Beraensche A. ROLAND HOLST Twee-en-dertigste jaargang No. 7 Zaterdag 24 Juli 1948 LICHTBOEI (7): Wat een volk aan cultuur heeft' list voor een belan9riik deel in z'in boeken De kleine w/aterplek IN BERGEN STAAT EEN HUIS... f 3.25 per seizoen Abonnementsprijs f 2 ¥QOr ,eden der v v v. Losse nummers 25 cent WEEKBLAD Redacteur: R. J. VALKHOFF, van der Meystraat14, Alkmaar Uitgave: N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 ENKELE MAANDEN GELEDEN HEEFT DE DICHTER A. Roland Holst zijn zestigste verjaardag ge vierd, bij welke gelegenheid hij door vrienden en collega's gehuldigd is. Uit de overweldigende belangstelling bleek wel hoe algemeen de bewonde ring is voor zijn werk, ondanks het feit dat velen zijn poëzie als zeer 'duist^'^SescBouwenT En men moet toegeven, gemakkelijke lectuur is het niet, maar dit mag geen tekortko ming heten, een schrijver van zijn formaat heeft recht op de toegewijde aandacht van zijn lezers. Wie zich de concentratie, nodig om tot het wezen van zijn werk door te dringen, niet wil getroosten, moet zijn boeken lie ver ongeopend laten, en ook schijn baar zoveel „makkelijker" auteurs als Nijhoff en Aafjes kan hij dan beter ongelezen laten hun toegankelijk heid is schijn. Holst heeft zich al spoedig afge keerd van een wereld, die hij vernie tigend karakteriseert met de woor den: Dof werd het vleesch, het goud telbaar, lust veil een wereld, die haar oorsrponkelijke eenheid naar ziel, geest en bloed ver loren en verloochend heeft, en zich een eigen universum geschapen, een rijk, dat oppervlakkig gezien enige gelijkenis vertoont met de wereld uit de Ierse mythen, maar in wezen een eigen schepping is. Deze wereld laat Over de Dichter Men verwacht van een letterkun dige, dat hij in dit nummer, dat voor een deel gewijd is aan onze grootste dichter, ook zijn prijzende bijdrage zal leveren. Maar lieve lezeres en beste lezer: wat te schrijven? Ik heb het al eens gedaan, elders, en moet ik mezelf herhalen? En toch, laat me dan zeggen, waarom ik van Roland Holst houd: omdat zijn gedichten me al treffen, voordat ik begrepen heb wat ze inhouden; omdat hij durft te spreken van „herte" i. v. -van „hart omdat hij zo'n rare mening heeft over schilderkunst; omdat hij zo'n goede borrel schenkt; omdat hij zulke grote letters schrijft; omdat hij met een wandelstok durft te lopen; omdat hij geen critieken schrijft; en omdat hij desniettemin onze grootste dichter is. v, d. W. zich niet als „realiteit" beschrijven, de dichter kaft er slechts van gewa gen in symbolen, die fungeren als pij len naar zijn elysium. In zijn meesterwerk „Een winter aan zee" heeft hij zijn symbolen onder de hevigste spanning gebracht en het uiterste gevergd van de taal om zijn grootste visie communicabel te kun nen maken. Men kan, hoe men ook denke over het al of niet geoorloofd zijn van een dergelijk „brandschatten" van de 'taal, geloof ik, nimmer ont kennen, dat in dit werk een van de toppunten van geheel de moderne westerse poëzie voor ons ligt. De vaak in afkeurende zin als „in dividualist a tort et a travers" geka rakteriseerde dichter heeft hier bo vendien een meedogenloze diagnose van het ziektebeeld onzer cultuur ge geven. Ik meen dan ook dat men niet teveel zegt, wanneer men staande houdt, dat Roland Holst niet slechts in zijn hoedanigheid van dichter, maar ook in wijdere zin, behoort tot de grootste figuren van deze tijd, G. Sötemann, litt, drs. te Amsterdam. Soms ga ik al vermoeden, dat de zee omdat zij sterk verschijnt wel mijn heel leven de onstuimige waarheid blijven zal, waarmee ik hier de wereld kan weerstreven bij tij en ontij, maar dat ik tenlaatste het wezen van den grooten dood ontdek bij de kleine waterplek, die zoo stil den wilden avondval weerkaatste. A. Roland Holst, (uit „Onderweg", uiïgT'StoIs, den Haag). dat ons aangenaam herinnert aan de Marshall-hulp, want 'tis een stukje Amerika, daar in Princesselaan 20, waar de hr. Luteyn een Zeeuw, door de oorlog hier gebracht de scepter zwaait. Treedt er binnen met uw gids en weest er „kind Ja, kind, want ge kunt er spelletjes doen, die u herinneren aan knikkerschietspelen uit uw jeugdjaren. Dit etablissement heeft de poëtische naam „Rositha" en is een z.g. Amusementshal, zoals Nederland er geen of slechts weinige heeft. Links en rechts staat een kern collectie speelautomaten, met ver lichtingsborden, die het vernuft van A. ROLAND HOLST. naar het schilderij door Matth, Wiegman echt Amerikaanse uitvinders bewij zen: kogeltjes, die men langs allerlei obstakels (nog electr. geladen ook!) schiet en die u een kans geven, dat ge uw ingeworpen geldstukje terug krijgt, maar meer nog kans: zelf voor vernuftig gehouden te worden; enz. enz. Grijpautomaten kent ge wellicht, maar deze hier verschaffen u veel „zonder bon". Wil uw gids u bewij zen, hoe verlokkelijk het is, in dit zaaltje een spelletje te wagen? Nu dan: hij maakte mee, dat zelfs de eigenaar en zijn „rechterhand" de hr. Kleverlaan (welk een vertrouwde echt Bergense naam!) elkaar fanatiek bekampen gingen aan een tafelvoet balspel, en natuurlijk liet eerstge noemde, zoals het een goed patroon betaamt, zijn assistent de beslissende goal maken. Onderwijl zat van achter zijn loketje de ook aan dit bedrijf verbonden hr. Zwaan met wijze blik het geheel te beschouwen. Waar schijnlijk bestudeerde hij de gelaats trekken der spelers, wat voor alle psychologen hoogst interessant is, want ge ziet er op afgetekend: fana tisme, lankmoedigheid, geduld, onrust, en vooral pret. Gij, zomergasten, weet nu, dat ge in Bergen ook iets echt Amerikaans vindt en zult besef fen, dat ons mooie en gezellige dorp wel echt „bij de tijd" is. GELEZEN OP EEN KALENDER BLAADJE. Een blij mens heeft een prettige klank in zijn stem. Reeds die stem is voor velen een verkwikking. DE V. V. V. GIDS KOMT! Voor 't eerst na de oorlog, dus of deze ook welkom is! Nu, dit gidsje mag er zijn, handig, keurig, vol we tenswaardigheden, door de secr. van V. V. V., Mr. F. Zeiler, bijeengegaard. Badbodelezers zullen er bekenden in ontmoeten: onze medewerkers Piet Beyneveld en Jan Ivangh. Nu nog wat mooi zomerweer langer dan één dag en gij, zomergasten, kunt gaan wandelen met dit keurige boekje als betrouwbare gids!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1