Onder vier ogen Wapen van Bergen WIST U <V IN BERGEN STAAT EEN HUIS... „Fokkie U/oef en 't rose schelpje" Paviljoen „Trianon" VOOR UW LUNCH EN DINER 3e blad - 10 Juli 1948 Wij praatten, achter de winkel te vens postkantoor te Bergen aan Zee, met het bestuur van de jonge vereni ging, die de karakteristieke naam „Paal 33" draagt. Wat doet deze ver. eigenlijk, wilden wij en velen met ons graag weten? De doelstelling staat duidelijk omschreven in de statuten, die vastgesteld werden bij de stichting 16 Jan, 1948: „de saamhorigheid van de Bergen aan Zeeërs bevorderen en hun gezamenlijke belangen dienen met dien verstande, dat zoveel mogelijk zal worden samengewerkt met be staande verenigingen welke een min of meer gelijkluidende doelstelling voorstaan". Er is natuurlijk steeds allereerst contact met het gemeentebestuur van Bergen, terwijl de vereniging met 1 V.V.V. in de beste verstandhouding samenwerkt. Tijdens ons gesprek met de enthousiaste bestuurderen (en zulke mensen heeft een badplaats-in- opbouw zeker hard nodig!) bemerkten we, dat er reeds goeds tot stand ge bracht werd, op vele terreinen; om slechts een paar te noemen: waterlei ding en distributie, terwijl de ver. ge daan kreeg, dat waarschuwingsborden geplaatst werden bij de gevaarlijke spoorovergang aan de Elzenlaan. Ook steunde zij krachtig de actie van V.V.V. tot behoud van de tram. Toen in Maart 1.1. onze Burgemees ter als symbool van de opbouw de eerste spade in de grond stak, was Vereniging Paal 33 present en bood als herinnering aan die gedenkwaar dige daad een zilveren asbak met in- sriptie aan, welke ten gemeentehuize stellig vele generaties van vroede va deren van overtollige as bevrijden zal. En 13 Juli a.s., wanneer de nieuwe (Zeiler) Boulevard officiéél geopend wordt, biedt de ver. een monumentale, vierzijdige electrische klok aan, die op het van gemeentewege gebouwde voetstuk de tijd gaat aangeven op dat centrale punt hoek ZeewegJac. Kalffweg. Die dag 's morgens zullen ook de kinderen van Bergen aan Zee er aan herinnerd worden, dat er een Vereniging Paal 33 is, want dan krij gen zij, dank zij de spontane, zeer gulle gaven der Bergen aan Zeeërs een echt fijn kinderfeestje. Terwijl het buiten regende en niet gezellig was, praatten wij nog lang in de wel gezellige^ruimte temidden van speelgoed en andere waren, die nu eenmaal bij zulk een echte zaak van zomerartikelen behoren, over Bergen aan Zee, zoals het vroeger was en bij het hartelijk afscheid wist uw verslag gever, dat hij hier nader kennis ge maakt had met een vereniging, die goed werk verricht en nog verrichten zal, opdat onze badplaats binnen niet al te lange tijd weer het aanzien van vroeger krijgt. Ook dank zij haar zal Bergen aan Zee worden wat het vroe ger was, met dat heel eigen cachet, maar nu aangepast aan de moderne tijd, verjongd, fris en voortvarend. Waar hebben wij zo gezellig geborreld en waar zo heerlijk gegeten? Och ja BREELAAN 35 TELEF. 2428 Hoogwater te Bergen a. Zee JULI 1948 .Datum HOOG WATER v.m. n.m. 10 6,14 6,43 11 7,— 7,31 12 7,52 8,24 13 8,52 9,21 14 9,53 10,23 15 10,57 11,26 16 12,05 12,10 WAT BERGEN BETEKENT VOOR Dr. N. Louis te Schiedam (die tij dens zijn Alkmaarse jaren de erenaam ,,dè sportdokter" had; die bij de uit- oiefening van zijn overdrukke stads- praktijk nog kans zag, op 'n „droog" maar knap proefschrift aan de Utr. Universiteit te promoveren; die een belangrijke rol in de illegaliteit speel de; wiens huis het centrum van gezel ligheid en hartelijkheid was; die met zijn vrouw door de ontelbare Alk maarse vrienden erg gemist wordt) schreef aan de red.: „Je zit me nu wel achter mijn vodden met 'n ver haal over Bergen, maar dat is niet zo eenvoudig. Om 't eens netjes te zeg gen heb ik daar geen talent voor, geen fantasie en geen woordenkeus, 't Lukt nog wel, 'n droog wetenschap pelijk verhaal op te stellen en in die trant wilde ik 't dan maar houden, van mijn vak uit bezien: Door de ligging dicht bij de zee en wel zonder haven komt de luchtstroom stofloos tot Bergen. Door de beplanting in de duinen wordt het zuurstofgehalte van de lucht hoger, waardoor deze atmos feer zeer gunstig is, om iiy te leven. Door de samenvoeging van deze eigenschappen, gevoegd bij de ver sterkende werking van het normale strandleven wordt van degenen, die er een poos verblijf houden, de weer stand zeer vermeerderd. Door het rijke bosbezit en de duinen zijn er onder zeer veel weersomstandigheden plekjes te vinden, waar het nog pret tig is om buiten te zijn. Met zijn grote hoeveelheid natuurschoon en zijn lan delijke rust is het een uitstekend re creatieoord voor geestelijk vermoeide stadsmensen. Daarbij wordt er voor gezorgd, dat men ook bij slecht weer nog verstrooiing kan vinden, zodat in de letterlijke zin van het woord Ber gen „elck wat wils" biedt". Tentoonstelling „DE SLAAF", die verleden jaar bij de prachtige op voering van Laudy's „Paradijsvloek" door de Bergense Spelers (onder lei ding van de hr. J. A. Haakman) menig open doekje kreeg. Het zal deze zo mer wel weer een succes worden. Gaat dat zelf zien in ons Openlucht theater 14 Juli a.s. PARNASSIA OF PARNASKRUID werd zo genoemd naar de aan Apollo gewijde berg in Griekenland, waar men slechts uit een bron hoefde te drinken, om in dichterlijke vervoering te geraken. Hetzelfde gebeurt, wan neer ge het aardige duinplantje met de reine witte bloempjes „bekijkt (Vooral niet plukken of de plantjes uitgraven, want dit brengt ongeluk. S.O.S.!) 14 JULI. Zeker; 'n grote feestdag in Parijs ter herdenking van de verovering der Bastille, maar ook 'n feestdag in Ber gen, want dan treden om half acht 's av. de Bergense Spelers onder hun kranige leider de hr. J. A. Haakman weer op in ons Openluchttheater. Verleden jaar trok „De Paradijs vloek" v. Alph. Laudy hier 3500 be zoekers in 3 voorstellingen. Goede waar behoeft geen krans: we weten 't wel, dat wat de Bergense Spelers doen, goed is en hun streven, echte openluchtspelen van Nederl. auteurs te geven, ons aller steun verdient. Dus: gasten en Bergenaren, 14 Juli naar 't Openluchttheater! De prijzen zijn laag en er is 'n afzonderlijke rang voor scholieren (50 ct.). Extra vermel ding verdient, dat de nieuwe lichtin stallatie die avond voor 't eerst in ge bruik genomen wordt. De Paradijs- brand zal al 'n bizonder groots effect geven. De leider verzoekt allen, wel op tijd te willen komen. Plaatsbespreken is alleen mogelijk aan 't V, V. V. bureau, van 10—12 en 1,30—4,30. Op naar de Paradijsvloek in 't Open luchttheater!!! Banketbakkerij Tel. 2562 IJsbuffet Oude Prinsweg 1 TEKEN- EN SCHILDERWERK van CHRISTINA DAMES Karei de Grootelaan 74 Bergen Veel huizen staan er niet meer. Daar hebben onze beschermers-afbre- kers wel voor gezorgd. Op t Bio- vacantieoord, 't trotse kasteel op 't Russenduin, hoeft niet gewezen te worden. Dat ziet men van alom en bovendien speelt het 'n belangrijke rol in ons kinderverhaal „Fokkie Woef't Bekende „Zeehuis" staat reeds lang leeg (aanbevolen aan wo ningzoekenden!) en 't vroegere Duitse kinderhuis werd door gerepatrieerden betrokken. Maar er is nóg 'n vacantie- koloniehuis: „Jong Nederland Daar over wilde uw redacteur wat schrij ven. Eilaas, de directrice liet hem als 'n kramer in postpapier en aanver wante artikelen niet verder komen dan de voordeurmat en vergat later, hem op zijn verzoek enige gegevens over Huis en werk te sturen. Toch moet het 'n vriendelijk tehuis zijn, wat de bloemen op de veranda's bewijzen en 't is zeker 'n heel nuttige instelling. Daarvoor is het 'n kindervacantieoord en heet: „Jong Nederland", Ons Kinderverhaal met prijsvraag (Korte inhoud vorige hfdst.: Zeehondje Fokkie Woef, die altijd van 'n „landreis" droom de, won 'n prijsvraag en mag nu 'n grote „zeereis" maken. Maar als voorproefje mochten hij en zijn vriend Boefje Foca alvast met de Bruinvis de Holl. kust langs). Na enige dagen zou de reuze zee reis plaats hebben. Nou, dat was me 'n feest, al die vrolijke krantenmen sen, wat 'njool! 't Allermalste deden de verslaggevers, want die hadden om 'n zeebiertje gewed, wie 't gekste ver slag van de tocht zou maken. En 'n gejuich, toen Fokkie en Boefje (want die mocht als boezemvriend mee!) aan boord van „De Zeeslang kwamen! Deze kronkelde zelf van 't lachen en sloeg met z'n staart op de golven van plezier, zodat Meneer de directeur wat boos werd: „Nou, nou, 't kan wel kalmer; je spat ons hele maal nat en we hebben ons Zondagse goed aan!" Nu hoefde dat „kalmer" zeker niet tegen Fokkie gezegd te worden, want die was vreemd stil, net of hij over iets piekerde. Om jul lie niet nieuwsgierig te laten, zal ik 't maar gauw zeggen: Fokkie pieker de, ja zeker. Hij had vannacht ge droomd van de blauwe prinsesjes en prinsjes van 't Bio-slot. En toen had hij bij zichzelf gedacht: „Daar moet ik zien te komen, al komt de onderste schelp boven!" Dus Fokkie had wat te piekeren, hoe hij onderweg van „De Zeeslang" zou kunnen afkomen. (Wordt vervolgd). Bergen aan Zee dat 13 Juli a.s. de nieuwe Boule vard te Bergen aan Zee officiëel in gebruik gegnomen wordt en dat de Ver. „Paal 33" dan 'smor- gens 'n feestje voor de jeugdige Bergen-aan-Zeeërs organiseert? dat de dichter Bertus Aafjes na zijn „Voetreis naar Rome" en vóór zijn reis naar de Kermis van Egypte in Bergen a. Zee woonde? dat de dichter Herman Gorter tussen 1910 en 1927 o.a. 't huis in de Verbrande Pan bewoonde, waar nu 't jonge schildersgezin Berkhout woont? dat 't lichten van de zee steeds op twee plaatsen in Bergen-Bin- nen aangegeven wordt en dat de Verlichtingsavond daar op Woens dag 28 Juli bepaald is? dat ouders, die hun kind op 't strand kwijt zijn, onmiddellijk naar de E.H.B.O.-tent moeten gaan? dat de Alkm. Reddingsbrigade, die elke Zondag met de Bergense E.H.B.O. op 't strand over Uw leven waakt, 'n eerste prijs in Haarlem won? dat iedere zomergast natuurlijk wat zomerzegels koopt? dat de oud-Bergenaar Dr. W. Huender Gouverneur van Suri name werd? dat Jan Ivangh Woensdagavond zijn excursie houdt per fiets naar de Hondsbosse, om half 8 v. linde aan de Hoflaan. dat de Paascollecte in de bios copen voor 'tBio-vacantieoord (op 't Russenduin) weer 20.000 op bracht? Steun die prachtige in stelling voor de armsten der ar men! het Kerkje te Bergen aan Zee ontworpen werd door H. L. Ba ron Taets van Amerongen en uit gevoerd door de architect Elders? EN, KINDEREN, DOE MEE AAN DE TEKENWEDSTRIJD BIJ ONS KINDERVERHAAL. Stuur één of meer tekeningen (bij één of meer v. d. hoofdst.) in bij de jury, de heren Roggeveen, Sax, Valkhoff (de redacteur) of bij 't V.V.V.- huisje. Mooie prijzen! Meedoen, hoor!!! Er zijn al veel- inzendin- gen. GESLAAGD TENNISTOURNOOI OP DE MOLENKROCHT. De eindstrijden. Zondagavond, juist op tijd, d. w. z. kort voor het invallen van de duis ternis, werd het jaarlijks sportfestijn in het Tennispark „De Molenkrocht" voor spelers uit de C-klasse besloten. Met het donker worden kwam ook de regen gelukkig net te laat om als spelbreker te kunnen optreden. Er is met veel animo gestreden om de ere-titels in dit C-tournooi. De winnaars behoorden allen tot de jon gere generatie. Als drievoudig kampioen kwam de heer J. Boersma te Hoorn uit de bus. In het Heren-Enkelspel versloeg hij de heer C. van Mens uit Zaandam met 62, 36, 61. In het Heren- Dubbel moesten G. Bevers uit Alk maar en A. Jansen uit Bergen het onderspit delven tegen de „Horine- zen" J. Boersma en L. Radema: 2—6, 26. Het Gemengd-Dubbelspel le verde een eerste prijs op voor mej. M. Eyken en J. Boersma (beiden uit Hoorn), die met 63, 64 wonnen van mej. H, Tasche en J. Haasbroek uit Alkmaar, Het Dapies-Enkelspel was voor mej. A. Kroone (Hoorn). Zij bracht het tot een overwinning in 3 sets (46, 61, 61) tegen mej. A. de Rie (Alkmaar). Ook de eerste prijs Dames-Dubbel ging naar Hoorn. Mej. A. de Haan en mevrouw uit Bergen konden het niet bolwerken tegen de beide cracks uit de stad van J. P. Coen. De uitslag was hier 75, 61 voor de laatsten. Aan het eind van dit in alle opzich ten geslaagde tournooi reikte de heer B. Verolme de prijzen uit met een toepasselijk woord. Hij complimen teerde mevrouw Van Limburg Stirum met het 30-jarig bestaan van het tennispark. Mevrouw Boonen bood namens de leden bloemen aan en zo werd tenslotte van de vele vrienden uit alle delen van Noord-Holland af scheid genomen, nadat spreker dank had gebracht aan de wedstrijdleider, de heer G. A. Timmerman voor diens uitstekende werk. P. B.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 5