Handw/erk, Ceramiek en nog u/at Historisch allerlei v' |N De mooiste wandelingen Het Bergens Kunstenaarscentrum heeft zijn tweede tentoonstelling in het Huis met de Pilaren geopend bij monde van de voorzitter die een voortreffelijke inleiding hield, meer gelukkig de kunst in het algemeen rakend dan het hier geëxposeerde werk. Het vorige jaar heb ik er al op gewezen dat het van belang is een jury te benoemen die het ten toon 'e stellen werk aan een keuring onder werpt. Men is daartoe niet overge gaan, wat natuurlijk zijn gegronde redenen heeft: de door een jury te verwerken moeilijkheden zouden ze ker een moed en vastberadenheid eisen die de grens der vriendschap dienen te overschrijden. Ongetwij feld: er is een door ons allen eerlijk gevoelde collegiale verbondenheid, maar houdt dit in dat onverschillig welk werkstuk den volke getoond moet worden onder bescherming ener vereniging die de kunst wil die nen door het publiek waardering voor kunst bij te brengen? Het Kunstenaarscentrum, waarvan de eerste tentoonstelling van dit jaar officieel door de burgemeester is ge opend: dat zich mag verheugen in de werkelijk stimulerende medewerking van de achtbaarste burgers en bur geressen onzer gemeente; dat bedoelt een coördinatie van krachten te be werkstelligen en front te maken te gen de kunstpiraten die in het sei zoen neerstrijken in schuren en op slagplaatsen om het publiek de af schuwelijkste Kitsch te verkopen; het Kunstenaarscentrum heeft de plicht ook op zijn eigen tentoonstellingen werk te weren dat niet voldoet aan zekere (niet eens hoog te stellen) eisen. De tentoonstellingen behoren een bewijs van kracht, niet een van impotentie te zijn. Het publiek, voor het allergrootste deel zelf niet in staat te oordelen, moet de zekerheid hebben in de zalen van het K. C. B. ook werkelijk werken aan te treffen die met kunst te maken hebben. Met deze expositie zullen zij het verschil niet zien tussen wat elders aan een weg occasioneel wordt aangeboden en het hier geëxposeerde. En ik eer lijk gezegd ook niet. De ongetwijfeld Voetbalsport in Bergen De „Badbode", het seizoen-week blad van Bergen, houdt onze welkome gasten geregeld op de hoogte van toneel, film, schilderkunst en historie. Zij, die deze interessante artikelen goed volgen, zullen inmiddels wel tot de ontdekking gekomen zijn, dat de Bergenaren op dit gebied iets in hun mars hebben. Schrijver dezes houdt van toneel, en verlustigt zich vaak in de beelden op het witte doek; hij buigt vol eer bied het hoofd voor de schilderkunst, en geeft zich gaarne over aan histori sche bespiegelingen. Doch, indachtig de ^spreuk „Mens sana in corpore sano" komt hij nu eens 'n pleidooi houden voor de sport. Immers het is de bedoeling van de „Badbode": gids te zijn. Zij wil hen, die hier hun vacantie komen door brengen, leiden naar de oorden van bezinning en rust, van vermaak en ontspanning. Ja, heus, er zijn hier in Bergen ook vele sportbeoefenaars. Er wordt ge tennist. en er wordt natuurlijk ge voetbald. Het zijn de vertegenwoor digers der laatste categorie, die bin nenkort in Bergen voor een groot sport-festijn gaan zorgen. 'n Bergen's elftal, samengesteld uit de elf prominenten van beide plaat selijke verenigingen, treedt over eni ge weken binnen de krijtlijnen om 'n sportieve strijd aan te binden met 'n sterke 2e klasser (misschien zelfs le klasser). De recette van deze voet balwedstrijd komt geheel ten bate van de U. N. A. C. Doch vooraleer deze kamp gestre den wordt, zullen die „elf prominen ten" proeven van bekwaamheid moe ten afleggen; dit geschiedt a.s. Zater dagavond, 19 Juni. Dan zal namelijk het voorlopig Bergen's elftal 'n oefen wedstrijd spelen tegen 'n andere com binatie. Ook de opbrengst van deze wedstrijd komt in de behoeftige schatkist van de U. N. A. C. Moge dit eerste sport-artikeltje in de „Bodbode" onze zomergasten er toe brengen eens kennis te maken met de voetbalsport hier ter plaatse. De oefenwedstrijd wordt gespeeld op het Berdos-terrein aan de Nesdijk. Aanvang: 7.30 uur. J. Radar. enthousiaste ijver waarmede gepen seeld, wordt is geen criterium voor kunst. De onbeholpenste krabbel uit innerlijke noodzaak geboren is altijd meer kunst dan welk werkstuk ook dat deze noodzaak ontbeert. En geen der werken van deze dames qn heren overtuigt ons van de noodzakelijkheid hunner wording. Met Veel meer zelf- critiek, een dieper peilen van eigen diepten, een beheerster eerzucht kan een enkele van hen misschien eens iets bereiken. Een der schoonste eigenschappen van de mens is ten slotte dat hij hoop in de toekomst kan koesteren. Niettemin: er zijn twee exposan ten waarop ik de aandacht wil ves tigen: Jannie Koeman toont enkele tasjes en een pop, uit welk handwerk haar fijne kleurzin en gevoel voor vorm spreekt, en indien men wil op merken dat dit soort van werk hier toch eigenlijk niet behoort, dan is het antwoord: behotort een oase wel in een woestijn? De tweede exposant is Dirk Hubers. In zijn ceramisch werk, in zijn schalen m. i. vooral, be merkt men hoe hij tracht kleur en tekening in een gebruiksvoorwerp tot een eigen eenheid te brengen. Bij hem gaat het niet om een pot of schotel die een versiering vraagt, maar om, zoals van de vroegste tij den af de pottenbakkers hebben na gestreefd, de door de bakvorm zelf bepaalde vlakverdeling waarin de werking uitgaat zowel van de ach tergrond als van de figuur. En daarin staat zijn kunst het hoogst waar de figuur on de achtergrond voor ons willekeurig verwisselbaar zijn. v. d. W. Door P. Beyneveld Heeft U wel eens 'gehoord ;u duelb Heksteuj. Kunstenaars nodigen U uit Vermeldde onze agenda reeds tentoonstellingen van J. H. Roggeveen bij Kunsth. M. Hop man, van R. Snapper bij Kunsth. P. Hopman, de beken de collectie in Kunstzaal Boen dermaker en als waar punt van samenkomst in het Huis met de Pilaren de eerste en tweede tentoonstelling van het K. C. B„ nu zijn wij in de gelegen heid, ook in de Rustende Jager, en wel in de grote zaal, de openstelling aan te kondigen van een tentoonstelling van werk van twee Bergenaren de „Verbrande Pan"-bewoner Nico Berkhout en de jonge schilder Henk v, d. Idsert, die zijn ate lier aan de Princesselaan heeft. Het geheel aparte van die openstelling op Zaterdag 19 Juni, des middags om 3 uur is, dat er geen redevoering gehou den wordt maar een, men zou het kunnen noemen: muzikale introductie. De bekende toon kunstenaars uit Alkmaar, de heren Jan Couvée en Jan v. d. Peet stelden zich beschikbaar om dan het clarinetconcert A'dur van Mozart en de Pre mière Rhapsodie pour clari- nette van Debussy ten gehore tebrengen. Wie deze musici wel eens samen heeft mogen horen weet, dat het momenten van het hoogste kunstgenot zullen zijn. Daar staat de naam van Couvée borg voor en even eens die van de clarinettist v, d. Peet, die in 1946 zijn eind diploma Amsterd. Conservato rium haalde en wie het geluk beschoren werd, dat de Engel se stad Bath, welke de stad Alkmaar na de oorlog adop teerde, hem twee prachtige nieuwe instrumenten schonk. Muziek van Mozart en Debussy te mogen horen in een gezelli ge, sfeerrijke omgeving als de Rus, bovendien met schilderij en, aquarellen en tekeningen van twee Bergense kunstenaars aan de wanden, is met recht een voorrecht te noemen. Dat velen er van mogen genieten. ÖU Proeve van illustratieve kunst door Dirk Vis uit „Anke Servaes" „Spreekuur" (uitg. Hollandia, Baarn). HET GERUCHT GAAT.... dat Burgemeester en Wethouders, de voltallige gemeenteraad en het gehele politiecorps door het stadsbestuur van een grote badplaats aan de Mid dellandse Zee uitgenodigd werden. De reis zal, naar wij vernemen, plaats hebben per speciaal K. L. M. vlieg tuig met als piloot de bekende Ber- genaar van Ulsen, en is bedoeld ter bestudering van badgebruiken en verordeningen in warme zuidelijke oorden. Het gerucht gaat verder, dat dan volgende zomers de plaatselijke politieverordening, waarbij het „zelfs aan kinderen" verboden is, zich bui ten het strand in badpakje of zonne- pakje te vertonen, geschrapt zal worden; dit ter educatie van vieze rikken, die overal „onzedelijkheid" speuren en tot vreugde der baby's en andere kleinen (engeltjes en bengel tjes van Onzelieveheer) en van de ouders, die van goede wille zijn. HIJ IS GOED! Juf, voor de klas: „Waar kunnen we aan zien, jongens, dat de zee vroeger zee geweest is?" Jan: „Aan de mensen, Juf! Die lopen nou nog in 'n zwembroekje!" Heeft U wel eens gehoord, dat het Berger wapen (zes zilveren merletten op een rood veld) dateert uit de twaalfde eeuw?; dat de Heerlijkheid Bergen in 1818 werd bevestigd in het bezit van een geheel ander wapen?; dat een boer op Zanegeest eens een stenen kist uit zijn land opgroef, dio hem sindsdien goede diensten be wees als etensbak voor het vee; doch dat deze „etensbak" een ereplaats kreeg in Bergén's museum, daar het een sarcophaag bleek te zijn, welke naar alle waarschijnlijk heid een Noormannen-aanvoerder tot laatste rustplaats heeft gediend?; dat in 1470 Koning Edward IV van Engeland met zijn zeeschepen in de Bergermeer ankerde om via Eg- mond (waar hij de reliquieën van St Adalbert bezocht) naar Den Haag te reizen?; dat Bergen in de Middel eeuwen, en ook nog daarna, ver maard was als bedevaartsoord van wege het Mirakel van het Heilig Bloed in 1422? dat 1574 in onze plaatselijke ge schiedenis geldt als Rampjaar, daar toen het gehele dorp werd verwoest, waarschijnlijk op last van Diederick Sonoy, 's Prinsen gouverneur van het Noorderkwartier? dat bij die gelegenheid ook de trotse parochiekerk met haar 70 me ter hoge toren in de as werd gelegd? Onze vaste medewerker Jan Ivangh publiceerde eenmaal in Badbode 1947 een aantal wandelingen (en een fietstochtje), uitgeschreven door een der Bondsgidsen A. N. W. B. Wij zijn er zeker van, de gasten een genoegen te doen, met dit lijstje iedere week te plaatsen (en zo nodig aan te vullen). I. NAAR DE „BOKKENWEID- JES". Eerst naar Ruïnelaan Bree- laan Duinvermaak Water- leidingsweg tot Bergerpaadje Nokweg naar de Nok, dan terug tot Bergerpaadje, doch nu in W. richting via Waterleidingweg naar Blijdesteinweg. Volg die tot Lovinklaan en zoek dan langs de enkele tuinen de mooie open grasvelden, waar men heerlijk kan spelen. Via de grensweg kan men dan weer terug naar de waterleiding. II, Vanaf de Nok kan men ook via Waterleidingweg Staring- weg Randweg Verl. Rand weg Klimweg langs de Bos wachterswoning. Men komt dan in het centrum van Schoorl en kan langs de mooie duinkant terug. III. DOR^SWANDELING: Ruïne Ruïnelaan Studler v. Surcklaan Meerwijklaan Lijtweg Meerweg terug tot Sluislaan bij 't eerste brug getje t.o. asphaltweg (met op de hoek 't huis van de Burgemees ter) rechtsaf naar 't Oude Hof Volkshogeschool); dan weer te rug naar Sluislaan via boer derij 't Sluisje naar de Voert Wiertdijkje Vincent v. Gogh- weg Buerweg terug tot aan de poort van villa „de Mospan" door 't lage hout een leuk bos paadje, dat op de Eeuwigelaan uitkomt. Dan kan men terug via Hoflaan öf bij voldoende tijd dóór via Jan Willemlaan naar de hoge bomen, vroegere reiger kolonie, links af via Duinver maak even voor 't speelduin om hoog op zoek naar de „drie banken". Langs de witte paaltjes en stenen kan men dan weer links aanhouden, terug komen via het duin en wat bospaden naar de Sparrenlaan Kerke- laan Berkenlaan achter de Ruïne om huis toe. IV. DAGWANDELING (met kaart van „de Verbrande Pan"): Ruïne Hoflaan Eeuwige laan Mosselenbuurt Voert 'tWoud Hereweg tot Café Zwaan, vlak naast de speeltuin loopt een verharde weg dwars door de duinen naar Bergen aan Zee (deze tocht is ook gemakke lijk b.v. op één middag per fiets te doen). V. DUINWANDELING: Ruïne Hoflaan Sparren laan Duinvermaak (p. d. Bree- laan; daar kaarten halen voor Waterleidingterrein), dan naar 't Speelduin, links ervan opklim men. Dan langs pompstation en de kanalen naar Uilenvangers- weg, die men volgen kan tot aan de tramhalte Fransman. Langs de trambaan terug. FIETSTOCHTJE: Alkmaar (richting Koedijk) aan overkant van kanaal naar „Zes Wielen St. Pancras, daar vragen naar Daalmeerpad een echt gezellig paadje door de koolvel den met hoge houten bruggetjes. In Koedijk rechtsom naar Schoorldam, over de brug via Laanweg naar Schoorl. Langs duinkant terug.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 6