Twee-en-dertigste jaargang No. 1 Abonnomen7ol8eL,m2m^rsilin^er v'v'v' Zaterdag 12 Juni 1948 LICHTBOEI (1): Alle leden van V.V.V. ook... abonné (op de Badbode)!!! Bij het weerzien van „De Badbode" Welkom vreemdeling HULDEAAN A.ROLAND-HOLST WEEKBLAD Het is mij 'n genoegen, de Badbode weer een welkom te kunnen toeroe pen. Ik vertrouw en verwacht, dat zij onder de deskundige leiding van de heer R. J. Valkhoff ook dit jaar weer ten minste op het peil van de Oude Badbode zal staan en ik ben de heer Valkhoff dankbaar, dat hij zijn capa citeiten voor dit belangrijke orgaan in deze gemeente ter beschikking wil stellen. Ik wens hem en ',n medewer kers succes toe bij hun werk. Mijn hoop is, dat de Badbode een Bergen-waardig blad moge blijven, waarin de speciale sfeer, die onze badplaats altijd gekenmerkt heeft, weerspiegeld wordt: l>eschaafd en ge zellig niet ingesteld op „massa", maar op mensen, die speciale rust en natuurschoon zoeken. Uitstekende medewerkers zullen de speciale rubrieken verzorgen. Mag ik er enkele bijzonder aanbevelen? Die betreffende het kunstleven in Bergen en de natuur. Wij hebben in Bergen een alleraar digste vereniging van kunstenaars uit Bergen en omstreken, „Het Kunste naars Centrum Bergen (K. C. B.)". Zij organiseert geregeld tentoonstel lingen van de werken dezer kunste naars in „Het Huis met de Pilaren". Na de bezichtiging van de tentoon stelling nuttigt men er een koele dronk. En dan onze natuur en het land schap! Die beveel ik nog warmer in Uw aller zorgen aan. Tegen vanda lisme wordt streng opgetreden. Een flink aantal politiemannen en ge meenteveldwachters (in burgerkle ding, zal er voor waken, dat onze bossen en duinen niet bedorven wor den. Maar laat toch het publiek uit eigen beweging onze natuur ontzien. Maakt geen rommel, waar U zich op houdt. Schillen, dozen en papieren bederven de natuur. Het is onbe schaafd om deze dingen achter te la ten, als men ergens heerlijk gezeten heeft. Dit geldt ook voor het strand. En dan nog een speciaal verzoek voor de zomerkleding, Onze politieverordening verbiedt, dat men in badpak of zonnepakje op de openbare weg vertoeft. Voor kleine kinderen wordt dit door de vingers gezien, maar laten ouderen er aan denken, dat dit niet toegestaan is en dat de politie hiertegen zal op treden. Men kan zich luchtig kleden, zon der anderen aanstoot te geven! ALLEEN op het strand mag men in badpak lopen. Het spijt mij, dat onze kustplaats Bergen aan Zee nog pas het geraamte laat zien van hetgeen later worden zal maar evenals Keulen en Aken kan ook hier een dorp niet in één dag worden opgebouwd. Ik wens de Badbode en hiermede ook onze welkome zomergasten een goed seizoen en prettige vacanties toe. Dr. W. HUIJGENS, Burgemeester van Bergen. Misschien was z'.j ch oer?:: gast, dóch zeker is zij de eerste vreemdeling, die van over de Alpen in Bergen kwam. Zij, de wereldver maarde zangeres, die door vele dich ters werd bezongen, is de eenvoud zelve. Zij stoort zich niet aan de mo de-eisen van new look, maar steeds vertoont zij zich (als ze zich vertoont, want ze is wat verlegen, al is haar de vrouwelijke eigenschap der nieuwsgierigheid niet vreemd) in een eenvoudig bruin gewaadje; wat ech ter juist haar adel bewijst. Minnende paartjes mogen zich, wanneer ze hun maanlichtwandelingen langs Eeuwige laan, langs het Hof of elders buiten de kom van het dorp uitstrekken, ge lukkig en blij voelen bij het horen van haar goddelijke stem, ouderen zal zeker niet de weemoed der schier eindeloos gebekte glasheldere klan ken ontgaan. En terecht, want ver haalde ons een dichter niet de dra matische levensgeschiedenis van deze zangeres Filoméla? Filomela had een zuster Procne, die gehuwd was met een zekeren Tereus, en het echtpaar had gelukkig kunnen zijn, want zij hadden een zoon, genaamd Itis. Eilaas, Tereus werd verliefd op Filo méla en liet zijn vrouw Procne in de steek. Toen nam Procne verschrik kelijk wraak: zij doodde haar kind en gaf het haar ontrouwe mante eten! Wee de wraak der goden: deze veranderden de vrouwen en de jon gen in vogels, en zo werd Itis de hop, een in Bergen nooit geziene vogel met de branieachtige kuif. Procne werd zwaluw en ook hier verheugen we ons dagelijks in haar druk gebabbel en bewonderen haar meesterlijke vliegkunst. En tenslotte was het Fi loméla die in een nachtegaal veran derde en de goden gaven haar tot troost de goddelijke stem. Wij in Bergen zijn trots, dat zij ook dit voorjaar weer haar gratis concerten kwam geven en nog tot in het najaar als zeer gewilde gast bij ons toeven zal te midden van 't gewoel der dui zenden gasten, die zij met haar ver standige kraalogen als een wijs schepsel Gods beziet. Al is het wat laat in haar seizoen: de Badbode roept onze lieve eenvoudige gast, deze grootste onder de wereldzange ressen, een hartelijk welkom toe. Welkom, vreemdeling! Redacteur: R. J. VALKHOFF, van der Meystraat14, Alkmaar Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 Nu gebrek aan plaatsruimte het noodzakelijk maakt, een artikel over de betekenis van de dichter, voor de Badbode geschreven door de Neerlandicus en Secr. van Soc. „De Koepel" G. Sötemann te Am sterdam, naar een der volgende nummers te verschuiven, volstaat de redactie met de „Prins der dichters" bij gelegenheid van zijn zestigste verjaardag, ook uit naam van de lezers (en dit zijn dus alle Bergenaren en hun gasten) van harte geluk te wensen en hulde te betuigen. Bovenstaand portret, naar een tekening van de Bergense kunste nares Mia v. Regteren Altena, werd door de uitg. van „In en om de Bergense School", de hr. A. J. G. Strengholt, welwillend ter repro- ductie afgestaan. UitgaveN. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 DIT EILAND Hoe zijn wij hier geland, waartoe vanwaar? Ligt ergens aan het strand dat vreemde schip nog klaar? En als het anker is gelicht, naar waar naar waar? Stilsluit de deuren dicht: bemin elkaar. A. ROLAND HOLST.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1