PARKHOTEL Zu/erftocht over het U/oud Restaurant Bezoekt- de Bergensche Pottenbakkerij Hand-, Draai en Schi'lderu/erk De Hollandse zon is vrij wispelturig, zodat niemand ooit zeker is van de duur der zonnestralen. Maar als de zon schijnt, dan lijkt ze een eeuwig blijvende kracht en het grauwe giste ren en het tikkelend wijsje van de plassende regen tegen de ruiten wor den tot een droom. En met de zon neschijn overgoten is ons landschap voller en mooier. Dan juichen en ju belen de vogels en lokken ons de veelkleurige bloemen, waaromheen de zang van duizenden insecten klinkt. Vooral als men in Bergen of omge ving als badgast gelogeerd is, wil men er uit, de vrije natuur in, wanneer reeds een regenachtige dag veel be dierf. Nu straalt de zon en het opge friste landschap trekt ons, mensen, voor een lange zwerftocht aan. Als u de Eeuwigelaan helemaal af loopt en dan niet bij boerderij „De Fransman" rechtsaf naar zee gaat, doch doorloopt in de richting van de Egmonden, komt u vanzelf in een streek, die u wat natuurschoon alleen reeds betreft dermate boeien zal, dat u er geen spijt van krijgt, doorgelo pen te zijn en de zee nu eens „de zee" gelaten te hebben. De lange mooie weg, die u afwandelt, voert door een luisterrijke bebossing en de kleine knusknutterige huisjes, die hier en daar van uit het groen opduiken, zijn symbolen van de eenvoud der streek. Af en toe wordt de bosrand afgewis seld met een streepje weide of bouwland en dat geeft een prachtige doorkijk de wijde polder in. Rustig graast hier en daar het bonte vee op de sappige groene velden en heel in de verte zwaait een oud-Hollandse molen zijn wieken met grote slagen de blauwe lucht in. Hier en daar liggen enige boerderijen verspreid, omgeven door een rand van hoog opgeschoten populieren. Langs de slootkant staan soms rijen oude knotwilgen met knoestige ruwe koppen. Het polder landschap van menig schilderij vindt u hier geheel compleet. Zo'n stuk wijdsheid met verre einders en waar door de natuur gewoekerd werd met de begroeiing, is in één woord prach tig. En als u op uw wandeling moe wordt, dan rust u een wijle aan de berm van de weg en laat uw blik over dit glorieuze landschap dwalen. Wat ontwaart u daar al niet voor be zienswaardigheden, die u, indien u gewoon doorgelopen was, misschien niet gezien zoudt hebben. In gindse klaverweide dartelt een veulen om de rustig grazende merrie. Nog een eindje verder staan en liggen wat aardige bonte kalfjes. En veel verder rolt een boerenwagen over een stoffi- Excursies JAN IVANGH Door overvloed van copy moest 't verslagje over de wandeling naar de Verbrande Pan vervallen, maar 't der tigtal deelnemers heeft genoten en weer veel gezien: ,,'t Brandnetelbos", van planten, de pijpbloem, geel en wit walstro, de ratelaar, de zeldzame dennenorchis en de bremraap en van de vogels: 'n uil, allerlei meeuwen en sternsoorten, en nesten van de storm- meeuw en van duiven. Over de fiets tocht van vorige Woensdag schrijft onze vaste natuurmedewerker nu: „Bij de Linde a. d. Hoflaan waren on geveer 20 mensen verzameld, om met J. I. naar de Hondsbosse zeewering te gaan. Het weer was niet mooi en het zag er naar uit, dat het zou gaan re genen; vandaar, dat er voor deze prachtige excursie niet zo'n grote be langstelling was. Het ging op de fiets via het rijwielpad door de duinen naar Camperduin. Bij Hargen werd even gestopt, om zonnedauw, het vleesetende plantje te bekijken. Daarna ging het rechtstreeks naar de meertjes. Bij aankomst zagen de vo gelkenners reeds dadelijk de kluten voedsel zoekend door het water stap pen en de bergeenden met hun pul len rondzwemmen. We gingen op de dijk zitten, om de verschillende vo gels te bespieden. Jan wees de soor ten aan en vertelde van de gewoon ten, hoe de vogels de mensen van de nesten houden. Hierna werd de proef op de som genomen en móest uw ver slaggever door het slik waden, om de vogels aan het werk te zetten. Op de terugweg ving hij een jonge kluut, die geringd werd. Nadat we nog een dode zeehond bekeken hadden, gingen we huistoe. De vondsten waren: planten: zonnedauw; vogels: sterntjes, berg eenden, kluten. ge landweg. Zie dat paard eens ren nen en de stofwolken kringelen van achter de wagen op, Ook het lied van de maaimachine komt over de lage landen en, als u goed kijkt, ziet u, hoe hard er door de boeren aan de oogst gewerkt wordt. Wanneer de maaimachine passeert, vliegen drom men vogels uit het lange gras op en zoeken een goed heenkomen. Bent u wat uitgerust? Mooi, dan gaan we weer verder. De Oude Herenweg, waaraan de meest pittoreske oude huisjes liggen, lijkt ons even aanlokkelijk als de mooie brede asphaltweg, die over dé heuvel loopt. Aan de linkerzijde van de hobbelige straatweg strekken zich de akkers uit. Aardbeien en bessen, heerlijk voor de dorst en ze zijn hier wel te krijgen: 'n paar dorstige wan delaars worden wel getrakteerd. Boven het veld waakt de mal aan geklede vogelverschrikker. Hij moet de vogels op een afstand houden. Enige jaren geleden heb ik eens de hoed van zo'n boeman opgetild en er zat een nest met jonge spreeuwen in! Ik heb de hoed maar weer op het strooien hoofd van de voddenman gezet en maar niets aan de boer ver teld. 't Zou jammer voor hem zijn ge weest, hij was juist zo trots op zijn vogelverschrikker. De oude huisjes en het enkele boer derijtje, die hier aan de rechterkant van de weg liggen, doen enigszins denken aan oude vervallen Drentse boerderijtjes; zoals ze hier liggen, komt u ze in het heideland ook tegen, de huiskens zijn mooi en de natuur lijke omgeving, waarin ze liggen, doet wonderschoon aan. Gaan we nu eerst eens terug, om over de brede asphaltweg te gaan, dan kunnen we van af de heuveltop genieten van het verre uitzicht over de polders. Dalen we de heuvel af en lopen we langs het „Varkensweidje", dan vinden we aan het einde hiervan aan de rechterkant de weg, die naar Bergen aan Zee door de duinen leidt. Een prachtige wandeling van af Ber gen over 't Woud, dan dez<e weg in en u kunt even goed nog uw bad in zee nemen. Maar u kunt ook doorgaan naar Egmond a. d. Hoef. Op uw weg zult u dan de oude huizen van „Schui- lenburg" die dateren uit de tijd van de Graven van Holland ont moeten. Een kijkje naar de oude ge vels is voor iemand, die van oudheid houdt, zeker de lange tocht van af Bergen alleen reeds waard. In Egmond a. d. Hoef hebben de oude kerk en de fundamenten van het slot met zijn grachten uw belangstelling, terwijl ook het dorp op zichzelf buitenge woon mooi is. Na hier een kijkje genomen te heb ben kunt u even doorlopen naar Eg mond aan Zee. Dit is maar 1500 m. verder. Het oude vissersdorp biedt eveneens veel schoons aan de bezoe ker. Alles wat u hier ziet spreekt voor zichzelf en als u iets wilt vra gen, zullen de Egmonders u graag na dere bijzonderheden van hun dorp vertellen. Langs het strand kunt u terug naar Bergen aan Zee, vanwaar de tram want u zult dan wel moe zijn u vgór een paar stuivers naar uw start plaats terug brengt. Deze hele tocht is ook best op de fiets te doen. Enfin, dat zullen de ondernemers zelf het beste kunnen uitzoeken; de streek, waardoor de trip voert, is zeer schoon en biedt tal van bezienswaardigheden. BOB BOERSMA Jr. Breelaan 19 Bergen-Binnen Telefoon 2223 U/aar gaan u/ij heen? Museum. Naast Postkantoor, O. Prins- weg. Bergense historische voor werpen en curiositeiten (open: 1012 en 24. 's Zondags ge sloten). Amusement: De Rustende Jager. CaféRes taurant-dancing-bioscoop. Ter ras. Elke avond (behalve |s Maandags) dancing. Muziek in café. Filmsvoorst.: Zater dag-, Zondag- en Maandag avond en Zondag- en Woens dagmiddag. Verder bij ongun stig weer. 29 Juli: De Ramblers. Filmvoorstelling: Vrijdagav. 23, Zaterdagav. 24, Zondagav. 25 om 8 u. en Zon- dagmidd. om 2.30 u. „MUZIEK VOOR MILLIOENEN" en Maandagav. 26, Dinsdag- midd. en av. en Woensdag- midd. en av. „BLANCHE FURY". Voorzaal Rustende Jager Ten toonstelling schilderijen, aqua rellen en tekeningen Nico Berkhout en Henk v. d. Idsert. Duinvermaak, Breelaan 132. Café-restaurant. Speeltuin, par keerterrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg BergenAlkmaar), bronwater. Berger Badhuis, KI. Dorpsstr. 13, douche- en kuipbaden. Amusementshal „Rosita", Prin- sesselaan 20. Div. attracties. Café Nieuwendijk, Dorpsstraat 25. Dansen. Bergen aan Zee: Strandpaviljoen „Ulysses". Trianon, Café. Terras met uitz op zee. Exposities: Kunstenaarscentrum Bergen, 't Huis met de Pilaren (J. Th. M. de Vries, Kerkstr. 2) ERE- TENTOONSTELLING A. RO LAND HOLST (met schilderijen Kouwenaar en Mooy). Kunstenaars Centrum Bergen. In de Kunstzaal Boendermaker, Lou delsweg 66. Werken van wer kende leden. Kunsthandel M. A. Hopman, Dorpsstr. 14: Schilderijen J. H. Roggeveen. Kunsthandel P. Hopman, Kerk straat 3: Schilderijen, kunst- voorw. en antiek. Tentoonstelling v. Karei Colnot. Openluchttheater, 25 Juli: Première: DON QUICHOT (v. Pieter Lan- gendijk) door de Bergense Spelers o. 1. van J. A. Haak man. Toneel Alkmaar: Schouwburg „Gul den Vlies", 25 Juli, „De Witte Non"; 26 Juli „Weens Staats- operaballet". Excursies Jan Ivangh: Maandagav. fietsen m. onbekende bestem ming. Half 8 v, linde Hoflaan, duur 2% u. Deeln. 20 ct. (licht op uw fiets?) Dinsdagav,: Strandexcursie. Per tram kwart na 7 station. Retourtje zelf nemen. Deeln. 20 ct. Hèt Sprookje Woensdag 28 Juli: Ver lichtingsavond Bergen Manege: Rijschool en paardenverhuur: Manege Schouten, Oosterw. 30. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel 2124. Open op werkdagen: 1012 en 1,304,30. (Juli en Aug: 1,30 5 uur). TaxiTel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel. 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 182529 Garage Schüddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 JEUGDNATUURVA/ACHT Al vraagt de red. wekelijks al om copy, toch moet ik eerst schrijven over 'n ander onderwerp. Er zijn n.l. voorlopig belangrijker dingen te doen en wel voor de organisatie van onze JEUGDNATUURWACHT. Het kan n.l. voorkomen, dat u een dezer da gen betrapt wordt door 'n jongen of meisje, die u alleen maar 'n kaart toont, als u bezig bent met bloemen in 't wild plukken. Al deze jongens en meisjes doen aan natuurstudie en we leren samen, op welke manier we méér kunnen genieten en opnemen dan maar nesten uithalen en planten of bloemen plukken. U zult 't zeker respecteren juist omdat 't jonge mensen zijn, die u daarop wijzen. Onze jeugd IS niet slechter dan voor de oorlog, nee - de jongeren zijn alleen wat harder, maar kunnen ze ker werken als ze maar WETEN, waarvoor. Daarom heb ik 't gewaagd, om dit aan te durven met jongens, die van eierrapers nü enthousiaste natuurbeschermers geworden zijn. In totaal hebben wij al meer dan veertig vogels geringd en op één enkele uit zondering na zijn er uit de gevonden nesten geen eieren meer weggehaald. Heus, we gaan de goede kant op. Klachten omtrent hün optreden kunt u richten aan Loudelsweg 99: Jan Ivangh, als mentor H. N. W. B. BERGENS HARMONIE. De laatste tijd is er weer veel voor de Harmonie te doen geweest. Mede werking werd verleend bij het gouden feest der Eerw. Zusters Ursulinen v. h, Pensionaat aan de Loudelsweg en enige dagen later werden de leerlin gen der Openbare L. School na hun schoolreisje door de Harmonie opge wacht en met muziek naar huis ge bracht. En 15 Juli werden ook de Oudjes van Bergen na hun dagje uit met feestelijke klanken binnenge haald. Zo heeft Bergen's Harmonie weer een steentje bijgedragen tot het welslagen van feesten en jong en oud enige prettige ogenblikken bezorgd A. Politie Brand Bonnen Politie 2444 2731 2105 2626 2692 2027 2700 2423 11 2057 post Bergen aan Zee Brandweer (doorl. te bereiken) Distributiekantoor, Kerkstr. 2 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 2 A. J. Ruiter, Russenweg 23 MOLENSTRAAT 8 b (foto arch. B. B.) Jonge roofvogels zijn onogelijke wangedrochten, als ze nog hun witte donzen pakje dragen, waaruit de scherpe haaksnavel en de geduchte klauwen steken. Bob Boersma Jr.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 4