PARKHOTEL LILO ttUBERS-SCHEUFFLER Restaurant „DE RUSTENDE JAGER" Modern en gezellig Harrq Lobrink Ensemble Koldy U/at werd u/een: WIST U. 0.40 0.35 0.25 3.75 3.25 2.25 TARIEF EN VOORWAARDEN VAN HET STRANDBEDRIJF. N.V. BOUW EXPLOITATIE MAAT SCHAPPIJ BERGEN AAN ZEE. TARIEF: Baden: 1 Bad 1 Badmantelbad 1 Kinderbad 10 Baden 10 Badmantelbaden 10 Kinderbaden Tenten: Huur van een tent per dag 2.50 Huur van een tent per week of korter11. Huur van een tent per maand of korter 35. Staanplaats van een eigen tent per dag 1. Opbergen van een eigen tent voor ten hoogste 24 uur 1.— Staanplaats en opbergen van een tent: per week of korter 5. per maand of korter 17.50 Staanplaats en opbergen van een ligstoel, bij een tent be horende, p. week of korter 1. Opbergen van kisten, enz., bij een tent behorende, naar grootte, minstens 0.40 of veelvouden ervan. Strand- of ligstoelen: 1 stoel per één uur of korter 0.20 1 stoel p. twee uur of korter 0.30 1 stoel per dag 0.75 Staanplaats van een eigen ligstoel (opvouwbaar). per dag0.20 per week 0.75 per maand 3. Staanplaats en opbergen van een eigen ligstoel (opvouw baar): per week 1.50 per maand4.50 VOORWAARDEN: Het bad is geopend van des mor gens 812.30, van des middags 1.30 5.30 uur. Verplicht: in „badcostuum" baden. Tussen 12.30 en 1.30 worden geen kaarten afgegeven, kunnen geen ba- gen genomen en geen goederen in bewaring gegeven of teruggevraagd worden. Een bad is geldig van 812.30 v.m. of van 1.305.30 n.m. Abonnementskaarten slechts geldig gedurende het seizoen (1948). Kinderen beneden tien jaar kun nen op kinderkaarten baden. De goederen, welke op het Bad- strand worden verhuurd, mogen uit sluitend op dit strand, overeenkom stig hun bestemming en aanwijzing van het dienstdoend personeel gebe zigd worden en bij niet naleving hier van zullen de goederen onmiddellijk weer ter beschikking der vennoot schap staan, terwijl de huurders aan sprakelijk zijn voor de schade, die de verhuurde goederen anders dan in de bergplaats mochten belopen. Tenten e. a. in bewaring te geven goederen moeten zo zijn samenge vouwen en gebonden als het dienst doend personeel voor het opbergen nodig acht. Alle nummers, die ter bevestiging aan tenten worden verstrekt, blijven eigendom der vennootschap.; hier voor is statiegeld verschuldigd. Waar dergelijke nummers verstrekt wor den, moeten ze a. d. tenten bevestigd blijven zolang deze op het strand staan. Verstrekte kaarten zijn niet voor overdracht geldig; zij moeten op aan vrage van het personeel getoond worden, De vennootsch. is niet aansprakelijk voor schade der in bewaring gegeven goederen, door diefstal, brand, storm of bederf; evenmin voor schade ont staan door met de afgegeven kaarten gepleegde fraude. De vergunning, om tenten, stoelen enz. op het strand te plaatsen, is al leen geldig van 's morgens 8 tot 6 uur. Buiten deze uren De stof- en tapijtweverij is een zeer oude tak van kunstnijverheid. Dertig, veertig eeuwen voor onze jaartelling kende men reeds het weefgetouw en niet bij één volk alleen. Ook in de oudste tijden wist men gebruik te ma ken van kleurstoffen, zowel van an organische (de oxyden van mangaan, ijzer, koper), als van organische (indi go, meekrap, schildluis, purperslak, granaaftoortei etc.). De Germanen en Galliërs gebruikten het aftreksel van de bast van appel- en notenbomen, het sap van bosbessen, de wede, de everwortel, de wouw en van andere wilde planten. Tegenwoordig zijn de meeste kleurstoffen chemisch samenge steld. Het oude handwerk is daarmede meer op de achter grond gekomen ten nadele van de schoonheid der kleuren. De uit organismen getrokken verfstoffen (waarvan de oude Franse gobe lins het voorbeeld geven) zijn niet lichtecht, ze verbleken een wei nig door de tijd, maar de ontwer per houdt daar bij zijn patroon rekening mede en, wat de groot ste bekoring dezer verfstoffen is, zij blijven ook in de verbleekte staat hun schoonheid behouden, sterker nog: zij winnen aan kracht. Dit oude handwerk, zowel wat het weven zelf als het kleuren der stoffen betreft, beoefent Mevr. Lilo Hubers—Scheuffler. Zij werd in Chemnitz als dochter van een advocaat geboren. In haar ge boorteplaats leerde zij bij een weverij de techniek van tekenen en weven al op jeugdige leeftijd. Daarna be zocht zij vijf jaar lang de kunstnijver heidschool te Stuttgart, tot 1930, waarna zij ontwerpster was bij de handweverij Het Paapje te Wasse naar, en dit bleef tot het uitbreken van de oorlog. Met haar man, de ceramist Dirk Hubers, vestigde zij zich toen zelfstandig. Haar weefstoel stelt haar in staat op primitieve wijze te weven. Deze oude techniek stelt bepaalde eisen aan het ontwerp en het fraaie patroon dat haar kleden en tapijten kenmerkt dankt zij haar fijnzinnige inventie. Ook het verven van de wol geschiedt op de oude wijze, zoveel mogelijk zonder gebruik te maken van chemi sche producten. Daartoe wordt de wol eerst gebijtst (met aluin en wijn steen gekookt), waardoor de kleur stof later een bepaalde reactie onder gaat, en zelfs van kleur kan omslaan al naarmate de wijze waarop het bijtsproces wordt toegepast, De verf stof wordt getrokken uit de vegetatie die ons land oplevert. Een aftreksel van mos, dat er grijs uit ziet, geeft de wol een strogele kleur en is lichtecht. Een sterk geel wordt verkregen door het aftreksel van kastanjebladeren in de herfst verzameld, terwijl een oud-geel ontstaat door het gebruik van uienschillen. De meekrap levert rode, bruine tinten de bolster van de walnoot. Violetgrijze kleuren zijn het resultaat van een aftreksel van cam- pèche, een houtsoort inheems in Cen- traal-Amerika. De vlierbes en de heide (geplukt vóór de bloei) zijn eveneens ingrediënten die Mevrouw Hubers gebruikt voor haar oud hand werk. Voorbeelden van haar fraaie arbeid zullen door het K.C.B. geëxposeerd worden. THEO J. VAN DER WAL. Breelaan 19 Bergen-Binnen Telefoon 2223 WAT BERGEN BETEKENT... voor Trude V^esterouen van Meeteren, Concertzangeres, Willemsparkweg 94, Amst. Bestaat er iets heerlijkers dan, na dagen van inspannende arbeid aan concerten, studie en lessen, de week enden in Bergen door te brengen? Vallen niet alle zorgen van je af als je met tram of bus het altijd weer ge zellige dorpje binnenkomt en je snuift er de vertrouwde geuren van „buiten" op, die je telkenmale op nieuw opvallen? En is Bergen met zijn heerlijke om geving ook voor een kunstenaarsziel niet steeds verruimend, verstillend en gaat men niet gesterkter dan men ge komen is naar huis terug? Veel, neen zeer veel heeft Bergen mij al sedert vele jaren geschonken. Ik weet, er nooit tevergeefs te zul len komen en steeds wederom dat te zullen vinden wat ik zoek. kunnen geen goederen in bew. wor den gegeven of teruggevraagd. Men kan van uit de tenten, indien volgens tarief betaald is, onbeperkt baden onder toezicht van een des kundig badman, wiens bevelen strikt opgevolgd moeten worden. Niet geoorloofd is anderen, niet tot gezin behorende, uit eigen of ge huurde tenten te laten baden. Elk gezin wordt gerekend uit ten hoogste zes personen te bestaan. Alle tenten moeten des middags om 6 uur geheel zijn ontruimd. DE BADDIRECTIE. Bezoekt BERGEN N.H. Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) HET OOIEVAARSNEST. „Ooievaar gevraagd" schreef de schooljeugd al tien jaar geleden op het hek van de Hertenkamp, waar het in 1937 opgerichte nest niet vlug genoeg naar zijn zin bewoners kreeg. De wens is nooit in vervulling ge gaan; ook niet in 1947, toen nog een drietal dezer meer en meer zeldzame vogels boven het Van Reenenpark gesignaleerd werden. Misten zij soms het in Bergen zo traditionele bordje „Gemeubileerd te Huur"?? Het 'ooievaarsnest begon sympto men van verval te demonstreren en zo is in het vroege voorjaar van 1948 deze met zo veel zorg gebouwde, doch helaas onbenutte woning onder slopershand gevallen zelfs het bureau Huisvesting wist er geen raad op. Degenen, die willen weten, waarom Bergen zo gesteld was op „zijn" ooievaar, kunnen wij verwijzen naar het April-nummer van het in de kop van Noord-Holland welbekende maandblad voor „Streekgeschiedenis en folklore", „de Speelwagen". P. BEIJNEVELD. BADBODE VERKRIJGBAAR te Bergen-Binnen in: Eerste Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; Boekhandel P. de Haan, Stationsstr.; Boekhandel G. Schoelink, Oldenburglaan; Bureau van V. V. V., naast Postkant.; Bergense Kunsthandel P. Hopman, Kerkstraat 3; de zaak van J. M. Thomas, St. Antoniusstraat 13; Kunsthandel J. Ruyter, Hoflaan 2. de krantenkiosk Stationsplein. Te Bergen aan Zee: in de zaak van J, Passer KERKDIENSTEN: Ned, Herv. Gemeente (Ruïnekerk). Zondag 4 Juli, 10 uur, Ds. H. N. Bierman. H. Doop. Extra collecte voor de Kerkvoogdij. Herv. Evangelisatie Maranatha in Rehoboth. Zondag 4 Juli 10.30 uur, Ds. H. M. E. Bremer. Gereform. Kerk. Zondag 4 Juli, 10 en 5 uur, Voor bereiding H. Avondmaal, Ds. Telkamp. Parochiekerk H. H. Petrus en Paulus. Op Zondag H.H, Missen, te 6, 7 en 9,15 (Hoogmis). Kindermis (uitsl. voor kinderen en jeugdgroepen) 8.15 uur. In de week H. Mis 7.45 uur en 8.30 uur. Lof op Zondag 7 uur en Donder dag 7,30 uur. Biechten: Zaterd. van 46 en 78,30 uur en elke morgen tijdens de H. H. Missen. Bergen aan Zee: Zondag 4 Juli, 10.30 uur, Ds. J. R. H. Heidema van Zoeterwoude. Litur gische dienst. (Vertrek tram uit Ber- gen-binnen om 9.41 uur. dat het lichten van de zee op twee plaatsen in het dorp bekend gemaakt zal worden en dat de Verlichtingsavond van V. V. V. Woensdag 28 Juli weer een eve nement wordt? dat Jan Ivangh, die elke Woens dagavond (half 8) een excursie voor natuurvrienden houdt, uit een heel oud geslacht stamt? Het boek van wijlen Mevr. M. van ReenenVölter „De Heerlijkheid Bergen", waarvan een herdruk gaat verschijnen bij Drij. Herms. Coster te Alkmaar, vermeldt o.a. een „schout Joost Ivangh" in de achttiende eeuw; dat de sierbank op de hoek van Eeuwigelaan en Mosselenbuurt indertijd geschonken werd door Mevrouw R. Regout—Wester- woudt, die jarenlang woonde in Villa Westerwolde er tegenover? dat het berichtje „Een ongewone drukte" in de vorige Badbode overgenomen was uit „De Duin streek", het door de hr. Olden burg te Schoorl uitgegeven be kende streekblad, dat in ons kust gebied „gegeten" wordt? dat de welkome gast van verle den jaar Jan van Duinen half Juli weer in ons dorp komt vertoe ven? (zes weken lang, wat 'nva- cantie!) De Badbode roept hem en zijn Annie een hartelijk wel kom toe en beveelt zich sterk aan voor „stukkies", die verleden jaar zo gewaardeerd werden; dat het 1 Juli 23 jaar geleden was, dat de „Bad-Expres", de directe treinverbinding Amster damBergen aan Zee voor het eerst reed? dat ouders, die op het strand hun kind kwijt zijn, onmiddellijk naar de E, H. B. O. tent moeten gaan? HET LIEDJE VAN DEN BERGEN AAR. Gedicht door wijlen Mevrouw M. van ReenenVölter, getoonzet door Philip Loóts. Ik heb het lief. mijn dorpje kleen, Daar aan der duinen rand, Zo lieflijk, zo vol zonneschijn Is geen in 't hele land. Ik heb ze lief, de huisjes laag, Verscholen in het groen, Omgeven door een meidoornhaag En geurig bloemfestoen. Ik heb het lief, het bos zo wijd, De mooie sparrenlaan, Waar eik en dennen zijd aan zijd, Naast hoge beuken staan. Waar nachtegaal en merel zingt In 't jonge kreupelhout, Waar 't lief gekweel der lijster klinkt, Zijn nest de reiger bouwt. Ik heb het lief, het blonde duin, Waar ver ik dwalen kan, In zijne pannen teer en fijn Veel wondre bloemen staan. Ik heb het lief, het Berger strand, De grote, wijde zee, De golven brengen op het zand Veel duizend schelpjes mee. Ze gaan en komen, zonder rust, Nu blauw, dan zilvergrijs; Ze breken schuimend op de kust En zingen deze wijs: Heil Bergen, heil het dorpje klein, Daar aan der duinen rand; Zo lieflijk, zo vol zonneschijn Is geen in 't hele land.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 4