „tuwuulp, tjuu, zoals het klonk in de stille omgeving. Op de meeuwenkopjes in het blonde stuifduinengebied stonden de grote zilverwitte vogels in kleine groepjes bij elkaar en hadden de bekken opengesperd. Allemaal van wege de hitte die over het landschap lag. Er was niet veel leven in de vogelwereld te bespeuren. Lusteloos stonden daar die meeuwen te wach ten, totdat de avondkoelte inviel en zij de vleugels konden uitslaan om de zee tegemoet te vliegen

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 2