Paardrijden Omgeving in Bergen en Aan het trouu/e poord Twee-en-dertigste jaargang No. 3 onnemen spr,)s :"2- ieden der vvv- Zaterdag 26 Juni 1948 Mijn beste, trouwe ros, mak en geducht, als had je vleugels aan, zo hielp je mij, je baas, zodat ik volgde van nabij het hert, dat vlood in bliksemsnelle vlucht; wij zijn niet lange tijd vaneen geweest; toch vind je in mij dezelfde niet weerom, nu ik gedrukt door zorgen tot je kom met treurend hart en afgematte geest. Mij geeft het wederzien verdriet en vreugd: jij komt vanwaar al mijn gedachten gaan. Herinner jij je nog, hoe zij verheugd je nek beklopte en dan met dwang, toch zacht de teugel hield? Jij hebt die taal verstaan en ging op weg, trots op je dierbre vracht. Vele dichters hebben het paard bezongen. Herinneren wij aan de blinde zanger Homerus, die ons vertelt van het paard Xantos, dat, door Godin Juno „sprekende" gemaakt, de dood van de Trojaanse held Achilles voorspelt. Een lieflijker beeld geeft de grote Italiaanse tragediedichter Vittorio Alfieri, die in het hier uit „Zeven eeuwen Italiaanse Poëzie" (uitg. Kroonder te Bussum) overgenomen sonnet èn zijn paard èn zijn geliefde Vrouwe bezingt. f 3.25 per seizoen o j o o Losse nummers 25 cent WEEKBLAD Redacteur: R. J. VALKHOFF, Uitgave: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voor advertenties: N. SLUYTER, van der Meystraat 14, Alkmaar Voordam 9, Alkmaar - Tel. 3320 Postgiro 37060Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 i i^-"i itb ACI /o\ r ii i ii ,.De cost gaet voor de baet uyt mijne heren! LICHTBOEI (o): (voor alle Bergense winkeliers) 'óe Badbó is ook üw blad dusadverteren In dit artikel wil ik de mogelijk heden bespreken voor de ruitersport in onze omgeving. In de eerste plaats is hiervoor een paard nodig. Ruime keuze in huur paarden is hier niet, de verhuurinrich- tingen beschikken tezamen over on geveer tien paarden van uiteenlopen de kwaliteit. Vopr hen, die zelf een rijdier meebrengen, is wel een moge lijkheid tot stalling te vinden bij een dezer inrichtingen, waarvan men de adressen aantreft in de advertentie kolommen van dit blad. In de tweede plaats is nodig terrein, dat voor ruiters is opengesteld. Het strand en de openbare wegen zijn voor iedereen toegankelijk; blijft echter uit de zeereep; in de eerste plaats is deze eerste duinrij voor iedereen, oo.k voetgangers, verboden terrein en in de tweede plaats is de kans om in aanraking te komen met achtergebleven oorlogstuig daar wel het allergrootst. Het strand is, zö lang het geen vloed is, een aangename en veilige rijbaan, al staan hier en daar nog wel eens afgebroken palen of liggen stukken ijzer of beton in het zand. De openbare wegen leveren natuur lijk de hinder van het snelverkeer, maar wanneer u de moeite neemt, eens een kaart van deze omgeving te bestuderen, zult u zien, dat tussen de duinrij en het Noordholl. kanaal een net van kleinere wegen ligt, dat aar dige tochtjes kan opleveren. Verder is natuurlijk het duingebied langs onze kust buitengewoon aan lokkelijk. Jammer genoeg echter is het rijden hier aan beperkende bepa lingen onderhevig, die sterk variëren al naar gelang de voorschriften der eigenaars. Om in het Noorden te be ginnen krijgen we eerst het stuk in de gemeente Schoorl, toebehorende aan Staatsbosbeheer en zich uitstrek kende van Camperduin tot even be noorden Bergen aan Zee. In dit ge bied lopen ruiterpaden, die met bor den zijn aangegeven. Men moet ech ter een toegangskaart hebben en bo vendien in geleide gaan van iemand, die een jaarkaart heeft. Jaarkaarten worden alleen afgegeven aan hen, die bewezen hebben, het parcours te willen en kunnen volgen. In de gemeente Bergen loopt een ruiterpad van Bergen naar Bergen aan Zee en verder loopt van Bergen aan Zee een verharde weg door het duin naar het Woud, een uitspanning aan de weg van Bergen naar Egmond. De duinen 'ten zuiden van de zee weg Egmond a. d. HoefEgmond aan Zee behoren aan het P. W, N. Ook in dit terrein, dat zich uitstrekt tot Wijk aan Zee lopen voor ruiters openge stelde wegen, die echter niet zijn aangegeven en alleen op een slecht verkrijgbare en zeer grote kaart zijn te vinden. Ook hier is een toegangs kaart nodig, maar een geleidekaart wordt niet verlangd. Kaarten voor de diverse terreinen verschaft u de ver- huurinrichting of de ruiterconsul van de A. N. W. B. Al deze beperkende bepalingen zijn wel zeer onaangenaam, maar nu eenmaal noodzakelijk, omdat velen niet beseffen, met hoeveel moeite en kosten de vegetatie op deze arme bodem in stand gehouden moet wor den, een vegetatie, die noodzakelijk is, om te voorkomen, dat niet binnen afzienbare tijd het gehele duingebied zou zijn verstoven. Kijkt u maar eens in Bergen aan Zee. Hier is in de be zettingstijd niet veel aan de zeereep gedaan en nu ziet men van af het strand de fundamenten van de hui zen, die vroeger achter de boulevard lagen en ook nog een voortuin hadden. Bij wijze van proef zullen in de loop van het komende seizoen enige gemeenschappelijke tochten worden gehouden onder geleide van met het terrein goed bekende ruiters. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, kun nen zich wenden tot: J. ELEMA, van Reenenpark 11. Doelstelling Rode Kruis Geboren te. midden van oorlogs leed, gedreven door naastenliefde, stelt het Rode Kruis zich ten doel, zowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de mensheid te dienen door hulp-te verlenen aan zieken, gewon den, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maat regelen, waardoor menselijk leed kan worden voorkomen en verzacht. Hoe een onzer schilders van internationale vermaardheid, Leo Gestel, die lange tijd in het Huis „De Hulsten" aan de Buerweg woonde, „'PAARDEN AAN ZEE" zag. Aan zijn nagedachtenis heeft de hr. Wortel, directeur van het Alkmaarse Museum, onlangs een belangrijke tentoonstelling gewijd. (Cliché met toestemming overgenomen uit Klomp's „In en om de Bergense School", uitg. Strengholt, Amsterdam).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1