Redactioneel Ingezonden. Een spotter merktedezer dagen op dat de Bergense schilders in dit seizoen exposities openen „aan de lopende band". Inderdaad is de frequentie waarmee bijna iedere week opnieuw aandacht ge vraagd wordt voor nieuwe tentoonstellingen hoog, doch het komt ons voor dat dit uitsluitend nuttige effecten oplevert. In de eerste plaats krijgen de gasten in Bergen, om te zwijgen van de Bergena- ren zelf die zich de moeite willen getroosten hun aandacht te schen ken aan het beste dat hun dorp in cultureel opzicht produceert, ge legenheid een zo volledig mogelijke indruk van het werk der Ber gense schilders. Daarnaast, en dit is zeker van niet minder belang, doet het Kunstenaarscentrum een band ontstaan tussen de artisten onderling die er nimmer van tevoren geweest is. En al werd er nu nooit werk verkocht maar er wórdt verkocht!en al zou dit Centrum iiit elkaar vallen maar dit zal het niet!dan nóg had de opzet uitsluitend winst gebracht. Bergen beleeft zijn hoogseizoen. De duizenden zijn gekomen, uit alle delen van ons land en al die duizenden zijn bezig hun lichaam en hart te vullen met de rijkdom die tyoeder Natuur hier in en bij dit dorp zo mild en kwistig schenkt. Het doet verblijdend aan te zien dat zoveel mensen zo veel ver heugenis vinden in hun vacantie. Er is hard gewerkt om hen te ontvangen op een wijze, Bergen waardig, en nu het succes zo vol komen is, kan men een gevoel van dankbaarheid moeilijk bedwin gen. Bij herhaling moeten wij er echter op wijzen dat Bergen geen oord is van demi-mondainiteiten. Dat „ligt" Bergen niet en het zal Bergen hopenlijk ook nooit liggen. Dan i s het Bergen niet meer. Geen extravagances, geen extremiteiten, geen opgeschroefd gedoe. De Bergenaren houden daar niet van en, gelukkig, verreweg het gros der gasten evenmin. Wij doelen hier op de wijze waarop een klein deel der bezoekers meent zich in het openbaar te moeten vertonen. Het zij ons verre de kuisheids-apostel uit te hangen, nog minder de rol te spelen van de weltfremde zedelijkheidsmaniak. Ook wij scheppen vreugde in de aanschouwing van al wat jong is en schoon van lijn en oogbekorend. Tenslotte werd de mens geschapen naar Gods evenbeeld en zou men zich daarover niet, iedere dag opnieuw, mogen verblijden? Maar ergens ligt een grens. Ergens ligt een drempel die het lieflijke, het schone scheidt van het ordinaire, het onaesthetischeronduit gezegd: het aanstootgevende. En die drempel en die grens liggen al tijd op een bepaalde leeftijd, die zeker de vrouwelijke sexe niet mag overtreden, zonder zich belachelijk en minderwaardig te tonen. Om geen andere kwalificaties te gebruiken. Hoffelijkheid en beleefdheid zijn waarden die gedurende de be zetting der Hunnen in niet onbelangrijke mate gedevalueerd zijn, in het bijzonder bij de jeugd. Men kan deze jeugd dit niet al te kwa lijk nemen, want zij, die de jeugd moesten voorgaan in deze goede dingen, hadden wel andere, vitaler, dingen aan het hoofd. Maar nu is er geen bezetting meer en Bergen is herrezen als een prominent gasten-oord in Nederland. Dit schept vele verplichtingen. Onder anderen die van een beleefde, een voorkomende, een hoffelijke jeugd. Ik geloof dat we over de Bergense jeugd niet te klagen heb ben. Dank zij het inzicht van figuren als de heer Schuil, die steeds opnieuw de jeugd op de goede en zuivere levenslijnen wijst. Dank zij het merendeel der ouders die begrijpen dat een beleefde jeugd een der voorwaarden is van een behoorlijk functionnerend gasten- centrum als Bergen. Het is daarom verrassend te zien dat een jon gen van 12 jaar op de Russenweg met stenen gooit naar een auto van een der gasten en dat op de Dorpsstraat een andere jongen, een halfwas-knecht van een bedrijf, niet schroomt een paar rustig fiet sende gasten een selectie scheldwoorden naar het hoofd te slinge ren die een troep straatschendende Zeedijkertjes met eerbied ver vuld zouden hebben Mogen dit de zeer sporadische uitzonderingen blijven van de regel! Bij de opgang van het strand te Bergen aan Zee bevindt zich nog steeds een hoeveelheid stenen. Niemand zal beweren dat deze stenen de sfeer van het strand ten goede komen. Integendeel, het staat lelijk en velen stoten zich er aan, zij het niet letterlijk, dan toch zeker figuurlijk. Deze stenen liggen er al geruime tijd en iedere keer als men van Bergen aan Zee weggaat neemt men de hoop mee dat ze de volgen de maal wel verdwenen zullen zijn. Maar die volgende maal liggen ze er nog rustig en er zullen wellicht gasten zijn die gaan denken dat het hier een permanente barrière betreft, of een opgegraven hunnebed (hetgeen overigens een taalkundig monstrum is Men gaat zo langzamerhand begrijpen dat deze Schönheitsfehler wel ge durende het gehele seizoen „steen des aanstoots" zal blijven, maar het is toch wel jammer. Men behoeft geen waterstaatkundig inge nieur te zijn om vast te stellen dat een 10-tal arbeiders in één of 2 dagen dit euvel weggewerkt zouden kunnen hebben. Iedereen zou daar verheugd over zijn. En zeker de Bouwmaatschappij en de VVV. Om van de gasten niet te spreken. Welke wonderbaarlijke, myste rieuze en duistere macht belet dat dit gebeurt 2e blad 2 Aug. 1947 TARIEF EN VOORWAARDEN VAN HET STRANDBEDRIJF. N.V. BOUW EXPLOITATIE MAAT SCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TARIEF: Baden: 1 Bad0.40 1 Badmantclbad 0.35 1 Kinderbad0.25 10 Baden3.75 10 Badmantelbaden 3.25 10 Kinderbaden 2,25 Tenten: Huur van een tent per dag 2.50 Huur van een tent per week of korter11. Huur van een tent per maand of korter35. Staanplaats van een eigen tent per dag 1. Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur 1. Staanplaats en opbergen van een tent: per week of korter 5. per maand of korter 17.50 Staanplaats en opbergen van een ligstoel, bij een tent be- hoorende, p. week of korter 0.40 Opbergen van kisten, enz., bij een tent behoorende, naar grootte, minstens 0.40 of veelvouden ervan. Strand- of ligstoelen: 1 stoel per één uur of korter 0.20 1 stoel p. twee uur of korter 0.30 1 stoel per dag 0.75 Staanplaats van een eigen ligstoel (opvouwbaar): per dag 0.20 per week0.75 per maand3. Staanplaats en opbergen van een eigen ligstoel (opvouw baar): per week 1.50 per maand4.50 VOORWAARDEN: Het bad is geopend van des mor gens 8 uur tot 12.30 uur, van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. Het is verplicht om in badcostuum te baden. Tusschen 12.30 uur en 1.30 uur worden geen kaarten afgegeven, kun nen geen baden genomen worden en geen goederen in bewaring worden gegeven of teruggevraagd. Een bad is geldig van 8 uur tot 12.30 uur v.m. of van 1.30 uur tot 5.30 uur n.m. Abonnementskaarten zijn slechts geldig gedurende het seizoen waarin zij zijn afgegeven. Kinderen beneden tien jaar kunnen op kinderbaarten baden. Rustig Bergen. Geachte Redactie, Ik weet niet, of u onderstaand artikeltje zult willen plaatsen. Ik lees echter weer trouw „onze" gezellige Badbode, zo ook de nieu we rubriek „Gasten schreven ons". Het doet me goed de rake ant woorden te lezen op de vele dwaze vragen en aanmerkingen van al die gasten! Ons dorpje Bergen is een natuur- dorp en geen hypermoderne bad plaats. Dan moet u naar Knocke-le Zoute gaan e. d., hoewel hier toch m. i. voldoende variatie is, temeer nu er een keurige bioscoopzaal en nieuwe danszaal in de „Jager zijn bijgekomen. En mag ik eens vragen: Ademt u in de grote steden óók die zuivere, reine lucht in, welke hier is en merkt u eens op, hoe verrukkelijk het des avonds ruikt en vooral na een regen buitje! Het is hier een omgeving voor de ware natuurliefhebbers en ik ben het geheel eens met de Redac tie, die rustige sfeer te willen be houden! Wij, en anderen die hier zomer en winter wonen, genieten er altijd van, evenals van de schoonheid en de stilte in dit geliefd oord. Inwoner. P. S. Zijn het geen gefingeerde, doch werkelijke vragen? (Ik kan er soms niet bij). Dan zou in t' eerste geval mijn stukje overbodig zijn. De goederen, welke op het Bad- strand worden verhuurd, mogen uit sluitend op dit strand, overeenkomstig hunne bestemming en aanwijzing van het dienstdoend personeel gebezigd worden en bij niet naleving hiervan zullen de goederen onmiddellijk we der ter beschikking der vennootschap staan, terwijl de huurders aansprake lijk zijn voor alle schade die de ver huurde goederen anders dan in de bergplaats mochten beloopcn. De tenten en andere in bewaring te geven goederen zullen zoodanig moe ten zijn samengevouwen en gebon den, als het dienstdoend personeel zal noodig achten, ten behoeve van het opbergen. Alle nummers, welke ter bevesti ging aan tenten worden verstrekt, blijven eigendom der vennootschap, terwijl hiervoor een statiegeld ver schuldigd is; waar dergelijke nummers verstrekt worden, moeten deze aan de tenten bevestigd blijven zoolang deze op het strand staan. De verstrekte kaarten zijn niet voor overdrachtig geldig en moeten steeds op eerste aanvrage van het personeel getoond worden. De vennootschap is niet aanspra kelijk voor schade met betrekking tot in bewaring gegeven goederen, beloo- pen in verband met diefstal, brand, storm of bederf. De vennootschap is niet aansprake lijk voor schade ontstaan in verband met frauwe gepleegd ten aanzien van de afgegeven kaarten. De vergunning om tenten, stoelen en dergelijken op het strand te plaat sen is ijjtsluitend geldig van des voor middags 8 uur tot des namiddags 6 uur, buiten welke uren geen goede ren in bewaring kunnen worden ge geven of teruggevraagd. Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief de betaling heeft plaats gehad, onbeoerkt baden onder toe- zich van een deskundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moe ten worden. Het is echter niet geoorloofd an dere personen, niet tot het gezin be hoorende, uit de eigen of gehuurde tenten te laten baden Elk gezin wordt gerekend uit ten hoogste zes personen te bestaan. Alle tenten moeten des namiddags om 6 uur geheel zijn ontruimd. DE BADDIRECTIE. DE KRINGLOOP DER BELANGEN. Zondagmiddag een prachtig toneelspel in het Openlucht theater. Zoals wij reeds eerder schreven zal morgen, Zondagmiddag in het Openluchttheater een opvoering gegeven worden van het Spaanse kluchtspel „De Kringloop der Be langen", verzorgd door het gezel* schap Pierre Balledux. Los Interessos Creados, de be roemde harlikinade van Jacinto Be- navente zal ongetwijfeld velen naar het einde van de Breelaan lokken, omdat dit spel waard is gezien te worden door een groot publiek. Het betreft hier maar niet het eerste het beste stuk toneel wat zich met wat goede wil en moeite tot openlucht spel leent maar integendeel, dit is een stuk toneel waarbij de omgeving „meespeelt" als men dit zo zou mo gen zeggen. In andere plaatsen van ons land werd dit stuk met groot succes opge voerd en overal wist het groot en thousiasme te verwekken. Wij zijn er zeker van dat ditmaal het Openlucht theater tot de laatste plaats zal zijn bezet. En mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan kan geen andere conclusie getrokken worden dan dat dergelijk toneelspel in de openlucht momenteel de aandacht die het ver dient, heeft verloren. Men gelieve op tijd te zijn, zodat ook op tijd begonnen kan worden. Wij laten hieronder een der vele recensies volgen van de première van „De Kringloop de Belangen" in Den Haag. Toen twee toneelknechts Zater dagavond in het Openluchttheater Zuiderpark de opvoerenden één voor één, tot stijgende hilariteit der toe schouwers, als poppen hadden opge dragen en overeind gezet, kwam over deze figuren van lappen en car ton de betovering der menselijkheid en begonnen zij de harlekinade van Jacinto Benavente te spelen, en waarin de wereld buiten de poppen kast, waar echter ook aan de touw tjes wordt getrokken, op vermake lijke wijze een spiegel wordt voor gehouden. Het „ZUID-NEDERLANDS TO NEEL" zette hiermede zijn derde serie voorstellingen op gelukkige wijze in, waarbij JUST CHAULET als de ondernemende en wereldwijze knecht van de avonturier-edelman bij de uitwerking der intrige het leeuwendeel voor zijn rekening kreeg en dit zwierig volbracht. Ook de anderen, van wie wij hier noemen FRANS KOKSHOORN als Leander, JAN KOREVAAR als de dichter Harlekijn, BERNHARD DROOG als de kapitein, GER BROK als Polichi nel en ERNA BALLEDUX als Donna Sirene, droegen tot het welslagen bij, terwijl PIERRE BALLEDUX als re gisseur terecht zijn deel kreeg bij het hartelijk applaus van het talrijk pu bliek, dat volop' genoten had van frisse lucht en fris toneelspel. (Nieuwe Courant).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 3