De Obsessie BEZOEKT Gulden Vlies Kermis-Agenda „DE RUSTENDE JAGER" Modern en Gezellig Hierbij treffen onze lezers aan een kort verhaal, dat ge schreven werd door de Ber gense schilder Jac. J. Koeman. Koeman werd te Edam geboren en werkte in verscheidene plaatsen des lands. Hij ver kreeg grote bekendheid als vervaardiger van plaatjes voor de fraaie Verkade-albums. In de „Bergense School" neemt hij een aparte plaats in. Be kend zijn z'n landschappen en bloemstukken, terwijl ook daarnaast het portret zijn liefde heeft. Koeman is een veelzijdig kunstenaar, die ver scheidene technieken beoefent, doch feitelijk zijn hart ver pandde aan een der zuiverste (en moeilijkste!) kunstuitingen: de ets. Zaterdag 23 Aug. en Zondag 24 Aug., 8 uur JOH. KAART Vn de sensationele MODERNE TIJD Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 2Z Aug. 8 uur Amsterdams-Rotterdams Toneel art. 1. Alb. v. Dalsum en A. Defresne met het sterke speelstuk VAN ANDER RAS (De neger) Regie: Louis Saalborn Donderdag 28 Vrijdag 29 Aug. 8 uur Het stuk dat iedereen gezien moet hebben „Er komt een vriend vanavond" Het succes v. d. Stadsschouwburg A'dam Zaterdag 30 Zondag 31 Aug., 8 u. De Kilima Hawaiïans in 'n bonte omlijsting van prima variété-nummers Plaatsbespreking voor elke voorstelling steeds drie dagen tevoren Telef. 2451 na 12 uur. Een kort verhaal van Jac. J. Koeman Ik was een zeer rijk man en ik ging naar 't huis met de Pilaren. En ik zag daar de werken van Kaspar Nie- haus en anderen, en ik werd stil. En een groot besluit werd in mij gebo ren. Ik ging naar huis en ik zeg tegen mijn vrouw: vrouwtje, zei ik, alles moet anders. Ik ga mij een wereld bouwen waar 't schoon is om in te le ven. En ik belde de timmerman, de schilder en de behanger op. Ik gaf opdracht alles uit huis te slepen en te vernietigen. Toen werd er afge broken en weer opgebouwd en het werd een wonderlijk huis: en er wa ren drie kamers. In de grootste was alles strak en de vlakverdeling opge lost tot de zuiverst denkbare ver houding. Alles was opgenomen in een zilvergrijs en de wanden waren over spannen met een kostbaar behangsel. Het meubilair was ontworpen door de modernste architect en op de parket vloer lagen enige kostbare tapijten. Toen deze kamer was ingericht en geen enkele lijn of kleur mijn oog stoorde, ging ik naar de stad, kocht mij een costuum van het diepste zwart en drukte mij een monocle in 't linkeroog. Thuis komende overzag ik nog eens alles en vroeg de butler mijn beide prachtige hazewindhon den binnen te laten. Toen belde ik het Huis met de Pilaren op en verzocht ik mij de beide werken van Kaspar Niehaus thuis te bezorgen. Zittende in mijn stoel, de honden strelende, werden de schilderijen na lang passen en me ten geplaatst. Toen voelde ik mij in een wereld van evenwichtigheid en een heerlijke rust kwam over mij. De volgende dag ging ik naar de tweede kamer. Hier was alles anders. Mijn zwart costuum en monocle wa ren verwisseld voor een manchester pak en een hoornen bril rustte op mijn neus. De muren van deze kamer Waren ruw en de kalk geschuurd. Er waren deuren geplaatst van een diep bezonken blauw en een boeren- schilder had de plinten en deur kozijnen zwart geteerd. Er lagen matten op de grond en mijn zwarte kater zat symetrisch recht voor zich uit te staren op een der hoeken van de tafel die op drie poten stond terwijl de vierde tafelpoot een meter verder was geplaatst, waardoor de verdeling op de vloer evenwichtig was. In de hoek van de kamer stond een stoel, waarvan de rug doormid den was gezaagd. De ene helft dien de voor rugleuning, terwijl de andere helft aan de muur hing, een ruit werd hierdoor bereikt, waardoor het heerlijk was plaats te nemen. En zittende op die stoel, peinzende wat er verder moest gebeuren, zag ik in de herinnering het schilderij No. 1 van v. Nieuwenhuis. En weer belde ik het Huis met de Pilaren op en verzocht mij ook dat schilderij te brengen. Toen dit in de tweede ka mer was geplaatst stond ik op, ging voor de spiegel staan, en ja. mijn beide ogen waren nog op hun plaats en de beide helften van mijn lichaam pasten nog tot één geheel. Bij het ontwaken op de derde dag voelde ik mij in een wonderlijke stemming. Was ik er, of was alles schijn? De dingen om mij heen waren mij vreemd. Ik zag in de plooien van mijn laken demonische gestalten zich in allerlei bochten wringen, door een kleine opening van de gordijnen gluurden mij ontzettende ogen aan. Een satanische stemming kwam over mij. Ik leefde in een wereld van vleermuizen ,en katuilen en ik ging naar de derde kamer. Het ~was een kleine ruimte, donker en triest. In een hoek, even verlicht door een groene lamp, stond mijn aquarium. Angst wekkende diepzeedieren kropen en slingerden zich door en om de rots partijen en zij gluurden mij met hun kleine venijnige ogen aan. Om en over mij heen vlogen de vleermuizen en op de grond kroop een ontzettend grote pad, bedekt met tientallen puisten, stil en geruisloos naar mij toe. Ik rilde over mijn ganse lichaam. Ik wilde vluchten, weg van dit Dui velse gedoe, maar een onzichtbare kracht hield mij gevangen. Doodstil stond ik in 't midden van de kamer en met verstarde ogen keek ik naar de donkere muur. Ik weet niet of het werkelijkheid of een hallucinatie was, maar steeds duidelijker nam de muur een vorm aan. Ik zag een lijst, een beschilderd doek en daar boven de grijnzende kop van Jaap Mooy. De vormen op het doek werden monsters uit een andere wereld. Be vende, het water stroomende van mijn voorhoofd, zonk ik neer op een oude stoel. Ontkomen was niet mo gelijk. De muur hield mij vastgeklemd en ik zag hoe de monsters op 't schil derij langzaam, heel langzaam in be weging kwamen en zich gedeeltelijk los maakten van 't doek. Hun uitge rekte lichamen hingen slap, alleen hun demonische koppen gingen nu en dan naar boven en hapten met hun venij nige kaken naar de vleermuizen. Ik wilde schreeuwen, maar was ver lamd en vaster omklemden mijn han den de stoel. En steeds kwamen er meer en er waren er met zeven kop pen en hun bewegingen werden vlug ger en vlugger. Hun voelsprieten werden angstwekkende handen en de lichamen rekten zich uit. In een mo notoon rythme slingerden de mons ters zich steeds verder de kamer in. De tanden klapten op elkaar en de diepliggen ogen rolden angstwekkend in hun kassen. Als vastgenageld bleef ik zitten, toen opeens een zevenkop pig ondier èiet een bliksemsnelle beweging naar me toeschoot. Zijn klauwen grepen me bij mijn schou ders en met zijn groene ellendige tong betastte hij mijn wang. Ik sprong op en een ontzettende gil kwam over mijn droge lippen. Opeens was alles hel verlicht! Versuft staarde ik voor me uit, tot een slaperige stem naast me vroeg: „Wat was dat nou, ik sliep zo lekker!?" Ik ging uit bed en viel in de woonkamer nog suf van de nacht merrie in mijn oude leunstoel. Mijn bevende handen rolden een sigaret en mijn ogen zochten de muur. Een eenvoudig, simpel door mij geschil derd bloemstukje bracht me tot de werkelijkheid terug. Ik voelde mij weer een arm schildertje. WAAR GAAN WIJ HEEN? Museum. Naast Postkantoor, Oude Prins- weg. Bergense historische voor werpen en curiositeiten. Geopend: 1012 en 24. (Zondags gesloten). Amusement: De Rustende Jager. Cafe-res- taurant-dancing-bioscoop. Ter ras. Iedere avond (behalve 's-Maandags) dancing. Muziek in café. Filmvoorst.: Zaterdag-, Zondag- en- Maandagavond en Zondags- en Woensdagsmid dags. Voorts bij ongunstig weer. Film van de week: „DE DICTATOR". Toegang 18 jaar. Duinvermaak: Breelaan 132. Café-restaurant. Speeltuin, par keerterrein, attracties. Pesie's Natuurbad (hoofdweg Bergen—Alkmaar). Bronwater. Speeltuin „De Bedriegertjes", Bergerweg. Jeugd-attracties. Duinzicht (bij 'tWoud) Heren weg 91. Amusementshal „Rosita". Prin- sesselaan 20. Div. attracties. Café Nieuwendijk, Dorpsstraat 25. Iedere avond 8.uur dansen. Bergen aan Zee. Hotel-Restau rant Marconi. Dancing. Tria non, Café. Terras met uitzicht op zee. (Bergen a. Zee). Exposities: Kunstenaarscentrum Bergen; 't Huis met de Pilaren (J. Th. M. de Vries, Kerkstraat 2). Kunstzaal P. Boendermaker, Loudelsweg 66, Bergense kunst schilders. Permanent geopend. Kunsthandel M. H. Hopman, Dorpsstraat 14. Schilderijen en kunstvoorwerpen. Kunsthandel P. Hopman, Kerk straat 3, schilderijen en kunst voorwerpen. Boek- en Kunsthandel J. Ro- ineny, Oude Prinsweg 11. Schilderijen. Expositiewerk van Jaap Sax. Tooneel: „Gulden Vlies", Alkmaar. Ker- misprogramma. Zie advertentie. Maneges. Manege Akerboom, Buerweg 15. Rijschool en paardenverhuur. Manege Schouten, Oosterw. 30. Rijschool en paardenverhuur. Berger Sportvereniging. 24 en 31 Aug. Seriewedstrijden om de Wi-selbeker. BUREAU V. V. V. Alle informaties aan het Secretariaat. Oude Prinsweg 25. Tel. 2124. Geopend werkdagen: 1012 en 1.30—4.30 uur. (Juli en Aug.: 1.305.uur). TaxiTel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast De Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstraat 18 2529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen a. Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie brand bonnen Politie:2444 2731 post Bergen a. Zee. 2105 Brandweer:2626 Distributiekantoor: Kerkstr. 2 2692 Geneesheren: A. H. van Gelder, Van Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, Van Reenenpark 11, Tel. 2059. A. J. Ruiter, Russenweg 23, Tel. 2057. KERKDIENSTEN. Ned. Herv. Gemeente (Ruïnekerk). Zondag 24 Aug. 10 uur. Ds. Hildering Amsterdam. H. Doop. Herv. Evangelisatie Maranatha. In Rehoboth. Zondag 24 Aug. 10.30 uur Ds Bremer. Gereformeerde Kerk. Zondag 24 Aug. 9 uur, 10.30 uur en 4,30 uur Ds. Telkamp. Woensdag 7.30 uur Openluchtsamenkomst Eeuwige laan (Muziektent). Kerkje te Bergen aan Zee. Zendag 24 Aug. 11 uur, Ds. J. C. Schroeder, Amsterdam. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus. Op Zondag H. H. Missen te 7 uur en 9.15 uur. De Hoogmis te 10 y, uur. De kindermis uitsluitend voor kin» deren en jeugdgroepen 8.15 uur. In de week H. Mis te 7 uur, kwart voor 8 en 8.30 uur. In Juli en Aug. op Zondag ook H. Mis te 6 uur. Lof op Zondag 7 uur en Donder dag 7 14 uur. Gelegenheid om te biechten. Zater dag 4—6 en 7uur en iedere morgen tijdens de H. H. Missen. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: Beige portem. m. textielpunten; rood lederen portem.; leesbril; damespols horloge; wit linnen kinderjasje; don kerbeige slipover; wandelstok; een houten krat van de Haarlemse inleg- gerij; zwarte damestas m. inh.; zwart lederen jongensriem; motorketting; handdoek m. damesbadpak; bruine ceintuur, gouden armband; wit kinder sokje; zonnebril; etui m. schaartje; grijze slipover; bruine portemonnaie; bruine vilthoed; gouden ring; grijze vulpen met 14 kr. gouden pen; zilve ren portemonnaie m. inh.; huissleutel aan veter; broche; Belgische herders hond (reu). Verloren: Zilveren speld (kastanjeblad); Lips- huissleutel; autoped m. geel, wit, ro de wieltjes; wandelstok m. zilveren plaatje; rechter kinderschoentje; dub beltjes armband, zwempak en hand doek; driekwart damesjasje; bruin le deren portefeuille m. inh.; wollen jae ger damesvest; bruine actetas m. inh.; levensmiddelenkaart; zilveren broche; fototoestel merk Ensign, bruine da- mesportemonnaie, bruin lederen portem. m. inh.; dubbeltjes armband; bruine herenportem. m. inh.; kleine zwarte bouvier, rode ceintuur, bruin lederen kussen. BERGEN (N.H.) Bioscoop Deze week„DE DICTATOR" Een film van Charly Chaplin, die iedereen moet zien Toegang 18 jaar N.V. Nederland-film Dancing: FREDDY HULL Café-Restaurant: Ensemble Kolby (Restaurant a la Carte)

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 4