Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Het Russisch Monument r Twee-en-dertigste jaargang No. 8 Zaterdag 31 Juli 1948 PRIKKELDRAAD DE U/ANDELAAR U/at Bergen betekent. f 3.25 per seizoen Abonnementsprijs 2 yoor |eden der y v v Losse nummers 25 cent WEEKBLAD Redacteur: R. J. VALKHOFF, van der Meystraat14, Alkmaar UitgaveN.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. Voordam 9, Alkmaar Tel. 3320 Postgiro 37060 Voor advertenties: N. SLUYTER, Dorpsstraat 23, Bergen, Tel. 2447 LICHTBOEI (8): „Nooit drie aan drie op 't fietspad rijden betekent botsingen vermijden" (tekening J. C. Veldheer) Wie het aardige „Sterkenhuis" (meer bekend als het museum) bin nentreedt, wordt aanstonds getroffen door de interessante gravures van een landing op de Noordhollandse kust in de Franse tijd en daaruit voortvloeiende veldslagen in de om geving van Bergen. Het betreft hier de landing van Engelsen en Russen tussen Petten en Callantsoog op de 27ste Augustus 1799 en de slagen bij Bergen op 19 September en 2 October van dat jaar. In deze slagen kwam het Engels- Russische invasieleger te staan tegen over Franse en „Bataafse" troepen (ons land heette in die tijd de Ba taafse Republiek). Vooral de Russen leden zware verliezen. In de omtrek van het Russisch Monument zijn er volgens overlevering meer dan 500 begraven. Het gedenkteken, bestaande uit een voetstuk van ruwe granietblok- ken en een hoog wit marmeren Grieks kruis, werd in September 1901 onthuld, o. m. in aanwezigheid van het Russische gezantschap, militaire attaché's van Frankrijk en Engeland en anderen. Een aartspriester uit Parijs verrichtte de wijding. Tot aan 1914 werd elk jaar op de gedenkdag van de eerste slag (19 September) bij het monument een plechtige lijkdienst gehouden. Het stukje grond moet nog eigendom zijn van de Russische regering. Wie schrijft eens een brief (in 't Russisch natuurlijk) aan Stalin om inlichtingen? Het tekeningetje hierboven, van de hand van de Berger kunstenaar J. C. Veldheer, werd een 40-tal jaren gele den gemaakt. Welk een vrij uitzicht had men toen nog over de Notweide en 't Musschennest op de duinen. 't Gebouwtje daar op het duin bij het 'zgn. Russengat is de onlangs afgebro ken watertoren. Vroeger kon men rondom het Mo nument wandelen en zo ook de inscriptie aan de achterzijde bekijken (jaartal en datum van de onthulling). Thans wordt deze Russische enclave beschermd door prikkel draad. Het gerucht gaat, dat hier binnenkort een soort gordijn komt, U weet wel. P. Beyneveld. Beste jongens en meisjes. Jongens en meisjes van Bergen, maar ook uit Amsterdam, Lutjebroek of uit welk plaatsje je maar gekomen bent om in je vacantie van onze mooie omgeving te genieten. Jullie kent zeker wel het liedje: „Waar de blanke top der duinen, Af gezet met prikkeldraad enz." Jullie weet zeker ook wel, dat het oorspronkelijk een beetje anders is en dat de een of andere grappenma ker dit er van gemaakt heeft. Die grappenmaker heeft echter niet zo groot ongelijk gehad, want wie wel eens wat verder is geweest dan de onmiddellijke omgeving van Bergen, weet, dat vooral in de buurt van de grote steden bijna elk duinterrein met prikkeldraad is afgezet. Dat was no- dig, omdat de mensen de kinderen, maar ook de grote mensen de dui nen gingen vernielen! Gelukkig is dat in Bergen nog niet het geval. Maar het kan wel zo ver komen. Zo nu en dan hoort 'men geruchten, dat er plannen bestaan om de duin terreinen. af te rasteren. Dat zou een ramp zijn voor allen die van het zwerven en van de na tuur houden. Die ramp moeten wij met elkaar zien te voorkomen. Daaraan kunnen jullie meehelpen. Zijn hart verzelt hem op de reis Door duin en dal, en bos en beemd. En elke wandeling herneemt, Herhaalt dit lied zijn eendre wijs. De wereld vindt hij wonderbaar, Der mensen doen begrijpt hij niet. Maar als hij gretig rond zich ziet, Wordt hij een 'gaaf geluk gewaar: Een vlinder die te zonnen zit, Het vinkje dat in 't lommer slaat; De bloem die stil te bloeien staat, Scharlakenrood of zuiver wit. En als hij luistert naar de wind, Die fluistert iri het oeverriet, Of als hij naar de wolken ziet, Dan weet hij zich een argloos kind. Zijn hart verzelt hem op de reis Door duin en dal, en bos en beemd, En elke wandeling herneemt, Herhaalt dit lied zijn blijde wijs. Uit „Fluitekruid" door de Alkmaarse dichter Jan Visser. (Uitg. Schoonderbeek, Laren). In de eerste plaats door zelf niets te vernielen en niet te lopen op plaatsen, waar je niet lopen mag. Jongens, die echt van de natuur houden, trekken geen jonge boompjes om en rukken geen takken af. En je weet ook wel, dat het niet goed is om over de duintoppen te lopen en de geplante helm te vertrappen. Ga eens met Jan Ivangh op excur sie. Dat is de beste manier om een bondgenoot te worden in de strijd tegen alles, wat de natuur bedreigt. Dan pluk je geen duinplanten meer. Het is niet voldoende, dat je zegt: Ik kom nergens aan, dus ik heb geen schuld. Neen, je moet zélf ook mee werken. Je kunt dat, door je vrien den en vriendinnen er van af te hou den verkeerde dingen te doen. En zie je het van een vreemdeling wel, weest dan niet bang en breng hem dat op een beleefde manier on der 't oog. Op een beleefde manier, dat vooral. Wijs hem erop, wat de gevol gen zijn ,als men doorgaat met pluk ken en vernielen. Deze gevolgen kunnen we samenvatten in het ene woord, waarmee ik begonnen ben en waarmee ik ook eindig: Prikkel draad! Meester Nijdam. Geachte Redacteur, Ge vraagt mij mijn stem ook weer eens te laten horen. Natuurlijk, met buitengewoon veel genoegen wil ik dat doen. Ik heb veel rond gezwor ven, in vele plaatsen verblijf gehou den en ook enige jaren in Bergen ge woond als in zovele andere plaatsen. Men houdt dan aan vele plekjes mooie herinneringen, maar het eigen aardige is, dat er slechts enkele plekjes blijven bestaan, waar men iets achterlaat en waar men steeds weer terug moet komen omdat ge daar iets gevonden hebt, wat van U zelf is, en het daar steeds weder te rug vindt. Nu zou dat op zichzelf niet zo iets bijzonders wezen, maar het bijzondere is, dat ge op Uw reizen steeds medereizigers ontmoet, die de zelfde plekjes in hun hart dragen. Uiteraard is een kunstenaar voor in drukken vatbaar en zo zal de aan trekking van deze bepaalde plaatsen tot hen het sterkst spreken. Als vo gels, die op het licht afkomen, ont moeten zij elkaar dan ook steeds weer op deze plaatsen, die hen aan trekken. Zo is ook Bergen steeds een verzamelplaats geweest van verschil lende kunstenaars en bloeit de kunst daar steeds weer nieuw op. Bergen is een bijzonder dorpje. Albert Sluyter, te Huizen (N.H.) Algem. Secr. Stichting Instituut ter bevord. v. Kunstbegrip bij Jongeren).

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 1