W/at doet Bergen voor „De Hope des Vaderlands"? Wordt Bergen een tu/eede Oberammergau Ya - la - hiiii het veelbewogen leven van Bergen's Harmonie In steden en dorpen behoren steeds tot de belangrijkste gebou wen: de scholen, of het nu uiterlijk sombere wangedrochten zijn of vol maakt schone, lichte proeven van moderne architectuur: In de „skool" worden onze kinderen, die „spes patriae" geleid en onderwezen, in de ware zin des woords „opgevoed" tot flinke, verstandige Nederlandse mannen en vrouwen. Bedenkt dat toch steeds, gij ouders, die zo gemak kelijk in drift ontvlamt, wanneer Juf uw bengel strafte of Meester uw en gel een onvoldoende gaf. Wat Juf en Meester doen, is van het hoogste be lang voor uw kinderen, en in Bergen zeker wel gedaan! Een Badbode leent er zich niet toe, allé scholen stuk voor stuk te bespreken. Maar daar het stre ven van ons blad is, een spiegel te zijn van alles wat Bergen biedt, zullen wij in vogelvlucht ook „het onderwijs" bezien. Reeds in de prille jaren gaan de kleuters naar hun schooltje en daarvoor bestaan in ons dorp diverse mogelijkheden. Wat dit een voorrecht is voor de kleuters zelf en niet minder voor „thuis" hoeft niet gezegd. Dan het lager on derwijs. Allereerst bekijken we de Openbare Lagere School, die als ge bouw dank zij de gemeente-architect (tevens voorzitter van V. V. V. èn kunstschilder) een sieraad voor Ber gen te noemen is. En de naam van het schoolhoofd, de hr. Nijdam, staat borg, dat hier het onderwijs op mo derne leest geschoeid is. Vervolgens de R.K. scholen en ook daar moet ze ker het onderwijs opvoedend zijn en belangstelling aankweken voor „het schone in het leven". We hoeven maar te herinneren aan het eerste Badbodenummer, toen we de gele genheid hadden, te wijzen op de uit zonderlijke prestaties op tooneelge- bied van het Schoolhoofd de hr. Haakman en van een der onderwij zers, de hr. Stockmann, die bovendien U weet wel. dat dorpje in de Beierse Alpen, waar de Passiespelen vóór de oorlog telkens weer ontzag lijk veel toeschouwers uit heel de wereld trokken? Men liep er door het dorp en wees elkaar aan: „zie je die man? dat is vast Pilatus? En die dat moet Johannes zijn. En in een winkeltje hielp u met het onschuldig ste gezicht van de wereld Maria Magdalena; of de donkere man, die bij de spelen de hoogst ondankbare rol van Judas te vervullen had, diende u als gids en bleek betrouw baar. Zou het zo ook in Bergen worden? Niet van acteurs in hèt Lijdensspel, maar van spelers in b.v. Laudy's Pa radijsvloek of Pieter Langendijk's Don Quichot op de bruiloft van Ka- macho. Daar in Bergen is een uitge lezen troep dilettanten-acteurs de Bergense Spelers onder de bezie lende leiding van „Meester" Haak man (die voor het Regeringsjubileum in Heerhugowaard ook als regisseur optreedt). Dank zij het mooie weer konden ze reeds meerdere malen in het Openluchttheater zelf repetitie hou den, nadat ze reeds heel lang volijve rig binnenshuis bezig waren. Die avonden ho.orde men dus al in de openlucht de stemmen (en er zijn prachtige stemmen bij). En in het dorp loopt ge veel kans, gelijk in Oberammergau vroeger, een man tegen te komen, waarvan ge niet zeker zijt, of hij „de slaaf" uit de Paradijsvloek, of Abel of de zanger Jubal is, dan wel Don Quichot de la Mancha zelf, of de edelman Bazilius. Misschien ziet ge „Lia" die eigen lijk in Alkmaar thuis hoort en in het dagelijks leven „Mea" heet uit de fraaie, snelle Bergense bus stappen, en zijt ge toch ook weer niet zeker, of het wellicht „Mensenmoeder Eva" is, ofja, misschien is het wel Quiteria, de bruid van Kamacho Binnenkort zult ge het zeker we ten, na het zien van de voorstellingen van de Paradijsvloek op 14 Juli, 4 en 15 Aug. en die van Don Quichot op 25 Juli, 4 en 25 Aug. een enthousiast en serieus jeugdlei der is. Vervolgens dè onderwijsinrich ting voor confessionelen „de School met de Bijbel" onder leiding van de hr. van Soest. Volgt de Schoolver eniging, de „Bosschool", (onder lei ding van de hr. Boesnach), welke tij delijk elders huisvesting vond, daar het fraaie gebouw aan de bosrand door oorlogsgeweld vernield werd. En zo waar heeft Bergen een Vrij Schooltje, van de Anthroposofen, voorlopig nog ondergebracht in een particulier huis aan de Buerweg. De jeugd verlaat de lagere school en Bergen biedt ze o.a. een U. L, O. Wederom een ruim, fris gebouw, waar de hr. Baretta met zijn staf de jeugd geeft wat van een geboren paedagcog te verwachten is. Een der andere leerkrachten aan deze school dient met name genoemd: de hr Schuil draagt in het dorp de erenaam „Oom" Bert. Hij is idealist, wat al leen maar te „loven" valt. Hij leert dé jeugd behalve de schoolkennis, wat ware kameraadschap, wat ge zondheid naar lichaam en geest, wat idealen hebben èn uitdragen is; wat recht en krom is. En meer dan 100 clubleden van zijn troetelkind: de K. J. V. O. (Kennemer Jeugd v. Ont houding) geeft hij onvermoeid vreug de aan sport, natuurstudie, bonte avonden, wandelingen, kampen enz. Rest ons nog de vermelding van één school, maar daarover past het, dat een bij uitstek „bevoegde" schrijft. Want een dergelijke school (door directeur Daalder, de bekende paedagoog, oud redacteur van „Het Kind" en auteur o.a. van de alleraar digste „Kudde van Jef Vermeer: een „middelbare-meisjesschool-met-lang- zamer-tempo" genoemd) is een on derwijsinrichting, zoals Nederland er niet of maar zelden bezit. Zo vinden de lezers daarover een afzonderlijk artikel. „Wat doet Bergen voor....?" luidt onze titel. Dan moet in verband met die „Hope des Vaderlands" toch ook nog even gewezen worden op de gebouwen „Het oude Hof" en „De Zandhoeve" van de Volkshogeschool in Bergen (waartoe bekende Berge- naren, het echtpaar Aa VisserVen, beiden nauw verwant met „onder wijs", de eerste stoot gaven). Immers, in de Volkshogeschool komt ook vaak „jeugd", zij het „oudere jeugd" bijeen. Maar daarover schrijft binnen kort in de Badbode een der leiders, de hr. Stapel. Ja natuurlijk in Bergen zijn ook jeugdbewegingen. In Bergen zijn ook gidsen en padvinders, welpen en voortrekkers en niet te vergeten de K. J. V. O. 't Ligt in mijn bedoeling zo nu en dan de rimboe eens in te trekken, de clublokalen te doorzoeken en jullie, jonge lezers, iets te vertellen hoe hier in Bergen alles gaat. Vandaag wil ik beginnen met de welpen. Uit de Rimboe drong het ge luid van 'n oude wolf tot me door, en na lang speuren en zoekten ontdekte ik ergens heel diep in 't bos een heel groot nest met veel oude, en nog veel meer jonge wolven. Vanuit m'n verborgen hoekje heb ik de jonge welpen bekeken en met plezier. Wat 'n gezicht, 250 groene petten op glundere koppen, 250 paar speu rende ogen en daartussen door de oude wolven die de nesten bij elkaar en in bedwang hielden. 'tWas hier 'n grote katholieke wel pendag van district Alkmaar, en er werd druk gekampt om de „totem" voor 1 jaar te bemachtigen. De hoofdleiding dit is de staf van Oude Wolven had voor deze gele genheid 'n groot Indianenspel in elkaar gedraaid. Medicijnmannen slopen rond, en wezen de weg aan diverse stammen. Ik ontdekte hier Tula's, Inca's, Plat koppen en nog veel meer stammen. Eindelijk, na uren speuren, sluipen en vechten gelukte 't aan de dappere welpen van André de Taije hun Indianennaam ben ik vergeten om de begeerde „totem" te bemachtigen. Hierna werd rond 't kampvuur de vredespijp gerookt, en gaven vele welpen blijk van hun grote gaven op 't gebied van acteren. Plotseling verstomde 't gezang rond 't knapperend vuur. Een vurige hengst met berijder stopte vlak bij de kring. Een aalmoezenier, verkleed als „Win- netou", en een ander Aalmoezeniertje dat hier al jaren de Rimboe af stroopt verkleed als „Old Shatter- hand" kwamen nog even hun stammen inspecteren met een ernst en waar digheid die bij blanke medicijnmannen en grote opperhoofden past. De „shada" hoofdleidster liet toen tot slot haar jachtroep horen, en naar alle kanten verspreiden zich weer de jonge wolven op zoek naar hun echte vader en moeder. Zo ging 't bij de welpen. Ik hoop intussen dat ik op m'n volgende speurtochten nog meer leuke dingen mag zien van andere groepen, We zullen maar afwachten. HOPMAN. KUNST IS ALS JE HET NIET KAN, WANT ALS JE 'T WEL KAN, IS ER GEEN KUNST AN. nadelig beïnvloedt. In Oostzaan aan gekomen, werden de instrumenten uit de wagen gehaald en toen kwam men tot de minder aangename ont dekking, dat er een instrument spoor loos verdwenen was. Na enig heen en weer praten kwam men tot de con clusie, dat het instrument nog rustig in Bergen lag; de reden was, dat de een van de ander dacht, dat hij het wel in de wagen zou brengen. Nu kan in zo'n geval een beroep op een an dere vereniging gedaan en daar even een instrument geleend worden. Maar B. H. had pas nieuwe in strumenten aangeschaft in lage stem ming, terwijl in die tijd bijna alle verenigingen nog hoge stemming had den; er was dan ook geen vereniging, die hier kon helpen. Goede raad was duur, totdat de transporteur op een idee kwam en zei: „we zallen um wel effe halen!" Met een razende vaart werd de terugtocht naar Bergen aan vaard; men had ongeveer één uur vóór het optreden. Het moet zoiets als een dodenrit zijn geweest. Intus sen zat iedereen in spanning: zou hij wel op tijd terug zijn? Reeds had de laatste vereniging het verplichte werk gespeeld en begon met het vrije num mer. Zenuwachtig zat men elkaar .aan te kijken; enkelen werden al een beetje witjes en zo hier en daar hoor de men enige onmuzikale uitdrukkin gen, toen met het slotaccoord der op tredende vereniging de auto met don derend geraas kwam aanrijden een zucht van verlichting: precies op tijd. Ondanks alles werd met glans een eerste prijs behaald; tevens werd hèt snelheidsrecord Oostzaan-Bergen v.v. verbeterd! HET OUDE SLUISJE, tekening van Jo Veldheer, die woonde in het smaakvolle huis „Endevoert" aan de Eeuwigelaan, hk. Mosselenbuurt. Aan de Badbode-lezers verteld door de secretaris der vereniging J. P. Admiraal De muziekvereniging „Bergen's Harmonie" die, nu,juist een jaar gele den, haar 50-jarig bestaan herdacht en ter gelegenheid daarvan een mu ziekconcours organiseerde, zal ook dit seizoen weer haar best doen, onze zomergasten enige avonden ontspan ning te bezorgen. De concerten, welke in de prachtige muziektuin aan de Hoflaan gegeven worden, zijn vrij toegankelijk en wor den in de Badbode aangekondigd. Ook zullen er in samenwerking met V.V.V. en Oranjevereniging enige rondgan gen worden gehouden, o.a. is de ver lichtingsavond reeds vastgesteld op Woensdag 28 Juli. Na de zomerdrukte en het Rege ringsjubileum, als de rust in ons dorp is weergekeerd, zal B. H. in de Ere- afd. Harmonie deelnemen aan een concours in Friesland. Dat het muzi kant zijn niet zo eenvoudig is en veel verplichtingen meebrengt is wel dui delijk als men bedenkt, dat in één jaar 'n twintig maal in het openbaar opge treden wordt. Wanneer echter een muzikant uit het goede hout gesneden is, zal hij met liefde zijn verplichtin gen aan de vereniging nakomen, dit getuigen zij, die reeds veertig a vijf tig jaar lid van B. H. zijn. Behalve een eigen muziektuin en verenigingsge bouw heeft B. H. ook een eigen com ponist in haar midden, die naast een serie marsen ook enige fantasieën heeft gecomponeerd, welke door het publiek zeker gewaardeerd zullen worden. Dat er behalve plicht en stu die ook de „vrolijke noot" niet ont breekt spreekt haast van zelf. Het is nu in September 50 jaar ge leden, dat Bergens Fanfare (later Harmonie) het eenjarig bestaan her dacht en uitgenodigd werd, om het kroningsfeest van H. M. de Koningin in Burgerbrug met muziek te komen opluistei en. Met grote moeite had het twaalf man sterke corps het Wilhel mus en twee marsen ingestudeerd, die echter nog zeer gebrekkig werden gespeeld. Desondanks werd de uitno diging aanvaard en men toog naar Burgerbrug, waar men allerhartelijkst werd ontvangen; immers, een muziek corps was in die dagen nog een zeld zaamheid. Des middags kwam de Voorzitter van het feestcomité naar de dirigent van het corps toe, om de ze voor de „prachtige muziek te com plimenteren. Wel vond hij d'e muziek veel op elkaar gelijken, maar, zei hij, dat komt zeker omdat ik er niet veel verstand van heb; waarop de dirigent antwoordde, dat hij zeker met een muziekkenner te doen had en het compliment in dank aanvaardde. En met nieuwe moed speelde men maar weer dezelfde mars, die door het herhaaldelijk spelen tenslotte door het publiek werd meegezongen. Een ander geval was, dat aan een concours in Oostzaan werd deelge nomen. Het is altijd een belangrijke dag voor de vereniging, wanneer men na een paar maanden hard studeren zijn krachten met andere verenigin gen gaat meten. De leden zijn die dag meestal erg „geagiteerd", wat in veel gevallen de musikale prestaties

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 4