Jongere schilders exposeren s> <cl g> Tijdens de Kaasmarkt: Na de Kaasmarkt: REISBUREAU „De Magneet" IN BERGEN STAAT EEN HUIS... Bergen als geestelijk herstellingsoord. Hoogwater te Bergen a. Zee JULI 1948 Het Kunstenaarscentrum heeft zijn derde tentoonstelling in dit seizoen in het Huis met de Pilaren geopend. Thans is het een groep jongere schil ders, die gelegenheid heeft haar pres taties te tonen en ten dele laat ze inderdaad zien wat ze kan, ten dele echter ook wat ze niet kan. Het zijn Thijs Sterk, Jaap de Carpentier en Karei Colnot. Mia van Regteren Altena heeft haar mooi graphisch werk geexposeerd, waarvoor we verwijzen naar ons vo rige nummer, waarin we aan deze knappe kunstenares een artikel wijd den. Dan is er weefwerk van Mevr. Lilo Hubers, waarvoor we bijzondere aandacht vragen. Hier kunnen we verwijzen naar het in dit nummer voorkomende artikel over haar werk en haar persoon. Van de exposanten der vorige tentoonstellingen zijn Janna Koeman en Dirk Hubers nog met werk vertegenwoordigd. (Men zie no. 3 der Badbode). Wat de schilderijen betreft: Thijs Sterk maakt de sterkste indruk, niet om zijn naam alleen. Hij is niet slechts technisch verder dan de beide ande ren, hij is ook persoonlijker, meer een eenheid, wat werkelijk niet gezocht moet worden in het leeftijdsverschil (naar ik meen is Sterk de oudste van het drietal). Wat hem met de anderen verbindt is het representatieve ele ment zijner kunst: alle drie schilders zijn realisten. Thijs Sterk laat inder daad zien wat hij kan, in het bijzon der in zijn tekeningen: Spakenburgse Vissers en Zomer in Brabant. Jaap de Carpentier heeft hier veel schilderijen hangen, té veel eerlijk ge zegd. Ook selecteren is een kunst die overigens bijna geen kunstenaar ver staat. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat, wanneer de critiek van de zijde der kunstcritici niet gunstig uit valt, onverschillig over welk werk, de kunstenaar ten zeerste gebelgd is. Bekijkt hij de kunstenaar) zijn eigen werk een half jaar later dan is zijn critiek daarover vaak minder mals nog dan van de kunstcriticus. En om de zaak nog te compliceren: herleest de kunstcriticus hetgeen hij •eens schreef, dan denkt hij: had het oor deel niet wat milder moeten zijn? Laat mij mijn ook kunstzinnig zeer begaafde leermeester Professor Révész citeren: De beoordeling van het werk vereist een zeer bepaalde instel ling, die uitsluitend op de pres tatie, als objectivatie van de geest gericht is. Bij de beschou wingswijze moet men derhalve zowel de scheppende daad, de genese van het werk, als de per soonlijkheid van de schepper bui tensluiten. Onze taak is de be oordeling van het werk zonder vooringenomenheid, op grond van algemeen aanvaarde criteria en een voor het nieuwe niet onont vankelijke critische houding. On bevangen waardering bekommert zich niet om genetisch en historisch verband, noch om persoonlijke motieven en uiterlijke omstandig heden, hier komt het alleen aan op de autonome waarde en uit drukking van het werk. (Créatieve Begaafdheid, 1946, 'n werkje dat een ieder zij aanbevolen). Voorzover het werk betreft van kun stenaars die niet meer tot de leven den behoren of hun hoogtepunt reeds hebben bereikt is m.i. niets tegen deze eis in te brengen. Ten opzichte van de jongeren staat de zaak iets anders: zeker, men kan en mag slechts oordelen naar de prestatie, maar in deze prestatie kan men een phase ener ontwikkeling zien. En het gaat er nu om te bepalen of de volgende phasen tot kwalitatief belangrijk betere prestaties zul len leiden. Hier gaat het veel meer om de psychologische in stelling van de kunstenaar dan om technische bekwaamheid (maar een verwaarlozing van deze be hoort tot de psychologische in stelling!) Zo gezien heb ik de overtuiging dat Jaap de Carpentier inderdaad tot kwalitatief belangrijk betere presta ties zal komen. Hij kan niet alleen wat, hij wil ook wat. Het mag vreemd lijken dat ik zijn Paarden daarvoor als bewijs aanhaal. Ongetwijfeld is het Geo Gestels hand geweest die zijn penseel bestuurde. Maar dat is niet erg: Gestel is nooit slecht gezelschap geweest De winst voor de Carpentier is de speelse lijn en het zien van an dere mogelijkheden dan overgeleverd realisme vermag te schenken. Maar grondslag zelfs voor abstracte kunst blijft het realisme. Over welk thema ik nog in één der vol gende nummers hoop te schrijven. Karei Colnot, lang niet zo door zijn vader beïnvloed als men geneigd is te geloven, sluit zich bij de beide ande ren aan. Hij is de mindere in kleurge voel. Van zijn werk acht ik de teke ning het meest geslaagd. v. d, W. Bankefbakkerij Tel. 2562 IJsbuffef Oude Prinsweg 1 Datum HOOG WATER v.m. n.m. 3 0,29 1,05 4 1,26 1,56 5 2,15 2,43 6 2,59 3,29 7 3,47 4,18 8 4,33 5,08 9 5,24 5,56 EXCURSIE Gelukkig bleek de belangstelling voor de excursies van natuurvrienden, welke Jan Ivangh organiseert, zo, dat hiermee voortgegaan kan worden. De volgende zal zijn weer te begin nen bij de lindeboom aan de Hoflaan Woensdag 7 Juli om half acht .De wandeling gaat naar de Verbrande Pan en de leider heeft een groeps- kaart kunnen bemachtigen. Deelna me weer 20 ct. p. p., welke besteed worden voor natuurstudie, het aan schaffen van vogelringen enz. Toont, dat ge dit mooie intiatief van onze Jan waardeert en weest Woensdag avond present! Grote rondtour naar bos, strand en duinen. Prijs 1,25 per persoon. Vertrek vanaf Kaasmarkt ll1/4 uur. Attractieve tocht naar: Het rijk der duizend eilanden met rondvaart én bezoek aan veiling. De Wieringermeer. Afsluitdijk (Monument). Terug via Schoorl en Bergen, aank. ca. 5.30 uur; prijs 3,75 p. p. (incl. rondvaart); vertrek 12.45 uur vanaf Kaasmarkt. Ver. Touringcarondernemers Plaatsbewijzen verkrijgbaar a. d. op de Kaasmarkt gestation- neerde Touringcar en bij de V. V. V. Waaggebouw. Op uw wandelingen buiten Bergen kunt ge vaak de koepel zien van het instituut, waarheen uw gids u deze keer geleiden wil en zo is het gebou wencomplex u al bekend. In deze Badbode verdient het extra in het zonnetje gezet te worden, want het straalt „goud" af. Hier wordt een gouden feest gevierd. Maar laten we uit het dorp die lange rij vrolijk bab belende meisjes volgen, duidelijk kost schoolmeisjes en duidelijk ook beho rend (niet het minst door de gelei dende Eerwaarde Zusters, die om stuwd worden door enige der meisjes en even vrolijk meelachen en mee- babbelen) tot een instituut, waar de stemming best is en de „kostschool tijd" tot de goede, onvergetelijke jeugdjaren behoort. Nu slaan zij bij 't einde van de Ruïnelaan links af de Loudelsweg in en daar staan we al voor het lange hek, dat de voortuin van het gebouw afsluit. Loopt gerust de wijde oprij in, die u al zichtbaar gastvrij opneemt en kijkt dan op naar het gebouwencomplex. Links ziet ge het Moederhuis, waar het hier op dit gouden feest eigenlijk om gaat. Daar zetelt Moeder-overste, die met Rec tor J; A. Slijkerman over haar hon derdvijftig Zusters waakt. Het huis in Bergen bestaat nog niet 50 jaren, doch de Congregatie der Zusters Ursulinen wel: 8 Juli 1898 werd aan Pastoor Smeeman (van Monnikendam) de op dracht gegeven in het Bisdom Haar lem een congregatie van Zusters Ur sulinen te stichten met als hoofddoel vorming en opleiding van onderwijze ressen en de vestiging van R.K. scho len. Met zes religieusen begon deze eerste Directeur zijn taak in een klei ne burgerwoning te Monnikendam. In 1904 werden Zusterhuis en Pensio naat naar Bergen overgeplaatst en van die tijd dateert het belangrijke werk, dat daar in het „Pensionaat" aan de Loudelsweg 20 te Bergen verricht wordt. En nu zal het er 8 Juli feest zijn. Op de dag zelf draagt de Bisschop van Haarlem, Z. H. E. Mgr. Huybers in besloten kring van feestvierende Zusters een pontificale Mis op, waar bij stellig de vorige Directeur, de De ken van Amsterdam, Mgr. v. d. Burg aanwezig zal zijn. En de Zondag daar op is receptie. Namens de zeer velen, die zich ver heugen in dit gedenkwaardige feest van deze nuttige instelling op velerlei gebied (Kweekschool voor onderwijze ressen, ongeveer 120 leerlingen, Pen sionaat met ULO en LO, 150 leerl., Huishoudschool, een honderdtal in terne en evenzoveel externe leerlin gen) biedt de Badboderedactie aan de „Congregatie-in-het-goud" haar harte lijke gelukwensen aan. HET GERUCHT GAAT dat de kermis 1948 een bijzondere kermis gaat worden. Niet alleen, dat het een eerste klas volksfeest zal zijn van echte gezonde jolijt, van „in vrij heid" de bloemetjes buiten zetten, van ware levensvreugde, maar boven al gekenmerkt door orde, door een totaal ontbreken van dronkenschap, gelal en gebras, burengerucht en an dere onsmakelijkheden. Verder gaat het gerucht, dat alle exploitanten van kermistenten en -kramen, en boven dien alle plaatselijke houders van restaurants, dansgelegenheden en ijs- tenten een gedeelte van hun recette gedurende de kermisdagen willen afstaan ten bate van Stichting 1940 1945, zodat ook de weduwen en we zen ,van hen, die streden en vielen voor ónze vrijheid, zullen bemerken, dat de kermis 1948 in Bergen in de ware zin van het woord een „unieke" kermis genoemd mag worden: een van „zelf genieten en anderen laten mee genieten". De sympathieke Stichting heeft het aardige postgironummer 194045 (dit voor hen, die „thuis" ker mis vieren). KORTE GESCHIEDENIS. 19381939: Vreemdelingenverkeer. 19401945: Verkeerde vreemdelin gen. 1945heden: Vreemdelingenverkeer, De Z.E. Rector van het Retraitehuis, waarvan we deze mooie luchtfoto kunnen plaatsen, was zo vriendelijk, ons in de spiegel van Bergens leven, die de Badbode wil zijn, iets van die mooie instelling te tonen. Aan vele bezoekers, pension- of hotelgasten van Bergen zal het mis schien niet bekend zijn, dat Bergen niet alleen een badplaats is met veel boslucht, zon en zee om een herstel- lingskuur door te maken voor de ge zondheid van het lichaam, maar dat het óók een herstellingsoord bezit van hogere geestelijke orde. Bij 10.0C0den Katholieken in Noord- Holland en daarbuiten is Bergen be kend en gezocht om zijn retraite-huis aan de Loudelsweg, waar het hele jaar door mensen komen om zich geestelijk te verkwikken en gezond te worden. In een rustige sfeer van stilte, na denken en gebed, afgewisseld door ontspanning, verblijven zij daar drie dagen en gaan blijmoedig en gesterkt weer naar huis terug. Van af de opening van het huis op 30 Juli 1927 tot en met '47 kwamen er ruim. 60.000 dames en heren, jonge mannen en jongevrouwen een beslo ten retraite houden. Onberekenbaar veel geestelijke volksgezondheid van hot beste soort is daar bewaard ge bleven. Daar wordt toegepast, wat wel eens teveel vergeten wordt: Mens Sana in corpore Sano. En dat bete kent hier: EEN GEZONDE ZIEL IN EEN GEZOND LICHAAM!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 2