BEZOEKT Het verhaal van de oude zeeman „DE RUSTENDE JAGER" Moderrt en Gezellig Door ANTHONY VAN KAMPEN. Kapitein Joshna Hewitt van de „Bona Esperanza" kuchte krakend, nipte aan zijn glas pure Jamaica rum en verslikte zich toen van even pure woede. Trillend zette hij het glas neer op de kajuitstalel en de vijf andere mannen een voor een aankijkend zei hij voor de derde maal: „En als ik zeg dat rum, maar dan de echte, de levensgeesten kan opwekken van een sterfelijk mens, dan bedoel ik dat zoals ik het zeg en ik bedoel het lètterlijk", De vijf mannen zwegen. Enkelen trokken aan hun pijpen, een dronk zijn glas leeg en nog een ander keek kapitein Joshna Hewitt vierkant in het wit van zijn ogen en zei: „Wel kapitein, bewijs dat dan..' Dat zal ik, beet de ouwe van de „Bona Espe ranza" hem toe, maar eerst schonk hij zich not? een glas in, en toen stak hij van wal. Jullie weten dat ik gevaren heb op die helleschuit van een „Hispaniola". Ik geloof niet dat er ooit op de zeven zeeën zo'n verdoemd schip gepraaid is en dat kwam vooral door die vermaledijde Flint, in wie de dui vel gevaren was. Hij was de grootste schobbejak die ik ooit gekend heb en ik h e b er heel wat gekend, daarvan niet. Maar goed, jullie weet dat we die reis naar San Christobal gemaakt hebben, waar Flint het aantal moor den dat hij op z'n geweten had met een dozijn vermeerderde en de kist met goud roofde. Wel, we voeren te rug, maar van begin af aan zat het ons tegen. Ik was toen nog steeds roerganger en hoewel ze me overal buiten lieten, Flint met z'n kompa nen, wist ik toch waarachtig wel waar Abraham de mosterd vandaan haalde, want ik hield m'n kluisgaten goed open. Jullie weet ook dat er toen gemuit is en dat ze Flint naar de andere wereld gezonden hebben. Het was een bloedig geval en ik breeuw er liever niet meer over na, da's geweest, zeg ik altijd maar. Maar nog hoor ik vaak die doffe klap, waarmee het doorzeefde lijk van Flint, zonder „een twee drie in Godsnaam" van de plank ging in de grote bootsmanskist. Wat daarna gebeurde was nog er ger en ik heb toen voor het eerst in mijn leven gezien hoe mensen in beesten kunnen veranderen. De een gunde de ander het licht in z'n ogen niet en ik dacht niet anders dan dat het met de „Hispaniola" vergaan zou als met dat' andere schip, waar van ze zeggen: „Met vijf en zeventig koos ze zee „En bracht maar één man levend mee. Op de avond van de derde dag na het overboord zetten van Flint ge beurde het, wat ik jullie vertellen wilde. Ik stond aan het wiel en was blij dat het rumoer van de bende in de kajuit, waar ze iedere dag ban ketteerden, de tafel schuimden en vochten, verstomd was. Ze waren in slaap gevallen. De „Hispaniola" lag mooi in de wind en ik had er geen moeite mee. Ineens was het toen of ik iets langs me voelde glijden. Ik keek om, maar zag niets. Het gaf een onbehaaglijk gevoel; een soort tocht die langs m'n benen en over m'n rug streelt. Maar het was blakstil en ik zag niets. Ik zei tot mezelf dat ik zeker ook in de olie was, maar dat was ik niet, want ik was brood nuchter. De volgende avond, het liep tegen 12 uur, had ik dezelfde gewaarwor ding en de avond daarop opnieuw. Ik had er geen verklaring voor en omdat ik niemand had om er over te spreken voelde ik me niet erg lekker. Ik had een geviel of er iets niet in orde was, ofschoon ik werke lijk m'n mannetje wel stond, dat we ten jullie, nietwaar? Kapitein Joshna Hewitt kuchtte andermaal, nam een nieuwe teug van de rum en vervolgde: Die vierde avond gebeurde het. Het was kwart voor twaalf en net toen ik wat stond te suffen aan het wiel en dacht hoe mooi dat Zuider kruis toch eigenlijk aan de hemel hangt, meende ik iets te horen. Ik draaide me tegelijk om en dat ik niet dood aan het wiel bleef hangen was niet m ij n schuld. Ik dacht dat ik het bestierf, en werkelijk, ik sta m'n mannetje, nietwaar? Wat ik zag deed me stijf worden van schrik en ik voelde dat jn'n ha ren recht overeind gingen staan van ontzetting. Want die daar langs me heen waggelde was niemand anders dan Flint, die ze een kleine week daarvoor in de grote bootsmanskist gesmeten hadden, na hem eerst doorzeefd te hebben. Mens nog aan toe, Flint, met slierten zeewier om z'n hoofd, het water uit hem drui pend en met de littekens duidelijk zichtbaar. Eerst had ik m'n ogen stijf toe ge knepen, maar daarna deed ik ze een eindje open en omdat het volle maan was en helder als de dag, kon ik hem goed zien. Het viel me toen op dat hij er een beetje treurig uitzag. Helemaal niet meer zo wild en strijdlustig als we hem gekend hebben. En hij was lelijk mank ook, maar dat kwam door die verschrik kelijke klap met de korvynagel, die Perkins hem gegeven had toen hij al driekwart dood was. Hij ging recht op de kajuit aan, en toen won m'n nieuwsgierigheid het van m'n angst en ik sloop hem ach terna. Hoewel m'n hart in m'n keel klopte, zoals jullie kunt begrijpen, hoewel ik om den weerga geen blo- daard was, zoals jullie ook weet. De geest van Flint, want dat was het, ging binnen en ik keek om de hoek, terwijl ik Onze Lieve Heer smeekte dat hij (Flint natuurlijk) me niet zou zien. Het volk lag te slapen op de grond en ze hadden allemaal hun bramzeil gehesen, (ze waren be schonken). Flint keek misprijzend op zijn voormalige bemanning neer en toen ging hij zitten op het bankje van Joe Kinsley, de kok. Hij zuchtte diep alsof heel de wereld op hem drukte en toen deed hij iets dat me met stomme verbazing sloeg. Hij pakte een kroes van tafel, haalde de kurk uit het spongat van het rumvaatje en schonk zich een glas in. Trillend bracht hij het naar zijn mond en dronk het in één teug op. Het was alsof er een wonder met hem ge beurde. De kleur kwam op z'n ge zicht terug, hij rekte zich uit, het trillen hield op, kortom, hij werd in een paar tellen weer de ouwe Flint, zoals wij hem gekend hadden. Ik wil de wegrennen, maar was als vastge nageld aan het dek. En toen kwam het ergste van al, hij begon te praten! Maar met een rare, zachte stem, net als van een buikspreker. En tot m'n laatste dag zal ik onthouden wat hij zei. Dit zei hij: „Ze hebben me alles ontnomen, de schelmen, maar één ding hebben ze over het hoofd ge zien: de rum. Zolang er rum is kan een goed zeeman niet sterven en zolang de „Hispaniola" nog één vaat je Jamaica rum heeft zal Flint het leven houden". Hij zweeg daarna, en nam nog een kroes. Daarna nog een en toen ging hij er zo wild en wraakzuchtig uit zien dat ik toch maar de benen nam. Ik verwachtte niet anders of hij zou de muiters die hem doodgeslagen hadden een voor een hun loon geven. Nauwelijks stond ik aan het wiel of hij kwam naar buiten. Hij was in een goede stemming geraakt, want hij zong het ouwe liedje dat we bij de kaapstander altijd zongen: Op de kist van het lijk zaten vijftien man - Jo-ho-ho en een fles vol met rum! En de rest werd gevloerd door duivel en kan Jo-ho-ho en een fles vol met rum! Ineens hield h;: z'n mond en op hetzelfde ogenblik voelde ik weer die tocht langs m'n benen strijken. Hij was weg. Ik vloog terug naar de ka juit en zag dat het klokslag twaalf uur was. Kapitein Joshna Hewitt kuchte andermaal, dronk eens, schraapte zijn keel opnieuw en besloot zijn ademloos aangehoord relaas als volgt: Nog twee dingen wil ik jullie ver tellen. Na 2 maanden kwamen we in Engeland aan en iedere avond be zocht Flint de „Hispaniola". Ten slotte dronk hij zoveel dat er moord en doodslag dreigde als het volk wakker werd en ze elkaar beschul digden in het geniep van de rum ge stolen te hebben. Ik heb ze nooit verteld wat ik wist, omdat ik bang was dat ze me als de Jonas over boord zouden zetten. De laatste maal dat hij kwam was bij Lands End en toen was de laatste druppel op en zag ik hem niet weer. En in de tweede plaats is dit het bewijs van de stelling dat de mens die pure Jamaica rum drinkt niet sterven kan, zelfs iemand als Flint niet, die de dood tienvoudig ver diend had. Proost! Ik neem 'r nóg een op de valreep, jongens! WAAR GAAN WIJ HEEN? Museum. Naast Postkantoor, Oude Prins- weg. Bergense historische voor werpen en curiositeiten. Geopend: 1012 en 24. (Zondags gesloten). Amusement: De Rustende Jager. Cafe-res- taurant-dancing-bioscoop. Ter ras. Iedere avond (behalve 's-Maandags) dancing. Muziek in café. Filmvoorst.: Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond en Zondags- en Woensdagsmid dags. Voorts bij ongunstig weer. Film van de week: DE DUIVEL WAS DE LAAT STE GAST. Toegang 18 jaar. Duinvermaak: Breelaan 132. Café-restaurant. Speeltuin, par keerterrein, attracties. Pesie's Natuurbad (hoofdweg BergenAlkmaar). Bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg. Jeugd-attracties. Duinzicht (bij 't Woud) Heren weg 91. Amusementshal „Rosita". Prin- sesselaan 20. Div. attracties. Café Nieuwendijk, Dorpsstraat 25. Iedere avond 8.uur dansen. Bergen aan Zee. Hotel-Restau rant Marconi. Dancing. Tria non, Café. Terras met uitzicht op zee. (Bergen a. Zee). Exposities: Kunstenaarscentrum Bergen; 'tHuis met de Pilaren (J. Th. M. de Vries, Kerkstraat 2). Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg 66, Bergense kunst schilders. Permanent geopend. Kunsthandel M. H. Hopman, BERGEN (N.H.) Bioscoop Deze week: „DE DUIVEL WAS DE LAATSTE GAST „Nederland-film" Toegang 18 jaar Dancing: FREDDY HULL Café-Restaurant: Ensemble Kolby (Restaurant a la Carte) Foto M. Hopman Jaap Min, over wiens werk op de voorpagina van dit nummer geschre» ven wordt. CONCERT te geven door Bergen's Harmonie op Dinsdag 5 Augustus, 's avonds 8 uur in de Muziektuin Hoflaan Dir. P. Pranger. PROGRAMMA 1. Le chef de corps, Marsch V. Burv 2. Ouv. „Oberto" G. Verdj Rich. Wagner 3. Fragmenten uit „Tannhauser" 4. Fantasie uit „Die Lustige Witwe" Fr. Léhar Pauze 5. Beatrixsmarsch A. M. v. Leest 6. Ouv. „Le Nouveau Seigneur du Village F. Boildieu 7. Fantasie 'uit „Martha" F. von Flotow 8. Wiener Praterleben, Wals S. Translateur 9. The .Middy, marsch Kenn. J. Alford Toegang vrij Dorpsstraat 14. Schilderijen en kunstvoorwerpen. Kunsthandel P. Hopman, Kerk straat 3, schilderijen en kunst voorwerpen. Boek- en Kunsthandel J. Ro- meny, Oude Prinsweg 11. Schilderijen. Expositiewerk van Jaap Sax. Toneel: Openluchttheater Bergen: Zondag a.s.: „De kringloop der belangen". Zondag 10 Augustus: Open luchtspel De Paradijsvloek. Donderdag 15 Augustus: Idem. Maneges. Manege Akerboom, Buerweg 15. Rijschool en paardenverhuur. Manege Schouten, Oosterw. 30. Rijschool en paardenverhuur. BUREAU V. V. V. Alle informaties aan het Secretariaat. Oude Prinsweg 25. Tel. 2124. Geopend werkdagen: 1012 en 1.30—4.30 uur. (Juli en Aug.: 1.305.uur). TaxiII! Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast De Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstraat 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen a. Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie brand bonnen Politie:2444 2731 post Bergen a. Zee2105 Brandweer:2626 Distributiekantoor: Kerkstr. 2 2692 Geneesheren: A. H. van Gelder, Van Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, Van Reenenpark 11, Tel. 2059. A. J. Ruiter, Russenweg 23, Tel. 2057. WYBERTJE, Zekere leerlin* kwam bij het ma ken van een boekhoud-proefwerk vierhonderd gulden tekort aan cre ditzijde, ten nadele van zekere zang vereniging. Hij nam een wijs besluit: „Extra uitgaven: 400,aanschaf Wybertjes".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 4