P U/ELKOM! k<2> Ob Aan onze Lezers- Natuurliefhebbers Onder vier ogen „Fokkie U/oef en 't rose schelpje" 2e blad -- 12 Juni 1948 Welkom! Badbode, in ons baddorp. Gij goede oude bekende, die ons nu al zoveel jaren in het badseizoen komt voorlichten. Welkom! gij Mijnheer Valkhof!, die zo vriendelijk waart, bij afwezigheid van de Heer Anthony van Kampen de redactie van de Badbode te wil len verzorgen. Van hieruit een verre groet aan deze goede Bergenaar, daar in Indo nesië, van alle Bergenaren. „Het ga U goed" en „behouden terugvaart". Het deed ons goed te horen, dat de verzorging van de Badbode nu weer in zulke vertrouwde handen is ge legd. Dat U, Mijnheer Valkhoff, deze taak op U heeft willen nemen, is het bewijs, dat gij met uw hart nog steeds in Bergen bent gebleven. Wij twijfe len niet, of U zult onze Badbode weer een graag geziene gast voor onze tijdelijke bewoners en voor de Bergenaren maken. Welkom! gasten, die tijdens dit sei zoen een korter of langer verblijf in ons schone dorp zoeken. Daar is weer alles tot uw beschik king gesteld: het strand, de duinen, het bos, het dorp en velerlei amuse menten. Het is alles goed geconser veerd gebleven voor uw tijdelijk ver blijf alhier. Nog slechts sporadische resten van de oorlog zijn voor inge wijden zichtbaar. Bergen is gebleven: het lustoord voor vacantieverblijf. Alleen Bergen aan Zee wacht nog op de voltooiing van de Wederop bouw. Intussen is daar een goed begin gemaakt met de aanleg van wegen enz. Nu spoedig aan de slag voor de huisvesting en verzorging van ons gastenverblijf aldaar. En liefst zo goed mogelijk aangepast bij de omge ving en voorzien van goed comfort. Het strand zal, naar ons werd ver zekerd, geheel gezuiverd worden van ongerechtigheden. Bergen aan Zee zal weer het „mooiste strand" met het „schoonste zand" en het „meest hel dere water" van heel onze kust te genieten geven. Ons dorp Bergen „binnen" is weer mooier dan ooit. Telkens als wij er na een reis naar elders weer terug keren, komen we onder de indruk van de sfeer, die daar aanwezig is. Zeker, U mist hier in enkele op zichten iets, dat de stad U geven kan. Geen lichtfeest, geen reclame, geen keurig vlakke cementpaden enz. Maar dat is juist de „charme" van ons dorp. De bewoners hier begrijpen gelukkig, dat, wij dat juist „niet" moeten hebben. En de verzorgende bedrijven en winkeliers weten, dat zij met grootsteedse reclame de sfeer van de omgeving juist zouden beder ven.Rust en schoonheid is het, wat ons dorp nu en voor de toekomst be houden kan. Laten we van Bergen nooi,t een „stukje stad" willen maken, want dan is het aantrekkelijke voorgoed bedor ven. Dat is iets, wat trouwens zonder veel moeite overal kan worden ge maakt. Neen, we behouden de sfeer, we sparen de bomen en de aantrek kelijke dorpshoeken. Hoe goed doet het, te zien, hoe in het voorjaar huizen en hoven hier weer voor de ontvangst van de gas ten in orde worden gemaakt. Het was zeker ook een goede gedachte, een wedstrijd te organiseren in aanleg en onderhoud van „tuinen". Dit jaar lie ten zich reeds veertig mededingers voor deze wedstrijd inschrijven. Dat moeten er veel meer worden. Ook de kleine tuinen moeten daaraan mee doen. Onze gasten, die hier vroeger wa ren en ons meerdere keren om een tijdige mededeling vroegen, als het „lichten van de zee" het zeldzame schouwspel van dit „fosforiserende wonder" te aanschouwen geeft, zullen tevreden worden gesteld. Op twee verkeerspunten in ons dorp zal bij avond terstond na telefonisch bericht een verlichte kennisgeving worden opgehangen met het opschrift: „De zee licht". Vele gelegenheden voor ontspan ning en amusement zijn weer ge opend. Ook zullen de kunstzalen van Mevrouw Boendermaker en het Ber ger Kunstenaarscentrum weder open gesteld worden. Sinds het vorige jaar is in het hart van ons dorp een „badinrichting" ge sticht, in welke gelegenheid wordt gegeven tot het nemen van kuip- en douchebaden. In het Openluchttheater zullen vele voorstellingen worden verzorgd door de Heer J. Haakman met de „Bergense Spelers". Voorts geven de hier gevestigde hotels, pensions, restaurants en café's weder zulk een verzorgde en gezel lige indruk, dat er voor verpozing en vermaak naar ieders behoeften zeker kan worden voldaan. In de maand Juli zal wederom de traditionele „verlichtingsavond" wor den gehouden, welke altijd een succes is geworden voor de vele buurtcom- missies. Wij hopen nu nog, dat het prachti ge voorjaar gevolgd zal worden door een ouderwetse mooie zomer, dan zal geen vacantieganger zich over Bergen en Bergen aan Zee te bekla gen hebben. Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer wenst U dan ook allen een prettig verblijf in ons mooie dorp van harte toe. J. H. ROGGEVEEN, voorzitter V. V. V. Banketbakkerij Tel. 2562 V IJsbuffef Oude Prinsweg 1 WAT BERGEN BETEKENT Ir. G. Schweers, de, bekende mycoloog te Nijmegen, oud vice-voorz. der Ned. Mycol. Vereniging schrijft ons: Bergen, het land van natuurschatten. Als wij in ons vaderland een Natio naal Duinpark willen reserveren, komt Bergen ongetwijfeld hiervoor in aanmerking. Want daar zijn de dui nen groots en de natuur rijk. Voor de kunstenaar een onuitput telijke bron van inspiratie, voor de speurder een land van onbegrensde mogelijkheden. Zo is het inderdaad. Wilt U voorbeelden? Hier groeit het uiterst zeldzame, fijne orchideetje, de Koraalwortel. Hier bestudeerde Strijbos de schuwe, geheimzinnige vogel, de Griel, Hier vonden wij in 1930 voor de eerste maal in Europa de duinpad denstoel Innocybe ammophila (Atk.), blond als het duinzand zelve, voor dien alleen bekend van de duinen aan het meer van Michigan (U. S.). Hier ligt half verzonken in het duinzand de prachtige Geopyxis ammophila (DR M.), een chocolaadkleurige, tulpvormige bekerzwam. Die Berger duinen vormen een schrijn vol schitterende kleinodiën der natuur. Bergen en omgeving behoort zeker tot de mooiste plekjes van Kenne- merland. De natuur laat zich hier be- wonderen in alle verscheidenheid: zee, duinen, bos en polderland. Het schilderachtige landschap heeft vele kunstenaars naar penseel en palet doen grijpen. Wij kunnen genieten van prachtige panorama's, maar ook van heerlijk intieme natuurplekjes. En wie zich wil bezighouden met na tuurstudie, die vindt hier materiaal op elk gebied. De florist, de vogel liefhebber, zelfs de geoloog vindt hier zijn terrein. De nogal kalkarme Berger duinen hebben hun kenmer kende plantengroei, de duinpannen en het Bergerbos vertonen een rijke flora met hier en daar o.a. Orchi deeën en Wintergroen. Varens en mossen vinden wij hier in talrijke soorten en in het najaar vertonen zich ontelbare paddestoelen in allerlei vorm en kleur. Geen wonder, dat de Afd. Alkmaar v. d. Ned. Nat. Hist. Vereniging, de Jeugdbond voor Na tuurstudie en vele andere verenigin gen regelmatig excursies organiseren in de omgeving BergenSchoorl. Hier is immers steeds weer iets moois te beleven. Voor de „pietjesmensen" is het aan te bevelen, er eens voor zonsopgang op uit te trekken en het vogelconcert in zijn volle schoonheid te beluisteren. Maar ook ander ge dierte geeft bekoring aan het land schap, Eekhorentjes worden hier wel eens waargenomen. Hagedissen en duinpadden, de larven van de mie renleeuw in hun kuiltjes en een bonte verscheidenheid van vlinders, vliegen en wespen bieden de liefhebber veel genot. Zee en strand zijn de grote attrac tie voor onze gasten, die toch vooral hier vertoeven om te zonnen en te baden. Toch verzuime men niet, af en toe een flinke strandwandeling te maken, te genieten van de meeuwen, sterns, pluviertjes en scholeksters, en ook te letten op de schelpen, zeester ren, zeeëgels, kwallen, wieren en wat er meer aanspoelt. Ook de beplanting vraagt onze aandacht en bescher ming. Wat de zeldzame wilde planten aangaat .iet is niet wenselijk, de groeiplaats aan te geven. Zo groeit hier o.a. een kleine orchidee, die ner gens ander in Nederland voorkomt. Maar, wie de natuur liefheeft, moet deze ook helpen bewaren. Loop dus niet in de jonge aanplant, denk aan brandgevaar, vooral bij droogte, en pluk geen bloemen of planten. Dan zal het niet nodig zijn, speciale maat regelen voor natuurbescherming te nemen, zoals thans o.a. in Zuid-Lim burg het geval is. Na dit inleidende stukje zullen re gelmatig in de Badbode mooie plekjes van Bergen en omgeving worden belicht. W. F. DORGELO, Leraar Nat. Hist. Alkmaar. Wij praatten met de bekende regis seur, de Heer J. A. Haakman, die zijn sporen op zijn geliefde gebied, het toneel, al dubbel verdiend heeft en bovendien zijn beste krachten pleegt te geven ook als bestuurslid van V. V. V. aan zijn troetelkind: het Openluchttheater. De Heer Haakman, die het altijd volhandig heeft, want onder zijn oppertoezicht staat im mers een groot deel van de Bergense spes "patriae, vindt toch tijd, even rustig met ons te praten en van zijn plannen te vertellen. Zijn gelaat blijft onbewogen, zoals een serieus mens betaamt, maar in zijn stem horen wij iets van gepaste trots, wanneer hij het voorlopig speelprogramma 1948 voor legt. „Dus U gaat de Paradijsvloek weer geven?" „Natuurlijk, want die uitvoeringen van verleden jaar waren zulk een overweldigend succes, dat we dit prachtige stuk van Al- 'phons Laudy ook dit jaar niej aan de vele gasten mogen onthouden". En dan worden herinneringen opgehaald: „Weet U nog: de duivel pijpt en pijpt en pijpt? wat een Adam figuur, hé, ja een beroepsspeler zou 't hem niet nagedaan hebben! Ja, dat was spel! Is 't geen best troepje ,mijn Bergense Spelers? Ik werk er heer- lijk mee en er is zo een traditie aan 't groeien tot 'n streek-cultuur „Dit jaar brengt U ook een nieuw stuk?" „Ja zeker, ik koos er een van onze Nederlandse blijspeldichter uit de 18e eeuw, Pieter Langendijk, met 'n Spaans gegeven, dat zeker ieder boeien zal. Want wie kent Don Qui chot en Sancho Pancha niet! Ik heb 't omgewerkt tot 'n spel van liefde en list, van sport en sotternij, van dans en muziek in echt Spaanse geest Natuurlijk verklappen we verder niets, maar we gaan allen dat zomer feest van een uitgelezen schare tone listen, danseressen en musici bij de nieuwe lichteffecten in het Open luchttheater zelf meemaken. Iedereen is hartelijk welkom; behalve God Pluvius, die in een openluchttheater streng geweerd wordt. Terwijl Uw verslaggever de data noteerde („Pa radijsvloek" 14 Juli, 4 en 15 Aug. en „Don Quichot" 25 Juli, 4 en 25 Aug. noteert U ze ook?) verscheen voor het raam de hoofdrolvertolker, die een echt Spaanse blik naar binnen wierp. In zijn armen torste hij werken over Cervantes, ook de prachtige ro man van de Spaanse romanschrijver Abló, verleden jaar bij het eeuwfeest van de schepper van Don. Quichot verschenen. Van deze auteur-onder wijzer is het niet anders te verwach ten, of hij werkt zich voor zijn rol grondig in door bestudering van tijd en sfeer. Bij mijn afscheid wenste ik hem en de regisseur met zijn wakkere troepje veel succes; dat m. i. al verzekerd is. En de lieve schooljeugd, die onder de hoede van de heren Haakman en Stockmann tot degelijke Bergenaren opgekweekt wordt, wenste ik in stilte toe, dat in de heersende Spaanse sfeer van repetities en andere voor bereidingen het beruchte Spaanse rietje achterwege blijft. Hoogwater te Bergen a. Zee JUNI 1948 Oatum HOOG WATER v.m. n.m. 12 7,14 7,45 13 8,13 8,48 14 9,20 9,55 15 10,30 11,04 16 11,40 0,10 17 0,12 0,43 18 1,09 1,42 Ons Kinderverhaal met prijsvraag (Alle kinderen maken één teke ning (of meer tekeningen) bij dit hoofdstuk of (en) bij vol gende hoofdstukken. Mooie prijzen. Jury: de heren Rogge- Veen, Sax en Valkhoff. Inzen ding aan de redacteur. Vergeet je thuis-adres en leeftijd niet! Uitslag prijswinnaars in No. 13). De Woefs waren eigenlijk niet uit Bergen aan Zee; ze stamden van 't eiland Rottem. Daarvan waren ze echter verzwommen naar de zee van Bergen, waar je zo'n. prettig wrakje hebt voor de zeekinderen om op te spelen, zodat Moeder Woef zich echt lekker alleen met 't huishouden te bemoeien had. Fokkie, 't zeehonden jongetje met zijn tweelingzusjes Pok- kie en Sokkie en zijn jongere broertje Mokkie (die eigenlijk 'n vervelend mokkig zeehondje was) hadden 'n le ven als vorstenkinderen. Fokkie, die veel van sprookjes hield, zat op 't wrakje vaak te turen naar 't kasteel op 't duin, dat hij in zijn dromen Bio- slot noemde en daar zag hij in zijn verbeelding allemaal blauwe prinsjes en prinsesjes. In werkelijkheid zag hij er wel eens 'n rood-wit-blauwe vlag uit de toren steken. Maar, dat was vóór de oorlog; vijf jaren lang moch ten de zeehondenkinderen van Pa en Moe Woef niet boven water kijken, want 't was gevaarlijk. Vader zei toen: „De mensen zijn stapel, ze gooien elkaar met- bommen van bommen!" Dus vijf jaren lang keek Fokkie niet naar de kust en droomde maar; tot hij weer kijken mocht en hij de vlag weer op de Bio-slottoren zag. Toen sprak Vader Woef opnieuw 'n wijs woord: „Nu is 't weer vrede bij de mensen. Als ze nou maar verstandig blijven en vrede houden!" Wordt vervolgd.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 3