De Rustende Jager" Een „Tuinarchitect" over zijn u/erk Waar hebben wij zo gezellig geborreld en waar zo heerlijk gegeten? Och ja Wapen van Bergen Bezoekt Modern en gezellig Dancing Harrt| Lobrink Café-Restaurant Ensemble Koldq BREELAAN 35 TELEF. 2428 DIRK KLOMP (naar tekening van de Bergense graficus wijlen B. Essers, uit D. Klomp's „In en om de Bergense School", uitg. Strengholt, Amsterdam) Toen mij vele, vele jaren het geluk beschoren was, Bergen, die schone gaarde van Noord-Holland, als woonplaats te krijgen, kon ik aan een stuk bos, dat ongerept om ons veilige haventje lag, naar hartelust mijn zin tot scheppen en ordenen toe wijden. Ik voelde mij met recht een tuinarchitect, die paden hakte in het bos, die bomen velde, die een terrein afpaalde voor een wijd gazon, die bloemenborders schiep en struiken en planten harmonisch schikte; waarna het resultaat „eigen' 'werk was, naar eigen fantasie en tekening gewrocht. Onwillekeurig moest ik hieraan te rugdenken, toen mij verzocht werd, de leiding voor 1948 van de Berger Badbode op mij te nemen. Ik zag mij weer als tuinarchitect, die dat aar dige tuintje (de Badbode) in de schone, grote Tuin (Bergen) te ver zorgen zou krijgen. Maar hoe anders dan vroeger is het nu? Nu ligt er voor mij een tuintje, dat reeds vele jaren bestaat, dat af is; waarvan de paden zijn aangelegd en verzorgd, waarvan de vele borders reeds lang hun schone bloemen toonden, waar vanom kort te gaan: waar een tuinarchitect jaren lang zijn beste krachten, heel zijn fantasie en bezie ling aan gaf, om daarmee in de ge dachten der Bergenaren en van zeer velen daar buiten, laat ons zeggen, de „gouden medaille van verdienste" toegewezen gekregen te hebben. Ik bedoel met deze tuinarchitect de te vroeg ontslapen Dirk Klomp. Deze was immers de man, aan wie men denkt, wanneer men het woord Bad- bode hoort of wanneer men bladert in vroegere jaargangen. Dan beseft men, dat Dirk Klomp zulk een voor treffelijk architect van het Badbode- tuintje was, dat het voor een opvol ger volstrekt onmogelijk is, in de eerste opzet, in de architectonische lijnen van gazons en borders, in de keuze van planten en struiken noe menswaardige veranderingen aan te brengen. Sprak zijn opvolger Anthony van Kampen verleden jaar in zijn in troductie over een: voortwerken in de geest van Dirk Klomp (en als wij Klomp de gouden medaille toedach ten, dan toch zeker aan zijn eerste opvolger een „vermelding van hoog ste lof" voor zijn werk), voor de derde opvolger staat er geen andere weg open dan dat hij trachten zal, op het peil van zijn beide voorgangers te blijven. „Alleen" zal hij dit nooit kunnen, hij heeft alle hulp nodig van andere „hoveniers". Maar en dit is voor de derde tuinarchitect een vreugdevolle gedachte, want hij her innert zich met dankbaarheid alle vroegere hulp, o.a. bij het Dorpshuis werk ondervonden waar zijn meer mensen bereid tot helpen, tot samen werken, tot met elkaar opbouwen dan juist in Bergen? Er is immers maar één Bergen ((wat men het diepst beseft, wanneer men een tijd elders vertoeft). In Bergen toont de natuur zich op haar schoonst en biedt ongekende verscheidenheid: polcfer, bos, duin, strand en zee; terwijl in deze zomer, dank zij het originele initiatief van V. V. V. de Berger tui nen en tuintjes ware lusthoven zullen zijn. Bergen is het dorp der kunste naars, nu nog steeds gelijk in vroeger jaren, (overbodig te herinneren aan Klomp's boek over de Berger School, waaraan wij in dit nummer en volgen de vaak kunnen denken, dank zij de welwillendheid van uitgever Streng holt, ons cliché's ter reproductie af te staan). Bergen is rijk aan. historie, waar het Museum steeds weer aangenaam van getuigt. Bergen is vooral de plaats, waar „samenwerken" in prac- tijk gebracht wordt, want zie naar de apotheek der drie doktoren tezamen (een unicum in den lande), zie naar de twee winkeliersverenigingen, die hand in hand gaan, zie naar de jeugd groepen, die samen opbouwen waar dit kan, enzovoort, enzovoort. Bergen is.Bergen", en daar om juist is het niet met bezorgdheid, dat de nieuwe redacteur zijn taak be gint; hij doet het met vreugde, in de zekerheid, dat in zulk een uniek dorp mogelijk is, in de geest van zijn „voorgangers tuinarchitecten" en met hulp van de vele „hoveniers", die reeds hun bereidheid aanboden, ^aan onze zomergasten een „tuintje te tonen, dat niet ordinair, niet romme lig, niet goedkoop is, maar in ver scheidenheid en gehalte een passend onderdeel van die schone grote gaarde in de kop van Noord-Holland, waaraan de gasten, na een korter of langer zomerverblijf, met genoegen zullen terugdenken. Het zij zo. R. J. VALKHOFF. ïj BERGEN N.H. (Restaurant a la Carte) Gaarne voldoe ik aan hef verzoek van de redactie, enige regels voor het eerste nummer van de Badbode in dit seizoen te schrijven. Het doet mij genoegen, dat de Badbode ook dit jaar weer ver schijnt, want in de loop der jaren is dit blad tot iets gegroeid, dat het seizoenbedHjf van Bergen weer spiegelt. Bergen aan Zee is in de afgelopen winter weer een stuk verder geko men, al gaat het helaas niet in het tempo, dat wij allen zouden willen. Wel is er een nieuw stratencom- plex door Wederopbouw en Gemeen te uitgevoerd, dat nog wel niet ge reed is, doch naar ik hoop gedurende het seizoen in gebruik genomen kan worden. Zodoende zullen de badgas ten weer op gemakkelijke wijze ^ïaar het strand kunnen komen en zal men te voet en per auto weer voor een klein stuk langs de boulevard kunnen gaan en de mooie zonsondergangen bewonderen. De chaotische toestand, die verle den jaar nog op het strand heerste, is voor een groot deel verbeterd. Bun kers en betonstukken zijn verdwenen. Het badbedrijf kan weer ten Zuiden van de Zeeweg opgesteld worden, zodat de badgasten weer over vol doende ruimte kunnen beschikken en niet alles, zoals dit verleden jaar het geval was, op een kleine ruimte in elkaar gedrongen moet worden. Ook aan de talrijke verzoeken van het publiek om een consumptietent op het strand te krijgen kon worden voldaan, zodat er nu niet alleen bo ven, doch ook op het strand gelegen heid is, een kopje koffie of iets an ders te verkrijgen. Al zijn de afgangen nog niet gereed en ook de betonnen trap niet, die Wederopbouw laat maken, ook dit komt hoop ik nog gedurende het seizoen gereed. Ook het gehele duinterrein is weer van de nodige helmbeplanting voor zien. Thans zijn ook alle gebouwen her steld van de schade gedurende de bezetting ontstaan. Alleen beschikt Bergen aan Zee nog steeds niet over voldoende logeerruimte voor zijn gas ten en ik hoop zeer, dat de betrok ken instanties hunne medewerking zullen willen verlenen, dat ook hierin zo spoedig mogelijk voorzien wordt. Ik weet wel, dat de bouwpositie nog verre van rooskleurig is, doch waar het hier om een levensbelang van de badplaats gaat, hoop ik toch dat men hier gunstig -tegenover zal staan. De twee tennisbanen in het Par- nassiapark, welke verleden jaar nog niet in gebruik waren, zijn thans her steld, zodat alle vier banen weer be speeld kunnen worden. Ook de zich in het park bevindende gebouwtjes worden opgeknapt, evenals de kleed kamers bij de tennisbanen. Wel mis sen wij nog steeds de nodige banken in het park, doch de houtpositie liet niet toe, dat deze reeds nu gemaakt konden worden. Bergen aan Zee is gereed om de badgasten te ontvangen. Het heeft zijn best gedaan, dit, gezien de om standigheden, zo goed mogelijk te Moge de natuur ook medewerken en ons een mooie zomer schenken. H. L. Baron Taets van Amerongen, Directeur van de N. V. Bouw Ex ploitatie Maatschij. Bergen aan Zee. EEN EENJARIGE VIERT FEEST. Bergen is op vele gebieden een be voorrechte plaats. Voor de filmlief hebbers (en dit zijn er zeer velen) daardoor, dat het een eigen bioscoop bezit, waar de gemeente en de direc tie met recht trots op zijn. Nu deze instelling het eenjarig bestaan gaat vieren, is het op zijn plaats, aan deze verjaardag even aandacht te besteden en allereerst de directie van harte geluk te wensen. Was bij de oprich ting in 1947 reeds te verwachten, dat er iets goeds zou ontstaan onder lei ding van de hr. Straathof (en onder oppertoezicht van de heren Dies- feldt), thans na het verstrijken van het eerste bestaansjaar kan met vol doening dit gezegd worden: laat niet elke film allen volkomen bevredigd hebben (smaken verschillen nu een maal), het zal nooit voorgekomen zijn. dat iemand de bioscoop „De Rustende Jager." totaal teleurgesteld verliet; terwijl over vele films, die hier ge draaid werden, stellig geoordeeld kan worden: ze behoorden tot de beste soort en gaven iets blijvends, stof, om er lang over te denken en na te pra ten. Dit is de verdienste geweest van de beproefde leiding en geeft een be lofte voor. de toekomst. Hoe het jubileum van 14 Juni ge vierd zal worden? Natuurlijk met een heel bizondere film, niet meer of min der dan de film, waaraan de buiten landse- en gehele Nederl. Pers (even als aan het gelijknamige toneelstuk) opmerkelijke aandacht wijdde: „Frie da", met in de hoofdrol de Zweedse artiste Mai Zetterling. Deze knappe en hoogst boeiende rolprent brengt een der moeilijkste problemen van de na-oorlogse tijd ten tonele en tracht bij te dragen tot verwezenlijking van het ideaal: vrede en broederschap onder de volken. Dè oplossing van het gestelde probleem geeft de film niet, maar ze laat de uitspraak over aan allen, die de film zien. Gij, die dit leest, behoort daartoe, dus onthoudt goed de 14e Juni: dan gaat ge een krachtige, levenslustige éénjarige ge lukwensen en zelf genieten van een waarlijk belangrijke film. En, wan neer ge als trouw bioscoopbezoeker daarvoor nog naar „de Rus" gaat, zult ge van de 11e af nog een geheel ander genre kunnen zien, n.l. de film: „De Haven van verleiding". Deze twee films in één week zijn het dui delijkst bewijs, hoezeer de directie van de jubilerende bioscoop er steeds op uit is „elck wat wils" te bieden, en vooral: wat op verantwoord peil en meestal daar boven staat, Eén goed filmjaar in Bergen ver streek. Dat er vele beste jaren vol gen! Wij wensen èn de directie èn de Bergense filmenthousiasten toe: öp naar een stralend tienjarig bestaan van „ónze" bioscoop; naar het zilve ren, naar het gouden feest....! IN HET HUIS MET DE PILAREN. In het Huis met de Pilaren, Kerk straat, houdt het Kunstcentrum Ber gen, waarvan vrijwel alle in Bergen wonende kunstenaars lid zijn, zijn eerste tentoonstelling van het sei- soen. Er zijn schilderijen, etsen, aqua rellen, beeldhouw-, houtsnijwerk en sierkunstvoorwerpen te zien. We zul len nog gelegenheid hebben op het werk van diverse kunstenaars terug te komen. Laat ons hier wijzen op de tentoongestelde etsjes van Ponstijn, m. i. het beste werk van deze expo sitie, en aanstippen dat in het werk van Roggeveen blijkbaar een evolutie plaats vindt; een breder opvatting der vlakverdeling. Het pottenbak- kerswerk van Dirk Hubers draagt als vorig jaar mijn bewondering weg. v. d. W. WELKOM ZOMERGASTEN. De Redactie van de Badbode was zo vriendelijk, ook ons Middenstan ders in de gelegenheid te stellen, U van af deze plaats een Hartelijk Wel kom toe te roepen en U een zeer prettige vacantie te wensen. Wij zullen alles doen wat in ons vermogen is, om Uw vacantie zo goed mogelijk te doen slagen. Wilt U er van Uw kant ook aan denken, dat wij nog niet kunnen wat wij wel zouden willen? Met wederzijds begrijpen worden veel moeilijkheden overwonnen. Namens de R.K. Middenstands- Vereniging „De Hanze": voorzitter J. M. Thomas. Namens de Berger Winkeliers vereniging: voorzitter C. Hoogvorst. HET GERUCHT GAAT dat in het Museum een plaats gere serveerd is voor de wandelstok van een Bergens dichter, zodat men vol gende eeuwen, behalve in Amsterdam het stokske van Oldenbarnevelt, ook in Bergen een vermaarde stok zal kunnen bewonderen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 2