DIRK VIS - LICHTBOEI (2): (voor onvoorzichtige baders:) Twee-en-dertigste jaargang Zaterdag 19 Juni 1948 IN BERQEN STA EEN HUIS... M.lt'Lfl v PRIJSVRAAG!!! Naast de prijsvraag voor kinde ren nu een voor „volwassenen" Gevraagd: EEN KORT VERHAAL, een „MAL GEVAL" spelende aan zee, in duin ol bos, in ho tel, pensioen, villa of zomer- boet, een visavontuur, een rui ter- of andere sportherinnering, een echte thriller; in één woord: wat er uit vernuftige breinen voortkomt. Bekendmaking prijswinnaars in 't laatste nummer. Jury: de heren Mr. Kamp, Theo J. v. d. Wal en R. J. Valkhoff. Inzendingen bij de redacteur. Prijzen: de bij Uitg. Herms. Coster, Voordam, Alkmaar te verschijnen herdruk van Mevr. van Reenen's boek „DE HEERLIJKHEID BERGEN IN WOORD EN BEELD". Doet allen mee, ook gij, die denkt, geen „schrijver" te zijn!! Zegt het voort!! Vuur en vonken zijn gedachten Die uit bleeke droomen-wanen Stijgen in het brein bij nachte Om ten dage weer te tanen. Rood geregene karbonkelen Aan der droome torentrans Aan de tinnen waar zij fonkelen Met onwezenlijke glans Reiken verder dan de einder Brengen beeld en brengen zin, Reiken verder en verreinder Naar geboorte en begin. 12 Februari 1945 viel te Buchenwalde als slachtoffer van de Teutoonse razernij de jonge Bergenaar Vincent Weyand. In herinne ring aan deze beminnelijke, opgewekte student, die ook op het terrein der Letteren zoveel beloofde, plaatsen wij een van zijn gedichten. V Redacteur: R. J. VALKHOFF, UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voor advertenties: N. SLUYTER, van der Meystraat 14, Alkmaar Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 WEEKBLAD f 3.25 per seizoen NO. 2 Abonnemen,sPn's 2- voor leden der V.V.V. Losse nummers 25 cent „Schilderen zonder de levende kleur-intuïtie van toets tot toets is geen schilderen. Wèl kan zulk vaak zeer minitieus werk een fraai gekleurd plaat werk opleveren dat in hoge mate „schoon" is en daardoor in hoge mate aller aandacht tot zich trekt. Abuis is echter hij die meent dat er geen waarheid bestaat die boven de aesthetica uitgaat". Dit citaat van Dirk Vis zelf, in 1940 geschreven, mag als inleiding dienen voor de korte beschouwing die we hier aan zijn persoon en zijn werk wensen te wijden. Hij werd in 1906 te Nederhorst den Berg geboren als zoon van een practiserend arts, maar verhuisde al vroeg naar de Zaan streek waar hij, hoewel niet geboren, dan toch getogen is. Na de gewone voorbereidende opleiding studeerde hij rechten, waarna hij zich in 1931 te Amsterdam als advocaat vestigde. Eén jaar lang diende hij de materiële belangen zijner cliënten, waarna hij zich geheel toelegde op de beeldende kunst. In 1936 kwam hij naar Bergen, waar hij nu nog woont. Niet alleen de beeldende kunst heeft zijn belang stelling: hij schreef verschillend werk over historische en folkloristische on derwerpen, en zo juist is verschenen zijn bijna 350 bladziiden tellend boek De Zaanstreek, een beschrijving van het Zaanse volksleven in zijn histori sche ontwikkeling. Zijn kunstenaarsaanleg trad reeds vroeg aan de dag, werd echter van buiten niet gestimuleerd zodanig dat van een meer academische opleiding sprake kon zijn. Dirk Vis is dan ook geheel auto-didact. Men kan nooit bepalen of een academische schil dersopleiding ten nutte of funest voor een schilder zou zijn geweest. Het is niet de opleiding die tenslotte richtinggevend moet zijn, maar de persoonlijkheid van de schilder zelf. Dat het werk van Dirk Vis niet aca demisch is, is, al klinkt het als con clusie tegenstrijdig, een pleidooi voor de kracht zijner persoonlijkheid. De kracht ener persoonlijkheid wordt niet in de laatste plaats bepaald door de diepte der levensbeschouwing (die niet de onze en niet die onzer lezers behoeft te zijn!). En de levens beschouwing zal in elke uiting van de mens richtinggevend zijn. Ook in de kunst. Van dit standpunt uit is kunst te benaderen, al is het niet de énige, en zéker niet de enige weg. Voor Dirk Vis is de kunst uiting, bezien van dit standpunt, het zich bewust worden en het anderen bewustmaken van zichzelf. Of met andere woor den: het geven, niet van de materiele schoonheid, maar van wat als waar heid gevoeld wordt achter de mate- RODE KRUIS, BERGEN (N.-H.). Binnenkort zal er in het gehele land een Rode Kruis-collecte worden gehouden. Moge deze het nodige geld opbrengen, opdat 't zegenrijke werk, dat door ons Rode Kruis wordt ge daan, in ons land en in Indië voort gezet kan worden. In Bergen zal deze collecte in Augustus plaats vinden, welk tijdstip voor onze gemeente gunstiger is. Be waar Uw gave en schenk deze, wan neer zij te zijner tijd van U gevraagd zal worden. rie. Om deze idee vastgelegd te zien in zijn werk (en dat is een recht vaardige eis) behoeft men slechts de portretten te zien die hij dit jaar tekende en die door het Kunstenaars centrum geëxposeerd zullen worden. Een andere weg, waarlangs men kunst nadert, is die welke via de kleur loopt en waarvan het boven staande citaat getuigenis aflegt. Ook hier kan men niet beweren dat het ontlopen ener schoolse opleiding de kleurintuïtie behoed heeft voor cere brale ontleding, zo min als men kan zeggen dat de kleurenzin bij Dirk Vis daardoor te weinig traditioneel zou zijn! Beziet men zijn schilderijen, dan ziet men in ieder geval dat de kleu renzin niet in traditie gevangen is, niet de als reëel aangenomen kleur der objecten weergeeft, maar de kleur stelt als de uitdrukking der in nerlijke bewogenheid, wederom dus als de confrontatie van het Ik met het als het Ware gevoelde achter de materiele objecten. Theo J. van der Wal. zoals er maar één enkel te vinden is. Uw gids wil u er heen leiden. Mis schien is het na een fikse duinwande ling, wanneer ge bezweet zijt en de beruchte body-odour van u afstraalt; of ge gaat mee naar dat huis, wanneer de zee vol kwallen zit en niet aan lokt tot baden. En zeker gaat ge er heen op de dagen, die we „baddag" plegen te noemen; voor de een is dat Vrijdag, voor de andere Zaterdag. Ge hoeft niet ver te lopen, want het huis ligt midden in het dorp. Onder weg, vooral als ge komt van de Dorpsstraat hoek Antoniusstraat, kunt ge nog volop genieten van een typisch dorpsbeeld met oude huisjes als in een hofje. En daar staat ge dan voor nummer dertien in de Kleine Dorpsstraat. De 13 zal u nooit weer houden, er binnen te treden: zinde lijke mensen met gevoel voor hygiëne zijn gezonde mensen, dus niet bijge lovig. Volgt uw gids in de vriendelijke ruime wachtkamer. Met een variatie op het opschrift, dat de grootste dich ter Dante boven de Hellepoort schreef, kunnen we nu zeggen :„Hier gaat men binnen om zich af te boe nen met spons en zeep" (veel zeep, als de bon het toelaat). Bewondert eerst die opvallend keurige douchecellen (liefst 22, dus ge zult niet uw beurt hoeven af te wachten). Of wilt ge een bad nemen? Zijn ze niet verlokkelijk, die ingebouwde luxueuse badkuipen? Hoe verrukkelijk moet het zijn, u daar aanstonds behagelijk in water „precies op temperatuur" neer te vlijen. Zingt dan, zoals het in een goed Badhuis gebruikelijk is, onder het afpoedelen en u bevrijden van da gelijks zweet en stof, uw aria's van Puccini en Verdi, of zo ge liever wilt het liedje van de Bergenaar. O, gas ten, benijdt de Bergenaren, dat ze er zulk een ideaal Badhuis bij gekregen hebben, en .gij, Bergenaren, weest er van overtuigd, dat uw faam van „kraazindelijk dorp" tot ver in het buitenland, in Amerika, in Indonesië en waar ook ter wereld zal doordrin gen. Uw gids gunt u allen dit genot, dat dagelijks te genieten valt, en laat in het wachten, tot ge uitgezongen en uitgebaad zijt, zijn stoffige schoenen poetsen op een vernuftig automatisch schoenpoetsapparaat in de wacht kamer. Is Bergen ook modern? Ga maar eens naar het Badhuis van de hr. J. Houtman. Het aantrekkelijke boven dien is, dat ge er het wijde zoutwa- terbad van God Neptunus en Pesie's prettige heldere openlucht-zoetwater- bad aan de Bergerweg niet door ver geten zult.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1