Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Bergen, Holland op z'n best Twee-en-dertigste jaargang No. 6 Abonnementspr,,s:M2.-voonedenderv.v.v. Zaterdag 17 Juli 1948 LICHTBOEI (6): (voor aanstootgevender! en roddelaars): LAAT WAT RAAR IS, SPREEK WAT WAAR IS! - - f 3.25 per seizoen J O Losse nummers 25 cent WEEKBLAD Redacteur: R. J. VALKHOFF, van der Meystraat14, Alkmaar Uitgave: N.V. Boek- erf Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voor advertenties N. SLUYTER, Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 't Is warm in de cockpit van de BK, een van de 'met gele banden rond romp en vleugels versierde les-Dako- ta's van de K. L. M. Is het een wonder? Zeer zeker niet, want we vliegen laag in flinke remous boven het van zonnewarmte stralende duinlandschap van Noord-Holland; bovendien blakert de zon uit een strak blauwe hemel de aluminium huid en zendt haar stralen door de oranje blindvliegruiten van onze ma chine. In de cockpit, waar uit tér aard toch al weinig ruimte is, staat tussen beide vliegersstoelen een Rijksgede legeerde, wiens allesziend oog samen met dat van een K. L. M. instructeur examinator de candidaat voor een vliegbewijs B dat hem het recht zal geven om K. L. M. vliegtuigen te besturen zeer critisch bekijkt. Hoe jammer het ook is, ook hier hangt een examenstemming. De can didaat; een jonge vlieger van de Rijksluchtvaartschool op de bak- boordstoel, met een enorme blauwe blindvliegbril op die samen met de oranje ruiten naar buiten kijken onmogelijk maakt erboven, op z'n voorhoofd parelende zweetdorppels, er onder een paar stevige knuisten uit een tot over de ellebogen opgerold shirt, die proberen de in remous stei gerende Dakota langs wegen te stu ren, die een. kaartje op zijn rechter knie hem aangeeft. Twee minuien Noord, een minuut Zuid, één Oost en weer Noord en zo completeert de candidaat de op een grote H gelijkende vliegfiguur. Je vraagt je af waar de zweetdroppels vandaan komen. Maar ja, de man van de Luchtvaartdienst met potlood en papier, critisch over de gashandelkast heenleunend, maakt aantekeningen en dan die vrees, dat die K. L. M.-er op de andere stoel foefjes heeft uitge dacht om moeilijke toestanden te scheppen en dadelijk wel een motor zal doen stoppen en dan nog die re mous, die alsmaar de machine van koers wil gooien. De K. L. M.-er, die kwasie door de zijruit naar buiten tuurt en doet alsof de gehele zaak hem eigenlijk weinig of helemaal niet aangaat, kijkt natuurlijk naar de koerstol en horizon en merkt elke ongeoorloofde koersafwijking op! Neen, kerel, ik kijk je niet op je vingers, heb er trouwens geen enkele reden voor, alles loopt op rolletjes! Ik tuur over boord, terwijl jij de BK blind, zonder dat je het weet, langs de duinen en het strand stuurt. Twee minuten Noord, één minuut Zuid, Je verandert je koers net boven het Speelduin en toont mij ons dorp, het hertenkamp, mijn huis met het gis teravond net gemaaide grasveldje. Bergen ligt daar door de duinen tegen Westenwind beschermd verborgen De red. plaatst met bizonder genoegen dit zonnige tafereel, dat zich volgens de bijbehoren de tekst niet te Bergen a. Zee, doch elders afspeelde, 't Zou immers even goed boven ons zonnebad kunnen gebeuren. De red. bewondert ten zeerste 't tekentalent van de kunste naar, die waarschijnlijk als hoofdberoep 'nfu.rctic bij de K. L. M. vervult. Hij meent zelfs in de dame met de hand doek 'n bewoonster van Bergen te herkennen. Is dit zo, dan is zij 'n degelijke huismoeder, die haar kleuters, geheel volgens de strenge politievoorschrif- ten van onze gemeente, buiten 't strand slechts laat lopen in hoge rijglaarsjes, lange kousjes en tot de kinnetjes gesloten pullovertjes. De handdoek wijst er duidelijk op, dat zij weet, hoe 't in ons lieve Bergen be hoort. onder het donkere groen van beuk en den op de grens van het licht groene polderland, waarin de sloten als zilveren linten schitteren. De Ber- germeer, deerlijk geschonden door de laars van de duivel, het Woud, de Fransman, het openluchttheater en hiertussen, bijna geheel verscholen, het dorp, waarvan slechts enkele ro de daken, de glimmende koepel van het Pensionaat en een witte rook pluim van het zich voortzwoegend Berger-trammetje te voorschijn ko men. Nu, recht onder ons het „Oude Hof", wit te midden van het groen en meteen zwaaien mijn gedachten naar het Zuid-Oosten, veertien jaren terug. Het is niet moeilijk om. van de warme cockpit naar de zon-trillende Soester- bergse Vlieghei terug te schakelen. Ik voel mijn hoge uniformkraag weer om mijn nek, zie de pasverworven goudflonkerende sergeantsstrepen van de adspirant-reserve-officier-in-oplei- ding op mijn mouw, 'k zie lange Jo- chem wat was het een harmonica virtuoos met een oranje-opdracht in zijn ene en een enorme, nauwelijks te torsen luchtcamera in zijn andere hand uit de vliegschool komen met: „Ton, 't is gelukt, een opdracht van anderhalf uur, een seriefoto van de sluizen van IJmuiden en Noordzee kanaal met CV!". Een Fokker CV, toentijds een van de beste en snelste legervliegtuigen met een Hispano Suiza motor van, was het niet 450 paardekrachten, en een geluid om van te kwijlen. Kortom, een juweel van een machientje om onze jeugdige en sportieve verlan gens te bevredigen. „Zeg, wat veel gas, dan sparen we nog net tijd voor een paar foto's van mijn Grootvader's huis in Bergen, O. K,? Kort daarop, in de gierende schroef wind op duizend meter boven IJmui den: „Beetje gas terug, netjes in één koers over de sluizen voor Jochem, zeker de beste fotowaarnemer van ons jaar, een pculeschilletje dan een klap op mijn schouder, duimen omhoog, klaar ermee! De machine vol gas op z'n neus en dit is nü toch verjaard op enkele meters over badend Nederland. Zonnebadende meisjes, door onze overval volkomen verrast, minnende paartjes -Wijk aan Zee, -blinkende duinen, -zwemmende baders, -strand stoelen, -Egmond aan Zee. Dan een ruk aan de knuppel, weer vol gas en we hangen op 500 meter boven Ber gen. Natuurlijk een overboord-foto, dat wil dus zeggen: loeiende Hispano, bochtjes op z'n kant, een wit patri ciërshuis, Jochem tot zijn middel over boord, de enorma camera in beide handen, hevige warmteremous, een klap op mijn schouder, duimen om hoog: klaar, weg. Dan Purmerend, Pampus, Hilversum en weer thuis. Twee dingen heb ik nooit begrepen, en wel: hoe zag Jochem kans om zijn enorme camera niet overboord te la ten waaien en hoe zag de arme His pano motor kans steeds vol gas te blijven draaien! Dit was mijn hernieuwde kennis making met Bergen, waarvan mijn eerste bestond uit: een tram, waarop je op het dak kunt zitten, warmte, opgerolde broekspijpen, zuurtjes, zand en zeewater. Dat mijn tweede kennismaking niet de laatste zou zijn wist ik, toen de zuchtende CV voor de vliegschool rolde, niet, doch dat ik nooit en nim mer Bergen zal willen ruilen voor Rhodos of Rio, Brastagi, Budapest of Capri, weet ik nu zeker! Bergen, Holland op zijn best! VAN ULSEN, a/b. „Paramaribo" Istanboel-Damascus. N.B. Te Uwer geruststelling: de can didaat is geslaagd! ER GAAT EEN GERUCHT... dat de schilder David Kouwenaar, die verleden jaar niet bij 't K. C. B. wilde exposeren, nu beloond wordt met 'n expositie van zijn werk op de belangrijkste tentoonstelling van 't jaar in 't Huis met de Pilaren, n.l. de eretentoonstelling van werk van de dichter A. Roland Holst. Wel moet hij dan, naar 't gerucht verder gaat, de ruimte op de wanden delen met de schilder Jaap Mooy. Is 't ge rucht waar, dan weet 't geachte pu bliek tenminste, wie de favorieten van onze Prins der dichters zijn. Nog gaat er 'n gerucht, dat 't K. C, B, briefkaarten, reproducties van schil derijen van zijn werkende leden, gaat uitgeven (waarschijnlijk na het sei zoen). De red. wedt, dat die van de schilder J. H. Roggeveen 't meest ver kocht zullen worden, daar hij steeds typische dorpshoekjes op zijn aqua rellen weet vast te leggen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1