Notities van een gast „DE RUSTENDE JAGER" Modern en gezellig ftarrij Lobrink Ensemble Koldy WIST U Begunstigt onze adverteerders Paviljoen „Trianon" VOOR UW LUNCH EN DINER 3e blad 31 Juli 1948 NEW LOOK, OOK OP HET STRAND? Eindelijk waren daar dan, na een lange zomerse winterperiode, weer de eerste mooie warme dagen, die ons naar de zee lokten. Onze demies, plastic- en water dicht gemaakte linnen regenjassen hebben wij in de mottenballen gezet, voorzover zij niet gedegradeerd zijn tot onderleggers, uitgespreid op het mulle-zand-op-broedtemperatuur, dat anders zo akelig overal bij inkruipt. Reeds 's morgens vroeg stelden wij onze winters-bleke gezichten en an dere witte onderdelen bloot aan de heerlijke zon, zij het om der kuis heids- en gezondheidswille niet al te veel en niet al te lang, maar toch zodanig, dat wij met een minimum bedekking een maximum aan nieuwe levenskracht konden opdoen. Vorige zomer was het vanzelfspre kend, dat een ieder in zijn vacantie goed weer had, was dat een alle daagsheid geworden. Dit jaar krijgt iedere mooie vacantiedag die waar dering, waar hij recht op heeft. Verleden jaar en dit jaar. Alleen maar verschil in het weer en een na delig verschil in de voor vacantie- genoegens beschikbare geldmiddelen? Neen, wij kregen ook de New Look. Mijn speurzin had mij reeds eerder geleid tot de vraag: zou de New Look ook van invloed zijn op de strand- mode? Deze vraag kan niet beter worden beantwoord dan naar eigen bevinding, die ik hieronder van de eerste strand- dag, na intensieve observatie, weer geef. Naar mijn aanvankelijke indruk zou ik de hierboven gestelde vraag zonder meer ontkennend beantwoord hebben. Een der zonnebaadsters trok echter mijn speciale aandacht, omdat zij een eendelig badpak aan had, met een rug nog wel en ook overigens van zo danige afmetingen, dat zelfs zwart- gejurkte en -gekouste grootmoeders er geen aanstoot aan zouden nemen. Toch New Look, ook op het strand en dit de eerste iri Bergen aan Zee? Toch de schaar, opnieuw in de tex- tielkaart? Na de blijkbaar lang verbeide komst van een vriendin, hoorde ik de „eerste" zeggen: „Blij dat je er bent, ik lig hier gewoon voor schandaal". Onmiddellijk daarop begaf zij zich in een strandtent met een heel klein pakje, dat zij van haar sexe-genote in ontvangst genomen had. Binnen enkele minuten kwam de „eerste" terug, gekleed in een keurig en kleurig zwembroekje met een bril erboven U en ik, wij allemaal houden van een ongedwongen fleurig strandleven. ,,'Honi soit qui mal y pense". (Schande over hem, die er kwaad van denkt). Jan van Duinen. AFGELUISTERD GESPREK. (Opgedragen aan alle echte natuurliefhebbers). In Bergen Binnen stappen ze in de tram naar zee: een echtpaar en enige aardige kinderen. De heer en dame spreken beschaafd (veel over hun vroegere buitenlandse reizen) en dra gen dure kleren van uitstekende stof, wit van kleur (of zo men wil: zwarter dan zwart). Onderweg babbelt Me vrouw die hier blijkbaar al eerder is, terwijl haar man vandaag voor het eerst deze mooie tramrit meemaakt over het Natuurreservaat, over „landmijnen" en zij verkondigt, dat deze ondingen moeten liggen onder de bomen en onder.de huizen. Vervolgens komt het Bio vacantie- huis aan de beurt en krijgen de lieve kindertjes uitleg, wat voor jeugd in dat huis vacantie viert: „kindjes, die geen geldje hebben en wier Pappie en Mammie enz.". En dan na even zwijgen, bij het naderen van Bergen aan Zee, plotse ling de stem van Mevrouw, wat ver goelijkend tegen haar Man. alsof zij er schuld aan heeft maar de zin is als het springen van een landmijn voor wie het gesprek afluisterde: „Mannie, nu moet je je van 't strand niets voorstellen, boor! want er is maar één tent!" want er is maar één tent Bezoekt BERGEN N.H. Dancing Café-Restaurant (Restaurant a la Carte) dat een aardig, handig en door Mr. F. Zeiler voortreffelijk sa mengesteld V. V. V. gidsje is verschenen? Zijn medewerkers waren onze Piet Beyneveld en Jan Ivangh!; dat heden de Rode Kruiscollecte gehouden wordt? Houdt Uw beurs gereed!; dat er met de Jubileumfeesten 31 Aug. 'n optocht gehouden wordt? Inschr. 6 Aug. v. 1921 u. en 7 Aug. van 1517 u. in het Dorpshuis, Inlichtingen bij Duits, Breelaan, Kollmer, Dorpsstraat, Kooyman, Beemsterlaan en Sax, Kerkelaan. Prijzen van 10, tot 100,en kunstvoorw.; dat bij Donker te R'dam 't mooi geïllustr. boekje (a 95 ets.) ver scheen over de etser-schilder Graadt v. Roggen, geschreven door Mia van Regteren Altena, die ons allen daardoor een fraai werkje schonk, en heden schenkt zij hart en hand aan Dr. J. Pot te Alkmaar?; dat het lichten van de zee steeds op tw.ee plaatsen in Bergen be kend gemaakt wprdt dat ouders, die hun kind op het strand kwijt zijn, onmiddellijk naar de E. H. B. O. tent moeten gaan?; dat alle kinderen een of meer tekeningen mogen maken bij een of meer hfdst. van ons kinder verhaal? Dan doen ze mee met onze prijsvraag en winnen mis schien 'n mooie prijs. ONS BADFEUILLETON ADAM IN BALLINGSCHAP (Vrij naar de liefdesroman van Nicöla Santos). Niet voor kinderen. (Inhoud vorige hfdst.: Eva, Jo. Mimi en Carla willen van het eiland af, waar ze schipbreuk geleden hebben. Maar Ad, die daarheen om een scène met .zijn meisje Marian in balling schap gegaan is, houdt ze na een leugen van Eva, dat Marian met een ander, met Marcel, verloofd is gevan gen. De pogingen van Jo (die bijna verdronk en door Ad ge red werd), van Eva en van Mimi, om Ad's hart te ver murwen, zijn mislukt. VIII. Carla keek in haar spiegeltje. Aan de ene kant was 't portret van Boet, haar man, die nu met vrienden 'n bergtoer maakte. O, zij voelde zich zo ziek van eenzaamheid en -verlan gen naar Boet! Mimi had met Ad ge sproken. Als zij ook eens met hem sprak? Carla ging. Ze hield de lijn van de zee. Uit de verte zag ze hem: alleen. „Dag, Ad!" „Wat kom je doen?" „Ik was wat aan 't lopen, ik zocht Jo en Eva." „Jullie laat me geen ogenblik met rust!" baste Ad. Hij ergerde zich aan Carla. Toch ESPERANTO VOOR JONG EN OUD. „Hoera! Een brief uit Zweden!" Een juichkreet gaat door de klas, want dat betekent nieuwe Zweedse postzegels voor de verzamelaars. Door middel van Esperanto wordt er namelijk schoolcorrespondentie gehouden tussen de 5e klas van de Openbare Lagere School alhier en een school in Gotenburg in Zweden. Bo vendien gaan de zendingen vaak ver gezeld van aardige tekeningen of ge- illustfeerde tijdschriften, zodat de leerlingen daardoor een beter begrip krijgen van eikaars land. Na schooltijd wordt er aan een 25-tal leerlingen van de 5e en 6e klas Esperantoles gegeven. De oudsten van hen, die vorig jaar reeds wat les had den gehad, hadden enkele Esperanto- versjes geleerd, die ze vol animo zongen voor een internationaal pu bliek, dat vorig jaar September in het Oranje-Hotel bijeen was. Ter ere van het 60-jarig bestaan van de wereldtaal was er in Zaandam een Esperanto-week gehouden. Een 25-tal buitenlandse Esperantisten, waaronder kamerleden, journalisten, onderwijzers, kooplieden, enz. waren toen de gasten van de Zaandamse Esperantisten. Om de buitenlanders zo veel mogelijk van ons land te laten zien, werden er excursies gemaakt naar Amsterdam, Volendam, Marken, enz. Ook een bezoek aan de Alk- maarse kaasmarkt, de Wieringermeer en Afsluitdijk stonden op het pro gramma, teiLwijl ook Bergen werd be zocht. Bij die gelegenheid werd hun door de Esperantisten uit Bergen en om geving een diner en een gezellige avond aangeboden, die beide zeer in de smaak vielen. Vooral de Esperan tisten, die voor het eerst gelegenheid hadden met buitenlanders te conver seren, waren verrukt. Of het nu een Engelsman was, een Noor, een Deen of een Zweed, een Hongaar of een Belg (een tiental landen waren n.l. vertegenwoordigd), het maakte geen verschil met wie men sprak. Het was al Esperanto wat de klok sloeg: de enige taal, die er gesproken werd! Vragen werden gesteld en inlichtin gen gegeven over eikaars werk en levensomstandigheden. Het was één grote vriendenkring, waarbij men aanvankelijk vaak niet wist, of de aangesprokene tot de buitenlanders of tot de landgenoten behoorde. Soms heerste er dan ook grote hilariteit, als men op iemand afstevende om een gesprek met hem of haar te voeren om iets over dat vreemde land te vernemen en dan tot de ontdekking kwam, dat de aange sprokene „ook maar een Nederlan der" was! Wanneer zal men op alle interna tionale bijeenkomsten zó vlot en vriendschappelijk, zonder tolken en ingewikkelde technische apparaten, met elkaar van gedachten kunnen wisselen als dat hier in Bergen het geval was? A. PASCHA, Delegito de U. E. A. was hij nieuwsgierig, wat zij te praten had. Carla stotterde. Toen sloeg ze de handen voor 't gezicht. Telkens in een snik klonk een woord. Ad be heerste zich niet langer: „Zal ik je zeggen, hoe ik over je denk? Daar dan!" Hij sloeg zijn vlakke hand in haar gezicht, waar hij onmiddellijk spijt van had. Toen zag hij haar ogen, fel, als van een gewond dier. Carla holde de zee in, snel door de bran ding. Zij zag alleen Boet; aan Ad dacht ze niet meer Ad begreep bijna te laat, dat dit geen spel meer was. Hij stortte zich in zee en greep haar. Toen hij weer grond voelde, tilde hij haar in zijn armen. Op het strand kwam iemand aanhollen: Eva. Eva was een furie: „Jij, gemene be drieger: eerst Jo, toen Mimi en nou Carla!" Later sprak Carla eerlijk met Ad uit, vooral over Boet. Toen Jo er bij kwam, zei Ad rustig: „Carla moet zo gauw mogelijk hier weg!" Jo glimlachte: „Dan geloof ik, dat. 't jouw tijd ook is!" Wordt vervolgd. Bergen aan Zee Hoogwater te Bergen a. Zee JULI—AUG. 1948 Datum HOOG WATER v.m. n.m. 31 10,55 11,27 1 12,08 0,10 2 0,41 1,22 3 1,53 2,24 4 2,46 3,16 5 3,35 4,07 6 4,23 4,57 VAN WHISKY-VAT TOT DUIVENTIL. In de hertenkamp staat weer een paalwoning. De afmetingen ervan zijn vrij wat geringer dan die van het in Februari j.l. omgehaalde ooievaars nest. Het betreft thans ook geen def tig eiberpaar, waarvoor men deze woning heeft aangebracht, doch een duivenfamilie. De reeds lang verwachte duiventil heeft een plaatsje gekregen in het Oostelijk deel van de Hertenkamp. De bewoners kwamen nog dezelfde dag en blijven voorlopig achter gaas. Het was een originele vondst van Gemeentewerken om de duiven onder te brengen ineen whisky-vat (leeg gekocht, hoor!), dat boven op een paal gezet en gedekt met een rieten kapje een alleraardigste til is geworden, 't Lijdt geen twijfel, of de Gemeente zal met deze paalwoning meer succes hebben dan met het in 1937 opgerich te ooievaarsnest, 't welk om deels duistere redenen' nooit bewoners heeft gekregen. De hertenkamp biedt momenteel een aantrekkelijk schouwspel door alle soorten gevogelte, die men er naast de hertjes aantreft. De ganzen en eenden met jongen, de pauwen eii kalkoenen geven er een levendig en afwisselend cachet aan. In het hertenhuisje zit op het ogen blik een heel stel jonge kalkoentjes. Velen zullen wel eens hun schreden richten naar de hertenkamp om de aanwinsten te gaan zien. P. B. DON QUICHOT. Wij, Nederlanders, staan al te vaak schichtig tegenover vruchten van eigen bodem. Nu heeft de hr. Haak man met zijn „Bergense Spelers" Zondagav. duidelijk aangetoond, dat we ongelijk hebben, waar het dit werk van onze blijspeldichter Pieter Langendijk: „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" betreft. Want wat een echt boertige Hollandse ta- frelen werden ons daar in ons mooie Openluchttheater voor ogen getoverd. En niet alleen deze, ook hoofse, echt zuidelijke toneeltjes, zoals de samen spraak van de voortreffelijke Babilius (bravo Aad Groot!) en zijn vriend Valasko (Ant. Buissink) of een ver trouwelijk gesprek tussen Quiteria (hulde aan de volmaakte actrice Tiny Bijwaard!) en haar speelgenoot Laura. Maar dan dat onvergelijke lijke, koddige opkomen van Don Quichot, de .ridder v, d. droevige figuur op zijn Rossinant en zijn „drol lige" knecht Sancho Panza, waarbij het zwarte ketje zelfs volmaakt voor ezel speelde. Een schone pluim op de helm van G. Stockmann, die al door zijn „houding" toonde, hoe ernstig hij zich in zijn rol ingeleefd heeft, en een extra pluim op de muts van Sancho (A. J. Noordberger), die zo uit een schilderij van Goya of een andere Spanjaard gestapt kon zijn, of zo ge liever wilt; uit een van Breughel. Dit was onvergelijkelijk. Als we alleen maar denken aan dat koddige rode figuurtje in de boom, wanneer er „gevochten" wordt. Last not least: de boer Kamacho (C. Berkhout, ook weer zo'n acteur, die er zijn mag!), plomp, pralerig; nooit banaal gespeeld: een kostelijke rol en wel echt Oud-Hollands. Velen zou den te noemen zijn. Volstaan we met Meester Jochem en de kok Vetlasoe- pe nog te roemen. De bruiloft aan het slot met muziek en dans onder leiding van Annemarie Kühne gaf weer een vol en kleurig schilderij te zien, en zo waar: „echt vuurwerk"! „Meester" Haakman, ge hebt alle eer van Uw werk en dit toonde het zeer talrijke publiek op die schone zomer avond. ONTHOUDT DIT: 4 AUG. (en 25 Aug.) HEROPVOERING!!!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1948 | | pagina 5