Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode M. VAN REENEN-VÖLTER Twee-en-dertigste laargang No. 5 Abonnementspri|s: if2.-voonedenderv.v.v. Zaterdag 10 Juli 1948 Ek DE NOORDZEE f 3.25 per seizoen J O O Losse nummers 25 cent WEEKBLAD Redacteur: R. J. VALKHOFF, van der Meystraat14, Alkmaar Uitgave: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 i/^i iTn/Nri I r-\ Bewaar de Badbodes nief voor uw kasten, LICHTBOEI (5): (voor de Bergense huisvrouwen). maar toon ze geregeld uw volgende gasten! Bergen aan Zee staat in het teken van de belangstelling. Na de bevrij ding in 1945 was het betreden van de badplaats verboden, wegens mijnen- gevaar, maar des niet te min vond menigeen de weg er heen zonder de Canadese wacht te passeren en mag het een wonder heten, dat er geen ongelukken voorkwamen. Wie de ra vage gezien heeft van omgaasde ter reinen, waar de mijnen lagen, de mas sa's oudroest en waardeloos oorlogs tuig, die overal verspreid lagen, ere puinhopen van de vele gesloopte hui zen, de bunkers, oud meubilair kortom, een niet te beschrijven massa vervallen goederen, kan niet genoeg bewonderen, dat dit alles afgevoerd, geslecht, bijgeplant en opgeruimd is. In het strand stonden forse palen en ijzeren staven gerameid en hoewbl de daaraan bevestigde mijnen verwij derd waren, beletten zij toch een ge ordend badbedrijf. Niettegenstaande deze obstakels, doken baders in zee, en, hoewel builen en schrammen op gelopen werden, zijn ook hierbij geen ernstige ongelukken voorgekomen. Bergen aan Zee had de goede naam behouden, die het eertijds verworven had en die geen „Mof het heeft kunnen ontnemen. Het lieflijke en eens zo keurig on derhouden plaatsje, dat buiten zee en strand ook bosschage biedt, is nog kleiner geworden, maar wie het ge kend heeft in de volle bloei, wilde er ook nu weer toeven. De vaste bewoners keerden terug en herstelden hun woonstee, zodat zij al spoedig gasten konden ontvangen en de baddirectie wist uit de resten van het vernielde en geroofde mate riaal een bescheiden bedrijf te openen, zodat Bergen aan Zee reeds in 1946 een „seizoen" boekte. Te midden van het vernielde Ber gen aan Zee bleef het borstbeeld van wijlen Mevrouw van ReenenVölter onbeschadigd achter veel prikkel draad en hield zij als het ware de wacht over de badplaats, die door haar en haar echtgenoot gesticht en tot bloei gebracht was en waaraan zij het eigen cachet gaf. Veel gebouwen, straten en paden, die door de stichters waren aange legd werden roekeloos vernield, maar enkele grote werken bleven gespaard. In de vallei staat de kerk er onge schonden, te midden van de hoog op gegroeide dennen, die, helaas, aan de Zuidkant door de bezetter gekapt werden. Het Parnassiapark prijkt er weer in volle schoonheid en rijkdom aan ge was. De waterleidingbuizen, banken, in houd van het museum werden geroofd of vernield, evenals het aardige beeldje van de orgeldraaier, die zo veel jaren zijn onhoorbaar lied voor het museum stond te spelen maar juist nu geuren de rozen, die welig uitgegroeid zijn en reeds is aange plant, waar de zeewind de dennen sloopte. Deze beide werken getuigen van het idealisme, dat aan de vrouw eigen was. die met haar echtgenoot de bad plaats stichtte, waarvoor zij beiden grote verantwoordelijkheid voelden. Elkeen kon onbekommerd profite ren van de door hen beiden gedane arbeid en niet alleen badgasten kwa men, maar velen bouwden in de jonge badplaats, aangetrokken door de charmej dio er van uitging. Er was contact met elkeen, die zich nieuw vestigde en zodoende gebruik kon maken door de ervaring, die de stichters verworven hadden. Hotels en pensions verrezen, winkels werden geopend en nimmer is er een faillisse ment voorgekomen. Menigeen bouw de met gespaarde verdiensten een huis, dat aan zomergasten verhuurd werd. Met raad en daad stond de Vrouw klaar om allen te helpen, die zich tot haar wendden en hierdoor kwam met haar helder en practisch inzicht veel goeds tot stand. Allen, die de badplaats gekend heb ben van af haar ontstaan, zullen nu terug denken aan de tijd, toen er ook nog slechts weinig huizen stonden en elk nieuw gebouw met spanning en verwachting werd tegemoet gezien. Een geleidelijke en normale ont wikkeling vond plaats en indien bleek, dat er behoefte was aan uit breiding van het bad, wegen, winkels, enz., dan werd daarvoor een oplos sing gevonden. Toen als nu speelde het „weer" een grote rol en er behoorde De Noordzee doet zijn gore golven dreunen En laat ze op 't strand in lange lijnen breken. Zijn voorjaarswater marmren groene streken En schuim en zwart waaronder schelpen kreunen. Zie van 't balkon mij naar den einder leunen Met oogen die sinds lang zoo wijd niet keken: Een'Hro'om' in *f hart is me éér ik 'twist ontweken" En 't oog wil buiten me op iets komends steunen. Hoe ben ik altijd weer vervuld, verlaten: Vervuld van liefde en hoop en schoon gelooven; Verlaten als mijn droomen mij begeven. Maar dan komt, o Natuur, langs alle straten, Uw kracht, uw groei, uw dreiging, uw beloven Hoe klopt mijn hart van nieuw, van eeuwig leven. Albert Verwey, Uit „De Lage Landen bij de Zee". (Uitg. Mees). moed en vertrouwen toe, om ondanks slechte seizoenen het werk voort te zetten en te profiteren van de goede, om noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. De stichteres, wier borstbeeld nu te midden van de krachtig uitgegroeide rozen prijkt, die allengs de fraaie dennen achtergrond, die door de be zetter gekapt werd, vergoeden, heeft met haar vooruitziende blik geweten, wat voor een badplaats nodig was en daarin te samen met haar echtgenoot voorzien. De tram, het postkantoor, waterlei- Parnassiapark te Bergen aan Zee. ding, electriciteit en nog zo veel meer werden door persoonlijke bemoeiingen verkregen en ook dit alles is na de verwoesting gebleven. In de kerk werd met Kerstmis 1945 weer de eerste dienst gehouden, waar toen wel de gehele bevolking van Bergen aan Zee tegenwoordig was. Het lieflijk dorp zal herrijzen en het borstbeeld van de Vrouw, die zo veel schoons en goeds tot stand bracht, zal de schakel vormen tussen verleden en toekomst HET K.C.B. DWINGT TOT BEWONDERING Voor een uitgelezen gezelschap opende Mr. A. F. Kamp, bestuurslid van het K. C. B. de tentoonstelling van werkende leden in Kunstzaal Boendermaker aan de Loudelsweg. De waardige en sympathieke gast vrouw, Mevrouw Boendermaker, ont ving, zoals men dat van haar gewend is en was zichtbaar in haar element. Nu, dat waren haar talrijke gasten zeker ook. Hoe kan dat ook anders in die fraaie tentoonstellingszaal, waar het steeds een genot is te toeven. Het Kunstenaars Centrum zit niet stil; behalve deze tentoonstelling opent het de deuren van het Huis met de Pilaren aan de Kerkstraat voor de vierde tentoonstelling aldaar, deze keer met werken van Mevr. Koeman Meertens en de heren Dehé, Graadt v. Roggen, Koeman, Kuyten, L. Ra- decker, Sax en Snapper.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1