Bevrijdende Kunst van Jongeren „Music for millions" „Blanche Fury" Bioscoop „DE RUSTENDE JAQER" Een première in Bergen ,vX „Fokkie Woef en 't rose schelpje" Waar hebben wij zo gezellig geborreld en waar zo heerlijk gegeten? Och ja Wapen van Bergen S""!5 Jaap Mooy (geb. 1915) en David Kouwenaar (geb. 1921) exposeren in het Huis met de Pilaren tegelijk met onze grote, dit jaar 60 jaar gewor den dichter A. Roland Holst, wiens werk hier onder glas en achter celo- phaan te zien is. De dichter en de beide schil ders: ze geven drie opvattingen van het leven die volkomen van elkander verschillen, maar alle drie ook zijn zij kinderen van de ze tijd. Roland Holst die de on sterfelijke ziel ziet gevangen op het eiland dat onze aarde in de Kosmos is, Mooy die verwijlt in het „superkingdom" van de geest en Kcuwenaar die symbool en werkelijkheid tot een eenheid schept. Het zijn drie kunstenaars, afspiegeling van de drie typen die elke tijd gekend heeft: Janie Roland Holst, de magiër, wiens woorden bezwerende functie bezitten, Daaf Kouwenaar, de onbe- wust-bewuste, bij wie intuïtie en den ken samen het patroon van zijn we reldbeeld weven, en Jaap Mooy, de bewuste, bij wie het denken de we reld doordringt en haar als abstractie weergeeft. David Kouwenaar, Stilleven' BERGEN (N.H.) Vanaf Vrijdag 23 Juli a.s. De grote MUZIEK-FILM, met JOSÉ ITURBI, (Toegang alle leeftijden) Vanaf Maandag 26 Juli a.s. Stewart Granger en Valerie Hobson in de KLEURENFILM (Toegang 18 jaar) AVONDVOORSTELLINGEN te 8 uur Vrijdag - Zaterdag - Zondag - Maandag Dinsdag - Woensdag MIDDAGVOORSTELLINGEN te 2.30 uur Zondag, Dinsdag en Woensdag TELEGRAM VAN DE RUS. Nee, in onze Badbö doen we niet aan „politiek", dus 't is niet 'n tele gram van Stalin over, laten we zeg gen, de corridor van Berlijn. Wel zal er over de inhoud van dit telegram in de corridor van De Rustende Jager veel gesproken worden. Het is on dertekend door de bedrijfsleider van Bioscoop „de Rus" en luidt: „Geslaagd stop reuze inspan ning gekost stop maar ik heb 'm stop dè film, waar heel Bergen om vroeg stop Geen reclame stukje voor nodig stop bekend genoeg stop. Titel „MUZIEK VOOR MILLIOENEN" stop.... Commentaar dus overbodig. Alleen dient nog vermeld, dat hierin speelt de wereldberoemde pianist-componist José Iturbi, en dat deze film gaat Vrijdagav., Zaterdagav., Zondagav. 8 u. en Zondagmidd. 2.30 u., en dat terwille van de vele zomergasten op de volgende dagen, dus Maandagav. 26 Juli, Dinsdagav., Woensdagav. en Dinsdagmidd. en Woensdagmidd. Ste wart Granger en Valerie Hobson zich op het doek vertonen zullen in de bekende kleurenfilm „Blanche Fury". „Jaap Mooy, portret" Elk type heeft zijn eigen schoon heidsideaal: dat is wat deze drie kunstenaars van elkander scheidt. Wat hen met elkaar verbindt is dat zij de drie facetten van de menselijke uiting geven, die tezamen de kunst- zelve vormen. Wat de beide schilders betreft (over Roland Holst vindt men elders in het nummer wel het een en ander): de composities van Jaap Mooy ver mijden elke materiewerking van de verf, de schilderijen van David Kou wenaar daarentegen geven in elke kleurvlek de werking van de verf zelf. Bij de een het onbewogen ab stracte, bij de ander het bewogen concrete. In de gevoeligheid van de vorm echter ontmoeten zij elkander weer. De zeer sensibele associatie- verwekkende lijn bij Jaap Mooy heeft een zelfde verhouding tot de kleur als bij David Kouwenaar het geval is. Bij deze zien we het afwegen van kleur vlek tegen kleurvlek in een compo sitie die nog steeds zekere reële voorstelling bezit. Beiden zijn ook, Kouwenaar misschien ondanks zich zelf, aesthetisch gericht, hun schoon heidsideaal mag verschillen, dit ver schil schuilt slechts in de psycholo gische instelling: in wezen hebben zij dezelfde opvattingen over kleur en lijn. Natuurlijk zullen de meeste, de allermeeste bezoekers van deze tentoonstelling dit werk niet mooi vinden, ze zullen het niet begrij pen en ze zullen zich ook de moeite niet geven er in door te dringen. Dat neemt niet weg dat, welke, en vaak zeer grote, waar dering mdti moge. hebben voor de andere schilders hier, er toch maar een enkele is die zich met deze beide jongeren kan meten in de waarachtige diepte van de kunst-zelf, in scherpe zelfcritiek, in doelgerichte werkzaamheid. Hun werk is gegroeid in jarenlange arbeid. Ze zijn realistisch begonnen, ze hebben eens de dingen getekend en geschilderd „zoals ze zijn", (d. w. z. zoals de conventie aanneemt dat de dingen er uitzien), ze zijn ge schoold in de materie. Ze hebben niet aangeknoopt daar waar een ander eindigde: ze hebben de gehele weg afgelegd die de kunst eist. Deze ont wikkeling alleen al is het bewijs voor hun echtheid als kunstenaar. Elke kunstenaar worstelt met zijn materie, de meesten verliezen de strijd, maar Mooy en Kouwenaar dragen nog steeds de zege weg. Laat mij wijzen op het gróte relief (compositie no, 13) en op de in neu trale kleuren gehouden compositie no. 8 van Jaap Mooy. Het eerste met de prachtige beweging der robotach tige figuren in wonderlijk subtiele kleur verhoudingen, de tweede met een teerheid van lijn en een even wicht in de vlakken die beide zich als polen doen verhouden: de dreiging tegen een verklaarde stilte. En van David Kouwenaar het mees terlijk zelfportret, groot en rustig, verklaard; en het stilleven met thee muts, zo eenvoudig en zo harmonisch van kleur, daarbij tevens zo gevoelig van toets, dat deze schilder geen be ter bewijs had kunnen geven voor de zege die hij op de materie heeft behaald. Al het werk van deze beide jonge ren is verantwoord, het is een vol maakt eerlijke en oprechte kunst. Het is een daad van bevrijding: moge de bezoeker er zich voor open stellen; ook voor hem zal het een bevrijding betekenen. Theo J. van der Wal. Er zijn van die evenementen, waar men over spreekt, en daartoe behoort zeker de première van een belangrijk toneelstuk. Nu, zulk een g éT hf}eyeJ\' Z,°ndaé 25 Juli a.s. in ons mooie Open luchttheater, waar de Hr. Haakman met zijn nu reeds bekende „Bergense Spelers Pieter Langendijk's „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho ten tonele gaat brengen. Ieder kent die figuren Don Quichot en Sancho Pance uit Cervantes' meesterwerk. De regisseur heeft het oude Nederlandse blijspel, dat in 1711 voor het eerst vertoond werd tot een schoon spel met muziek en dans gemaakt en dat zullen we dan Zondag kunnen bewonderen. Het leek ons aardig, ter inleiding over te nemen, wat Langendijk zelf in zijn opdracht over „den vromen Ridder Don Quichot schreef: „Ik voer hem hier ten schouwtonele: Opdat hij met zijn zotternij Voor andren (zijns gelijken) spele, Dat alle waan maar zotheid zij; Hoe al des waerelds schone dingen Maar bij verbeeldingen bestaan, En even als 't geluid na 't zingen In wind en lucht terstond vergaan". Bankelbakkerij IJsbuffef- Oude Prinsweg 1 „WANNEER DE ZEE LICHT". Aan on?e gasten delen wij mede, dat op initiatief van de V. V. V. BIJ HET LICHTEN VAN DE ZEE op twee hierna te noemen punten s avonds een verlichte aankondiging zal worden geplaatst: 1°. Breelaan, tegenover de Karei de Grootelaan; 2°. Dorpsstraat, hoek Ruïnelaan. Wij raden ieder, die dit schouwspel nog nimmer zag, dan naar Bergen aan Zee te gaan. Ons Kinderverhaal met prijsvraag (Korte inhoud vorige hfdst.: Zeehondje Fokkie Woef droomt van „land". Maar als hij 'n prijs vraag wint, wordt 't,samen met zijn vriend Boefje Foca, geen landreis, maar 'n zeereis. Op de terugweg ziet hij 'n zwemgordel en wil zijn kans wagen.) Fokkie - nam zijn vriendje Boef apart. „Zeg, jöh!" vroeg hij zo arge loos, alsof 't maar 'n mop was: „leen me effies je pootjes, wilt je?" „Heb jij zeebier gedronken, Fok?" lachte Boefje, maar hij wist wel beter: dat kon niet, want beiden waren lid van de K. J. V. O. Fokkie lachte ook, echt onschuldig: „Ik zeg 't maar voor de gijn" en hij staarde over zee uit naar de rubber zwemgordel, die lekker dichtbij op de zeebaartjes dobberde. „Nou, 't mag best, hoor!" vond Boefje, „als je mij dan je staart zolang geeft. Reuze, zo'n beetje verkleedpartij, dat doen de verslaggevers ook, kijk maar, die hebben eikaars snor voor!" Zo verkleedden Fokkie en Boefje zich gauw achter de zevenendertigste kronkel in de rug van de Zeeslang. En te voorschijn kwamen: Boefje met een voor- en een achterstaart, en Fokkie, die nu voor- en achterpoot jes had en precies 'n mensenhondje was, 'n leuke gladharige straatterrier, zoals je ze wel in Groot Mokum ziet. (Wordt vervolgd). Tel. 2562 HET GERUCHT GAAT, dat de uitgever Anthony van Kampen de Badboderedacteur van 1947 zich van uit Indonesië telegrafisch het uitgaverecht verzekerd heeft van de liefdesroman „Adam in Balling schap". Dit betreft dan het grote manuscript, waarvan de Badbode- lezers iedere week in feuilletonvorm een sterk bekorte en gekuiste weer gave genieten. Het gerucht gaat ver der, dat de auteur zich gouden ber gen van deze grote uitgave voorstelt, van welk goud hij zich dan een mini atuur landhuisje kan laten bouwen niet voor samenwonen beschikt in zijn geliefd Bergen (de uitgever bouwt reeds aan de Kerkedijk; maar voor zichzelf). WEDSTRIJD „ONZE TUINEN". Uitgeschreven door de V. V. V. te Bergen. Deze wedstrijd mag zeer geslaagd worden genoemd. Een veertigtal me dedingers hebben zich opgegeven. Het comité v. beoordeling bestaat uit de dames Mevr. A. Huygens Bruynzeel, M. W. Troost, Rie Kooy- man, Mia v. Regteren Altena en de heren Jan Ponstijn en J. H. Rogge veen. Reeds heeft dit comité enige malen op diverse tijdstippen een rondgang langs de tuinen gemaakt en geconstateerd, dat velen met zorg en liefde hun tuin hebben aangelegd en onderhouden. Sommigen gaven zelfs blijk van een zeer goede smaak bij de aanleg en gevoeligheid bij kleur - samenstellingen der beplantingen. Het is alleszins gewenst, deze wed strijden volgende jaren te herhalen en dan op groter schaal, waarbij buurts- gewijze een comité ter beoordeling is aan te wijzen. Het comité wekt u thans reeds op, buurtsgewijze deze wedstrijden voor te bereiden. Gedu rende deze zomer zullen nog meer dere malen bezoeken aan de inge schreven tuinen worden gebracht en de uitslag van deze wedstrijd zal in de Badbode worden bekend gemaakt. De mededingers zijn: Jb. Tuin, Dorpsstraat 70; C. Pauls, Boslaan 2; E, P, H. Munk, Boslaan 3; Mevr. v. Dam, Prinsesselaan 8; M, Boender maker, Komlaan 14; Mevr. Maat Vader, Kerkelaan 19; Mevr. A. Voort huis, Kastanjelaan 2; A. Boorsma, Prinsesselaan 24; B. v. d. Meulen, Russenweg 15; G. Blijenberg, Adema v. Scheltemaweg 3; Zuster Rogge, Adema v. Scheltemaweg 6; J. Verha gen, Breelaan 56; A. Kuin, Breelaan 60; Mej. M. Sluiter, Breelaan 75; Mevr. A. KaanKater, Breelaan 90; Mevr. A. v. d. Horst, Breelaan 114; Mevr. A. Nottelman, Guurtjeslaan 6; G. v. Terwisga, Zuidlaan 29; Q. Snij ders, Zuidlaan 41; C. Ubbels, Noord laan 3; Mevr. Marquering, Pr. Hen driklaan 14; P. Swager, Karei de Gro telaan 29; W. Romijn, Spoorlaan 8; M.evr. J. E. Miltenburg, Bergerweg 78; J. Pels, Dorpsstraat 37; D. v. Tiel, Dorpsstraat 43; O, de Boer, Dorps straat 84; P. de Ruiter, St. Antonie- straat 7; J. v. d. Steen, Kruisweg 10; J. Smit, Ruïnelaan 14; J. Proost, Burg. Lovinklaan 3; R. Mammen, Verl. Geestweg 43; A. Gerning, Verl. Geestweg 26; J. de Lange, Studler v. Surckl. 2; G. Lempke, Meerwijcklaan 7; Mr. F. Zeiler, Nachtegalenlaantje 17; K, Blokker, Zakedijkje 37; J. Mosk,Kerkstraat, Bergen a. Zee. Mej. M. Pistorius, Kerkstraat, Bergen aan Zee. J. H. Roggeveen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 2