Wordt Lid. MARCONI" •li BERGEN N.H. BERGEN AAN ZEE BODEGA Gezellig bitteruurtje Hotel-Restaurant Redactioneel 2e blad 23 Aug. 1947 9adten (LcPiAeu-en anA: ABStRACT. Mevr. J. K. van der W. uit L. Ik bezocht sedert 6 weken alle exposi ties van het Kunstenaars Centrum en ik heb er heel 'wat bij aangetroffen dat ik bijzonder mooi vond. Met de meeste doeken die aanwezig zijn op de tentoonstelling van abstracte kunst weet ik echter geen weg. Zoudt U geen middel weten om bijv. van iemand als Jaap Mooy of Kas- par Niehaus de feitelijke motieven te weten te komen. Antw.: Een nogal précaire vraag, geachte mevrouw van der W., maar we zullen het verzoek doorgeven. Jaap Mooy en Kaspar Niehaus ken nende vrezen we echter het ergste. BRAVO K. L. ter H. uit G. Ik heb de laatste jaren reeds heel wat openluch- toneelvoorstellingen gezien, zowel in Valkenburg als Tegelen en elders, maar ik moet U zeggen: wat Bergen ons thans te zien heeft gegeven, kan de toets van iedere critiek uitnemend doorstaan. Ik zou haast zeggen: dit was beter dan het beroepstoneel. Antw.: Hartelijk dank voor dit on gevraagde bewüs van instemming. Inderdaad waren het twee schitte rende opvoeringen maar we had den ook iets goed te maken. Dat is nu dubbel en dwars gebeurd! TE VEEL KUNST! Mr. J. G. ter H. uit 's-Gr. Ik mis veel in „De Badbode" wat ik er toch wel gaarne in zou zien. U ruimt m. i. veel te veel plaats in aan al die schil ders. Denkt U nu werkelijk dat iedereen zich daarvoor interesseert? Schrijft U eens deskundige artikelen over het Buitengewoon Strafrecht, over de Historie van het Strafrecht in Nederland en over „Collaboratie bij de oude Romeinen en de jonge Grmanen!" Dat is nuttig en leerzaam. Antw.: Wij hebben onze rechts kundige medewerker (die met vacan tia is) Uw brief doorgezonden en hem verzocht een serie artikelen over deze, inderdaad zeer interessante en actuele onderwerpen samen te stellen. EN TE WEINIG KUNST. Mej. L. P. van 't H. te Ven tenslotte nog dit: U zoudt, mijns in ziens, werkelijk wat meer moeten laten schrijven over de beeldende kunst zoals die in Bergen bedreven wordt. De schilders vormen de cultu rele kurk waar Bergen op drijft en de redactie van dit blad dient dit met alle middelen te stimuleren. Ho pend dat U mijn adviezen met ernst onder het oog zal zien, hoogachtend, enz Antw.: Wat er van de ruimte overblijft na de rechtskundige arti kelen van onze juridische medewer ker zal voortaan ten goede komen aan onze schilders. Voor de tot nu toe te weinig betoonde belangstelling onzerzijds bieden wij U onze veront schuldiging aan. ABSTRACTE ONKIESHEID. Mej. KI. van H. tot Zg. uit H. Ik heb een ernstige grief tegen het Kunstenaarscentrum „Bergen". Dezer dagen bezocht ik dat abstracte ge doe, U weet wel, en toen ik weg wil de gaan werd mij door een meisje, dat net doet of ze de baas is) bevo len een kwartje te betalen. Nota bene! Terwijl il$ niets gekocht had. Ik vind dit een uiterst onheuse beje gening en zulks komt de standing van zo'n Kunstenaarscentrum zeker niet ten goede. „Oplichterscentrum" ware een betere kwalificatie. Antw.: Het is inderdaad uiterst onheus van- de juffrouw geweest U een kwartje entrée te vragen, terwijl U niets van Uw gading aantrof. Maar zo zijn die lieden nu eenmaal. Be paaldelijk abstracte manieren. Ove rigens wast de Badbode z'n handen in onschuld. STIJFSELBAAN. K. L. van der Gr. uit H. Mijnheer de redacteur, kunt U mij wellicht de herkomst aanduiden van de naam „Stijfselbaan?" Ik hoor de laatste dagen in Bergen herhaaldelijk dit woord gebruiken en in de V. V. V.- gids vind ik niets van die aard. Hoe zit dat? Antw.: We hebben ons gewend tot enkele der oudste Bergenaren, die ons mededeelden dat „Stijfselbaan" een oude bijnaam is voor het straat gedeelte dat ligt tussen Garage Piet Smit en de hoek Jan van Oldenburg- laanBreelaan, zulks in verband met het feit dat zich hier des avonds tus sen 810 uur minstens 8000 gasten op en neer bewegen, mede tengevol ge waarvan het er druk is en warm! Overigens is er dóór B. en W. van Bergen een voorstel gedaan het woord „Stijfselbaan" aan de folklore van het dorp toe te voegen, GULDEN VLIES. Kermis-agenda. Te beginnen met hedenavond wor den in 't Gulden Vlies tijdens de kermis een serie toneel- en variété avonden gegeven, die door hun ver scheidenheid en kwaliteit de liefheb bers veel voldoening zullen geven. Heden- en Zondagavond treden Jo- han Kaart en zijn Komedianten op in het nieuwe Amerikaanse lachsucces „Moderne Tijd" (Fifty-fiLy), waarbij de zaal zal daveren van het lachen. Maandag, Dinsdag en Woensdag de toneelschlager van de Stadsschouw burg in Amsterdam „Van Ander Ras" (De Neger). Hier kan men weer eens genieten van sterk toneel, dat op de bezoekers niet zal nalaten diepe indruk te maken. Julia Cuy- pers, Carla de Raat, Willy Haak, Paul Huf, Frits v. Dijk, Johan Schmitz e. a„ het geheel onder regie van onze grote Louis Saalborn zullen U een onvergetelijk mooie toneel avond bezorgen. Het gegeven is interessant genoeg, n.l. het Rassen probleem in de Verenigde Staten. Vervolgens Donderdag en Vrijdag het stuk waarover men niet uitge praat raakt, n.l.: Er komt 'n vriend vanavond. Zelfs iri Amsterdam, waar het al ontelbare keren is opgevoerd, trekt het ook nu nog steeds volle zalen. Dit prachtige en boeiende to neelwerk, hetwelk de strijd der „Maquis" in Frankrijk behandelt, moet heel Alkmaar en omgeving minstens éénmaal gezien hebben. Tenslotte zijn de laatste twee da gen der kermis, n.l. Zaterdag en Zon dag, gereserveerd voor een uitste kend variété-programma, waarin de beroemde én hier zo bekende Kilima- Hawaiians met hun nieuwste succes sen zullen optreden. Als geheel dus een echt „elck wat wils" programma, maar stuk voor stuk van uitnemende kwaliteit. Ten overvloede zij er onze lezers op ge wezen, dat voor elke voorstelling de kaartenverkoop steeds drie dagen te voren begint, terwijl telefonisch be stelde kaarten minstens een kwartier voor de aanvang der voorstelling af gehaald moeten zijn. Meerdere bij zonderheden, b.v. wat betreft entree prijzen, kan men lezen op de aange plakte affiches. Wanneer men het goed realiseert, is dit de goedkoopste en tevens nut tigste wijze om zijn kermisavonden door te brengen. v.v.v. Contributie f 3.— per jaar Deze zomer passeerden wij de 750, helph ons de 800 volmaken. 77 Bergen is zó mooi (ik wil dit versleten woord nu eenmaal gebruiken) dat men als Bergenaar graag meer dan de helft van z'n vacantie door brengt in.Bergen. Omdat Bergen zoveel natuurschoon biedt dat men wel zeer vele jaren hier moet wonen om alles (en wellicht ook d n nog vluchtig!) gezien te hebben. We dwaalden door de Staatsbossen, we zagen de Fransman en de Ijsbeer, en de zeldzaam witte strandvlakten, waartegen de zee, blauw en universeel, uitvloeit. En we verheugden ons er over dat het zo wel dadig stil was. Maar tegelijk verbaasden we ons ook. Waar waren de gasten? Waar waren onze vrienden de „vreemdelingen"? Op de ter rassen, in het dorp, vlak bij de opgang van het strand aan Bergen aan Zee. Daar waren ze. Iedere gast van Bergen is vrij te gaan en staan waar hij wil. Hij kan thuisblijven, en hij kan gaan wandelen. Maar dat hij niet vergete hoe schoon het is in de duinen, in de bossen, op de stranden, die op enkele kwartieren gaans van het centrum van Bergen zijn gelegen. Ook d at is Bergen en hij zal er nieuwe schatten vinden in de hoorn des overvloeds die „Bergen" heet. Als men in deze weken eens let op de gedragingen van de mannen die de bussen en trams bedienen die er lopen tussen Alkmaar en Bergen (en Bergen aan Zee) dan kan men moeilijk een gevoel van dankbaar heid en erkentelijkheid ten aanzien van deze werkers onderdrukken. Alle dagen van deze zomer, die rijk was aan hete, super-hete perioden, wa ren zij op hun post. Ze misten nooit. Ze waren er steeds om de gasten te halen en te brengen. Vele kilometers voor enkele dubbeltjes. Ik zag vaak hoe zij de rol van vader-en-moeder tegelijk vervulden. Hoe ze met raad en daad bijstonden diegenen die wat „links" waren en onbedreven in de kunst van het reizen. Niet terwille van een kleine fooi, maar wèl omdat ze dit een onderdeel van hun taak achtten. Het lijkt mij niet overdreven op deze plaats een woord van hulde en dank te brengen aan al die chauffeurs, conducteurs en machinisten (om de stokers, de ridders van het zwarte koor) niet te vergeten. Zij namen een niet onbelangrijk aandeel in het werk van het Bergense Vreemde lingenverkeer en al te licht is men geneigd dit werk te bagatelliseren. Allen die het wèl menen met een goed functionnerend VVV-werk zul len deze dank onderschrijven! Wij vragen ditmaal de bijzondere aandacht voor een drietal artikelen. Het eerste is d'e bijdrage van de heer C. W. Boonen, de bekende leider van het instituut voor heilgymnastiek, massage en physische therapie, die zijn inzichten omtrent het zwemmen in zee ontvouwt in een even duidelijk als kundig geschreven bijdrage. Men zal in Bergen en wijde omgeving vergeefs iemand vinden die het recht heeft met meer kennis van zaken ie schrijven. De serie ongelukken, de laatste weken aan onze kust voorgevallen, verlenen dit artikel een haast pijnlijke actualiteit. Voorts komt aan het woord de schilder Jac. Koeman, een geziene figuur in de Bergense schildersbend' en die bewijst dat hij naast pot lood, penseel en etsnaald ook nog vaardigheid met de pen bezit. Tenslotte: het artikel van de heer David Kouwenaar over „Bergens Geheim". Het is een verzuim van de redactie der Badbode dat zij deze sympathieke figuur in de Bergense gemeenschap nog niet eerder aan het woord liet. Het zal velen onzer lezers plezieren een bijdrage aan te treffen van deze oud-redacteur der Nieuwe Rotterdamse Courant, wiens gevoelens voor het dorp Bergen té bekend geacht mogen worden om deze hier nog apart te proclameren. Niemand kan ontkennen dat in deze maanden het onder auspiciën van het Kunstenaarscentrum Bergen geëxposeerde schilder-, teken- en cera- misch werk een allerverheugendste belangstelling van de zijde van het publiek getrokken heeft. Bergen heeft laten zien wat het, behalve zijn schitterende natuur, op cultureel gebied kan presteren en dit was niet weinig. Noch qua kwaliteit noch qua kwantiteit. Dit is verheugend. Niet minder verheugend is het dat er, wij wezen er vorige week reeds op, ook verkocht werd en wordt. Wel niet overvloedig, doch wat kan men verwachten van een organisatie die nog zo jong is en slechts luttele weken geleden de propaganda-bazuin stak. Dit feit schept tegelijk hoop en verplichting. Hoop op de toekomst. En verplichting waar het betreft het beste te geven wat onze Bergense schilders te vergeven hebben. De goede naam van dit schildersdorp, zijn culturele goodwill dus, is uitsluitend gebaat bij het naar voren brengen van goed, degelijk, artistiek-v er antw oord werk. Waar de kern van 't Bergense Kunstenaarscentrum eensdeels bestaat uit artisten die met grote ernst hun werk beoefenen en anderdeels uit nuchter-degelijke or ganisatoren mag verwacht worden dat men op een zuiver kompas koerst. Wie zou zich hierover niet oprecht verblijden?

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 3