Zomerfeesten 1947 Wij allen zijn een tikje zwart Middenstanders de stelers kopers de helers Er gaat geen dag voorbij, of wij lezen in de krant over frauduleuze affaires, zwarte transacties en clandestiene manipulaties. Hier wordt een bonnenhandelaar gegrepen, d&ar valt een banketbakker door de mand en nog ergens anders betrapt een ijverig C.C.D.-ambtenaar een slager, die in 't bezit van een half geslachte koe langs 's heren wegen fietst. Ziedaarde „zwarte" oogst uit één krant! En de abonné slaat het blad dicht en verzucht: „goed zo, laten ze die schobbers maar te grazen nemen, anders raken we d'r nóóit vanaf". Diezelfde meneer steekt wellicht daarna een zwart „Camel"-tje op, terwijl moeder de vrouw intussen bezig is zijn brood-voor-morgen te stofferen met een extra stukje zwarte kaas of dito rookvlees. Want vader moet toch wat op z'n brood hebben De tragedie van 't „iets extra's" f" omdat het doorgaans maar om 'n a kleine hoeveelheid gaat. Lezer, er moet mij iets van 't hart! Maar hoè ze ook helpen, ze moeten Als ge mij zegt, dat de zwarte han- gaan manipuleren. Met bonnen, met. del een pest is en een vloek, dan ben j!Un voorraad, met het aankopen van ik dat roerend met U eens. Het is ZWarte voorraden. Duizenden en dui- een koud kunstje om, pak weg, hon- zenden zakenlieden in onze provin- derd argumenten tégen zwarte han- cje) jn onze stad, ons dorp, horen del in het vuur te brengen. En we iedere dag hetzelfde lied op dezelfde kennen die argumenten allemaal. wijs: Och bakker, slager, melkboer, Als we het totaal der overtredin- kruidenierhelpt U me even!" En gen, begaan door onze middenstand, ze helpen, die bakker en die slager, de eens zouden vergaren en optelden, melkboer en de kruidenier. Ze helpen, dan zou blijken, dat dit getal verbijs- net zo lang tot op een dag de C.C.D.- terend is. Hoe weinigen zijn er, die ambtenaar verschijnt. Dan denken die niet eens een keer tegen de lamp ge- duizenden klanten, die allemaal „even lopen zijn tengevolge van een kleine geholpen" zijn: „wel, da's nou toch overtreding op „zwart" gebied? jammer, maar hoe krijg ik nu m'n „Net goed," zegt ge en alweer: na- extra rantsoentje?" En de niet-klan- tüürlijk is dat goed. De Wet is er om ten gnuiven en zeggen: „Al wéér een nageleefd te worden en hij is er a gepikt, het gaat goed, die lui moeten priori om te beschermen, veilig te maar hebben wat er op staat!" stellen, te beschutten. Maar en zie- wie uwer is zonder zonde, lezer? hier de kernvraag van dit artikel Wie Uwer' kocht nooit zwart kunnen wij er mee volstaan de schuld wie Uwer weigerde principieel hier uitsluitend en alleen te depone- iedere gram boter, vet, gebak, melk ren op het hoofd van onze midden- of vlees boven het rantsoen? stand Kom, laat ons niet zijn als de Pha- Een even pijnlijke als delicate vraag rizeeërs! Doch hij diént, ter wille van objecti- En laten we erkennen (en daarom, viteit en eerlijkheid (benevens fat- daèrom. alleen schreven wij dit arti- soenshalve!) gesteld te worden. kei) dat niet alleen de middenstan- Is de middenstand uitsluitend schul- ders, de zakenlieden, de wet schon- dig of zijn wij, het publiek dus, mede den, maar wij allen, stuk voor stuk, schuldig? Om het anders te stellen: u en ik en iedereen. Als de gesnapte is hier alleen maar sprake van stelers slagers, melkboeren, kruideniers en of zijn er ook helers? bakkers dan al stelers zijn, zijn wij Pijnlijk en delicaatJa. Er- dan iets minder dan helers? gens in het Groote Boek staat het Laat ons gezamenlijk, de midden- wijze woord „Wie uwer zonder zon- stand en wij, trachten van de zwarte de is werpe op mij de eerste steen" handel af te komen. Maar laten wij en met een kleine variant zou men beginnen dit euvel klaar te zien in kunnen zeggen: Wie uwer, die zich onze eigen harten. Laten we toch nimmer inliet met een zwarte trans- vooral niet de balk in onze eigen actie, 't zij heel groot, 't zij heel ogen over het hoofd zien bij het loe- klein, moge oordelen (en vèroorde- ren naar de splinter in dat van de len) hen die zich wel daartoe lenen, middenstand We krijgen van alles wat, tegen- De middenstand fraudeerde. Maar 't woordig, maar van het meeste nog publiek fraudeerde, even hard, zo niet steeds te weinig. Men kan geen harder, méé en dwong maar al te vaak erge grote sprongen maken. Maar de winkelier tot daden, waarvoor hij somser komt een vriend van- zich als goed zakenman eigenlijk ge- avondmen gaat zich verlo- neert. vener is bruiloftva- Als we ons goed realiseren, dat hier der gaat z'n jubileum viereneerder sprake is van een collectieve de oudste zoon wordt meerder- dan een individuele schuld is er reeds jarigen dan is er iets nodig, veel gewonnen en zou in elk geval de Dat „iets" kan nét niet van de bon- atmosfeer opgeklaard zijn. nen. In zo'n geval „moet" je wel zwart kopen! Ergens in onze provincie ligt aan Het ergste is, dat de meesten het de kust een badplaats. Gedurende het ook doen! U en ik wellicht ook. En sejzoen bevinden zich hier tienduizen- we vinden het niet zo erg, omdat we den gasten, deels in enkele hotels, alleen maar tegen de slager en de deelg in pensionS) deels in gemeubi- melkboer, de kruidenier en de bakker leerde woningen. Die plaats leeft, in zeggen: och, helpt U ons even, 't hoeft dg meest volstrekte betekenis van 't niet veel te zijn. U kunt dat toch niet woord, van dat seizoen. De enkele ho- weigerentels krijgen extra toewijzing van het 't Is verkeerd, onrechtvaardig, on- c.D.K. ten behoeve hunner gasten. Dat maatschappelijk en a-sociaal. En 't js logisch en juist. De honderden pen is nog wel veel meer ook. Accoord.... sions en gemeubileerde woningen krrj- maar we doen het, de enkelen, heel gen GEEN extra toewijzingen. Dat is sterken in de leer, een ultra-kleine ONlogisch en ONjuist. De V.V.V. in Gideonsbende, daargelaten. die plaats richtte zich tot de Over- Voor wie ik hier nu eigenlijk pleit heid en wees op het euvel. Zonder re en in de bres spring? Niet voor de sultaat. zwarte handelaar, die er alleen maar Nu is het hoog-seizoen en duizen- op uit is in zo kort mogelijke tijd aan den en duizenden gasten bevolken het een maximum profijt te komen. Niet dorp. Is het wonder, dat de winke- voor de man, die zwart handelt alleen liers in dat dorp onder haast onmen- ter wille van de zwarte handel. Maar selijke druk staan van de bevolking wél voor die gróte groep midden- 0m „zwart" te leveren? Omdat die standers, in Noord-Holland en waar duizenden gasten iets „extra's" ook in Nederland, die dag in, dag uit eisen. Omdat zij anders een volgend onder ondragelijk hoge druk gezet jaar niet terugkomen. Want d t is wordt door hun klanten en relaties, de praktijk. Gelooft U met mij, dat door U en U en U en mij, om hen en die zakenmensen daar op dat dorp mij aan „iets extra's" te helpen. Hon- wel een hart van gewapend beton en derdduizend Nederlanders vragen van- een huid van graniet moeten hebben daag aan duizenden middenstan- om dSArtegen bestand te zijn? ders om „iets extra's". Iedereen Het is geen wonder als er op zo'n heeft dat juist dringend nodig, ieder- dorp geknoeid wordt. Door alle zaken- een zit er om verlegenlieden en alle bewoners. Collectief. En Al die winkeliers willen hun klan- evenmin is het een wonder, dat C.C.D.- ten houden en ze moeten dan wel ambtenaren hier een jachtterrein ge- helpen. Omdat men een goede klant vonden hebben, dat in rijkdom onge- zo moeilijk voor het hoofd kan stoten hoord isAJNTH. v. KAMPEN. V.V.V. Agenda OPENLUCHTTHEATER Zondag 13JULI, 's namiddags 2.30 uur: „Terwijl de zon schijnt", Blijspel-comedie Entree f 2.— en f 1.50. Voorverkoop f 1.50 en f 1. 3 Aug.: „de Kringloop der belangen". 10 Aug.: „De Paradijsvloek" 23 Juli VERLICHTINGS-AVOND JAAP SAX, die zoals wij reeds vermeldden, bij Romeny exposeert HET HUIS MET DE PILAREN. Tweede Tentoonstelling van het Kunstcentrum. In het huis met de pilaren houden de Bergense kunstenaars hun tweede tentoonstelling. Jeanne Kouwenaar en Dirk Hubers, die ook de vorige maal deelnamen, zijn nog ook met nieuw werk aanwezig. Aan de wanden hangen thans schilderijen aquarellen en tekeningen van vijf schilders. De olieverfschilderijen van deze kunstenaars blijken merkwaar digerwijze één ding gemeen te heb ben: een zekere troebelheid van kleur, waardoor de materie niet die werking, heeft welke men van een kunstwerk eist. Zoals een gedachte slechts dan werkelijk tot ons spreekt wanneer zij in zuivere woorden is uitgedrukt, zo kan ook de idee van de schilder slechts waarlijk tot ons spreken wanneer de kleur zuiver is, niet alleen in de verhouding van kleurvlak tot kleurvlak, maar ook op zichzelf beschouwd in haar verzadi ging. Een kleur moet leven en in de meeste van de geexposeerde werken is de kleur in tegendeel dood. Jaap Min is veruit de beste en in telligentste der exposanten. In zijn werk is kenbaar het zoeken naar de vorm, waarbij de kleur dan wel eens een ondergeschikte rol gaat spelen, hoewel deze toch uiteindelijk de vorm bepaalt! Zeker zal de weg die hij bewandelt leiden tot het doel, waarvan deze tentoonstelling de be wijzen geeft, o. m. in het stilleven no. .40 (Doorgesneden peren) en in Het Bruidje (38). In zaal III dienen genoemd te worden de twee teke ningen (nos. 41 en 42). Er gaat een sterke werking van uit. Van Karei Colnot meldde ik de vorige maal reeds dat hij zich meer en meer gaat bevrijden van illustere voorbeelden. Deze tentoonstelling bevestigt dat. Zijn houtskooltekenin gen (nos. 32 en 33) zijn er de bewij zen voor. Zijn Vruchtbomen (no. 27) en het Landschap (no. 31) laten een aangeboren schilderstalent zien. Jan Ponstein schildert goed gelij kende portretten, maar zijn beste stuk hier is het landschap (48). De schilderijen van Thijs Sterk moeten meer uit de verf komen. Zijn Duinlandschap (no. 63) opent het meeste perspectief. Tenslotte is vertegenwoordigd J. H. Roggeveen, een zeer verdienstelijk amateur, met aquarellen en pastels, de meeste Bergenaren en vele gasten welbekend. v. d. W. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Gemeente (Ruïnekerk). Zondag 13 Juli 10 uur. Ds. H. N. Bierman. Herv. Evangelisatie Maranatha. In Rehoboth. Zondag 13 Juli 10.30 uur. Ds. H. M. E. Bremer. Gereformeerde Kerk. Zondag 13 Juli v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. Telkamp. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 13 Juli 11 uur. Liturgische Dienst. Ds. J. J. Creutzberg, Nijmegen. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus. Op Zondag H. H. Missen te 7 uur en 91/4 uur. De Hoogmis te 10% uur. De kindermis voor kinderen en jeugdgroepen 8V4 uur. In de week H. Mis te 7 uur, kwart voor 8 en 8.30. In Juli en Aug. op Zondag ook H. Mis te 6 uur. Gelegenheid om te biechten. Zater dag 46 en 78 uur en iedere morgen tijdens de H. H. Missen. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 29 Juni t/m. 5 Juli 1947. Gevonden voorwerpen: Mutsje. Sportportemonnaie. Col bertjasje. Schroevendraaier. Versna- peringenkaart. Postduif. Armband. Ceintuur (rood). Zakdoek .Bribetui. Zakmesje. Glacé handschoen. 1 pr. gymnastiekschoenen Portemonnaie m. inhoud. Kinderschoentje (bruin). Pr. sandalen. Verloren voorwerpen: Grijs kinderjasje. Rood lederen portemonnaie. Gouden manchet knoop. Gouden polshorloge. Padvin- dersriem. Slipover (bruin). H. Porte monnaie. Vulpen in étui (blauw). Portefeuille met inhoud. Armband horloge (goud). Vier versnaperings- kaarten. Vulpen. Regenjas, (blauw). Gouden ring. Foto-toestel. Klapca- mera met étui. Shawl. Portemon* naie. Wit hondje (foxterrier). Goudën schakelketting. K. badpak. Shawl. Baret. Passagier: Steward, speelt het scheepsorkest ook op verzoek? Steward: Ja zeker meneer. Passagier: Wil je dan vragen of ze bridge willen gaan spelen?

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 4