Een oude Middeleeuwse vesting in de buurt van Bergen Taxi-verhuur de Bergensche Pottenbakkerij door Dom. A. Beekman O. 5. B. f TE HENGELE GARAGE P. SMIT U/aar gaan w/ij heen? BezoekT Hand-, Draai en Schilderwerk Soggens om vier uur gong ik al op skotterdebonk mit me lange leerze en 't oliepak an. De hengel en al die aare rommelderai zat op me fiets bonde. Je moet 'r vroeg bai weze, hew 'k altaid hoord. Train zait, dat ze zo vroeg te hengele gaan, omdat 'r den nag gien mens is om ze uit te grainze, as ze niks vange. Ze ken 't best bai 't rechte end hewwe, want ik had al drie uur voor louw zete, toe ik voor 't eerst tok kreeg. Dat zou 'm weze, docht 'k. Wie weet, hoe 'n kast van 'n vis er an zat. Nou, ik had 'm 'r rap uit, maar leit 't nou zo'n mieskerigonózel skeel possie weze. Gien wonder, as je den driel wor. Ik smeet 'm nai- dig zo hard as kon weer te water en as ik nou zo goesmoes liege kon as Janbpur (die ok ofteg te hengele gaat), den had 'k 'm toevallig krek bove op 'n grote snoek smete, die deur de skok mitien op apegape lag, en den wupte je 'm zo in je skepnet. Zulke verhale heb Janbuur deur gaans. Dat mot hai wete, maar ik houw van recht deur zee. Main skele possie bleef gewoon op 't water draive en d'r was gien snoek te zien. Wel zag 'k 'n visser mit z'n bootje an komme kloete. Hai was an 't fuike ophale en dat gong straik en zet van de iene fuik nei de aar. En deer kwam vis uit! Gien skele possies. Nei, grote vette korper, beerze en paling, weer je van slikbekte. Vlak bai me haalde hai 'r ok zo'n lap van 'n paling uit. Braaf drie pond, docht 'k en metien was 'k gereseleveerd. Effies love en biede en de paling was main. Die vis ser gaf me 'n knipogie, maar ik hield me van de domme. „Steek 'rs op", zai 'k (mik 'n sigaar nei 'm toe), „en haal die paling effies 'n haakie deur ze bek (om Train te bedotte) en doen 'm in me tassie, want ik ken dat gladde kreng niet vast houwe!" Zo, die was binne, maar me zin was metien van 't hengele of. Toch most 'k nag 'n taidje blaive klugtere, aars was 'k te vroeg thuis en den zou Train 't deur hewwe. Zonder erg vong ik nog 'n paar gnappe beerze, die de klont butter van 't bakke wel waard ware. Aindeluk op huis an. Train zou wel opkaike, dat 'k zoveul vange had, docht 'k. Maar toe ik groös mit me vis thuiskwam, was ze d'r niet. Ze had 'n brieffie op tafel lege en deer stond op: „Corrie van Jans is 'r weest: of ik effies bai Jans kwam, want ze hadde zukke lekkere gebakke skol en ze konne 'i niet op. Dat ik ben te vis ete bai Jans. Jai redt je wel zo lang denk 'k. Je zal wel 'n kwak vis vonge hewwe, deerum hew'k de beskuul en 'n gróte bak voor je klaar zet in de baikeuke. Tot kaik, hoor!" Ik nei de baikeuke. Nou, deer stond de briefweger op 't boentafeltje en 't skutteltje van de kat. Sok is net wat voor Train. Afain, ik sneed mit groot spul en moeite de kop van die gróte paling of en die lag 'k op de briefweger. En de vis propte 'k in 'n gróte blommevaas mit 't skutteltje van de kat 'r bove op. Op 't skutteltje nag 'n pak butter en drie kookboeke van Train. Toe gong 'k in me hoekie fzitte leze in 't nuwe boek, dat 'k van Train krege heb: „De Hengelaar". „idem". Het merendeel van de gasten, die Bergen uitkozen, om er hun vacantie- dagen door te brengen, heeft denke lijk niet vermoed, dat zij terecht zou den komen in een oord, dat histo risch het belangrijkste is van ons land. Zij denken nu misschien, dat we doelen op de ruïne in de kom van het dorp of op het Russisch monu ment met zijn eigenaardig kruis. Neen, de interessante plaatsen liggen wat zuidelijker, maar zijn gemakke lijk te bereiken langs een prachtige weg, die zich slingert door fraaie bos sen, over de uitlopers van de duinen en door vlakke dreven met verruk kelijke vergezichten: de oude Heeren- weg, die nog van Germaanse oor sprong is en die toenmaals liep langs het moerassige gebied van het Eg- monder-meer over de hoger gelegen gronden aan de voet van de duinheu vels en de communicatie onderhield tussen Zuid en Noord. We komen dan eerst aan bij het dorpje Egmond-aan-de-Hoef, zo ge noemd naar het kasteel van de Heren van Egmond, waarvan de funderingen tijdens de oorlogsjaren zijn blootge legd. Westelijk daarvan ligt het vis sersdorp Egmond aan Zee, dat, hoe onaanzienlijk het ook is, toch ook mede zal spreken in de geschiedenis, die wij zullen verhalen. En dan ten slotte wat zuidelijker nog het dorpje, niet meer dan een gehucht: Egmond- binnen, gering van uiterlijk en toch om zijn geschiedenis het belangrijkste en interessantste van de drie. Dit blijkt al direct uit het feit, dat hier de meesten van de Graven uit het Hollandse Huis hun laatste rustplaats hebben gevonden. Dit verlaten oord, door geen toerist ooit bezocht dat ook de aandacht niet trekt was in de tiende eeuw integendeel het grote cultuurcentrum van het Graaf schap en aangewezen, om een belang rijk punt van Holland te worden. De ligging was echter niet gunstig mid den in een waterland, dat krioelde van meren en moerassen, op het grensgebied van Holland en Fries land, waar de bewoners van beide landstreken voortdurend met elkaar in strijd waren. Vandaar dat Zuidelij ker streken, eerst Haarlem, dan 's Gravenzande en eindelijk 's Gra- venhage door de Graven tot woon plaats werden gekozen. Maar, vragen wij ons af: hoe kwam het, dat die Graven juist dit oord, tussen plassen en moerassen enerzijds en de duinen anderzijds, hebben uit gekozen, om er het enige cultuurcen trum van hun gebied te stichten, de roemruchte Egmonder Abdij, waar zij ook zijn begraven? We kunnen niet alles in één keer verhalen. Laten we beginnen met iets te vertellen over de oorsprong van het Graafschap, om later ook over de aloude abdij iets mede te delen. In tussen zullen we de documenten uit het archief van die abdij benutten, want dat klooster is van het eerste Gravenhuis de geschiedschrijver ge weest, Van die oeroude documenten komen allereerst in aanmerking de vier z.g. Koningsoorkonden en het Leven van St. Adelbert, op het einde van de tiende eeuw geschreven door Ruopertus van Mettlach. Deze Ruot- bert was oud-leerling van de Kathe drale school te Reims en monnik in het klooster te Mettlach bij Trier en werd omstreeks 985 door Aartsbis schop Egbertus, zoon van Graaf Dirk I, naar Egmond gezonden, om gege vens te verzamelen voor een levens schets van Adelbertus. Adelbertus was een van de elf ge zellen, die met de geloofsprediker Willibrord in 690 van uit Ierland naar het Frankenland waren overgestoken, om daar het Evangelie te prediken. Al spoedig vinden we hem in Kenne- merland, waar hij, met een enkele onderbreking, tot aan zijn dood heeft vertoefd. Men moet in hem zien een der monniken van het Kleine kloos ter, door Willebrord zelf te Heiloo op gericht, lang vóórdat te Egmond de abdij werd gesticht, gelegen even ten zuiden van Alkmaar, Van dat kloos ter is nog een merkwaardige rest over: de put, gelegen aan dé voet van het Protestantse Kerkje, welke put onlangs is gerestaureerd. Dit kerkje, van middeleeuwse oorsprong het dateert uit de dertiende eeuw ligt op een terp. En het is op die Met vreugde begroet de re dactie Dom A. BeekmanO.S.B. van de St. Adelbertuspriory te Egmond-binnen, die ons veel interessants gaat vertellen over de historische grond in de om geving van Bergen. Tevens is dit een góede ge legenheid, een boek voor de jeugd aan te kondigen, „Ragin- hard" van de hand van Rein Valkhoff (die in nauwe relatie met de redacteur staat). Het zal verschijnen bij N. V. Putten Oortmeyer te Alkmaar en behandelt fantasie en werke lijkheid juist uit die tijd der Christenpredikers, in het bi zonder St. Adelbertus, in ons Kennemerland. terp, dat het kloostertje van Heiloo heeft gestaan, veilig tegen het omrin gende water, dat met de zee in ver binding stond en dus met eb en vloed op en neer ging. Bij het restaureren onlangs van de put zijn oude muur- resten in de grond teruggevonden: het zal zeker de moeite lonen, daar opgravingen te gaan doen, wat, naar wij vernomen hebben, ook in de be doeling ligt. (Wordt vervolgd). Dorpsstraat 18 Tel. 2529 STAAT DAG EN NACHT VOOR U KLAAR Museum. Naast Postkantoor, O. Prins- weg. Bergense historische voor werpen en curiositeiten (open: 1012 en 2—4. 's Zondags ge sloten). Amusement: De Rustende Jager. CaféRes taurant-dancing-bioscoop. Ter ras. Elke avond (behalve 's Maandags) dancing. Muziek in café. Filmsvoorst.: Zater dag-, Zondag- en Maandag avond en Zondag- en Woens dagmiddag. Verder bij ongun stig weer. Filmvoorstelling: Vrijdagav. 30, Zaterdagav. 31, Zondagav. 1 Aug. om 8 u. en Zondagmidd. om 2.30 u. „EEN LEVEN VOL MUZIEK" en Maandagavond, Dinsdag- midd. en av, en Woensdag- midd. en av. „ZONSONDERGANG". Voorzaal Rustende Jager Ten toonstelling schilderijen, aqua rellen en tekeningen Nico Berkhout en Henk v. d. Idsert. Duinvermaak, Breelaan 132. Café-restaurant. Speeltuin, par keerterrein, attracties. Pesie's Natuurbad (Hoofdweg BergenAlkmaar), bronwater. Berger Badhuis, KI. Dorpsstr. 13, douche- en kuipbaden. Amusementshal „Rosita", Prin- sesselaan 20. Div. attracties. Café Nieuwendijk, Dorpsstraat 25. Dansen. Bergen aan Zee: Strandpaviljoen „Ulysses". Trianon, Café. Terras met uitz op zee. Exposities: Kunstenaarscentrum Bergen, 't Huis met- de Pilaren (J. Th. M. de Vries, Kerkstr. 2) ERE- TENTOONSTELLING A. RO LAND HOLST (met schilderijen Kouwenaar en Mooy). Kunstzaal Boendermaker, Loudels- weg 66. Werken van C. Boen dermaker. Kunsthandel M. A. Hopman, Dorpsstr. 14: Schilderijen J. H. Roggeveen. Kunsthandel P. Hopman, Kerk straat 3: Schilderijen, kunst- voorw. en antiek. Maandag 2 Aug. opening ten toonstelling van Franse- en MOLENSTRAAT 8 b Hollandse tekeningen van Matth. Wiegman. Openluchttheater: 1 Aug. 's av. half 8 VOLKSDANSEN v. Zwitsers en Fransen in nation, costuumü! 4 Aug. half 8 heropvoering DON QUICHOT (v. PieterLan- gendijk) door de Bergense Spelers o. 1. van J. A. Haak man. Toneel Alkmaar: Schouwburg „Gul den Vlies", 1 en 2 Aug. Toneel stuk „Het Vierde Beest". 6 Aug. Chopinav. Theo v. d. Pas. 7 Aug. Kindermidd. O. B. Bommel en Tom Poes. Excursie Jan Ivangh: 1 Aug. Dauw- trappen, óm 4.30 present bij linde a. d. Hoflaan, Deeln 20 ct. Sport: 5 Aug. B. S. V. terrein, VOET BALWEDSTRIJD Kasteleins- Kellners, TEN BATE v. T.B.C. BESTRIJDING. Bergen a. Zee, achter Bio: 2 Aug. 7 u. Voetbalmatch Ber gen a. ZeeIjzergieterij Alk maar. Tenniswedstrijden: 5, 6; 7 en 8 Aug., Tennispark „De Molenkrocht", ingang Kruisweg. Trips: Reisbureau „De Magneet". Vrijdags: Toer naar bos, duin en strand. Vertrek Kaasmarkt 11.15 uur. Tocht naar de duizend eilan den, Wieringermeer, Afsluitdijk en Monument. Vertrek 12.45 uur (Kaasmarkt). Manege: Rijschool en paardenverhuur: Manege Schouten, Oosterw. 30. Bureau V. V. V.: alle informaties a. h. Secr.: Oude Prinsweg 25, tel 2124. Open op werkdagen: 1012 en 1,304,30. (Juli en Aug: 1,30 5 uur). Taxi....!!! Tel. Zeetax, Guurtjeslaan 3 (stand plaats naast Rust. Jager) 2429 Garage Kees Koster, Breel, 3 2456 Garage Schouten, Oosterweg 30 2557 Garage Smit, Dorpsstr. 182529 Garage Schuddeboom, Witte- weg 19a, Bergen aan Zee 2675 Garage Roobeek, Emmastr. 1 2601 Politie Brand Bonnen Politie2444 2731 post Bergen aan Zee 2105 Brandweer (doorl. te bereiken) 2626 Distributiekantoor, Kerkstr. 2 2692 Geneesheren: A. H. van Gelder, v. Reenenpark 2 2027 J. M. P. Lugten, Russenweg 1 2700 H. W. J. M. Poot, Dorpsstr. 30 2423 Tandartsen: J. Elema, v. Reenenpark 11 2059 A. J. Ruiter, Russenweg 23 2057 CORRESPONDENTIE: Aan de Heer D. L. B. te Bergen. Kunnen we niet beter ook al om plaatsgebrek in onze Badbode de paarden verder op stal laten (de koeien zouden jaloers kunnen wor den). We zijn 't immers allen eens, ook de heer Elema waarschuwde in zijn hoofdartikel tegen „overtreders". En u wilt toch ook niet alle bossen en duinen sluiten om die ontelbare vandalen wandelaars, die de schone natuur met schillen, papier en dozen bevuilen? Dit staat vast: ruiters, die tegen de bepalingen zondigen zijn zon daars en zullen t.z.t. in de hel tanden knarsen. En och: wij vinden 'n mooi paard (zelfs met 'n lelijke ruiter er op) wel decoratief in 't landschap. Kom, kom, u moet niet zo schrikach tig zijn op uw wandelingen! Wat ,,'t gerucht" betreft: als tijd van die vos senjacht werd ons Carnaval 1949 ge noemd. Dan wordt 't vast gecostu- meerd (alsteblieft niet gemaskerd, want dan zien ze de bordjes misschien niet meer!) Belooft dat niet 'n' evene ment, al die prominente personen in de stoet? Inderdaad: Bergen bloeit! We zijn 't dus allen gloeiend eens.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 4