ZWERVEN Een Speelu/agen rijdt voort „DE RUSTENDE JAGER" Modern en gezellig ttarrq Lobrink Ensemble Koldy Wat verdween Paviljoen „Trianon" VOOR UW LUNCH EN DINER Wapen van Bergen TELEF. 2428 Peerde-sport V V 2e blad -- 26 Juni 1948 Duinen, luchten en winden, zij heb ben zo'n grote bekoring voor de natuurliefhebbers. Zwervers van het wijde veld houden van een verre blik over heuvelen en dalen, over bossen en velden tot in de verste uithoeken, waar de horizon als een bijna niet te onderscheiden lijn de scheiding vormt van land en lucht. Zo'n verre blik in de diepe blauwe lucht, waarin stapel wolken, door winden voortgedreven, zich spelenderwijs opwerpen tot machtige bouwwerken in grillige vormen en in prachtige stemmige kleuren. Onbekommerd te mogen zwerven in de wijdse, ongerepte natuur, is wel het heerlijkste wat ons mensen gegeven wordt. Onuitputtelijk is de bron van zuiver genot, die moeder natuur ons biedt. Velden, hoe wijd en hoe ver is de einder; bossen, hoe diep en met hoeveel bomen; duinen met zovele heuvelen en dalen, wat is mooier, schoner en gezonder dan van deze dingen te genieten? Ons Hollandse landschap is prach- tie. Heus, wij behoeven niet naar het buitenland te reizen om van een fijne vacantie te genieten. Klein is ons land, maar groot is zijn natuurschoon, boeiend is zijn dieren- en planten leven en heerlijk het buitenleven. Vooral Bergen is een van de uitver koren plaatsen, waar men van al de ze heerlijkheden kan genieten. Hier zijn op een luttel aantal vierkante ki lometers verenigd: bos, duin, polder, heide, zee en strand. Ziedaar alle schoonheden ineen, die men in ande re delen van ons land (hoewel die ook prachtig kunnen zijn (vergeefs zal zoeken. Daarom, gasten van Bergen en om geving, geniet van de zes heerlijk heden, die u hier worden geboden. Trekt er op uit, zwerft over het strand, door de duinen (met een wan- delkaart), door bossen, over heide velden en luistert naar het lied van de leeuweriken boven de akkers in de polder. Blijft niet op één plek uw hele vacantie liggen bruinbakken (dat bruin is er, als u in de stad te rugkomt, binnen vijf dagen weer af), maar wandelt, ziet de natuur in al haar pracht, leert de vogels zien en kennen en bewondert de kleuren der bloemen. Gaat naar de zee en laat het lied der eeuwig krullende golven, het slaan en klappen der branding klin ken in uw oren; laat het nasuizen nog vele weken lang! Ziet naar de blanke zeevogel sil houetten, die u met hun snelle vleu gelslag wenken, toch vooral op de schoonheid van hun vlucht te letten. En luistert op de velden naar het monotone gezoem der duizenden in secten, die hier uit de bloemen de zoete honing puren. Ontwaart ge in secten op een bloem, dan zult ge ook uw aandacht aan de plant schenken. Van het een komt het ander. Uw vacantie zal dan mooier en voller zijn dan wanneer u alle dagen op „één plekkie" blijft. Als u dan na dagen van vrij zwerven terugkeert in de stad, zult u aan uw kennissen veel meer over het natuur- en buiten leven kunnen Vertellen dan anders wanneer u genoodzaakt zult zijn, te zeggen: ,,'tWas warm en kijk eens, hoe bruin ik ben!" BOB BOERSMA Jr. Bezoekt BERGEN N.H. Dancing Café-Restaurant (Restaurant h Ja Carte) Hebben wij, bewoners van een „gestroomlijnde wereldnog een vage notie van wat eens een Speelwa gen was? Onze voorouders van de Gouden Eeuw gebruikten èn het woord èn het voor onze verwende ruggen niet zeer comfortabele voer tuig. Zij gingen ermee spel e-rijden, zoals zij met hun bootjes gingen spel e-varen en zoals de gefortu- neerden behalve hun steedse woning hun s p e e lhuis of „villa" buiten de stadspoort hadden. Met dit antieke voertuig maakten de tijdgenoten van Hooft en Vondel hun speelreisjes. De literatuur heeft ons enkele, met krul lende renaissance-tooi aangedane verhalen van zo 'n speelreisje be waard. De bekende prentverzameling, die als „Atlas Van Stolk" beroemd is, toont ons een duidelijke afbeelding van een 17de-eeuwse Speelwagen met zijn dartel reisgezelschap. Juist temidden van heerlijke vacantierust is het wel aardig te bedenken, dat we hier op een belangwekkend cultuur historisch onderwerp geraken: een der vroege vormen van ons vader lands toerisme.. De liefhebber van de studie der oudere bescha vingsvormen vindt onder de wonder lijke snorrepijperijen van die speel reis-verhalen s vaak „Arcadia's ger noemd, en ook galante herders en aanminnige herderinnen veel ver makelijks. Wist U, dat in de Gouden Eeuw de amoureuze jorigemannen het ongeschreven recht hadden bij het rijden over een brug hun vrouwelijke „speelnootjes" te omhelzen? Dit oude folkloristische gebruik werd ingeleid met de, taalkundig niet best meer te verklaren, roept „Heul, heul!" Het Hollandse polderland nu, telde talloze bruggetjes en de gulle Gouden- eeuwer huldigde de opvatting: „een kusje is maar afvegen!" Maar ook vi/idt men er aanwijzin gen, dat ons vroege toerisme al enigszins cultureel geïnteresseerd was. Onder het lustige speelgezelschap be vond zich meestal wel een geleerde „Waer-mond", die allerlei wetens waardigheden omtrent de bezochte punten te berde bracht, 'n wijdlopige voorganger van de moderne Baedeker. Maar de Speelwagen verdween. Het langst bleef hij in ere in ons boerenland. Misschien ook een voor beeld van die veel omstreden theo rie, dat onze oude „volkscultuur" vaak de afleggertjes draagt van lang verdwenen beschavingselementen? Zoals de boerendansen van nu, dik wijls de gezelschapsdansen der „hogere standen" van vroeger eeuwen zijn. Omlaag gezonken cultuur-goed dus! In het boerenland is die fraaie Speelwagen, met zinvolle rijmen op het „achterkret", nu ook al afgedankt; museum-stuk geworden, of vermolmd Het „bunkerdor p". Ook de bunkers op en aan de voet van het duinplateau nabij „Duinver- maak" zijn verdwenen, althans in het Gemeentelijk Natuurreservaat. (Op hot gebied van de Provinciale Water leiding blijven ze bestaan). De Pro vinciale Waterstaat, die het Gemeen telijk terrein in enkele maanden tijds zuiverde, heeft het werk op keurige wijze verricht. We zouden haast kun nen spreken van een restauratie van de duinen! Voor één bunker werd een uitzon dering gemaakt: die blijft er ten be hoeve van de Berger Padvinders- groép „de Duintrappers"; maar zij hóren dan ook bij het duin! Sommigen vonden he,t jammer, het ingewikkelde bouwsel van bunkers, trappen en loopgraven te zien ver dwijnen, maar nu dit gedeelte van het Natuurreservaat weer in oude luister prijkt (slechts de reigers ontbreken), zal het Wel door niemand meer be treurd worden. P. BEIJNEVELD. Als illustratie bij neven staand artikel van de hr. E. Kroeskop verschafte ons de uitgever van het maandblad „De Speelwagen" Meijer's Boek- en Handelsdrij. te Wor- merveer het aardige vignet. Ter verduidelijking volgt hier de tekst op het „achterkret"; Al die mij ziet En niet mag lijden Die keert zich om En laat mij rijden Al is de weg Ook recht of krom Ik rij maar voort En zie niet om. in een vergeten hoek. De naam ech ter leeft voort, als titel-vignet van een, na de bevrijding opgericht, maandblad voor ons Noorderkwar tier, gewijd aan de historische schoon heid van dat gebied, waarin Ber gen een parel van grote waarde is. Zo blijft die antieke Speelwagen voortrijden! De oprichters kozen naam en af beelding zeer bewust. Niet om zich zelf te karakteriseren als nachtpitten, die menen de klok terug te kunnen zetten! Maar wel om toon en sfeer te typeren, waarin dit, door Meijer's Boek- en Handelsdrukkerij te Wor- merveer zo uitnemend verzorgde maandblad, de streekkennis bestu deert en bespreekt! Toon en sfeer van een fleurig en geïnteresseerd Noord hollands reisgezelschap. Vakmensen van allerlei slag vertellen er zonder geleordheidsvertoon, kunstenaars ge ven hun bijdrage, maar het onopge smukte verhaal van 't boerenvrouw- tje uit Sijbekarspel vindt minstens een even belangstellend onthaal! Ook ons lieflijke, rijke Bergen is 'n gaarne bezochte pleisterplaats van dit ori ginele troepje. We hopen, dat Uw vriendelijke Redacteur nog eens een plaatsje voor een reisverhaal kan reserveren. Want: vacantie-vrèugd en Speelwagen-kout behoren van oudsher bijeen!- E. KROESKOP, Geschiedenisleraar te Alkmaar. Hoogwater te Bergen a. Zee JUNIJULI 1948 Datum HOOG WATER v.m. n.m. 26 6,55 7,17 27 7,33 7,44 28 8,15 8,40 29 9,04 9,30 30 9,56 10,23 1 10,54 11,20 2 11,57 0,10 NIEUWE TENTOONSTELLING. Wederom opent het Huis met de Pilaren aan de Kerkstraat zijn deuren voor een tentoonstelling. De vele werkende leden van 't Kunstenaars centrum maken het noodzakelijk, dat de tentoonstellingen snel wisselen. Voor het publiek brengt dit seizoen dus wel heel veel afwisseling, zodat men een goed beeld krijgt van de werklust der kunstenaars. Deze ko mende twee weken zullen we werk zien van Mia v. Regteren Altena en de heren de Carpentier, Colnot Jr., v. d. Idsert en Sterk. Bergen aan Zee Waar hebben wij zo gezellig geborreld en waar zo heerlijk gegeten? Och ja A m BREELAAN 35 f"N 'tWas ien van die mooie lange evende, dat je weer es fain buiten zitte kon, 't was echt loeker en d'r was gien graintje wind. De blaadjes hinge zo stil an de bome, dat je temet verskoot as 'r 'n klain veugeltje deur de takke. wupte. We zate zo lui te sprage en alfcemetters wat te leze, toe de stilte wegtrapt wier deur 'n paar stampende peerdepöte, We keke nei 't bos- sie zait an onze wurft en deer zage we de peerdraier op ons ofkomme: 't was de dokter. Hai zette 't peerd an ons hek vast en was mit 'n paar gróte stappe bai ons. „Goeien avond zamen". „Genevend, dokter", kreeg ie van ons terug. En Train flapt er mitien uit, teuge 'm: „Wat mot je nou met die losse knol? Weer heppe de skil- lewagen staan leite?" Hai most lache. Hai weet donders goed, hoe Train plage kan. D'r wiere nog 'n paar steke geven over en weer, maar 't slot van 't liedje was, dat 't peerd 'n emmer water en 'n bak skille kreeg en de dokter zat bij ons an 'n glaasje bier. „Wou je d'r nog 'n stik mit eerdebaien bai hewwe?" vroeg Train. Noü, dat sloeg ie niet of. „Je hewwe glaik", zai Train, „as je altemet- ters eet en drink, kraig je lang zo'n honger en dorst niet!" Toe krege we puur de praat over peerde en peerdesport. Dokter was 'r vol van en ik mot eerluk zegge: achterof kejje deer best inkomme. De liefhebbers van de peerdesport kenne in Bergen dubbel geniete, want nergens vin je zukke ruiterpade en zoveul variasie in de natuur. Deer raakte we niet gauw over uitpraat. Dat kwam voor 'n deel ok deur 't dorstige weer, want we hadde al heel wat bier in onze radia- teur gooid. Op lest ware we zo ver, dat we al 'n Berges Harmonie te peerd hadde, die mit alle ruiters er achteran 'n reclametocht maakte. We wiste allien maar gien reed mit de gróte trommel. Zo'n knol mit 'n bons-trommel d'r op zou netuurlijk altaid 'n end vooruit weze, want de trommelslaander zou zonder erg net zoveul op z'n peerd aas op de trommel slaan. Aars was 't wel wat, dochte we. Peerde en muziek, prachtig. En juist Berges Harmonie, deer gaat alles altaid achter an. Zover ware we, toen Dokter z'n peerd de emmer omtrapte en wai in de gate hadde, dat 't al laat was en niet warm meer. „Jullie ware op hol!" zai Train. „Wel te ruste!" gong 't van weers kante en effies later was alles weer stil. De blaadjes an de bome bewoge niet. Je zag allien wat migge danse teuge de skemerlucht. „idtem".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 3