Afscheid VA/A/, plannen.... 1948! laatste gasten Waar ftaan we naar toe Natuurlijk naar MARCONI" 2e blad 13 Sept. 1947 THEO J. VAN DER WAL. Wij voelen ons gedrongen een apart woord van dank te betuigen aan Theo J. van der Wal, onze me dewerker voor beeldende kunst, die in geen enkel nummer der Badbode ontbroken heeft. Het is voor een re dactie prettig werken met auteurs als Van der Wal. Zélf man van het vak, doorkneed in het métier van „kopij leveren" was zijn werk steeds precies op tijd, en, wat nog belang rijker is, het was steeds goed, dege lijk, verantwoord werk. Als men daarbij dan nog in aanmerking neemt THEO J. VAN DER WAL, onze medewerker voor beeldende kunst (Foto M. Hopman) dat deze arbeid volkomen con amore geschiedde, dan zal men het met ons eens zijn dat hier een erken ning wel zéér op zijn plaats is. De artikelen van Theo van der Wal werden met niet geringe belangstel ling gelezen. Eensdeels omdat ze goed. geschreven waren, in een begrijpelijk, prettige toon, die (geluk kig!) het z.g. technisch abacadabra misto, dat al te vaak de kunstcritiek in ons land kenmerkt. Anderzijds bewees de heer Van der Wal de kostbare gave der objectiviteit te bezitten, al schroomde hij niet zijn eigen mening door te laten scheme ren. Een mening, die hij échter niet in het geding bracht bij de b e o o r- deling van het werk dat hij besprak. Niet iedereen, en zeker de schil ders niet, zal het altijd eens zijn ge weest met het oordeel van Theo van der Wal. Dat behoeft ook niet. Hét voornaamste is dat men aan zijn in tegriteit niet twijfelde! Anth. v. Kampen. van de Duizenden zijn er dit jaar naar Bergen gekomen en duizen den zijn, de ene week na de andere, weer heengegaan. En als wij dit schrijven, maken waarschijnlijk de laatsten zich op om te vertrekken naar hun punt van uitgang. Het is stil in Bergen geworden. De stilte, die inhaerent is aan het Bergen in de win ter de herfst en de lente. De gasten gingen heen, terug naar de steden, waar hun werk wacht en waar ze zich opnieuw zullen werpen op de taak die ieder van hen is opgelegd. Terug naar de stad. Velen mischien met heimwee naar Ber gen in het hart. Velen met weemoed om het afscheid van dit paradijselijk oord. Velen met bekommernis om opnieuw in te gaan in de poorten van de bakstenen woestenijen der moderne steden. Maar velen ook, zonder twijfel, met optimisme en vreugde. Omdat zij weten dat na dit jaar een volgend jaar komt en dat in dat volgend jaar een even schoon, even lieflijk, even para dijselijk Bergen hen wacht. Engraag verwacht. Ik schreef het al eens eerder: men kan beter spreken en schrijven over „gasten" dan vreemdelingen. Wat is tenslotte een „vreemdeling"? Gasten, vrienden dat klinkt beter en omdat velen inderdaad vrienden van Bergen werden zullen zij terugkomen, het volgend jaar, het jaar daarna en het jaar daar weer na. En de symbolische af scheidskoffer, die Rie Kooyman voor ons tekende, zal terugkomen, even gevuld, even volurnineus als hij thans „als vrachtgoed" heengaat. Vandaar dat wij dit afscheid niet al te tragisch kunnen en willen opnemen. Bergen gaat met energie en vol enthousiasme aan de slag om het volgend seizoen even schoon, even verzorgd zijn duizenden gasten te ontvangen. De laatsten, zij die deze week gaan, roepen wij het welkom toe en van ganser harte: TOT SPOEDIG WEERZIENS! Anth. v. K. Iedere middag van 4\—6J onder leiding van het JOHNNY EIJS THE-DANSANT, bekende Ensemble Iedere avond het gezellige trefpunt: de BAR en de DANCING van 7§—11£ Nu het seizoen zijn einde bereikt heeft, is het de taak van het V. V. V. bestuur zich te bezinnen, wat in het afgelopen jaar te wensen overliet, en tevens Wat er in de toekomst valt te doen en te verbetren. Bergen aan Zee. Allereerst den ken wij daarbij aan Bergen aan Zee. We hadden ons een grote voorstel ling in de voortgang der Wederop bouw gemaakt. Het V. V. V. bestuur zal niet nalaten aan te dringen op spoedige uitvoering van de werken die aldaar zo dringend nodig zijn; n.l. de vaststelling van het uitbrei dingsplan Bergen aan Zee, de aanleg van de wegen en pleinen en de her bouw tan hotels, pensions en andere gebouwen. Zee en strand. Voorts overweegt het bestuur, of bij het toenemend strandbezoek bij de daarvoor aange wezen instanties aangedrongen moet worden op meer en betere maatrege len ter beveiliging der baders op het z.g. vrije stranth en de opstelling van een vaste strandpost voor „eerste hulp bij ongelukken". Ook een be hoorlijke toegang naar het strand met één of meer goed begaanbare trappen behoort tot de noodzakelijke werken. Verkeer. Over de middelen van verkeer naar en van ons' dorp, zowel het tram- als busverkeer, waren we, hoewel deze op hooggespannen mo menten overbezet waren, toch gezien de omstandigheden na de oorlog tevreden. Op steeds betere ver bindingen, zoowel naar Noord, Oost en Zuid zal steeds een wakend oog gehouden worden. V. V. V. Amusementen Openlucht theater. Het V. V. V. Openlucht theater mocht zich in dit seizoen in een zeer druk bezoek verheugen. Dank zij het initiatief van ons be stuurslid, de heer J. Haakman, die met een groep „de Bergensche Spe lers' 'hier drie voorstellingen gaf van „De Paradijsvloek" van Alphons Laudy. Het is daarbij gebleken, dat mits goede voorstellingen worden ge geven van stukken die speciaal voor openluchtspel zijn geschreven, voor deze kunst bij onze zomergasten grote belangstelling en waardering bestaat. Het V. V. V.-bestuur besprak dan ook met de spelleider de mo gelijkheid het volgend seizoen we derom met zijn groep „Bergensche Spelers" met nieuwe stukken uit te komen. Verlichtingsavond. Deze is dit jaar uitstekend geslaagd. Met verwonde ring zagen wij hoe vindingrjk onze buurtcommissies op ait gebied zijn. Natuurlijk komt het volgend jaar dit feest weer op het programma. Dan zal blijken, of bij voldoende beschik baarstelling van materiaal nog meer het bijzonder feërieke, dat zich in Bergen altijd onderscheidde van an dere verlichtingsfeesten, weer beter tot zijn recht zal kunnen komen. Het mooie hierbij bestaat niet alleen uit het vele licht, maar door het geheim zinnige, dat het best bereikt kan worden met kaarsverlichting in lam pions en vetpotten. En hoe dit moet gebeuren? Daarvoor hebben wij nooit geen zorgen in Bergen. Daarvoor zijn er zovelen die de juiste vondsten weten te doen. Bloemencorso. Dit jaar heb ben wij dit nog niet durven brengen. Maar wij hopen van harte, dat dé tijdsomstandigheden het volgend jaar zó zullen zijn, dat ook dit traditionele Bergense feest weer op het program ma zal kunnen worden gesteld. Maar risico mogen we hierbij niet nemen. Dit moet weer volkomen op het oude peil voor de dag kunnen komen. Dat zijn we verplicht aan de naam, die we op dit gebied reeds in den lande hebben verworven. De Badbode. Hoewel deze onmis bare schakel met het vreemdelingen verkeer geen uitgave is van de V. V. V., doch eigendom der N. V. Bouw- exploitatie Mij. Bergen aan Zee en uitgegeven door de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij, voorheen Herm. Coster en Zoon, hebbën wij daarmee zo'n goede en prettige verstandhou ding en slaan we het bestaan van deze courant zó hoog aan, dat we gaarne alles willen doen om de in standhouding daarvan te bevorderen. Wij vinden het onbegrijpelijk, dat nog niet alle leden van de V. V. V. zich op het blad abonneren voor de geringe prijs van 2,We stellen cns voor daar later op terug te ko men. Dit blad, dat vroeger door onze te vroeg weggenomen voorzitter, de heer D. A. Klomp, werd geredigeerd, heeft wel zo'n waardig opvolger ge kregen in de heer Anthony van Kam pen, die zich zóveel moeite en zor gen gaf, om het blad zijn aantrekke lijkheid te doen behouden, dat we gaarne alle lezers opwekken dit blad overal te steunen. Dezerzijds zouden we er de voor keur aan geven, dat de contributie voor het lidmaatschap van de V. V. V. werd verhoogd, waarbij dan elk lid het recht verkrijgt op regelmatige toezending van de door de N. V. Bouwexploitatie Mij. Bergen aan Zee uit te geven „Badbode". Informatiebureau. Door dit bu reau is dit jaar buitengewoon veel werk verricht. Niet minder dan 2800 brieven werden gewisseld en 1300" persoonlijke inlichtingen zijn ver strekt. De tijdelijke hulp die onze administratrice ter zijde stond, zal waarschijnlijk door een definitieve vërvangen worden. Daar de oplage van onze mooie gids met gekleurde kaart uitverkocht was, en geen nieuwe druk hiervan thans was uit te geven, zijn zwart witte kaarten geheel bijgewerkt be schikbaar gesteld; in totaal werden van deze 800 stuks afgegeven, terwijl nog 300 kleinere kaartjes werden uitgereikt. Een kleine gids, waarin belangrijke zaken en mooie wande lingen zijn aangegeven, is in bewer king, zodat deze het volgend seizoen terstond kan worden beschikbaar gesteld. Ruiterpaden. Met verschillende instanties is contact gezocht en toe stemming verkregen tot gebruikma king van verscheidene ruiterpaden in het Gemeentelijke Natuurreser vaat, Staatsbossen, Provinciaal Wa terleidinggebied en terreinen van de N. V. Bouw-Exploitatie Mij. „Bergen aan Zee", zodat wanneer deze voor zien zijn van duidelijke aanwijzingen: RP, dit een aanwinst voor de Ruiter sport zal betekenen. Ook van deze paden zullen kaartjes beschikbaar v/orden gesteld. Hotels, Pensions en Ge meubileerde Appartemen ten. De bezetting was dit seizoen uitstekend. De gasten betuigden over het algemeen "rote tevreden heid voor het gebodene. Evenwel kwamen enkele klachten binnen over onvoldoende accomodatie, en te hoge prijzen. Een waarschuwend woord is voor diegenen, die de vreemdeling niet in een behoorlijk ingericht pand kunnen ontvangen, en zij die voor het gebodene te ho ge prijs bedingen, misschien hier op zijn plaats. Laat toch de goede naam die Bergen in dit opzicht heelt, geen schade lijden. Eén der gasten gebruikte het woord „nep pen". Daartoe behoort in de toe komst geen aanleiding meer gege ven te worden. Aanzien van het dorp, bos en strand. Het bleek ons dat ons mooie landelijke dorp met zijn typisch ka rakter, het mooie bos en strand door vele, vele gasten hoog georezen wer den. Laten allen toch vooral mede werken dat het dorp zijn karakter niet zal verliezen, dat huis, hof en wegen, bos en strand er netjes en goed onderhouden blijven uitzien. Ons baddorp heeft dan zovéél meer te bieden dan ergens anders, dat we met gerustheid de toekomst tegemoet kunnen zién. HET V. V. V. BESTUUR.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1947 | | pagina 3