MIA VAN REQTEREN ALTENA Onder vier ogen <V ,0? Tijdens de Kaasmarkt: Na de Kaasmarkt: REISBUREAU „De Magneet" Historisch allerlei Over z.d. van ruiters Schoenwerk bij A. C. Seewald In Badbode I stond het bekende portret van A, Roland Holst, ook door deze kunstenares getekend. Mia van Regteren Altena, tekena- res, in 1914 te Amsterdam geboren, doorliep een 4-jarige Middelbare Meisjesschool, waarna zij tekenlessen ontving van J. M. Graadt van Roggen. Verdere opleiding genoot zij aan de Antwerpse academie: het Hoger In stituut voor Schone Kunsten. In de practijk genoot zij onderwijs van Tjipke Visser (boetseren), en op de drukkerij en zetterij van Krijgsman te Alkmaar (typographic). Als Mia van Regteren Altena na enig nadenken als haar vak tekenares opgeeft, blijkt dat te zijn op grond van haar overtuiging dat het tekenen de basis is voor al het werk dat zij doet, werk dat, ogenschijnlijk uiteen lopend, inderdaad verbonden blijkt te zijn door dat éne bij haar op de voorgrond tredende, tekenen. Welk werk zij ook aanvaardt, zij moet er eerst 'n tekening voor vervaardigen: portretten (in potlood), ex librissen (soms als pentekening, meest in hout), gedenkstenen, typographic. Uit de voorliefde voor deze arbeid, die niet alleen kunstzin, ook hand vaardigheid vereist, blijkt dat Mia van Regteren de ambachtelijke kant van de kunst een hoge waarde toe kent. Zij is dan ook graag gebonden aan de opdracht, ze houdt van de samenwerking met hen die haar werk moeten uitvoeren, de steenhouwer, de zetter ,de drukker. Wij praatten met een bekend die renarts, die sinds kort met zijn jonge vrouw (een ras-amazone) en dochter tje (een baby, die nu al, zo jong als ze is, kaarsrecht zit als een volmaakt circusrijdster) intrek genomen heeft in Bergen, ten huize van zijn schoon moeder (Mevr. K., een naam, die dank zij een Ned. Nobelprijswinnaar over de gehele wereld bekend is), de eigenlijke chatelaine van het schil derachtige, eens door de kunstenaar Jo Veldheer gebouwde landhuis. Hoe wel genoemde dierenarts de laatste jaren door zijn belevenissen (katten- krabben en hondenbeten) en proeven met „kleine" huisdieren in, een die renkliniek te Amsterdam zijn hart aan „de kleinen" verpand heeft, draagt hij als trouw Bergen's ruiter-in-de-voor- oorlogse-jongelingsjaren het „grote Paard" een zeer goed hart toe. Wan neer uw verslaggever dus over het paard begint en zijn in de Winkler Prins gelezen schaarse kennis over het ros ten beste geeft (dat het be hoort tot de grote groep der gewer velde dieren, de grote klasse zoog dieren, de orde der eventenigen, om kort te gaan: de familie der Equiden) schenkt onze vlotte gastheer nog eens bij uit de vermaarde „kruik met de glazen kogelstop" en raakt nog meer in vuur en vlam. Hij weet ont zaglijk veel over het paard te vertel len: anecdoten, gezegden, sagen en legenden enz. enz. De verslaggever neemt pas laat in de avond afscheid met onder zijn arm een boekje: „Mo zaïek van het paard" door G. Lange- ler (uitg. Tijdstroom, Lochem). Terug in de stad leest hij hierin, geboeid, tot in het holst van de nachtalle anecdoten, gezegden, legenden enz. over het paard, die hij op die hoogst genoegelijke avond uit de mond van de dierenarts gehoord heeft. Hij kan dus volstaan met alle belangstellen den naar dat aardige boekje te ver wijzen. In elke kunst is een spelelement. Het kenmerkende onderscheid tussen werk en spel is dat bij het spel het object (dat de partner kan zijn) een gelijkwaardige rol speelt als het subject. Bij het werk daarentegen wil het subject macht hebben over het object. In het spel is de partner voor zichzelf natuurlijk ook weer subject en hij kan de nfédespelers wederom als gelijkwaardig object zien. Zo be schouwd begrijpt men waarom het in de kunst ambachtelijk samenwerken, door het spelelement, in de Middel eeuwen zo 'n voortreffelijke eenheid kon bereiken, overal waar het ging om een werk gezamenlijk uit te voe ren (kerken b.v.) In onze, in dit op zicht te individualistische ingestelde, maatschappij komt de ambachtelijke zijde der kunst vaak in gedrang, maar ook het spelelement ontbreekt vaak te zeer. In Mia van Regteren Altena her kent men de oude drijfveren, al bouwt zij dan geen kerken. Haar werk is aesthetisch en klassicistisch gericht. Het bezit een klaarheid die het residu lijkt van het bezonkenste oordeel, maar tegelijkertijd heeft het een warmte die een uitstraling is van haar liefde voor de kunst. Haar laatste grote werk is een steen met 'n sp„eciaal door A. Roland Holst vervaardigd achtregelig gedicht in het dienstgebouw van het Hoog heemraadschap N.-H.-Noorderkwar- tier te Petten, voor welk waterschap zij tevens bezig is een windwijzer te maken voor hetzelfde gebouw. THEO J. VAN DER WAL. Banketbakkerij Tel. 2562 IJsbuffel Oude Prinsweg 1 WAT BERGEN BETEKENT.... Voor C, Elling, Ambtenaar P. T. T„ woonachtig te Haarlem: „Ruim twintig jaar kom ik regel matig in Bergen en nog steeds vind ik het één van onze aardigste duin dorpen. Vlak achter de duinenrand ge legen biedt het bijna alles, wat de natuur aan moois kan geven. In de eerste plaats de prachtige duinen, en, waar zeker ieder kind en zeer veel groteren van houden: de zee. En dan, om dicht bij huis te blijven: de bos sen, die ook bij minder stralend weer toch altijd prachtig zijn om te bezoe ken. En zoekt men ter afwisseling het lage Hollandse landschap met zijn weilanden, sloten, boerderijen en koeien, ook dat biedt Bergen in zijn polders. Een kort bezoek aan Bergen en kennismaking met zijn bewoners zal al direct op iedere gast een rus tige en prettige indruk maken". Grote rondtour naar bos, strand en duinen. Prija 1,25 per persoon. Vertrek vanaf Kaasmarkt 111/, uur. Attractieve tocht naar: Het rijk der duizend eilanden met rondvaart en bezoek aan veiling. De Wieringermeer. Afsluitdijk (Monument). Terug via Schoorl en Bergen, aank. ca. 5%. uur, prijs 3,75 p. p. (incl. rondvaart; vertrek 1214 uur vanaf Kaasmarkt. Ver. Touringcarondernemers Plaatsbewijzen verkrijgbaar a. d. op de Kaasmarkt gestation- neerde Touringcar en bij de V. V. V. Waaggebouw. Door P. Beyneveld Heeft U wel eens gehoord 1 Ku I dat de Ruine-kerk, zoals wij haar thans noemen, het overgebleven koorgedeelte is van dit veertiende- eeuwse kerkgebouw?; dat een zelfmoordenaar in vroe ger tijd op een speciaal gedeelte van het kerkhof werd begraven, n.l. ten N.W. van de kerk?; dat zijn lijk niet werd gedragen doch gesleept?; dat nog in 1700 katholieken, buiten Bergen wonende, steentjes meenamen van een twaalfde- of der tiende eeuwse kapel, welke stond op de grens van Bergen en Wimmenum bij de Heerenweg, daar zij geloofden, dat deze de kracht hadden, zekere lichaamskwalen te genezen?; dat deze kapel in de achttiende eeuw tot school is ingericht voor de jeugd van Wimmenum en Het Woud „opdat dezelve niet langer als wilde beesten werden opgebracht"?; dat dit éénmansschooltje „op 'tWoud" in 1865 door brand is ver nield en niet meer werd herbouwd?; dat een boerenwoning aan de Achterweg te Oostdorp de Rooms- Katholieken van Bergen in de zeven tiende eeuw tot kerk moest dienen?; dat de R.K. parochie tot in 1815 verplicht was iaarlijks 100,te be talen aan de Heer van Bergen voor de vrije uitoefening van haar gods dienst?; dat de „keuren en ordonnan tiën" der Heerlijkheid Bergen uit de zeventiende eeuw o. m. behelzen een verbod om „alsser bruyden gêtrout weerden.... na haer te goyen"?; dat in 1811 de regenten van Bergen het voorrecht hadden, de grote keizer Napoleon te mogen begroeten aan de grens van Bergen nabij Koedijk? P. BEIJNEVELD. (Speciaal voor ons Ruitersportnum mer geschreven door „medicus"). „Mijnheer de Redacteur, uw verzoek om enige raadgevingen ten behoeve van het intact houden van de zitdelen (z.d.) van ruiters en amazones, geloof ik niet beter te kunnen inwilligen dan met de onderstaande punten, lste: Wrijf ze, deze z.d. dus, voor ge u in rijcostuum steekt, energiek met kamferspiritus, maar wees niet al te kwistig met dit vocht. Zij die daarmee wél kwistig wensen om te gaan, zullen na de eerste keer wel begrepen heb ben, wat ik met die raad bedoel. 2de: Daarna wél kwistig inpoederen met het allerbeste talkpoeder. 3de: Zorg, dat ge niet op plooien of onderkant van Uw onderkleren komt te zitten. 4de: Mocht na de rit blijken, dat de zitdelen toch slijtplekken verto nen, dan bevalt mij het beste, die plekken aan té stippen met 6 jodiumtinctuur. (De z.g. rode jodium, d.i. een 2 waterige oplossing van mercurochroom, staat weliswaar veel aardiger, maar is voor deze aandoening van weinig nut). De jodiumtinctuur brandt na tuurlijk wel even, maar looit de aangedane plaats, zodat er al heel gauw een korstje op komt. Een stukje verbandgaas, vast gehouden door een reepje pleis ter, voltooit de behandeling. Voor een snelle genezing is het be paald onjuist (wat sommigen menen), weer te gaan rijden vóór het wondje genezen is. Een week gaat er meestal ongeveer mee heen. Menigeen aanvaardt echter een wat langere genezingsduur, en gaat eerder weer rijden. Bepaald ernstige gevolgen heb ik daarvan nooit gezien, en de pijn valt tenslotte wel mee, maar als ik denk aan de degeneraties van steenpuist ten op de z.d. van de „Gele Rijders", die ik in m'n ionge jaren mocht hel pen genezen, dan prefereer ik toch maar liever af te wachten". „medicus". VOOR BETER KerkslraaE Tel. 2552 HET GERUCHT GAAT.... dat Bergen dit jaar zijn eerste „vos senjacht" gaat beleven. Als jager- meester fungeert dan stellig een der grootste paardenliefhebbers en rui tersportenthousiasten van Nd.-Hol land (kiespijnlijders zullen zich die dag met een- kruidnagel moeten be helpen). De „leider" wordt geas sisteerd door de bekende jonge na- tuurvrinden Jan en Bob op hun vu rige ketten. Het gerucht gaat verder, dat van die dag af alle beperkende bepalingen voor het te paard berijden van Bergen's natuurschoon opgeheven zullen worden, in vertrouwen, dat pas met helm beplante duinen en nieuw aangelegde verharde wegen door bo nafide ruiters (en dit zijn alle lande lijke- en andere ruiters) gespaard zullen worden. Het gerucht gaat nog verder, dat de meute versterkt wordt door een snelle schapenjager, de hond van Wouter, en dat de redac teur van de Badbode, in herinnering aan de vooroorlogse jaren, toen hij als Sinterklaas graag voor de Ber gense kleuters „reed" en nu in vol vertrouwen op de aanwezigheid van een „medicus" (zijn gewaardeerde medewerker), een fiere schimmel gaat bestijgen. Over de deelnemers aan de jachtpartij doen namen de ronde van vele prominente figuren uit Bergen e. o. (men fluistert zelfs de naam van de directeur van een Alk- maarse drukkerij en zijn gade). Vol staan wij met het gerucht te verbrei den, dat eregast is de acteur paeda- goog, die zich in de gedaante van Don Quichot (uit Langendijk's blij spel in het Openluchttheater) op zijn Rossinant onder de snelle dravers mengen zal en dat de talrijke bekoor lijke amazones, evenals de tradito- nele hoge hoeden der manlijke deel nemers, een bizonder cachet aan deze eerste Bergense vossenjacht gaan geven.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 2