Toen Bergen „bezet" u/as Feeërieke V/erlichtings- avond Licht in Bergen...! Qedachten rondom het kerkemuurtje. v-v. v. Woensdagavond 23 Juli a.s. Muzikale rondgang door het dorp Door: W. DE VRIES, gemeente-secretaris Hoewel ik bij voorkeur onderwer pen behandel, waar geen onaange name herinneringen aan verbonden zijn, wil ik gaarne aan het verzoek van de redacteur voldoen om iets te schrijven over Bergen tijdens de be zetting. Kort na de inval van de vijand bemerkte men hier nog weinig van de onaangenaamheden, welke de be zetting in de loop der jaren in zo groten getale zou meebrengen. Wel bevonden zich hier veèl „gasten" die allerminst welkom waren, althans bij het overgrote deel der bevolking, maar Bergen behield toch haar aan trekkelijkheid voor de vacantiegan- gers en iedereen kon zich in de bossen, duinen en aan het strand vrij bewegen. Dit lag trouwens geheel in de lijn van het voor de Dditsers aan vankelijk zo succesvol verloop van de oorlog, daar zij slechts nog even naar Engeland behoefden over te steken en het aanleggen van verde digingswerken langs de kustderhalve volkomen overbodig was Meer malen zag men Duitse soldaten zeer zelfbewust over de zee turen, in de richting van Engeland. Dan gebeurde het ook wel eens dat Hollanders van de goede soort zich -zeer beminnelijk tot hen richtten om belangstellend te informeren wanneer zij naar Enge land dachten te gaan. Daarbij werd dan nooit vergeten er even terloops de aandacht op te vestigen, dat er tussen Nederland en Engeland nogal vrij veel en zeer diep water is Geen beletsel! Hot militaire vlieveld, ongeschikt voor zware vliegtuigen, werd inge richt voor oefenterrein met en het stationneren van jagers. Blijkbaar was het niet erg belangrijk, want de „Tommies" schonken er weinig aan dacht aan en gedurende de gehele oorlog zijn er slechts enkele lichte en één zware luchtaanval op uitgevoerd. Naarmate de Duitse successen in aantal toenamen en het door de Duit sers veroverde gebied uitgestrekter werd (alles in Oostelijke richting), begon een kentering in te treden, want de kust werd in staat van ver dediging gebracht. In 1942 werd het strand afgesloten. De gehele kust strook werd verboden gebied, even als de verschillende duin- en bosge bieden, welke bezaaid werden met bunkers, loopgraven en weerstands nesten. Ook werden uitgestrekte mij- De Badbode is de spreekbuis van alle gasten (alle, in de volstrekt letterlijke betekenis van het woord) als hij aan ALLE Bergenaren verzoekt hun uiterste best te doen dat de Verlichtingsavond slaagt. Zeker, er zijn moeilijkheden. Lampen en kaarsen en lampi ons, gezwegen van vetpotjes zijn dun gezaaid en om ze aan te schaffen moet men tegen woordig hemel en aarde bewe gen. En het zal niet meevallen een verlichtingsavond te orga niseren die de voorgaande evenaart. Maarhier rust een zware plicht op de Bergense gemeen schap. De plicht die nu een maal logisch voortvloeit uit het feit dat men gastencentrum is. En de gasten rekenen er op Waar de V. V. V. kosten noch moeiten spaart om dit lichtfeest groots op te zetten, waar de gasten in gespannen verwachting leven en waar zo veel morele verplichting op Bergen rustdaar mag ver wacht worden dat met een max'mum aan enthousiasme ge tracht zal worden een Verlich tingsavond te organiseren, die Bergen waardig is. Net zo waardig als voorheen de histo rische bloemencorso's. Niet één, niet één enkele Bergenaar zal zich hieraan wil len onttrekken. Red. De Badbode. Ons dorp onder het Germaanse juk. nenvelden aangelegd. Tegen het einde van 1942 en in het begin van 1943 moest het grootste deel der be volking evacueren. In Augustus 1944 werd de evacuatie van een nog gro ter aantal inwoners bevolen. Het mooiste gedeelte van Bergen aan Zee werd afgebroken, waaronder ook het hotel Nassau-Bergen en andere grote hotels en pensions. Inmiddels bleef het uit militair oogpunt bezien rustig. De vaste be zetting was betrekkelijk gering, doch Bergen was tevens garnizoensplaats en rustpunt voor doortrekkende troe pen. Ook werden hier troepen opge leid en tegen het einde van de oor log zag men nieuwe legeronderdelen vormen uit „recruten" die, naar hun leeftijd te oordelen, waarschijnlijk de opengevallen plaatsen van hun zoons, misschien zelfs wel kleinzoons, moes ten aanvullen. Zagen de Bergenaren doon de op neming van hun dorp in de „Atlan- tikwall" zich steeds meer in hun bewegingsvrijheid beknot, het opti misme over de op handen zijnde be vrijding bleef. „Hoe minder wij mogen en hoe meer verdedigingswerken zij aanleg gen, des te beter gaat het", rede neerde men. Menigeen heeft echter met bloedend hart moeten aanzien, hoe zijn huis of bedrijf tengevolge van de vordering voor huisvesting van militairen geruïneerd werd. Vooral na de evacuaties' was het hek van de dam, want wanneer het ene huis uitgewoond en leeggestolen was, trokken de „beschermers" in het andere huis. In het vroege voorjaar van 1945 dreigde nog een zeer groot gevaar, toen werd aangevangen met de bouw van startbanen voor V I's bij de Mosselenbuurt. Gelukkig konden de ze bouwplannen niet worden vol tooid. Het dorp en zijn inwoners waren dus vooral in de laatste jaren van de oorlog aan de genade van de vijand overgeleverd, maar ondanks het in verhouding tot de bevol king zeer grote aantal soldaten en de aanwezigheid van „Feldgendar- merie", enz. hebben ook de Berge naren zich nimmer gewonnen gege ven, integendeel! Reeds in de zo mer van 1940 kwam de eerste verzetsgroep tot stand. Aanvanke lijk kon weinig activiteit worden ontplooid, doch de kern van het verzet was gevormd. Later werden groepen van O. D., L. O. en K. P. actief werkzaam. De meeste leden van deze organisaties traden te vens toe tot de in September 1944 opgerichte Nederlandse binnen landse Strijdkrachten. Natuurlijk werd ook steeds het laatste nieuws van de verboden zenders verspreid. Het zou te ver voeren over de actir viteit der verzets-organisaties uit te weiden, bovendien zou dit inhouden het vermelden van vrijwel algemeen bekende feiten. Met diepe eerbied wil ik hier echter nog even de ver zetsmensen gedenken, die hun leven voor het Vaderland hebben opgeof ferd. Het zijn de heren Jan Martin, gefusilleerd wegens diefstal van een vuurwapen en munitie van een Duits soldaat, Jan Walter, gevallen in de „slag bij Ursem" en dr. J. A. Blok, overleden na twee perioden in Duitse gevangenschap te hebben doorge bracht in verband met het „Geuzen proces". De maatregelen van de bezetter werden ook in Bergen zoveel moge lijk gesaboteerd. Het aantal „clan destiene" bewoners tijdens de ge dwongen evacuatie's was zeer groot. Voor het verrichten van graafwerk voor de Duitsers bestond zeer weinig animo, ondanks de vele dreigemen ten. In December 1944 werd een grootscheeps opgezette razzia ge houden, doch nagenoeg alle mannen waren spoorloos verdwenen en de oogst was uiterst gering, tot grote ergernis van de commandant, die verklaarde niet te zullen rusten vóór hij alle mannen te pakken had. Hij heeft zich niet aan zijn woord be hoeven te houden! Voor zover aan de gemeentebestu ren nog enige vrijheid was gelaten, werd' de gemeente aanvankelijk nog democratisch bestuurd. Geleidelijk werd echter ook hier het gemeente bestuur op dictatoriale leest ge schoeid. In September 1941 werd de gemeenteraad op non-actief gesteld. Het „goede" college van Burgemees ter en Wethouders bleef aanvanke lijk gehandhaafd, doch ook hiér kwam spoedig verandering in, want in Juli 1942 werd Burgemeester van Reenen als gijzelaar weggevoerd. Enkele maanden nadien trokken de wethouders zich terug. Van Juli 1942 tot de bevrijding hebben 3 waarne mende burgemeesters de gemeente bestuurd. Zij waren van de „nieuwe orde", doch eerlijkheidshalve wil ik hierbij vermelden dat Bergen het, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, nog niet zoo heel slecht ge troffen had. Het is mij n.l. bekend, dat zij meerdere malen voor de be langen van de bevolking zijn opge komen, ondanks het feit dat na de evacuaties', waar de „geestverwan ten" van vrijgesteld waren, zeker nog 90 pet. „anti" was. Vanzelfsprekend werd ook hier de bevrijding met ongeduld tege moet gezien en toen het eenmaal zover was, hebben de Bergenaren zich bij het feest vieren niet onbe tuigd gelaten. Buiten de ernstige vernielingen te Bergen aan Zee is uiteindelijk de materiele schade nogal meegeval len, zodat Bergen door het ener giek ter hand nemen van de her stelwerkzaamheden thans weer is wat het steeds was en hopelijk ook altijd zal blijveneen van de meest aantrekkelijke vacantieoor- den in ons land". Kunt ge U, gasten, voorstellen, hoe ons dorp er 's winters uitziet? Als er geen gasten zijn en de Bergenaren op zichzelf zijn aangewezen? Ook dan is het er mooi. Meer nog dan in de zomer hangt er de eigen- aai dige dorpssfeer. De geweldig oude bomen, hier en daar bij wegkrui- singen midden in de weg geplant, zij staan er, bij het toegenomen verkeer nog niemand „in de weg" —'zij doen daar dienst als verkeers-„agenten En wie zou er voor zulke eerbiedwaardige oude bomen geen ruimte willen afstaan? Want het dorp heeft zijn karakter toch wel voor een groot deel aan de beplanting te danken. De meesten der zware linden en kastanjes zijn al 350 jaar oud en werden geplant door de toenmalige Heer van Bergen, Studler van Surck. De stemming om de oude RuïnekerkDe brink met de oude bomen en de lage behuizingen daaromheen, het punt waar zovele wegen samen komen, daar klopt het dorpshart. Daar wordt het nieuws van de dag besproken. Bij de korte winterdagen als de duisternis reeds vroeg invalt, kan het er droomstil zijn. Enkele dorpsklanken zijn te horen uit de „buurt". Het aambeeld van de smidse, een klok van een der kerktorens. Alles laat zich afzonderlijk onderscheiden en alles heeft zijn duidelijke betekenis en wordt door ieder verstaan. Jammer dat de klok uit de Ruïne-kerktoren ten gevolge van de oorlog is verdwenen. Wij dromen van de mogelijkheid dat bij de aanstaande restauratie der Ruïnekerk op het torentje éénmaal, e^n jklein klokkespel zal kunnen worden 'aangebracht. Dat moet mogelijk zijn. Daar zullen we trooeite voor doen,: En dan ons dorp in de sneeuw. Wie uwer dat gezien heeft, zal. een onuitwisbare indruk van Bergen meedragen. ,Wintergezicht", vervaardigd door de Bergense kunstschilder J. H. Roggeveen Hoe mooi is dan ons dorp, de kerkbrink en niet te vergeten de prachtige polders. Van de buitenwegen af gezien ligt Bergen dan in zijn bomennest zo veilig beschut achter de hoge duinen. Het takkengewei der bomen soms prachtig uitkomend tegen de gekleurde lucht. Soms rood, violet, of van een stemmig geel tegen paarse tinten. Het duinlandschap niet minder mooi. Vooral wanneer ge van de duintoppen af een blik op het polder landschap richt. Ja, de zomer is mooi, maar ook in het voorjaar en de herfst heeft _ons dorp zijn bekoring. Maar de winter heeft toch wel zijn bizondere aantrekkelijkheid. Het bijzonder mooie aquarel van J. H. Roggeveen, dat zo treffend deze sfeer, de stemming weergeeft, inspireerde ons tot deze regels, die de pure schoonheid van dit dorp in de winter bezingen. Komt U zichzelf daarvan overtuigen, brengt dan hier Uw Kerstvacantie De gerieflijke hotels en pensions zullen U gaarne ontvangen. Ook dan! Het zal voor U een zeer schone vacantie zijn.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 2